Страница 4 от 16 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследноПоследно
Резултати от 46 до 60 от общо 231
Like Tree55Одобрявам

Избор на седмичен стаен термостат

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #46

    Отговор: Избор на седмичен стаен термостат

    Цитат Първоначално публикувано от pepitoff Виж публикацията
    Кое му е несравнимото?
    Питам, а не се заяждам...
    Като гледам комбинацията в подписа ти, би трябвало да знаеш как работи модулиращия контролер, освен ако нещо не е настроен като такъв. Не съм виждал как работи тази комбинация, но ако е под Open Therm протокол, би трябвало да можеш сам да направиш разликата. Още по-добре пък работят системите на Бош и Вайлант, които имат собствени протоколи.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #47

    Отговор: Избор на седмичен стаен термостат

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Като гледам комбинацията в подписа ти, би трябвало да знаеш как работи модулиращия контролер, освен ако нещо не е настроен като такъв. Не съм виждал как работи тази комбинация, но ако е под Open Therm протокол, би трябвало да можеш сам да направиш разликата. Още по-добре пък работят системите на Бош и Вайлант, които имат собствени протоколи.
    Да зная как работи моята комбинация - в модулиращ режим е. Работи повече от идеално. Протокола си е на Immergas.
    Също така и в режим on/off работи идеално.
    Разликата е само в леееееееееекичкия дискомфорт на on/off режима, който пък при външни температури около и над нулата е незабележим.
    Няма и разлика в разхода на гориво при двата режима.
    Та... кое му е несравнимото? (освен разликата в цената на модулиращия и on/off терморегулатори)

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #48

    Отговор: Избор на седмичен стаен термостат

    Цитат Първоначално публикувано от pepitoff Виж публикацията
    Разликата е само в леееееееееекичкия дискомфорт на on/off режима, който пък при външни температури около и над нулата е незабележим.
    Няма и разлика в разхода на гориво при двата режима.
    Та... кое му е несравнимото? (освен разликата в цената на модулиращия и on/off терморегулатори)
    Не говорим за разлика в разхода. Разликата е принципна и повече се усеща при положителни температури. При он/оф режима котелът работи на максимална мощност до достигане на зададената стайна температура и изключва, а неработещия радиатор създава дискомфорт. В по-топло време преобладава времето за почивка, а в по-студено котелът работи по-дълго и почива по-кратко. С модулиращ термостат котелът никога не работи на макс, а с такава мощност, че да покрива топлозагубите, без да изключва. Радиаторите работят постоянно, макар и с различна температура и липсва дискомфорта от студения радиатор. Освен това можеш да наблюдаваш и управляваш температувата в бойлера, което няма как да стане с он/оф термостат. Кое може да се сравнява между двата режима? Само стайната температура.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,598
    #49

    Отговор: Избор на седмичен стаен термостат

    Аз нямам точно такива наблюдения от работата на моят котел Имергаз с фирменото модулиращо стайно управление в режим модулация и режим не модулация. Когато не е в режим модулация, котелът работи по-малко време и на максимална мощност (високо КПД). Когато достигне максималната температура на водата, а стайната температура не е достигната, самият котел модулира и намалява мощността си. Радиаторите се загряват доста и остават топли по-дълго време. Недостатък е, че понякога стайната температура надхвърля зададената.
    Когато стайното управление е в режим модулация, котелът работи по-дълго време, почти изцяло само на минимална мощност (ниско КПД). За сметка на това поддържа изключително точно зададената стайна температура.
    За мен ползата от фирмените стайни управления не е чак толкова от модулацията, а от това, че от тях можеш да наблюдаваш и управляваш и други параметри от работата на котела. Примерно аз мога да управлявам БГВ, да променям максималната температура на водата за отопление и още няколко други параметри на котела.

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #50

    Отговор: Избор на седмичен стаен термостат

    Само че при кондензните котли КПД е обратно - най-ниско при максимална мощност, макар разликата да не е фрапираща

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,598
    #51

    Отговор: Избор на седмичен стаен термостат

    Това за КПД при кондензните котли не го знаех. Моят котел си е старо поколение и в книжката му дават, че КПД-то му е най-високо на максимална мощност. Да чукна на дърво вече 9г. експлоатация без проблеми. Докато не сдаде багажа от аварии, не мисля да давам пари за нов котел. Ползата не е чак толкова голяма, за да я усетя бързо.
    Lazar, podredko, pepitoff и 1 други харесват това.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #52

    Отговор: Избор на седмичен стаен термостат

    И аз го бях забелязал това за високата ефективност при ниска мощност, но то ако разходът на газ беше най-важното, никой от нас нямаше да е избрал това отопление. Човек ако има късмет с дадена техника - трябва да се радва на късмета си максимално дълго, че не е ясно следващия път на какво ще се насади.
    bobivg, podredko и pepitoff харесват това.

  10. Novice
    Тук е от
    Oct 2018
    Мнения
    2
    #53

    Отговор: Избор на седмичен стаен термостат

    Привет.
    Сервираха ми, че умния безжичен Evohome TouchScreen Honeywell контролер, които ми продадоха заедно с котела Vitodens W 111 не се разбират по OpenTherm. Съответно това се сетиха да ми кажат чак след като монтираха котела. Решението, което ми предлагат е смяна на репето (R8810A) с такова, което е on/off и връщане на някакви левчета разлика. Към контролера са поръчани и за всеки радиатор "умни" термоглави (HR92), с които да се регулират температурите по стаите, уж пак за комфорт.
    Много ме е яд, защото имах очаквания и специално търсех модулиращите функции заради комфорта, който Лазар описва по-горе.
    Имам някаква надежда, че "умните" термоглави на радиаторите ще компенсират до известна степен разликата в управленията, на прав път ли съм?
    Имам ли друга опция ако искам да се управлява котела по OpenTherm - поръчка на жичен термостат и не толкова "умен" контролер?

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #54

    Отговор: Избор на седмичен стаен термостат

    Да, при OpenTherm е така - не винаги се получава, за съжаление. Евтина и разпространена платформа, но не толкова сигурна - а бе все едно Андроид. Но пък с умните термоглави ще замажат положението. Малко трябва да играеш ръчно с температурата на водата - да избираш минималната доататъчна според сезона.

  12. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #55

    Отговор: Избор на седмичен стаен термостат

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Фирмените термостати на Имергаз са доста добри. Аз съм много доволен от моя CRD, но е жичен. Чувал съм добри отзиви и за безжичните по-нови CarV2.
    За пък от моя AMICO жичен закачен към Виктрикс 2И 24КВ не съм особено доволен въпреки че е модулиращ. При ограничена максимална темепература на отоплението на 55* термостата постига почти 2 градуса разлика над зададеното. Демек интелект вътре нула. Знае на колко да изключи само по негови термометър и грам самообучние няма. Отделно че това с единия термостат колкото и да съм балансирал със секретните кранове в различните сезони както и през различните часове на деня темепратурата по другите стаи си играе в доста по големи граници. 2018 година е крайно време е управлението по стаи да не струва една бала пари, но до сега под 1000лв не съм намирал готова система и тя пак би била Он/Офф към котела.

  13. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #56

    Отговор: Избор на седмичен стаен термостат

    Аз пък от моя CarV2, закачен за Victrix 20 Х TT 2ErP, съм доволен. Модулира си идеално, регулира си стайната температура в границите на ±0.2 *С...
    Кеф ти да го програмираш в on/off, кеф ти в модулиращ режим...
    Показва температура на водата, температура в бойлера, външна температура (ако има външен датчик)...
    Е… няма WiFi, метео прогноза и връзка с МКС (международната космическа станция), ама не е болка за умиране :-)
    bobivg одобрява това.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #57

    Отговор: Избор на седмичен стаен термостат

    Цитат Първоначално публикувано от Stefo Виж публикацията
    Привет.
    Сервираха ми, че умния безжичен Evohome TouchScreen Honeywell контролер, които ми продадоха заедно с котела Vitodens W 111 не се разбират по OpenTherm. Съответно това се сетиха да ми кажат чак след като монтираха котела. Решението, което ми предлагат е смяна на репето (R8810A) с такова, което е on/off и връщане на някакви левчета разлика. Към контролера са поръчани и за всеки радиатор "умни" термоглави (HR92), с които да се регулират температурите по стаите, уж пак за комфорт.
    Много ме е яд, защото имах очаквания и специално търсех модулиращите функции заради комфорта, който Лазар описва по-горе.
    Имам някаква надежда, че "умните" термоглави на радиаторите ще компенсират до известна степен разликата в управленията, на прав път ли съм?
    Имам ли друга опция ако искам да се управлява котела по OpenTherm - поръчка на жичен термостат и не толкова "умен" контролер?
    Какво им е умното на тези термоглави - позволяват настройка по часове? И аз се замислям да добавя такова нещо в спалните - термостата е в холокухнята, а там мощността е достатъчно да покрие минимума на котела.
    Някой да знае дали има глави, които могат да бъдат настроени да не затварят като достигнат температура, а само да намалят притока?
    Този пост е редактиран от Vizi; 17-10-18 в 11:59.

  16. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #58

    Отговор: Избор на седмичен стаен термостат

    Цитат Първоначално публикувано от Vizi Виж публикацията
    Някой да знае дали има глави, които могат да бъдат настроени да не затварят като достигнат температура, а само да намалят притока?
    Е то така би трябвало да работят всички термоглави обаче на практика се получава много трудно.

  17. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #59

    Отговор: Избор на седмичен стаен термостат

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    Е то така би трябвало да работят всички термоглави обаче на практика се получава много трудно.
    Е то аз питам, защото съм забелязал че не става - направо си затварят като достигнат температурата. Има ли такива, при които да става или да може да се контролира максималното затваряне?

  18. Novice
    Тук е от
    Oct 2018
    Мнения
    2
    #60

    Отговор: Избор на седмичен стаен термостат

    Цитат Първоначално публикувано от Vizi Виж публикацията
    Какво им е умното на тези термоглави - позволяват настройка по часове? ...
    Ами всъщност не са умни термоглавите, ами бридж-а, към който се връзват безжично, те си подават информацията за температурата към бридж-а, а пък той от своя страна им подава информация според програмата колко градуса е избрано да е и те отварят/затварят. Така е на теория. Колко работи, ще видим.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 4 от 16 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Седмичен програматор за Din шина
    От aandreev76 във форум Продава
    Отговори: 0
    Последно: 26-02-15, 05:45
  2. Отговори: 7
    Последно: 12-11-13, 14:49
  3. СОТ + Седмичен електронен програматор
    От Shmi във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 7
    Последно: 28-08-12, 08:25
  4. Продавам ON/OFF седмичен програматор.
    От niko_nil във форум Продава
    Отговори: 1
    Последно: 10-02-12, 19:37
  5. продавам 2 стаен люлин 6
    От gligi във форум Продава
    Отговори: 0
    Последно: 24-01-11, 18:20

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе