Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 35

Голям разход на котел Vailant Turbomax Vuw 242/2 3

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    35
    #1

    Голям разход на котел Vailant Turbomax Vuw 242/2 3

    Здравейте,

    Следя форума от доста време, но не се е налагало да пиша досега.
    Имам, проблем с консумация на газ, котел Вайлант – конвенционален и бих помолил за малко помощ ако е възможно да се направи.
    Наскоро закупих жилище 90 м2, пълзящ кофраж с външна изолация от 5 см. Жилището е закупено заедно с изградена отоплителна инсталация и въпросният котел. По документация котела е инсталиран 2006 год. и като параметри е зададено, че отоплителната мощност е 12 kw. Котела на този етап си работи, но гори като за световно прави по 15-17 м3, на ден и при това при поддръжка на 19 градуса. Струва ми се много. Сравнявам го с котел върху който съм имал поглед досега - Емергаз Иело Митос, който е с същите параметри 9-24КВ. При него консумацията е 8-10 м3 на ден. Вярно, че жилишето е малко по-малко- 65м2, но погледнато през консумация на време/час разликите са съществени. При вайланта консумацията на час непрекъсната работа е в диапазона 1,4-1,5 м3 докато при Имергаза е около е 1,1 м3 което отговаря на характеристика му. На вайлант параметрите по документация са сходни с имергаза. Тоест, би трябвало по логика консумацията да е сходна поради факта, че и в двете жилища инсталирана мощност е под минималната за двата котела 9 кв.
    В жилището има инсталирана следната мощност алуминиеви глидери:
    -Коридор – 8 бр 70см
    Детска 15 м2– 18 бр 60 см
    Дневна 20 м2– 23 бр 35 см и отделно 12 бр. 70 см
    Спалня 12 м2-15 бр 50 см и съответно лира в банята.
    Би трябвало при 65/50 мощността на инсталацията да е около 7 кв. На база на всичко което съм изчел, би следвало консумацията на въпросният котел да е около близка до минималната и от тук логиката ми е консумацията да е около 1,1-1,2 м3 на час.
    Звънях на Вайлант, ходих там, но уви хората се опитаха да ме убедят, че няма смисъл да се намалява мощността, щяло да ми гори повече, ала бала. Аз обаче искам да пробвам. Ако не става да се намали консумацията ще се търси вариант за нов кондензен котел. Тук въпроса е дали ще има смисъл, поради проблема с кондензната вода, но това е другата тема.
    Но да се върнем на Вайланта VUW 242/2 3, ще може ли някой да помогне да се опитаме да му намалим малко мощността на въпросният котел, за да се ориентирам как да процедирам за в бъдеще.
    Поздрави

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #2

    Отговор: Голям разход на котел Vailant Turbomax Vuw 242/2 3

    Котелът гори топлкова, колкото са топлозагубите на жилището. Няма как да сравняваш разхода на двата котела, защото са в различни жилища. Въпреки всичко двата разхода са пропорционални и няма какво да търсиш под вола теле. Ако намалиш разхода ще падне температурата в жилището. Искаш със 7кВт да топлиш 65м2 и 90м2? Става, но трябва да увеличиш изолацията на голямото жилище

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #3

    Отговор: Голям разход на котел Vailant Turbomax Vuw 242/2 3

    A, какви са тези 12кВт, като зададени параметри? Котела да не е скопен?

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #4

    Отговор: Голям разход на котел Vailant Turbomax Vuw 242/2 3

    Нормално е да е ограничен по мощност

  6. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #5

    Отговор: Голям разход на котел Vailant Turbomax Vuw 242/2 3

    Моя преди години също беше ограничен. После викнах един сервизен техник и поисках да ми го направи "нормален", след което си го пуснах на макс по t=водата и стайния термостат на 22С, без да си играя с него. Ефекта беше, че котела стана по икономичен.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    35
    #6

    Отговор: Голям разход на котел Vailant Turbomax Vuw 242/2 3

    Здравейте,
    Лазар, по същият начин ми отговориха и от Вайлант и поради това писах тук с надежда, че някой би ми дал компетентен отговор и вероятно решение.
    Нямах намерение да сравнявам двата котела. Просто имергаз ми е отправна точка. Най-вероятно си прав за топлозагубите и по-големият е с по-големи, но пак ми се струва, че разхода му е с около 15-20% по-голям поради някаква причина, но не знам каква. По принцип апартамента макар и голям е вътрешен, като всички външни стени от вън има изолация 5 см, а от вътрешната страна има изградена втора стена от гипсови блокчета от 7см и между тях и стената има вата от порядака на 2-3 см. Интересно изпъленение като смятам, че е ефективно. По левашко изчисление топлозагубите са от порадък на около 6 кв.
    Та логиката ми е, че котела не би трябвало да разботи с по-голяма мощност от минималната. Инталираната мощност на радиатори е 7кв максимум 8 кв при температура 60/45/21.
    В рамките на 1 час котела работи от порядъка на 20-30 минути, достига темп. 21 гр и после почива около 30 минути. Проблема е че за тези 20-30 минути прави около 0,6-0,7 м3. Което според мен не е релевантно на минималната мощност и топлозагубите.
    Тони - не знам дали котела е скопен. Просто пише настроен на 12 кв отопление и най вероятно това е така предвид консумацията му на еденица време. Съгласно характеристиките тя отговаря около тази мощност. Именно поради това пиша тук ако някой може да ми даде идея или поне да пробвам ако може да пипне тук и там и да видим какво ще стане.
    По принцип ако това и изискваната мощност за покриване на топлозагубите то тогава има ли смисъл да взимам нов кондензен котел като той ще ми прави същият разход. Прав ли съм?
    Поздрави

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #7

    Отговор: Голям разход на котел Vailant Turbomax Vuw 242/2 3

    А бе един котел 2-14кВт ще даде доста по-малък разход, но точно колко не знам

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    35
    #8

    Отговор: Голям разход на котел Vailant Turbomax Vuw 242/2 3

    Здравей,
    Аз също си мисля в тази насока, но тук възниква въпроса. Ако сегашният е настроен на 12 кв един котел 2-12 кв няма ли да е малък? Тоест ще работи само в максимална мощност.
    И какъв модел да е този котел.
    При този вариант ще ми трябва и бойлер със серпентина. Проблема е че котела е на балкон. Ще стане ли и бойлера да е там. Няма ли да изстива по бързо водата в бойлера?
    И все пак може ли да ми дадеш съвет за Вайланта дали може да се пробва да се намали малко мощността? Искам да пробвам за спортната злоба?
    Поздрави

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #9

    Отговор: Голям разход на котел Vailant Turbomax Vuw 242/2 3

    Първо - не можеш сам, нямаш уред, второ няма смисъл - той котела си модулира между 8.4 и 12кВт. По-скоро бих помислил в друга посока - дали му е сложена нужната бленда на комина, но и тази проверка е за сервиза.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    35
    #10

    Отговор: Голям разход на котел Vailant Turbomax Vuw 242/2 3

    Здравей,
    Аз на сервиза им се обаждах , че и ходих даже. Всякак се опитаха да ме убедят, че няма смисъл, по-голям разход съм щял да имам и т.н. Предложиха ми дори да застана пред котела и да се обадя и те ще ми кажат какво да правя. Малко е несериозно всичко това и затова се принудих да пиша тук. Въпроса е те ли са единственият вариант.
    Има ли някой които да разбира тук от сайта? Лошото е, че ти май си от варна а аз от софия и няма как да стане. Знаеш ли някой които разбира? И какво представлява тази бленда.

    Поздрави


    Отделно бих искал да споделиш мнение и за еднокунтурен котел и бойлер

  13. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #11

    Отговор: Голям разход на котел Vailant Turbomax Vuw 242/2 3

    Тези 15-17 куб.м. за 19 гр. са много за вътрешен апартамент с тази площ и с 5 см. изолация .....
    Тази зима котелът кога за първи път е включен да работи? Спиран ли е по време на отоплителния сезон?
    През деня, когато те няма, изключваш ли котела?
    Имаш ли топлещи се съседи отдолу, отгоре, встрани?
    Имаш ли стаен терморегулатор?
    Ти ли си задал тази темп. 19 гр., как или котела толкова смогва?
    Какво е изложението на апартамента?
    Според мен от сервиза са ти казвали, че можеш сам да премахнеш ограничението на максималната мощност от 12 кW, а не как сам да намалиш още минималната мощност.
    За намаляване на минималната мощност ти трябва уред (и знания), както Лазар каза по-горе. Никой от форума не се е похвалил да го е правил сам.
    Никой не е писал да е намалявал мин.мощ на котела, дори и с уред и техник.
    Не, че този въпрос не е бил обсъждан, но не е правено .......
    Може да поискаш от Софиягаз да подменят разходомера, ако прецениш.
    Този пост е редактиран от legaltk; 21-02-17 в 08:34.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,563
    #12

    Отговор: Голям разход на котел Vailant Turbomax Vuw 242/2 3

    Цитат Първоначално публикувано от legaltk Виж публикацията
    Никой не е писал да е намалявал мин.мощ на котела, дори и с уред и техник.
    Не, че този въпрос не е бил обсъждан, но не е правено .......
    Аз съм го правил за експеримент просто. Смисъла е никакъв, драстично пада КПД. Той и без това е по-нисък при минимална мощност. Има смисъл ако управляваш и оборотите на вентилатора, но оттам пък ти пада подналягането, та трябва и регулируем пресостат. У дома мога да правя каквото си искам, на клиент не. Няма смисъл, по добре човек да си смени котела, като иска по добра ефективност.

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #13

    Отговор: Голям разход на котел Vailant Turbomax Vuw 242/2 3

    Всеки производител има желание да свали минималната мощност, т.е. котелът да има висока модулация, защото такива котли са по-предпочитани високо ценени от потребителите. Но не и ако това е за сметка на по-лоша работа, ниско КПД, гаснене и други такива проблеми. Щом като производителят след безброй експерименти не препоръчва по-ниска минимална мощност, значи има защо. Точно затова има котли с различна номинална мощност. Друг е въпросът защо в апартамент 90м2 е сложен котел 8.4-24кВт, при наличие на по-малък - 6-20кВт, но е върде късно да разсъждаваме на тази тема

  17. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    35
    #14

    Отговор: Голям разход на котел Vailant Turbomax Vuw 242/2 3

    Здравейте,
    легалтк - Котела е включен декември, като декември поддържаше 17 гр. и през Януари го увеличих на 19 гр, С намерението да пробвам какво ще стане. Все още не се живее активно в жилището. Идеаята беше да се темперира жилището преди нанасяне. Ама то едно темпериране. Представям си като почна да поддържам 21/22 гр. какво ще стане.
    Това беше и причината да пиша тук. През декември и половината от Януари не е изключван котела. При по- ниските температури като видях какво става с разхода и намалих температурата отново на 17, къде разхода е по-поносим до 10м3. Сега Февруари вече го спрях напълно.
    Имам топлещи съседи отгоре. От долу не толкова. От едната страна е стълбище от другата се топли. Изложението е север/юг.
    Котела без проблем си качва градусите. В рамките на 40 мин може да качи 2-3гр. В мощността нямам съмнение. Котела просто работи на 12кв и това. Определно не модулира.
    Според мен по-скоро не е ограничена максималаната мощност а е вдигната минималната. Логиката ми е че предишните собственици нямаха достатъчна радиаторна мощ и вероятно може да са се оплаквали и са я увеличили. Първоначално си помислих, че радиаторната мощност ме е около 12 кв, Правих какви ли не експерименти като оставях само един радитор включен, но разхода на еденица време, непрекъсната работа е един и същ, даже малко се увеличава, което няма логика.
    Еспасе- не знам от къде си, но ако си от София и си навит може да направим един експеримент, тъкмо ще се види какво е стане. Даже си мисля, че може и да се напише резултат после с цел помощ на други потребители.
    Лазар- Котела е на 11 години и се съмнявам, че предишният собственик е гледал нещо подобно, пък и не знам тогава дали е имало на пазара такива модели.
    Сега си мисля, че инсталацията е направена така, че има едно качване на тръбите по тавана и после слизане (коридор). което увеличава водният път. Направено е с цел да не се рабива пода. Дали да не ги сваля тези тръби някак. Но все пак това е увеличение с 5-6 метра, съмнявам се да оказва влияние.
    Другият проблем е че котела е на балкон и той си е студен, това си влияе но чак пък толкова.
    Ако няма начин с едно анализиране на котела ще търся вариант за нов котел. Въпроса е дали няма и той да си иска 12кв. Затова бих искал да се пробвам, за да имам база.

    Позрави

  18. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #15

    Отговор: Голям разход на котел Vailant Turbomax Vuw 242/2 3

    Цитат Първоначално публикувано от espace Виж публикацията
    Аз съм го правил за експеримент просто. Смисъла е никакъв, драстично пада КПД. Той и без това е по-нисък при минимална мощност. Има смисъл ако управляваш и оборотите на вентилатора, но оттам пък ти пада подналягането, та трябва и регулируем пресостат. У дома мога да правя каквото си искам, на клиент не. Няма смисъл, по добре човек да си смени котела, като иска по добра ефективност.
    Това да го прочете колегата Кънчев от Русе.
    Той питаше преди време.

    @lykoz Да разбирам, че няма монтиран стаен терморегулатор и в момента не се живее?
    Темперирането не би трябвало да отнеме повече от 4-5 дни.
    Правилно си разбрал, че моите въпроси са насочени в посока темпериране.
    Не си прави експерименти с мощността.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Мнения за разход на Bosch gaz 7000w
    От rusco във форум Отопление
    Отговори: 14
    Последно: 12-01-15, 12:23
  2. Разход на ток на климатик.?
    От Лорд Йордан Ненчев във форум Климатици Samsung, LG
    Отговори: 8
    Последно: 23-05-13, 15:30
  3. Разход на пелети ?
    От MAKAPOB във форум Отопление
    Отговори: 16
    Последно: 11-02-13, 01:46
  4. Разход на FTX50G
    От ops5 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 65
    Последно: 07-03-11, 20:12
  5. Моментен разход на гориво
    От peter_nn във форум Автомобили
    Отговори: 9
    Последно: 15-09-10, 22:21

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе