Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследноПоследно
Резултати от 46 до 60 от общо 75
Like Tree42Одобрявам

Избор на метод за отопление

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #46

    Отговор: Избор на метод за отопление

    Ако разчиташ, само на термопомпата, да ти грее водата в бойлера - разхода после хич, ама хич няма да ти хареса. Да не говорим, че в такъв случай трябва да предвидиш високотемпературна термопомпа.
    Аз бих помислил за комбиниран бойлер - ток и слънце.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2017
    Мнения
    31
    #47

    Отговор: Избор на метод за отопление

    А като няма слънце как? Някакви ориентировъчни сметки, ще съм благодарен.

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #48

    Отговор: Избор на метод за отопление

    Цитат Първоначално публикувано от thuggy Виж публикацията
    А като няма слънце как? Някакви ориентировъчни сметки, ще съм благодарен.
    Казах комбиниран. Сметките се правят от специалисти, след запознаване с техническата документация на обекта. Нали не си мислиш, че с няколко въпроса тук, ще си изградиш подово отопление с термопомпа и БГВ.
    Gena_bs и ccankov73 харесват това.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2010
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    1,303
    #49

    Отговор: Избор на метод за отопление

    OFF
    Моля не го приемайте като заяждане, но като се сдобивате/купувате такива големи жилища, първото нещо за което би трябвало да се помисли не е ли как ще се отоплява/охлажда имота?
    Няколко такива потребители вече гледам са се регистрирали, и се вайкат какви високи сметки щели да плащат.
    Ами естествено, че сметките няма да са като на двустаен апартамент, независимо от вида отопление/охлаждане и изолациите.
    Разбираемо е всеки да търси най-евтиния вариант, но както казва един колега от форума, най-евтиното (безплатното) отопление/охлаждане е изключения климатик (котел, термопомпа).

    Късмет при избора на майстори!
    ivan74 и tony34al харесват това.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Живее в
    Силистра
    Мнения
    1,040
    #50

    Отговор: Избор на метод за отопление

    @podredko
    Човека сигурно е помислил за това, но сега търси най икономичния и комфортен вариант за него. Може би иска да се ориентира в бъдещия разход и да знае какво да очаква от определена инвестиция в тази насока. След това да си направи изводи дали би била целесъобразна.

    @thuggy
    Имай в предвид също, че 1бр. външно ще е отговорно за отопление+БГВ. Ако дефектира по една или друга причина си трябва резервен план. Също зависи и от ремонта какъв ще е и части дали ще има налични.....виждал съм как за Алтерма се чака част 1 седмица само доставка в най големия студ в нашия край.

    Сметки даже и специалистите могат да ти дадат само ориентировъчни поради многото променливи влияещи върху разхода.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2017
    Мнения
    31
    #51

    Отговор: Избор на метод за отопление

    Да, Pulsedriverbg много правилно си ме разбрал. Както вече казах искам да се ориентирам как и какво да изградя на база опита на повече хора. Искам да съм осведомен какво да очаквам преди разговорите с дадена фирма поради много причини. Никога не съм оревал колко високи сметки ще плащам на 150кв апартамент, но не смятам да сложа електрическо подово само за да се доказвам във форума дали мога или не мога да плащам сметки. Попитах "вярно ли е, че е по-евтино" или да не си правя тази илюзия и пак на база опит на различни хора. Иначе най-лесно хайде пич тука за 30-35к ще направим супер система.

    Моля който има да даде конкретно мнение по моите въпроси да даде, иначе има раздел дъра бъра, ако ли модераторите считат темата ми за не резонна може да я заключат или изтрият.
    podredko одобрява това.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,230
    #52

    Отговор: Избор на метод за отопление

    Колега thuggy,
    Няколко пишещи в темата на чист български език ти обяснихме нещата. Трябва ти проектант от проверена фирма да ти направи изчисленията по съответната методика. Като най-важното е да се разберете с жената, децата, тъщата и цялото домочадие какво точно искате от специалиста-проектант!
    За проекта се иска архитектурната подложка, разпределението на помещенията, бюджет на инвестицията, желана температура, брой бани/бойлери и други консуматори на топла вода. Освен това първо трябва да се определят, доколкото е възможно реалните топлозагуби. За всичко това си има методики, продукти, стандарти и т.н. Не забравяйте и факта, че всяко изменение на конструкцията на сградата трябва да се съгласува с нейния архитект и проектант!
    Не е възможно дори и най-големия корифей във форума или извън него на око или на боб да ти каже направи това и това и ще се къпеш в мед и масло. Разбери, всеки обект е индивидуален, независимо, че примерно е в една и съща сграда или етаж.
    Успех още веднъж!

  10. Member Аватара на Ventsislav Negentsov
    Тук е от
    Feb 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    901
    #53

    Отговор: Избор на метод за отопление

    Последен съвет от мен : ако ще е термопомпа, не се хвърляй на високотемпературна, която подгрява и бойлер.
    Колкото е по-висока изходната температура, толкова е по-нисък COP. При 60 градуса ще падне на между 2 и 3. При 30 градуса може да се докара и над 4.

    - - - - - - - - - -

    Най-евтините вариант е с моноблок.
    Олх е залят с едни Митсубиши 9кв. по 3000лв. Директно се връзва на подовото и това е. Но трябва да се пълни с антифриз. И са нелегален внос без гаранция.

    - - - - - - - - - -

    При всички случаи е по-добре да си опиташ късмета с нещо такова за 3к, вместо с някакъв чугунен кютюк пак за тия пари, който няма грам технология в себе си.

    - - - - - - - - - -

    Ако ще се дават 20к - звъниш на Атаро и това е. Оттам нататък те си знаят.
    Приятел топли 120кв. къща в Симеоново с Алтерма с подово от тях.
    В големия студ леко издиша, но той има и камина с въздуховоди за още 10К и я пали и нея при -20.
    Този пост е редактиран от Ventsislav Negentsov; 31-08-18 в 17:49.
    Jack Krauser одобрява това.

  11. Senior Member Аватара на ivan74
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,801
    #54

    Отговор: Избор на метод за отопление

    Цитат Първоначално публикувано от Ventsislav Negentsov Виж публикацията
    ]

    Ако ще се дават 20к - звъниш на Атаро и това е. Оттам нататък те си знаят.
    Ако нямаш 20к, звъниш на всеки друг и остават пари за едногодишни сметки за ток.


    Изпратено от моят MI 6 с помощта на Tapatalk
    Ventsislav Negentsov одобрява това.

  12. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #55

    Отговор: Избор на метод за отопление

    Според мен няма дилема в питането ти. Ако цената не термопомапа с подово отопление може да си я позволиш избираш това, правиш я и не се занимаваш с нищо.
    Ако цената на темопомпата с подовото ти идва висока и не се притесняваш от малко хамалогия пелетен котел или камина с радиатори.
    За термопомпата е важно дали имаш достатъчно електрическо захранване за нея както и за допълнителния подпомагаш електрически нагревател в нея (добре е да е 6kW ако може). Подовото да ти го оферират със стъпка 10 или 15см. но не повече. Бойлер с подходяща (голяма) серпентина за термопомпа и допълнителен електрически нагревател. Ниско температурна термопомапа ти върши работа, ако си с подово.
    Допълнително слагаш един климатик в дневната за охлаждане 15-ка или 18 и за резервно отопление ако се наложи.
    С какво отопление е проектирана тази сграда май не си го споменавал? Проектант не ти трябва, а изпълнител с добри умения и опит. Потърси оферти за двата варианта и ще решиш лесно какво да правиш.

  13. Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    905
    #56

    Отговор: Избор на метод за отопление

    Абе, в коя част на България 10 см ЕПС по цялата сграда (не само на етажа) на покрива 20 см ЕПС + 10 см каменна вата е недостатъчна изолация? Събирайте си главите и не пишете глупости.
    estqwerty и pepitoff харесват това.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    May 2013
    Мнения
    52
    #57

    Отговор: Избор на метод за отопление

    Цитат Първоначално публикувано от pulsedriverbg Виж публикацията
    Имай в предвид също, че 1бр. външно ще е отговорно за отопление+БГВ. Ако дефектира по една или друга причина си трябва резервен план. Също зависи и от ремонта какъв ще е и части дали ще има налични.....виждал съм как за Алтерма се чака част 1 седмица само доставка в най големия студ в нашия край.
    Много просто:
    Всяка уважаваща марка си има:
    1. Ел нагревател
    2. Авариен режим
    3.
    Не че ми се е налагало за 5 години да има каквито и да е ремонти.

    Някой коментираше че не можело нискотемпературна ТП да топли БГВ - пълни глупости....

    Топли и още как
    Е не може повече от 60 С но то и не трябва.
    Просто се слага големичък бойлер с голяма серпентина.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    bobivg и Genadi80 харесват това.

  16. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #58

    Отговор: Избор на метод за отопление

    По-скоро беше написано, че пада копа на термопомпата при високотемпературен режим (високотемпературен е нещо като 50 градуса средна температура на топлоносителя ако не се лъжа), което е така съгласно спесификациите, които съм гледал.
    Между другото, ако живеете в нова сграда (т.е изолацията е 8 и над 8 см на стените) - най-вероятно най-много загуби ще имате през прозорците. Средно около 5 пъти повече на квадрат спрямо стената. При масовата склонност към слагане на големи витрини - там е скрит ключа от бараката.
    Gena_bs одобрява това.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,230
    #59

    Отговор: Избор на метод за отопление

    За прозорците колегата и думичка не е написал. А ако има и покривни такива, не ми се мисли.

  18. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #60

    Отговор: Избор на метод за отопление

    Всичко може - аз го споделих, защото често се коментира изолацията на стените, а реално дали е 10 или 20 см, разликата е нещо като да умножиш площта 0,30 и по 0,18. При прозорците обаче площта се умножава от като минимум 1.0 и максимум 4 примерно и това не отчита духането през уплътненията. Говорим за порядък. Освен това ако под теб никой не живее, филмът е още по-голям - на 150 кв.м. може да се наложи да се добавят и 3+ kW.
    В тоя ред на мисли тези 5.8 kW трябва да ги провери някой, който разбира и това му е работата, че ми се видят малко, а жилището е голямо.
    Gena_bs и ccankov73 харесват това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Избор на климатик за отопление
    От didaka13 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 2
    Последно: 04-11-17, 17:18
  2. Какъв метод за отопление с пелети
    От gost89 във форум Отопление
    Отговори: 6
    Последно: 21-12-13, 23:22
  3. Избор на климатик за отопление
    От esso във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 126
    Последно: 29-04-11, 23:40
  4. Какво е Friend метод
    От midjis във форум Програмиране
    Отговори: 1
    Последно: 30-11-06, 01:08
  5. Препоръчайте ми метод за борба със спам
    От glarus във форум Общ - софтуер
    Отговори: 9
    Последно: 21-04-06, 13:55

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе