Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 41

Едноконтурен газов котел с два бойлера?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    32
    #1

    Едноконтурен газов котел с два бойлера?

    Здравейте, някой може ли да предложи решение на проблема с който се сблъсквам? Спрял съм се на едноконтурен котел, но не съм сигурен как котела ще захранва два отделни бойлера със серпентина, в две отделни бани отдалечени една от друга. Единия ще захранва и кухня. Имам варянт за централно разположен бойлер който да захранва всичко, но ще бъде отдалечен от всички чешми на най малко 10м и не знам дали е удачен варянт да се чака винаги топлата вода.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #2

    Отговор: Едноконтурен газов котел с два бойлера?

    Има различни варианти:
    1. Датчик в единия бойлер, който да е водещ и когато изстине той, тръгва котелът и топли и двата. Ако единият от двата се използва повече и свършва по-бързо - това е удобна схема без допълнителни преустройства.
    2. Пак същата схема с датчик в единия, но вторият черпи вода от първия чрез циркулационна помпа, т.е. като изстине втория един термостат включва помпичка, която върти вода между двата. Ако през това време първият изстине се включва котелът да го доподгрява.
    3. Датчици в двата бойлера, като външна електроника превключва единия или другия за да тръгне котела, ако някой от двата е изстинал.
    Има и други варианти.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    32
    #3
    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Има различни варианти:
    1. Датчик в единия бойлер, който да е водещ и когато изстине той, тръгва котелът и топли и двата. Ако единият от двата се използва повече и свършва по-бързо - това е удобна схема без допълнителни преустройства.
    2. Пак същата схема с датчик в единия, но вторият черпи вода от първия чрез циркулационна помпа, т.е. като изстине втория един термостат включва помпичка, която върти вода между двата. Ако през това време първият изстине се включва котелът да го доподгрява.
    3. Датчици в двата бойлера, като външна електроника превключва единия или другия за да тръгне котела, ако някой от двата е изстинал.
    Има и други варианти.
    Благодаря ти за бързия отговор. Третия варянт ми се струва най удачен. Би ли ми препоръчал къде да гледам за такава електроника?

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #4

    Отговор: Едноконтурен газов котел с два бойлера?

    Не се сещам за нещо готово

  6. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    32
    #5
    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Не се сещам за нещо готово
    Да ме насочиш горе долу с какви компоненти би могла да се направи такава автоматизация?

  7. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #6

    Отговор: Едноконтурен газов котел с два бойлера?

    Паралелно свързани.
    Ползваш два диференциални термостата и магнетвентили /нормално затворени/.
    Така всеки бойлер ще се загрява когато има нужда.
    Термостатите управляват магнетвентилите,щом бойлер две е топъл,а едно студен-ще се загрява само студения.
    Качествени термостати има български около 72лв с две термо двойки са. Направени са културно за монтаж на шина в табло.Магнетвентилите италиански,намират се около 60 и няколко лева.Защитават се с филтър да не попаднат боклуци от инсталацията,освен бобина да му изгори за друго не се сещам.
    Продават се отделно,смяната е лесна и не са скъпи.
    С магнетвентилите елиминираш и възвратни клапи.
    Отделно спрямо дължината на тръби до бойлери ще си настройваш и хистерезиса за двата бойлера.
    Автоматики много,всичко е въпрос на финанси.
    И не е казано,че трябва да се търсят готови решения иска си малко познания и си в играта с не голяма инвестиция и качествена автоматика.
    Отделно има и варианти за управление с безжични стайни термостати за някои радиатори,особено за спални са перфектни,независимо какъв е котела.
    Всичко е въпрос на мераци и най-вече на финанси.
    Този пост е редактиран от Viking72; 25-07-18 в 15:15.

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #7

    Отговор: Едноконтурен газов котел с два бойлера?

    Цитат Първоначално публикувано от delsol Виж публикацията
    Да ме насочиш горе долу с какви компоненти би могла да се направи такава автоматизация?
    Не съм правил, но се сещам следната схема - един диф. термостат с датчици в гилзите на двата бойлера. На изхода му вместо помпа се връзва намотката на един контактор/реле с COM, NO, NC изводи. Трябва ти два оригинални датчика за бойлер за съответната марка котел. Куплираш по един кабел от тези 2 датчика към едната клема на котела, другите 2 кабела на датчиците ги връзваш на NO и NC, а COM връзваш на другата клема на котела. Така диф термостат ще мери температурата в двата бойлера, ще ги сравнява и който бойлер е по-студен, неговият датчик ще е водещ. Котелът като тръгне за по-студения, ще върти и през по-топлия, но това не е проблем, няма да го охлади, най-много да го позатопли още малко. Не са нужни магнетвентили. Серпентините може да са успорено свързани, но иска хидравлична настройка, по-сигурно е последователно

  10. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #8

    Отговор: Едноконтурен газов котел с два бойлера?

    Що не са нужни магнетвентилите?
    Диф,термостати имат и други функции.
    Отделно пловдивската фирма може да ги програмира по индивидуални изисквания!
    Също така може да се добави и още една термо двойка.
    Този пост е редактиран от Viking72; 25-07-18 в 20:14.

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #9

    Отговор: Едноконтурен газов котел с два бойлера?

    А за какво са нужни?

  12. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #10

    Отговор: Едноконтурен газов котел с два бойлера?

    Ами тогава диф.термостати за какво да се ползват?Или имаш предвид помпа/и/?
    Нали ще командват маг.вентилите спрямо температура на котел и бойлер.
    Термостстатите имат нормално затворени и отворени контакти,така че не виждам проблем в управлението на двата бойлера.
    По принцип има и други управления,но вече цената е друга.
    Този пост е редактиран от Viking72; 25-07-18 в 20:49.

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #11

    Отговор: Едноконтурен газов котел с два бойлера?

    Ами аз съм обяснил за какво е ДТ

  14.  
     
  15. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #12

    Отговор: Едноконтурен газов котел с два бойлера?

    Окей!
    Удоволствие е да комуникирам с теб,надявам се един от друг да обменяме информация и да се учим взаимно!
    Този пост е редактиран от Viking72; 25-07-18 в 21:15.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    32
    #13

    Отговор: Едноконтурен газов котел с два бойлера?

    Много се радвам и съм благодарен, че точно вие двамата се включихте със съвети. Смятам, че темата ще бъде полезна на много хора. Не доумявам единствено как не е коментиран до сега подобен сценарий. Голяма част от къщите са с по две, някои и повече бани. Единствената причина, която ми хрумва е, че инвестицията не може да бъде възвърната, а дискомфорта да чакаш малко да дойде топлата вода не е достатъчно голям за да предизвика тези разходи. Лазар, надявах се да се включиш по темата и си мислих, че си правил десетки такива инсталации. Наистина не доумявам защо не е така?!

  17. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #14

    Отговор: Едноконтурен газов котел с два бойлера?

    Сладур!
    Точно в една тема писах за захранване на два бойлера от солари и управлението ѝ.
    Викинга не го включвай,той е аматьор!!
    Инвестицията се завръща,така че не се вайкай!
    Този пост е редактиран от Viking72; 25-07-18 в 23:23.

  18. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,764
    #15

    Отговор: Едноконтурен газов котел с два бойлера?

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Има различни варианти:
    1. Датчик в единия бойлер, който да е водещ и когато изстине той, тръгва котелът и топли и двата. Ако единият от двата се използва повече и свършва по-бързо - това е удобна схема без допълнителни преустройства.
    Така няма ли да стане, независимо от това кой ще се използва повече?

    п.п схема е теоретична не знам дали ще работи на практика. Мои си размисли по темата с бричка в ръка!!!
    Прикачени изображения Прикачени изображения

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Избор газов котел
    От ivan72 във форум Отопление
    Отговори: 1349
    Последно: 14-03-24, 12:59
  2. Газов котел+два бойлера със серпентина
    От LeonardecA във форум Отопление
    Отговори: 24
    Последно: 11-02-19, 22:42
  3. UPS за газов котел
    От taralion във форум Отопление
    Отговори: 14
    Последно: 06-06-16, 22:09
  4. Отговори: 31
    Последно: 31-03-15, 10:47
  5. Въпрос за газов котел
    От novice във форум Отопление
    Отговори: 4
    Последно: 11-12-11, 00:27

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе