Щом мога да сложа котле за пелети, значи може и термопомпа. Имам място за техническо да изградя. В крайна сметка може би пелети ще е най-добрият избор.
Попитах Вас за мнение и възможности, и кое би било най-удачно. Аз като цяло искам да не инвестирам никакви пари, ама и на студено не ми се стои.. Или по-точно как да отоплиш 150кв без тец и газ?
Котелът на пелети седи вътре в помещение, а термопомпата трябва да седи отвън на открито. На твърда повърхност до стената или на самата фасада. Термопомпата е подобна на голямо външно тяло на климатик. Климатикът също е термопомпа с принцип въздух-въздух. А в тази термопомпа се използва въздух-вода. Има и вода-вода термопомпи, но те не са приложими във вашия конкретен случай. За това се коментира къде и как ще бъде монтирано това голямо и тежко нещо при вас отвън.
С термопомпа трябва да инвестирате доста пари и да намерите кадърни изпълнители. Достатъчна като мощност и надеждност термопомпа, препоръчително (да не кажа задължително) изграждане на подово отопление и/или конвектори. При правилно изчислена и качествено изградена система ще имате много добър комфорт.
С пелетите също ще имате добър комфорт на отопление, но си има и хамалогия.
При добра изолация може да се пробвате с няколко броя качествени модели климатици (също инвестиция) и да помислите за нещо допълнително за отопление на баня/тоалетна.
Не че нещо, но комфортът топло/студено си изисква пари. Евтино само вътрешен среден апартамент и наличие на топлещи комшии да ви топлят от долу и отстрани.
Този пост е редактиран от VanDan; 23-08-18 в 19:55.
Ако не е твой апартамента и не ти се влагат пари : една две пелетни каминки, конвекторчета с термостати в спалните за да можеш да спиш на 100 процента тишина. Така ще чуваш само климатиците на съседите.
Да бе, то май идеята е, ако може да се измисли нещо за без пари. Може и да може, ама в някой друг живот.
Благодаря ти за конкретният отговор. Едно не разбирам подовото отопление с термопомпа ли работи или на друг принцип? Т.е ако искам подово трябва да купя термопомпа? А от там и да се изгради система с конвектори. Тези конвектори не духат ли на принципа на климатиците? Терммопомпата под 0 градуса ефективна ли е? Като цяло има къде да се сложи имам огромни тераси, а и може отгоре - но там ще я навява. И горе долу колко е животът на една термопомпа?
Иначе пелети е най-изгодната инвестиция, но хамалогията колкото и да е минимизирана си я има.
Апартамента си е мой и затова искам да намеря най-оптималното решение, за което няма да съжалявам.
Бъркаш понятията. Без да съм специалист с претенции за точност и изчерпателност ще се опитам грубо да ги опиша. Имаме няколко елемента:
1. Източник на топлина - може да е различен
- котел на ток, твърдо (въглища, дърва, пелети), течно (нафта) гориво, природен газ, пропан-бутан в бутилки и т.н. Тук влиза и ТЕЦ, но котелът е просто на друго място.
- климатици (термопомпа въздух-въздух) - грубо казано пренася топлина от едно място на друго - при охлаждане от вътре навън, при отопление от вън на вътре. Използва за пренос въздух чрез обдухване.
- термопомпа въздух-вода - грубо казано подобно на външното тяло на обикновен климатик въздух-въздух (пак пренася топлина вън с обдухване), но използва за пренос вода (най-често с ниска температура) вътре в жилището.
- термопомпа вода-вода - използва вода вън (енергия от земята) - сондажи, подпочвени води, дълги тръби вкопани на определена дълбочина в земята и т.н. и вода вътре
- други като солари примерно
2. Система, която да пренесе топлината от източника до помещенията и там да я освободи и да ги затопли. За преносител се използва въздух при климатиците, течност (най-често вода) при радиатори, конвектори и термопомпи
- тръби и радиатори
- тръби и конвектори. Конвекторът е като радиатор, но с добавени вентилатори за обдухване. Това позволява да има по-голяма мощност спрямо същия размер пасивен радиатор. За това може да се използва и с ниска температура на водата примерно от термопомпа. Може и с котел в помещения където няма място за достатъчни по размер радиатори. Може да се ползва и за охлаждане с термопомпа.
- смесени от горните две
- дълги тръби навити в пода под горната му повърхност и покрити от подовата настилка - подово отопление. Самият под (подовата настилка) се превръща в отоплително тяло (радиатор) и затопля въздуха в помещението
- подово отопление комбинирано с конвектори
- други
В зависимост от температурата на течния преносител системите може да са:
- високотемпературни с температура на водата примерно над 45-50гр. (най-често системите от тръби с радиатори)
- нискотемпературни 25-35гр на водата.(подовото отопление).
Системата с конвектори може и при двата вида. В някои случаи и при радиаторите ако са с достатъчно голям размер, за да стигне мощността спрямо помещението, може да се използва ниска температура на водата.
Конкретно в твоя случай може да имаш:
- система от тръби и радиатори, конвектори или смесена от двата вързана с топлоизточник всички видове котли. В случая на пелети
- подово отопление самостоятелно или в комбинация с конвектори с топлоизточник термопомпа въздух-вода
- подово отопление самостоятелно или в комбинация с конвектори с топлоизточник котел на пелети
- обикновени климатици по стаите
Подовото отопление представлява дълги тръби навити в пода под повърхността му. Самият под се превръща в отоплително тяло (радиатор). За това различните видове подови настилки имат различна ефективност и някои са по-подходящи (ефективни) от други. Подът топли въздуха долу в краката с ниска температура на водата и създава добър комфорт за човешкото тяло. Тъй като повечето модели термопомпи въздух-вода работят и са най-ефективни с ниска температура на водата, то комбинацията подово отопление и термопомпа съчетава отличен комфорт с икономичност на разходите. Конвекторите в тази комбинация може се добавят ако в някое помещение не може да се направи подово и основно за охлаждане лятото. Някои хора пишат, че използват само подовото и за охлаждане, но има различни мнения. Подовото отопление е сравнително трудно за направа. Трябва да се изгради при строителството. Ако е после трябва да се разбият всички подове, да се положи тръбата, да се направят наново замаски и положат крайните подови настилки. Изискват се добри познания и умения за материали, изграждане и управление на системата.
Това е лаишко обяснение, но тъй като очевидно нямаш особено добра идея за нещата се опитах да разясня нещо със сравнително прости думи. В раздел отопление има много теми засягащи различните източници на топлина - котли, термопомпи, солари и различните системи за пренос и отопление - ниско и високо температурни, радиатори, конвектори, подово отопление и т.н. Прочетете, има много информация и конкретни теми за почти всичко, за което се пита в тази тема. Аз от личен опит на потребител и четене от вече 16г. в този форум понаучих някои неща. Ако не ви се чете и не сте специалист, по-добре си намерете читава фирма, която да ви даде съвет и съответно изгради системата.
Този пост е редактиран от VanDan; 24-08-18 в 11:40.
Аз имам няколко въпроса:
1)Имате ли място за котел въобще - изисква се цяла стаичка поне 3-4 кв.м, което според мен е голяма загуба
2)Как ще качвате по 3 тона пелети всяка зима на последен етаж, ако всички в блока го правят след 3г ще купувате нов асансьор (между 50 и 150 000лв общ разход)
И няколко съвета от мен:
1)с пелетни камини (различно от пелетен котел, който стои в отделно помещение) се получава невероятна мръсотия - навсякъде пепел и прах, ужасно е
2)ако са климатици, нека са подови, разполагате с добър бюджет за 2 броя в дневната и по един във всяко останало помещение
3)инвестирайте в изолация
Имам 1-2 познати, които са ми казвали, че са с пелетен котел разположен в затворена тераса. Как доставят пелети до котела и как той е свързан с комин, обаче никога не съм питал. Има и един, на който котелът му е в мазата, но той е на първи етаж.
Е, баш пък ужасна мръсотия. И какво са 3тона - 10 курса на асансьора, по 2 курса на месец. А тези, които си разхождат кучето с асансьора по 3 пъти на ден? Да, хамалогия има, ама на студено ли да се седи?
Защо мислиш сме разделили климатиците в отделен раздел? За да не се бори автора на темата постоянно с такива писатели като тебе и във всяко мнение да повтаря, че не иска да се отоплява с климатици. Още в първото си мнение уточнява, че търси друг начин, но това не пречи ти във всяко мнение да му предлагаш точно тях!
Здравейте,
Само с подово отопление може ли да се отоплява и в студените месеци или трябва и радиатори?
Конвекторите не са ли на същият принцип като климатиците? Смисъл да духат и изсушават прекалено въздуха? Има къде да направя техническо за пелетите, просто се чудя да ли си заслужава и дали няма да се ядосвам Така или иначе поне един голям климатик трябва да се купи за охлаждане на дневната стая. По спалните не ползваме.
Само с подово може да се отоплявате, да.
Недостатък на подовото е, че вдига прах и трябва перфектна хигиена в жилището, иначе става мазало.
Във Франция всички ползват само такъв тип отопление.
За дневната от 60кв.м. не слагайте 1 голям климатик за охлаждане, а 2 малки. Така ще е по-комфортно и няма да вее. Щом имате място за котел всичко е ок. Остава да се помисли за хамалогията. Например ако имате и място за складиране на пелетите горе в още едно стайче и веднъж годишно да плащате на хамалин да ви ги качва.
Аз лично мразя подобни логистики и гимнастики и затова съм на ток.
- - - - - - - - - -
Конвекторите са на същия принцип като климатиците.
Изсушаването на въздуха го има при всеки тип отопление, освен при печка на пропан-бутан с директен пламък, при която се отделя вода в помещението.
Този пост е редактиран от Ventsislav Negentsov; 27-08-18 в 10:49.