БТК вдига двойно скоростта на услугата за широколентов интернет ADSL (асиметрична цифрова абонатна линия) от 1 ноември. Това съобщи главният изпълнителен директор на компанията Денис Уолах в края на миналата седмица. Въпреки, че увеличаваме скоростта на ADSL, цената на услугата ще намалее. Новите тарифи ще бъдат обявени на изложението БАИТ ЕКСПО, което се открива в началото на идния месец в София, обяснни Уолах.
В момента най-евтиният пакет на услугата ADSL е 30 лв. на месец. Връзката през ADSL е над 256 килобита. Може да се ползва от абонати на аналогови и на цифрови централи, но не и от телефони, които са дуплекс.
За разлика от кабелния интернет и LAN достъпа до мрежата, ADSL услугата гарантира висока скорост и качество не само при връзка с български сървъри, но и при международния трафик. БТК пусна в още 27 града на страната високоскоростен интернет достъп през ADSL. С продажбата на ADSL пакетите си компанията държи 12% пазарен дял от броудбенд (broadband) услугите в България.
Бързият ръст на продажбите дава основания за прогнози, че до края на годината към картата на покритие на услугата ще бъдат добавени и други населени места, а пазарният дял на телекома ще нарасне до 50 на сто. Новите градове с достъп до технологията са Казанлък, Сливен, Разград, Силистра, Видин, Монтана, Лом, Берковица, Кнежа, Козлодуй, Добрич, Шумен, Ямбол, Левски, Кърджали, Свиленград, Сандански, Кюстендил, Търговище, Габрово и Смолян.
От началото на туристическия сезон услугата стана достъпна и в още пет курортни селища по Черноморието - "Албена", "Слънчев бряг", Несебър, Поморие и Созопол.
Със старта на кампанията "Инсталирай сам" продажбите на ADSL пакети се увеличиха значително. Прогнозите на телекома са нивото им да се запази, защото услугата става все по-популярна сред потребителите, които държат на качеството на достъп, на бързата връзка не само към български, но и към международни сайтове и на сигурната защита от вируси и хакерски атаки, обясниха от БТК.
В момента абонатите на БТК са около 2 700 000. С аналогови телефони са около 1 500 000, като от тях половин милион са с дуплексни номера. Очакванията са догодина в София да няма телефони дуплекс, обясниха от мениджмънта на компанията. Цифровизацията на мрежата на телекома в момента е около 46 на сто и ще се увеличава с бързи темпове, каза още главният изпълнителен директор на БТК. Очакваме още през 2006 година цифровизацията на мрежата да достигне 50 на сто, изчислиха още от телекома.