Страница 6 от 7 ПърваПърва ... 4567 ПоследноПоследно
Резултати от 76 до 90 от общо 96
Like Tree15Одобрявам

Термопомпа или ..?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2013
    Мнения
    94
    #76

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Аз също гледах Дайкин в началото, но те са по-скъпи и от Мицубиши, а параметрите им не бяха така впечатляващи, нито отзивите по форумите.
    Термопомпата за мен вече е ясна, въпрос на време е само. Ще търся обаче друга фирма за доставка и монтаж на инсталацията, че с тази нещо не се разбрахме.
    Сега обаче имам друг дерт - пералнята и съдомиялната. По-рано в темата бях споменал, че искам да ги свържа към евтината топла вода, но съдомиялни с топла вода не намирам никакви, а пералня само една Бош успях да намеря. Търсенето продължава.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    May 2013
    Мнения
    52
    #77

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Съдомиялна на топла вода е безмислено.
    Пояснявам уоштанка е пълен винаги и се празни и допълва малко по малко и няма как да не ползваш дозагряване.
    Повечето издържат входяща вода до 60С моята съм я пуснал към топлата макар че е все тая.

    Пералните са друга бира и там можеш да направиш икономия.
    Купил съм Горение най висок клас и там има два входа за топла и студена вода.
    Въпреки това ми е трудно да разбера кога точно пълни от топлата вода и при кои програми.
    Ама то и моста жена все пере на 40С така че и при нея нямам икономия.

    Сушилнята ако има такава си вземи термопомпени там икономията е голяма.

  4. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #78

    Отговор: Термопомпа или ..?

    В чужди форуми не мислят така за съдомиялните, явно не всички модели работят на този принцип.

    Защо да нямаш икономия от пералнята при 40 градуса, ако подаваш топла вода от ТП или солар?

  5. Junior Member
    Тук е от
    May 2013
    Мнения
    52
    #79

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    В чужди форуми не мислят така за съдомиялните, явно не всички модели работят на този принцип.

    Защо да нямаш икономия от пералнята при 40 градуса, ако подаваш топла вода от ТП или солар?
    Мойта съдомиялна е Сименс.
    Начина и на работа е като стартира да пълни вода само за 10-15 секунди - т.е. само допълва.
    По време на миенето допълва по малко само.
    Изрично търсих преди покупка да е с вход и за топла вода но нямаше такива.
    Всички обаче на пазара издържат до 60 градуса на входа.

    За пералнята мисля че моята конкретно при 40 градуса пране не взима от топлата вода.
    В интерес на истината не ми е останало време да си правя експерименти с нея.
    То праховете в днешно време правят чудеса и може да се пере и на 30 градуса.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2013
    Мнения
    94
    #80

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Мина доста време, през което по една или друга причина нищо не се свърши, но от 10-тина дни насам се работи усилено и скоро ще започвам и подовото.
    Сега обаче имам един въпрос, който ме вълнува и това е контролът на температурата и как ще се осъществява той?
    Аз си мисля, че във всяко помещение трябва да има термостат, който да отваря или затваря ел веригата на електромагнитния клапан, който е за този кръг, нали?
    Хубавото е, че имам ключове и контакти, останали от предишен ремонт и от същата серия има и термостати. Лошото е, че термостатите са по 120лв парчето и ако спазвам условието 1 стая - 1 термостат, ще трябва да дам солидна сума за термостати, а аз естествено не искам
    За 2-те спални и всекидневната е ясно, че трябва да имат отделни термостати, какво правим обаче с баня, тоалетна, коридор и мокро помещение?
    Разпределителната кутия ще бъде в мокрото помещение, следователно по пода ще има все пак някакви тръби, а и помещението е малко, та там няма да слагам. Тоалетната също е малка и има разни сифони и т.н. тръби по пода, а и дупки трябва да се пробиват за захващане на тоалетната чиния, та май е по-добре без подово там, лира дали би вършила работа за нискотемпературно отопление? Банята, както и другите помещения, също не е голяма, но пък от всички други помещения, там е най-хубаво да е топло, какви са решенията? Пак ще има пробиване на дупки по пода обаче, както и 2 сифона. Лира?
    Ако се сложат лири, дали ще са ефективни?
    Проблемът с температурния контрол обаче си остава в тези помещения.
    Въпросните термостати са два вида - за измерване температурата на въздуха и за измерване температурата на пода. Вторият идва с 4-метрова термодвойка, която се слага в замазката. Той е и по-скъп. Другият го монтирахме в апартамента на приятел, който се топли с подово и каза, че си работи много добре, та ще вземам от тях.
    Другия месец, живот и здраве, започваме с полагането на тръбите и се надявам да приключим със замазките.
    Освен всичко останало се замислих, че изобщо не би било лоша идея да оставя 2 тръби някъде във всекидневната за монтаж на вътрешно климатично тяло за охлаждане, тъй като термопомпата и да охлажда може. Къде трябва да отидат тези тръби? Охлаждащият агент вода ли е или фреон?
    Този пост е редактиран от andronoff; 23-01-16 в 02:12.

  7. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #81

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Относно регулирането на температурата - аз бих заложил на термостат във всяка стая (спални, хол, кухня) и един общ термостат за коридор и мокрите помещения, които да управляват ел. задвижките на подовото, ако си се спрял на вариант с 1 колектор. Може да се изпълни и с датчик в пода.

    Следващ вариант, който не знам дали ще ти допадне е UniBOX системата на Oventrop. В нея имаш един щранг, който обикаля цялата къща и имаш отбивка за всяка стая, която захранва подовото, а на връщане минава през въпросния UniBOX:

    http://oventrop.de/EN/products/broch..._unibox_en.pdf

    Относно мокрите помещения - според мен е хубаво да има и подово и лира - и двете са двояки. Лирата освен отопление, може да се използва за сушене на хавлии, а подовото за сушене на пода, което е особено хубаво в банята и коридора. Поради нискотемпературния режим можеш да избереш лира с по-големи височина и широчина, които ще предоставят достатъчно площ.

    Относно охлаждането - хубаво е да го предвидиш за всяка стая. То се изгражда като подовото, има си колектор, от който тръгват тръби към всеки вентилаторен конвектор. Хубаво е да се предвиди един 80л буферен съд, за да се осигури нормална работа на термопомпата в режим охлаждане, защото количеството вода в системата ще е малко, а и машината ще може да си почива.

    Буферен съд би бил и полезен в режим отопление, защото в един момент може да се получи така, че само 1 кръг на подовото да работи, което няма да е добре за термопомпата - ще цикли он/оф, а и дебитът на флуида може да е недостатъчен за нормална работа на машината.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    May 2013
    Мнения
    52
    #82

    Термопомпа или ..?

    Не че съм спец ама да кажа как се регулира температурата с подово при мен.
    Моята ТП е с безжичен интелигентен термостат - може да зададеш 8 точки в денонощието 7 дни в седмицата.
    Термостата стои в спалнята и там съм го настроил да поддържа желаната температура - най вече от гледна точка кога да работи и кога да спира ТП-та. Всички останали кръгове съм им регулирал дебита според желаната температура с най обикновен стаен термометър.
    Така се топли целия обем и помпата не остава с много ниски и високи капацитети.
    Подовото е толкова инертно че стайните термостати едва ли ще са в употреба а ако са закъснението е огромно - при мен с 2-3 градуса/ден.
    От друга страна факторите които стоплят стаите са доста по бързи - фурната, слънцето и др.

  10. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #83

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Да, и това е вариант, стига да ти се занимава да регулираш дебита, което може да е голяма играчка точно заради инертността, а и многото кръгове. Няколко обекта сме изградили така и няма нито един термостат. Кръговете са регулирани както при теб, а ТП работи по крива спрямо външната температура.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2013
    Мнения
    94
    #84

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Май ще слагам термостати, защото стават и за топло, и за студено. Аз отначало мислех да охлаждам чрез подовото, но срещнах доста негативни мнения, както и опасност от конденз по повърхността, та се отказах. След това мислех да мина без охлаждане, но пък от друга страна, единственото, което трябва да направя сега е да изградя тръбната инсталация за охлаждането и да я оставя така, пък ако няма нужда от нея, ще пия една студена вода.
    Колко ли би струвало? Три конвектора, един за 22 кубика, другият за 30, а третият за 70 кубика, с тръбен път горе долу 50м общо? Да знам какво да добавя към 500-те лева за термостатите
    А и защо вентилаторен конвектор, а не вътрешно климатично тяло? Едното е с вода, а другото с фреон ли?
    Този пост е редактиран от andronoff; 24-01-16 в 01:29.

  12. Member
    Тук е от
    Dec 2014
    Мнения
    162
    #85

    Отговор: Термопомпа или ..?

    А дренаж за конверторите ?

  13. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2013
    Мнения
    94
    #86

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Ама и дренаж ли им трябва?
    Изобщо не се бях замислял!

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    May 2013
    Мнения
    52
    #87

    Термопомпа или ..?

    Цитат Първоначално публикувано от andronoff Виж публикацията
    Май ще слагам термостати, защото стават и за топло, и за студено. Аз отначало мислех да охлаждам чрез подовото, но срещнах доста негативни мнения, както и опасност от конденз по повърхността, та се отказах. След това мислех да мина без охлаждане, но пък от друга страна, единственото, което трябва да направя сега е да изградя тръбната инсталация за охлаждането и да я оставя така, пък ако няма нужда от нея, ще пия една студена вода.
    Колко ли би струвало? Три конвектора, един за 22 кубика, другият за 30, а третият за 70 кубика, с тръбен път горе долу 50м общо? Да знам какво да добавя към 500-те лева за термостатите
    А и защо вентилаторен конвектор, а не вътрешно климатично тяло? Едното е с вода, а другото с фреон ли?
    Най малките конвектори са към 5-600 лв броя и това са от по шумните.
    Всеки конвектор позволява монтаж на евтин термостат входящ въздух.
    Ползване на един и същ стаен термостат и за подово и за конвектори не че не става ама е скъпо и сложно.

    Моята къща има добра изолация 15+ по фасади и минимизирани термомостове.
    Реално охлаждане трябва където се готви и където има повечко стъкла, но и климата тук е по хладен ( край Варна но на 320 м.н.в).

    Повикай специалист да те консултира и монтира тръбите поне.
    Поздрави

  16. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #88

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Относно термостатите:

    Елементарно е и нищо повече не струва с един термостат да се управляват подово и конвектори, ако той има изходи за режим зима/лято и има човек с елементарни познания по материята.

    Относно охлаждането:

    Ако не искаш да е вентилаторен конвектор (на вода) можеш да вземеш система, която е с едно външно тяло и вътре имаш хидромодул и нормални климатични тела (на фреон). Ето някакъв пример:

    Термопомпа Самсунг EHS TDM RD110PHXEA
    Хидромодул Самсунг EHS TDM NH080PHXEA
    Вътрешно тяло Самсунг EHS TDM NH022NHXEA
    Вътрешно тяло Самсунг EHS TDM NH028NHXEA

    Всяко тяло, което охлажда, независимо дали на вода или фреон, има нужда от дренаж. Той може лесно да бъде пуснат покрай подовото и отведен навсякъде. Не е някакъв проблем.

    Конвектори има нелоши на добри цени. Например Олимпия Сплендид. Имат доста добри неща, тихи са и са едва 129мм и не се натрапват изобщо.

    Едит: Сега се сетих, че и на този компютър имам софтуер на Самсунг и прикачено можеш да видиш как би изглеждала системата.
    Прикачени файлове Прикачени файлове
    Този пост е редактиран от AC_From_Hell; 24-01-16 в 16:23.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2013
    Мнения
    94
    #89

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Благодаря за отговорите, ще разгледам след малко.
    Нещо друго, за което не се бях замислял и което електричарите ме попитаха, е как ще се управлява електрическият нагревател на водосъдържателя?
    Второто е какви кабели трябват на външното тяло и какви на вътрешното? Само захранване или и някакви контролни?
    Термостатите отиват във вътрешното тяло, нали?
    Иначе не виждам защо да е сложно и скъпо да се ползва един термостат за подово и за конвектори, дори напротив - по-скъшо и сложно ще е ако са два. Термостатът е с НО и НЗ контакти, като НЗ се ползва за охлаждане, а НО за отопление. Нищо сложно.
    ПС: разгледах приложения файл и явно във въпросния хидромодул има топлообменник вода-фреон. Ако обаче ползвам конвектори, ще мина без него. И все пак за каква сума говорим за направата на инсталацията или никой не се наема да каже?
    Този пост е редактиран от andronoff; 24-01-16 в 21:05.

  18. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #90

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Ако си се спрял на варианта монофазен T-Cap 9kW с вграден водосъдържател, то за захранванe електричарите трябва да предвидят:

    2 кабела 3х4мм2, всеки с предпазител 30А до вътрешното тяло на термопомпата. От вътрешното до външното тяло трябва един кабел 4х4мм2 (Така го иска производителят, но аз ги правя и с 3х4мм2 и някаква по-тънка 2-ка кабел когато съм на обект, където е пускано някакво захранване без да е било ясно какво ще се монтира)

    Ако дистанционното ще остава във вътрешното тяло няма нужда от някакви кабели. Ако планираш да го изнесеш някъде другаде трябва да се предвиди Patch UTP кабел от вътрешното тяло до новото местоположение.

    С термостатите е по-сложно. В зависимост от начинът, по който ще управляваш машината нещата са различни. Ако например искаш кой да е от всички термостати или изобщо някакъв термостат да дава сигнал вкл./изкл. и отопление/охлаждане на машината то трябва да се окабели по един начин (в общи линии до термопомпата трябва да стигнат 4 жила, пък останалото може да се нагоди и после). Ако искаш машината да си работи според собствените настройки, а ти да й казваш вкл./изкл и отопление/охлаждане от дистанционното тогава няма нужда от връзка с термостати и окабеляване между термостатите и термопомпата няма.

    Термопомпата поддържа и включване чрез сух контакт, ако има такова изискване - на практика се монтира какъвто и да е ключ/таймер/каквото и да е, който прави мост между два терминала на клемореда на вътрешното тяло, кабел 2-ка без значение какъв.

    Ако подовото ще бъде изключвано автоматично в режим охлаждане с двупътен вентил, то трябва да се предвиди кабел двойка или тройка в зависимост от ел.задвижката и вида на вентила между него и вътрешното тяло на термопомпата.

    Цитат Първоначално публикувано от andronoff Виж публикацията
    ПС: разгледах приложения файл и явно във въпросния хидромодул има топлообменник вода-фреон. Ако обаче ползвам конвектори, ще мина без него.
    Системата от приложения файл е на практика комбинация от термопомпа въздух-вода и въздух-въздух. Пуснах ти я, защото е интересна от гледна точка на това, че можеш да използваш трите климатични тела за охлаждане (пък и за отопление) вместо вентилаторни конвектори, а хидромодулът (който правилно си разбрал има топлообменник фреон-вода) ще се използва за подовото отопление и производство на БГВ.
    Този пост е редактиран от AC_From_Hell; 24-01-16 в 21:49.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 6 от 7 ПърваПърва ... 4567 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Термопомпа за подово
    От zaharyev във форум Други начини за отопление
    Отговори: 335
    Последно: 08-10-18, 20:02
  2. Термопомпа от Китай ...
    От Mega във форум Други марки климатици
    Отговори: 11
    Последно: 06-10-14, 23:56
  3. Термопомпа
    От pavcho във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 12
    Последно: 13-04-14, 18:39
  4. Термопомпа ALTHERMA въпроси...
    От pironkov1 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 2
    Последно: 10-05-13, 21:24
  5. Термопомпа
    От Tony06 във форум Продава
    Отговори: 2
    Последно: 21-01-12, 18:36

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе