Резултати от 1 до 11 от общо 11
Like Tree4Одобрявам
  • 1 Post By FearMe
  • 1 Post By stfn
  • 1 Post By Alexi
  • 1 Post By edi1

Подмяна на кондензатори на захранване

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    704
    #1

    Подмяна на кондензатори на захранване

    Здравейте. Не видях под-форум "Ремонт на телевизори", какъвто примерно има във форумите за бяла или хладилна техника, затова поствам темата тук. Ако някой смята, че има по-подходящо място, да я премести.

    Става въпрос за 26" LCD телевизор Самсунг, по-старичък модел от 2008-ма, но що-годе сносен, има си 2 HDMI, component, optical, както и VGA вход. Проблемът - не работи. При включване на захранващия кабел, LED диодът на предния панел до "power" бутона започва на мига в червено. Никой от бутоните не работи, включително самия power. Мигането е неравномерно, на периоди между приблизително половин и две секунди. Отначало помислих, че е някакъв код за грешка, който трябва да се разчете. Опитах се да броя дълги и къси примигвания, но не можах да забележа повтарящ се мотив. После забелязах, че при всяко светване на диода, от към задния панел се чува едно много тихо, тънко пищене. Отворих го - пищенето идва от посока захранващия блок. Два кондензатора са надути, друго "на око" не забелязвам. На снимките по-долу можете да видите как точно изглеждат кондензаторите и какви характеритики имат.

    Познания имам до толкова, до колкото да се усъмня в двата кондензатора и да ги сменя, мога също за замеря с мултицет тук и там, но не и за повече. Тъй като телевизорът ми бе "подарен" в това състояние, не ми се занимава със сервизи. Ако проблемът е в кондензаторите - ще ги сменя, ако не - здраве да е, заминава на боклука.

    Та, въпросът ми е: на базата на описанието на дефекта и на снимките, може ли някой да ми каже с по-голяма сигурност дали проблемът наистина е в тези два кондензатора?






    Този пост е редактиран от stfn; 19-12-13 в 17:26. Причина: Граматическа грешка

  2.  
     
  3. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #2

    Отговор: Подмяна на кондензатори на захранване

    поведението при протекли кондензатори може да бъде всякакво, а тези са трагични
    чудо е, че изобщо нещо светва

    задължително сменяй, а после ще видим кой какво къде кога как
    jonov одобрява това.

  4. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #3

    Отговор: Подмяна на кондензатори на захранване

    Със сигурност е и в тях проблема но дали само в тях... Мога само да предполагам но понеже съм имал грижи с надути кондензатори (точно описания звук но не винаги се чува звук)- сменям и са тръгвали нещата...

  5. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    704
    #4

    Отговор: Подмяна на кондензатори на захранване

    ОК, ще ги сменя тогава. Намерих в магазин наблизо Панасоник/Матсушита кондензатори със същите параметри, ще ми дойдат малко под 3 лв. двата. След работа отивам да ги взема и довечера ще ги сменя. Благодаря за сега.

    - - - - - - - - - -

    Е, така се и оказа - след смяната на двата кондензатора, телевизорчето "грейна като слънце"
    Всичко друго си му е наред. Та след около 3 лв. и да речем половин час работа, вече имам и телевизор за спалнята. Не че ми трябваше много, де...
    Ivodivo, FearMe - благодаря за помощта.

    Новите кондензатори. Единия Nichicon, другия Panasonic, като Nichicon-a дори се оказа, че цената е за две бройки в комплект. Така че сега имам и един резервен :



    jonov одобрява това.

  6. Junior Member Аватара на hotrider
    Тук е от
    Dec 2013
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    13
    #5

    Отговор: Подмяна на кондензатори на захранване

    аз имах същият проблем на моя самсунг но 32-ка (2008), една вечер засмърдя ужасно и се изключи сам, последва отваряне и най големият кондензатор видимо надут като го размърдах и ми остана във ръката, краката му на платката, на сутринта нов малко по голям и сега си работи нормално, самсунг имат проблеми със кондензаторите бях чел някъде.

  7. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #6

    Отговор: Подмяна на кондензатори на захранване

    Цитат Първоначално публикувано от stfn Виж публикацията
    LED диодът на предния панел до "power" бутона започва на мига в червено.
    40 b мися беше 656
    два кондензатора на 5 волтвата линия на захранването.
    в щатите са ги осъдили самсунг га да отстраняват до живот този проблем без значение гаранцията - ако трябва ще ровна за линкове.
    моите са веднъж сменяни - трябва да ги сменя пак но мися пак минаха 2 години от смяната, вече няма за какво да се оплаквам - преди 2 години за 5 лева спестих хилядарка .

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на jonov
    Тук е от
    Dec 2009
    Живее в
    Лом
    Мнения
    1,203
    #7

    Отговор: Подмяна на кондензатори на захранване

    Може би са имитирали
    1641.JPG

    Samwha: Capacitors | eBay

    Добре е да се сменят всичките в захранването .

  10. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #8

    Отговор: Подмяна на кондензатори на захранване

    това е класика при Самсунг и мониторите им са така .. бачка 10-12к часа и чао и ако си технически неграмотен американец примерно отива на боклука и следващия ..
    jonov одобрява това.

  11. Member
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    209
    #9

    Отговор: Подмяна на кондензатори на захранване

    Вчера отворих на Лелята 32-ката. Просто спря да работи. Много семпло импулсно захранване реализирано върху платката. Позачистих прахта отгоре. Видимо проблеми няма с каквото и да е било. Телевизора на 5 години вече, Тя го гледа доста- кажи речи по 12 часа в денонощие. Но и очакванията и са да работи повече за ЛСД.
    Та развих платката и погледнах отдолу - Входният интегрален Грец които беше на общ радиатора с ключовите транзистори -две от спойките му - изпарени направо. Направо взех М-солдера и припоих и 4 извода наново. Големите входни токове бяха изпарили тънката спойка "вълна" някъде там.
    Телевизора работи вече. Много компактна и свежа технология -Евала !

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2015
    Мнения
    27
    #10

    Отговор: Подмяна на кондензатори на захранване

    същите симптоми като на автора на темата. Съмнявам се в два кондензатора по нисковолтовата линия на захранването. Въпросът ми е как мога да замеря останалите дали са читави?
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  13. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #11

    Отговор: Подмяна на кондензатори на захранване

    Смени групата, струват стотинки.
    Gena_bs одобрява това.

  14.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Надути кондензатори - подмяна
    От rad013 във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 15
    Последно: 21-02-12, 12:09
  2. Подмяна на захранване
    От mushr във форум Общ - хардуер
    Отговори: 21
    Последно: 25-09-11, 10:01
  3. Надути кондензатори на захранване
    От Mindbased във форум Общ - хардуер
    Отговори: 8
    Последно: 24-09-10, 19:56
  4. Надути кондензатори на видеокарта.
    От silverfox във форум Аудио и Видеокарти
    Отговори: 6
    Последно: 10-07-06, 03:14
  5. Издути кондензатори на дъното
    От nommo във форум Общ - хардуер
    Отговори: 7
    Последно: 07-04-04, 23:59

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе