Според колористите от Company 3, компания, отговорна за постпродукцията на 80% от холивудските сериали и филми, толкова ярки телевизори не са необходими: истинските предимства на HDR са в по-тъмните тонове. Останалото е маркетинг.
По повод представянето на новите OLED телевизори от най-висок клас и новото партньорство с Amazon, Panasonic ни даде възможност да посетим Company 3, компания от Лос Анджелис, основана през 1997 г. от колориста Стефан Зоненфелд и сега отговорна за класиране и обслужване на постпродукция на 80% от холивудските продукции и над 50% от рекламните кампании. Обликът на последната серия, която сте гледали в Netflix или Prime Video, най-вероятно е създаден от един от колористите на Company 3. Panasonic си сътрудничи с компанията на Sonnenfeld от няколко години, което от една страна допринесе за развитието на HCX на Panasonic видео процесори , особено по отношение на настройката и калибрирането, докато от друга страна използва OLED телевизори Panasonic като еталон заедно с професионални монитори , с цел да провери как ще се вижда съдържанието на потребителските телевизори.
Стефан Зоненфелд ни посреща с добре дошли в студиото Company 3 в Санта Моника.
Посещението беше възможност да прекараме известно време в компанията на някои колористи и главния технически директор на Company 3 Майк Чиадо, с когото говорихме за HDR, телевизия, както и да се възползваме от възможността да видим сами колко много се е променила работата на колориста напоследък години.
Не само градиране: колористът вече прилага графични корекции и малки специални ефекти
Цветовото градиране е последната стъпка от постпродукцията, моментът, в който се придава окончателен вид на редактираното видео съдържание, било то реклама, трейлър, епизод от сериал или филм. Събирайки намеренията на директора на фотографията и режисьора, колористът е отговорен за придаване на финалния щрих на изображението , щателно регулиране на цветовете, нюансите и контраста в различните области на кадъра, за да фокусира вниманието върху една или друга , други детайли и събуждат емоциите, които авторите искат да изразят. С днешния софтуер „силата“ в ръцете на колориста е изключителна и границата между традиционно разбираната фотография и градирането на цветовете вече е толкова размита, че е трудно да се каже къде свършва първото и преди всичко къде започва второто: това е не е преувеличено да се каже, че в днешно време колористът има много повече контрол върху фотографията на дадено съдържание, отколкото самият директор на фотографията , дори ако, както Коуди Бейкър, един от колористите, с които се срещнахме, желаеше да подчертае, добрата фотография по време на снимане е основното условие за цялата обработка надолу по веригата.
Днес работата на колориста надхвърля простото дефиниране на външния вид на изображението, но се занимава с много други ретуши, които някога са преобладавали в компаниите за специални ефекти . Самият Бейкър ни показа как е трансформирал дневните кадри на епизод от третия сезон на поредицата Jack Ryan на Amazon Prime Video в нощни, не само като промени фотографията, но и като създаде светлините на уличните лампи (които очевидно бяха изключени по време на ден), добавяйки и специални ефекти като трептене на улична лампа.
Друг колорист, Сиги Ферстл, ни показа как е заменил небето в поредица със специални ефекти от оригиналната серия Gen V, също от Amazon Prime Video, друг пример за ретуширане, което някога би било оставено на студио за специални ефекти, но ние бяхме също показва как днес се прилагат ретуши върху несъвършенствата на лицата на актьорите или как се премахват детайли от кадрите като знаци или надписи по стените, които могат да отвлекат вниманието на зрителя. Днес е възможно да се въведат напълно несъществуващи светлини от нулата, със свързани отражения и да се симулират отблясъци от лещи от всякакъв тип, директно по време на фазата на цветово градиране. Използването на изкуствен интелект вече се появява и в тази област с първите плъгини, които ви позволяват да създавате например автоматични маски за проследяване на обекти или други детайли в кадрите.
Как OLED телевизорите Panasonic се превърнаха в еталон за колористите
Благодарение на сътрудничеството, започнато от Panasonic през 2014 г. със Sonnenfeld и Company 3, телевизорите Panasonic се превърнаха не само в ориентир за ентусиастите на домашното кино, но и за професионалистите. Panasonic, която има постоянно присъствие в сърцето на американската филмова индустрия от откриването на Panasonic Hollywood Laboratory още през 2001 г., използва окото на Sonnenfeld за настройката на своя видео процесор и фабричното калибриране на своята гама телевизори, OLED в частност. От своя страна Зоненфелд е поставил OLED телевизорите от най-висок клас на Panasonic в студиата, където се извършва класирането на холивудските проекти, върху които Company 3 работи.
Причината е проста: колористите трябва да видят как изображението, създадено на професионални монитори, струващи десетки хиляди долари, се превежда на потребителски телевизор, а телевизорите Panasonic предлагат един от най-точните режими на картината на пазара, както и способността да правят фини корекции, които ви позволяват да съответствате на калибрирането между телевизионни и студийни монитори. Съвпадение, което никога няма да бъде перфектно, Майк Чиадо, технически директор на Company 3, ни разкри в кулоарите на събитието: въпреки че инструментите може да кажат, че телевизорът и мониторът са идеално калибрирани, окото на колориста винаги ще вижда малки разлики.
По време на нашето посещение имахме възможността да говорим надълго и нашироко за HDR с различни колористи и изненадващото е, че всички искаха да подчертаят, че въпреки че маркетингът на производителите на телевизори се фокусира много върху пиковата яркост, предимствата на HDR форматите нямат нищо общо с по-ярки изображения . „ Форматът HDR най-накрая ни дава повече свобода и поле за маневриране в най-тъмните области на изображението “, довери ни Майк Чиадо, „ HDR е свързан със сенките и всички нюанси, с които вече можем да си играем благодарение на наличните допълнителни битове, които нямам Не разбирам защо има толкова голям интерес към яркостта, която може да се отнася само до специалните ефекти ." И точно защото работата върху тъмните области на изображението е толкова важна, компанията 3 избра да работи с OLED на Panasonic.
И Бейкър, и Ферстъл, по време на нашите чатове, подчертаха как натискането на акцентите твърде високо води до отвличане на вниманието на зрителя от това, което има значение в кадъра, и ни показаха в студиото как надхвърлянето на 1000 нита може да бъде контрапродуктивно за цялостното рендиране на изображението, правейки го невъзможно да схванем цяла поредица от нюанси, дължащи се на адаптацията, на която претърпява окото ни.
„ Не искаме зрителите да бъдат заслепени или раздразнени. Рядко има кадри, в които има смисъл да се прокарват детайли до 1000 нита, освен в научнофантастичен филм за специални ефекти като лазери “, ни каза Коди Бейкър. Това е и причината, поради която степента на 4000 нита е много рядка. Последната от Company 3 беше Star Wars VII, каза ни Бейкър, и почти цялата е направена на 1000 нита, но обикновено с акценти, които рядко надхвърлят 400 или 500 нита. Когато посочихме, че Hisense обяви телевизор с 10 000 нита на CES , колористът избухна в смях, завършвайки с английския еквивалент на „ какви глупости “.