Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследноПоследно
Резултати от 46 до 60 от общо 62
Like Tree17Одобрявам

Отопление на къща с пропан-бутан

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2012
    Мнения
    18
    #46

    Отговор: Отопление на къща с пропан-бутан

    Не знам дали ще ви е интересно да споделя малко инфо.
    Миналата година на 06.05 заредих 1000 литра ПБ на цена 1,43 лв. При цена на бензиностанциите 1.62 лв.
    Сега на 20.01.23 заредих чист пропан на цена 1,29 лв 1300 литра. Обявиха ми цена за ПБ 1,12 ст при цена 1,16-1,18 по бензиностанциите.
    В къщата се поддържа 23-24 градуса. Без изолация и външна замазка.
    Мисля че е добре като имам в предвид че предходната зима изгорих 11 тона дърва нарязани на обща стойност 2200 лв. Плюс тока него не съм го смятал колко е бил но не съм слизал под 80-100 лв.
    Предполагам че 1300-1500 литра пропан бутан ще ми стигат за година. Откакто ползвам ПБ тока ми не се е качвал над 40 лв. Пплзвам. Обичайните уреди пералня, съдомоялна хладилник с фризер отделно фризер 3 телевизора осветление и май е това. Готвиме на газ зимнината също на газ. Чредполагам че една изолация би ми свършила добра работа но за сега не искам да нарушавам външния вид на къщата даже климите са монтирани така че дане се виждат.
    До тук инфото. Сега имам един въпрос.
    Проблем ли е да захраня котела през UPS с модифицирана синосоида?
    Котела е Риело резиденс KIS 25. Усещам че помпата /а и в документацията пише че е с променливи обороти/ демек инверторна.
    Имам около 70А/ч AGM батерии та да ги пусна в употреба. Лятно време на село много често спират тока от секунда две до към 5-6 часа.
    Благодаря предварително.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #47

    Отговор: Отопление на къща с пропан-бутан

    Най-вероятно тази модифицирана синосуида ще пречи на електрониката, не толкова на помпата. Щом като нямаш проблеми да гориш пропан-бутан, защо се набутваш да гориш скъпия пропан, не знам. Бутанът е по-калоричен и по-евтин газ, проблемът му е че не се изпарява при отрицателни температури и ако имаш открита тръба става кофти.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2012
    Мнения
    18
    #48

    Отговор: Отопление на къща с пропан-бутан

    Точно заради това.
    Ще пробвам да редувам две зарядки ПБ една пропан. Селото се води планинско и температурите са 2-3 градуса по ниски.
    Цистерната ми е външна /не вкопана/ и ползвам изпарена фаза. Другата зима ще пробвам с ПБ. Абе проба грешка малко ще е докат му хвана цаката.
    Аз по се притеснявам за работата на помпата все си мисля че на електрониката би трябвало да и е през оная работа от вида на синосойдата.
    Дано се включи някой дето да е пробвал това че да е полезен и на други.

  5. Yuh
    Yuh е офлайн
    Novice
    Тук е от
    Mar 2023
    Мнения
    8
    #49

    Отговор: Отопление на къща с пропан-бутан

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Най-вероятно тази модифицирана синосуида ще пречи на електрониката, не толкова на помпата. Щом като нямаш проблеми да гориш пропан-бутан, защо се набутваш да гориш скъпия пропан, не знам. Бутанът е по-калоричен и по-евтин газ, проблемът му е че не се изпарява при отрицателни температури и ако имаш открита тръба става кофти.
    Точно обратното фалшивите синусоиди влияят най много на помпата защото тя е индуктивен елемент и се нарушава въртенето на ротора демек ротора се върти на проции електрониката не и пука какво ще дойде на входа даже за твоя информация/спестявам ти да търсиш в гугъл/ електрониката е най големия създател на най различни шумове в електрическата мрежа.
    badr одобрява това.

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #50

    Отговор: Отопление на къща с пропан-бутан

    Ама тя електрониката като даде грешка, помпата няма никакъв глас

  7. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,572
    #51

    Отговор: Отопление на къща с пропан-бутан

    Те и новите помпи са пълни с електроника, но още не съм отварял такава за да видя на какъв принцип регулира оборотите и дали ще и пречи модифицирана синусоида.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #52

    Отговор: Отопление на къща с пропан-бутан

    Потребител Yuh - Huy, стария ти ник Dokazruk-KurZaKod ли беше. Май имаш някакъв фетиш към кор-хой.
    Lazar и bobivg харесват това.

  10. Yuh
    Yuh е офлайн
    Novice
    Тук е от
    Mar 2023
    Мнения
    8
    #53

    Отговор: Отопление на къща с пропан-бутан

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Потребител Yuh - Huy, стария ти ник Dokazruk-KurZaKod ли беше. Май имаш някакъв фетиш към кор-хой.
    Както искаш го наричай важното е здраве да има и по малко професори.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2012
    Мнения
    18
    #54

    Отговор: Отопление на къща с пропан-бутан

    Ако някой получи някоя достоверна информация по въпроса нека в сподели веднага, моля!

  12. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #55

    Отговор: Отопление на къща с пропан-бутан

    имам такъв въпрос - може и тук да съм го чел : има ли някакъв лесен начин за узаконяването на цистерни под 1000л ?

  13. Novice
    Тук е от
    Dec 2023
    Мнения
    1
    #56

    Отговор: Отопление на къща с пропан-бутан

    Цитат Първоначално публикувано от Yuh Виж публикацията
    Точно обратното фалшивите синусоиди влияят най много на помпата защото тя е индуктивен елемент и се нарушава въртенето на ротора демек ротора се върти на проции електрониката не и пука какво ще дойде на входа даже за твоя информация/спестявам ти да търсиш в гугъл/ електрониката е най големия създател на най различни шумове в електрическата мрежа.
    При несинусоидално напрежение помпата върти по-бавно и загрява до висока температура от високите хармоници в несинусоидалното захранване. Пробвал съм с UPS за компютри и го знам от опит. Опасността да изгори помпата е голяма. Синусоидални UPS-си се продават навсякъде в българия за нормални пари. Няма нужда от експерименти с несинусоидален UPS. Относно електрониката ако захранването и е импулсно, несинусиодалното напрежение не е проблем. Понеже то първо се изправя в импулсното захранване до постоянно напрежение и после се накъсва на импулси с прмернао 40-100 khz , подава се на импулсен трансформатор и се изправя на другия му край. Ако захранването на електрониката е директно с трансформатор тогава може да има проблеми ако хармониците не са добре филтрирани в изправителя след трансформатора.

    - - - - - - - - - -

    Относно отоплението с пелети от дърво: Цената сега е средно 650 лева за тон или 65 стотинки на килограм. 1 килограм дава приблизително 4,7 киловата. Качествен котел и добре изчистен има 90% КПД. Или 4.7*0/9=4,23 kw влизат във водата на системата на килограм пелети. 65/4.3=15,11 стотинки на киловат. Само че котелът рядко е напълно изчистен. През повечето време КПД е по-ниско. Освен това производителите лъжат с киловатите на килограм пелети. Процеса на изгаряне също не е идеален и част от пелетите не изгарят, особенно при преходните процеси на палене и гасене на огъня. Така че цената на киловат е по-висока и може да стигне до 20 стотинки на киловат. Никак не е евтино. Тока е 25 стотинки на киловат. А колко е цената на пропан-бутана на киловат не можах да намеря. На едно място прочетох за 17 стотинки на киловат. Като се има в предвид че КПД на газов кондензен котел е почти 100% цената в момента на киловат при пропан-бутана е съизмерима с тази на пелетите че и по евтина. Но без хамалогията на пелетия котел, особенно чистенето. Най-евтино разбира се е термопомпа вода-вода (с подово отопление). Но трябват 2 сериози сондажа - от единия да се черпи водата и в другия да се връща. Там COP e 4 и даже може да стигне до 5 . Тоест при 25 стотинки ток на киловат вкарваш в къщата 1 киловат за 7 стотинки. Но не е лесно да се намери сондаж с дебит 3-5 м2 на час за да се осигури необходимото количество вода за термопомпата (в зависиомос от необходимите киловати за размера на къщата).
    Някой има ли точна информация за цената на пропан-бутана на киловат ако се купува на едро от фирми за снабдаване (не на бутилки или от бензиностанция)?

    - - - - - - - - - -

    ОК, намерих необходимите данни.
    1. Цена на едро за пропан бутан за отопление е 1.05 лева с ДДС.
    https://zara.bg/bg/tseni-na-edro/
    2. При 20 градуса по Целзий, и, разбира се, при подходящо налягане, плътността на течен пропан 0.499 кг / л, бутан - 0.573 кг / л. Съответно, 1 кг течен пропан - е 1 / 0,499 = 2,004 литра и 1 кг бутан - 1/0573 = 1,745 литра.Вземаме средно за сместа 1.85 литра за килограм.
    3. 1 кг пропан бутан генерира 13.7 кв топлина. (1000/73=13.7)
    https://www.remixbg.com/software/Table_11.htm
    4. Цената на килограм пропан бутан е 1.05х1.85=1.94 лева.
    5. Цената на киловат е 1.94/13.7=0.14 лева. Тоест 14 стотинки. КПД на кондензен котел е 100%
    6. Извода е че отоплението с пропан бутан е съизмеримо по цена и дори по-евтино от отопление на пелети.
    Разбира се в горната цена не е включен транспорта на газа до цистерната в къщи. Това зависи от разстоянието от базата до къщата и примерно ще го оскъпи с около 10% за 1000 литра цистерна - 15.4 стотинки. И пак е е по-евтино от отопление на пелети. При това без хамалогията на пелетите.
    Lazar, hgeorgiev и БисерТ харесват това.

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Dec 2022
    Мнения
    2
    #57

    Отговор: Отопление на къща с пропан-бутан

    Разбира се в горната цена не е включен транспорта на газа до цистерната в къщи. Това зависи от разстоянието от базата до къщата и примерно ще го оскъпи с около 10% за 1000 литра цистерна - 15.4 стотинки. И пак е е по-евтино от отопление на пелети. При това без хамалогията на пелетите.[/QUOTE]

    Цената на пропан-бутана включва доставката. Обикновено има изискване за минимално количество от 500 литра.
    За сравнение цената с доставка в регион Русе преди 2-3 седмици беше 0,95 лв. с ДДС, без акциз.

  16. Member
    Тук е от
    Aug 2022
    Мнения
    428
    #58

    Отговор: Отопление на къща с пропан-бутан

    Цитат Първоначално публикувано от БисерТ Виж публикацията
    Разбира се в горната цена не е включен транспорта на газа до цистерната в къщи. Това зависи от разстоянието от базата до къщата и примерно ще го оскъпи с около 10% за 1000 литра цистерна - 15.4 стотинки. И пак е е по-евтино от отопление на пелети. При това без хамалогията на пелетите.
    Цената на пропан-бутана включва доставката. Обикновено има изискване за минимално количество от 500 литра.
    За сравнение цената с доставка в регион Русе преди 2-3 седмици беше 0,95 лв. с ДДС, без акциз.[/QUOTE]

    При пропан-бутана според мен, най-големия плюс свързан с цената е, че зареждаш когато е най-евтин през годината, което е невъзможно при централната газификация.
    estqwerty и hgeorgiev харесват това.

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #59

    Отговор: Отопление на къща с пропан-бутан

    Цитат Първоначално публикувано от HRS9 Виж публикацията
    При пропан-бутана според мен, най-големия плюс свързан с цената е, че зареждаш когато е най-евтин през годината, което е невъзможно при централната газификация.
    Теоретично е така, на практика не винаги. Напоследък е много трудно да се прогнозират цените и на двата вида газ? Кой е предполагал, че посред зима цената на природния газ ще падне с 16%? Или пък, че пропанът зимата (1,14 във Варна в момента) ще е по-евтин от лятото (1,20)? Иначе всеки тип газ си има предимства и недостатъци, а и много рядко човек има възможност да избира между двата.

  18. Member
    Тук е от
    Aug 2022
    Мнения
    428
    #60

    Отговор: Отопление на къща с пропан-бутан

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Теоретично е така, на практика не винаги. Напоследък е много трудно да се прогнозират цените и на двата вида газ? Кой е предполагал, че посред зима цената на природния газ ще падне с 16%? Или пък, че пропанът зимата (1,14 във Варна в момента) ще е по-евтин от лятото (1,20)? Иначе всеки тип газ си има предимства и недостатъци, а и много рядко човек има възможност да избира между двата.
    За много години.Напълно си прав, пазара е непредвидим, лично аз съм много изненадан от това поевтиняване на природния газ, за пропана не знаех защото никога не съм използвал и не се интересувам от текущите цени.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 17
    Последно: 17-03-13, 15:19
  2. Отговори: 10
    Последно: 15-11-10, 13:31
  3. Препоръчайте ми котле за пропан-бутан
    От dandani във форум Отопление
    Отговори: 6
    Последно: 29-01-10, 22:52
  4. Готвене на Пропан-Бутан или на Ток ???!!!
    От curizo във форум Друга битова техника
    Отговори: 2
    Последно: 23-04-09, 16:19
  5. Пропан-бутан бутилка от къде?
    От DerekMTN във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 5
    Последно: 19-02-08, 16:53

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе