Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследноПоследно
Резултати от 31 до 45 от общо 71

Лодка с извънбордов мотор

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #31

    Re: Лодка с извънбордов мотор

    @mamarinov, щом имаш яхта и ги разбираш явно нещата - ще се радвам ако ми кажеш мнението си по тези въпроси:
    - какво поведение мога да очаквам от тази комбинация - лодка с надуваемо дъно 3,20 м и 20 коня мотор? От горната графика излиза че ще имам максимума на мощност за лодката още под 3500 оборота! Това значи ли че с ръкохватката на газта ще трябва да боравя нежно като при навиване на швейцарски часовник?
    - Има ли значение това, че ще надхвърлям посоченият максимум за лодката от 15 к.с. и ако да - в какво би се изразило?
    - Каква скорост в спокойно море според теб е вероятно да имам на пълна газ?
    - Освен спасителни жилетки, плавници, тубичка с резервно гориво, GPS, GSM, питейна вода - има ли още неща, които е добре да взимам с мен?
    - Преходи по море от какъв порядък са разумни при тази комбинация? Под/над 50 км в едната посока? Говорим при хубаво време и достатъчно предвидено гориво (5 л/час на пълна газ, значи вероятно 3,5...4 л/час).
    - На какво разстояние от брега е добре да се плава?
    - GSM-ите до какво разстояние навътре в морето имат обхват?

    А за колесара - веднага бих минал на този вариант, но се страхувам че оставяйки го нощно време пред блока с лодката на него - всяка сутрин в която виждам че си е на мястото - ще търкам очи невярващо

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #32

    Re: Лодка с извънбордов мотор

    Румене, вземи изкарай един капитрански курс. Ще ти трябва. А за скоростта никой неможе да каже. Хората кораби правят и не се знае преди ходови изпотания дали ще си достигнат проектната скорот и има не един два случая когато скоростта е по-никса от проектната. Преди няколко месеца бях на ходови изпитания на едно ново корабче и се обзалагахме каква скорост ще достиген.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    14
    #33

    Re: Лодка с извънбордов мотор

    Яхта имам от 3 години и все още не мога да кажа, че съм на ти с ветроходството.
    1. Преди 6-7 години ми бяха дали за ползване надуваема лодка Зодиак с надуваемо дъно + извънбордов 25 коня мотор. Лодката беше в много лошо състояние - ползвали са я за динги на една голяма яхта и по разни каменисти плажове и бяха надрали неприятно дъното. Отделно на това транеца се беше разлепил от двата балона и хлопаше. Докато първия проблем е ясно, че е от немърливо ползване, за втория съм убеден, че причина е по-големия мотор, от предписания от производителя. Както и да, оправих проблемите и 2 лета си я бръмчах с по-големия мотор. Не съм я зорил много и докато я ползвах, не ми е направила други проблеми. Един приятел се опита да ме влачи с водни ски и щеше да се захлюпи с лодката Беше много комично - даде рязко газ, транеца с мотора потънаха под водата а носа се вдигна вертикално. Всичко от лодката изпопада във водата. Аз дори не отлепих - като плаваща котва останах.
    Понеже работя в автосервиз, ми коства съвсем малко усилия да и направя колесар. Не съм се занимавал с носене на мотори, помпене и т.н.
    Монтирайки по-мощен мотор няма да е зле да попиташ продавача, дали ще запази гаранцията на лодката. Да не вземе да увърта, ако стане нещо.
    2. Докато карах тази лодка нямах GPS и не съм мерил скоростта. Мисля, че на чисто море и ненатоварена лодка 12-14 възела можеш да направиш.
    3. Изброил си повечето неща, от които наистина имаш нужда и са свързани с безопасността ти. GPS не ти трябва, защото няма да се отдалечаваш толкова от брега а и не ти препоръчвам да караш в мъгла, за да не се озовеш на пътя на някой по-голям от теб, на който дори няма да му излезеш на радара. Ако има кой да ти даде координати за риболов, тогава има смисъл. Едно преносимо УКВ може би, но и то е по-скоро пожелателно, отколкото наложително.
    Зареден GSM обаче е важно да имаш! Запиши си и номера 161 - набира се без код от всички оператори и на него може да се обаждаш в случай на спешна нужда.
    Питейна вода, гребла, резервно гориво, спасителни жилетки - това са задължителни неща. Котва също! Сигнални ракети ако ти изпаднат отнякъде също може, обаче мисля че не са задължителни за надуваемите лодки. Всъщност като се замисля, би трябвало и надуваемите лодки да подлежат на проверка от ДИК, така че няма да е зле да се запознаеш с нормативната база.
    4. Обсегът ти на плаване трябва да е съобразен както с възможностите на лодката, така и с твоите. Хубаво е да познаваш добре лоцията, в която плаваш и местата където да се скриеш в случай на нужда. Мисля че преходи по-големи от 1 час не са за препоръчване, предвид сравнително ниския комфорт, който може да предложи малка лодка.
    5. За отдалечаването от брега също не мога да ти дам съвет. Опита ще те научи. То и няма какво да видиш толкова навътре, освен да ловиш риба.
    Не се доближавай твърде много до бряг ,който не познаваш, особено когато има вълни. Въпреки че гази супер малко, подводни скали могат да ти надраскат дъното или да ударят лопуси на винта и да ти създадат неприятности. Освен това е добре в случай на отказ на мотора (всичко се случва) да имаш време да пуснеш котвата, тя да хване за дъното и да опъне 50тина метра въжето, преди да те е хвърлило на скалите.
    6. Досега не съм плавал толкова навътре, че да загубя обхват. Последно карахме една голяма яхта от Варна до Бургас , в най-отдалечената точка от брега - кръговото на бургаския залив (около 8 мили от бряг мисля) имаше добър обхват (над средата на скалата).
    Надявам се да съм ти от полза.
    П.С. За капитанксия курс - наистина ще ти е от полза. Има големи глупости но може да научиш и доста полезни неща. Въпреки че вече имах натрупан опит и общо взето идеята беше "дай 200 лева на ти тапия", все пак реших да ходя на повечето лекции и наистина беше интересно и чух полезни неща.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #34

    Re: Лодка с извънбордов мотор

    Благодаря ти за изчерпателният отговор, @mamarinov
    На първо време се сещам да питам за 2 неща:
    - ако не подавам рязко газ, а бавно ускорявам - няма да има опасност за транеца, предполагам? Нито да стигна до операция "оверкил" или салто мортале?
    А щом става дума за 12-14 възла само - вече в движение на пълна газ да не се опасявам от неочаквано вдигане на носа от вятъра и захлюпване май -скороста не е особено висока?
    - GPS си имам така или иначе и ще си го ползвам поне да си виждам скоростта, както и да се ориентирам къде точно съм, разстоянията, които ми остават. А как да предпазя GPS, GSM и другите важни за мен неща в случай на преобръщане? Без изобщо да имам опит с тези неща си измислих следното - те се поставят в някаква найлонова торба, с малка надуваема топка вътре и здраво затворена и вързана с въже за лодката. Плавниците - също вързани с въже за лодката. Как е подобна идея?

    @Julian, за капитанското право - ако ще трябва да ходя до Варна на лекции и особено ако са доста - май ще ме позатрудни това...Колко продължава този курс, колко лекции?

  6. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2002
    Мнения
    126
    #35

    Re: Лодка с извънбордов мотор

    roumen68 можеш ли да напишеш ориентировъчни цени на оборудването?

  7. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #36

    Re: Лодка с извънбордов мотор

    Цитат Първоначално публикувано от zizu
    roumen68 можеш ли да напишеш ориентировъчни цени на оборудването?
    Да, @zizu.
    Направо ще посоча линкове към сайта на магазина на Honda във Варна. Има цените, включително и на аксесоарите.
    Моторите: http://www.jkchonda.com/marine/outboards.html
    Лодките: http://www.jkchonda.com/marine/boats.html
    Като се избере конкретен модел - най-долу под ТТ данните са цените.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    1,594
    #37

    Re: Лодка с извънбордов мотор

    Румене, принципно по магазинитеза водни спортове се продават калъфи за техника. Като се мотаме с каяк по язовирите по-надалеч така си носим по един телефон на лодка, за всеки случай. Досега май е имало няколко обръщания и тези калъфчета са тествани. По мои наблюдения, ако не носиш телефон като моя, въздуха в пликчето е напълно достатъчен за да плува.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    14
    #38

    Re: Лодка с извънбордов мотор

    Цитат Първоначално публикувано от roumen68
    На първо време се сещам да питам за 2 неща:
    - ако не подавам рязко газ, а бавно ускорявам - няма да има опасност за транеца, предполагам? Нито да стигна до операция "оверкил" или салто мортале?
    А щом става дума за 12-14 възла само - вече в движение на пълна газ да не се опасявам от неочаквано вдигане на носа от вятъра и захлюпване май -скороста не е особено висока?
    - GPS си имам така или иначе и ще си го ползвам поне да си виждам скоростта, както и да се ориентирам къде точно съм, разстоянията, които ми остават. А как да предпазя GPS, GSM и другите важни за мен неща в случай на преобръщане? Без изобщо да имам опит с тези неща си измислих следното - те се поставят в някаква найлонова торба, с малка надуваема топка вътре и здраво затворена и вързана с въже за лодката. Плавниците - също вързани с въже за лодката. Как е подобна идея?

    @Julian, за капитанското право - ако ще трябва да ходя до Варна на лекции и особено ако са доста - май ще ме позатрудни това...Колко продължава този курс, колко лекции?
    На сайта, който си дал по-горе видях, че има много практични чанти за носа. Вземи си такава. Много мразя на лодката да има пръснати неща и като ми трябва нещо да ровя и да обикалям, докато го намеря.
    Моя GPS е морски, затова не се притеснявам, че ще се намокри, или че ще потъне ако го изтърва. VHF-а ми обаче не е, затова му купих една водонепропускаема калъфка, в която хем е изолиран, хем се чува като се ползва. Не знам в .бг къде се намират, аз моята я купих от морското изложение в Истанбул. GSM може да си го сложиш в презерватив - не е много естетично, но върши работа и може да ползваш телефона както си е опакован. Иначе на изложението имаше и калъфки за GSM-и, но по гореописания метод е по компактен :D
    Вземи си ключодържател с поплавък, да не даялдисваш за ключове с плавниците :D


  11. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #39

    Re: Лодка с извънбордов мотор

    Наистина ценни съвети от явно патил човек
    А колкото за скоростта: сега видях че за BF10 e 12,5 възла максималната, покрива 100 метра за 19,1 sec.
    За BF20 не пише нищо за скорост, но щом покрива 100 метра за 14,2 sec - може би ще става въпрос за 16-18 възла?
    Тоест Албена - Златните - 40 минути; Албена - Варна - 1 час, Албена - Балчик - 20 минути по най груби сметки. До Бургас или Китен засега няма да смятам

  12. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #40

    Re: Лодка с извънбордов мотор

    Roumen68 , дай засега по-полека и всичко с времето си.
    Както ти казах по телефона вчера , вземи си на първо време по-малкия мотор двутактовия и 10 конски сили .
    определено не си бат Арни или Владо Лудия да си го разхождаш по всяко време и където искаш
    42кг. са си голяма тежест а и не забравяй че не е удобен за носене
    три пъти ще го вдигнеш , на 4-ия ще го изтървеш на палците си и е красиво тогава.
    Тежкия мотор и вадача дават едни големи килограми на задната част и както ти каза "морския Вълк" @mamarinov - при най-лекия вятър, си направил "Капак"

    Скоростта е добра - 10к/с са си 36 киловата , нямаш такова триене като на колата а и с лека лодка си доста бърз.

    за капитански курсове няма сми защото те се изискват само за лодки с дървена или метална конструкция и с над определено водоизместване и големина.

    Много трябва да се внимава за баланса , както и някой да ти покаже как трябва да се управлява лодка - не е само направо

    Разстоянията по море са далеч по -малки , но там мерната единица е с 200м по-дълга от аналога и на сушата!

  13. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #41

    Re: Лодка с извънбордов мотор

    10 к.с. = 7.35 kW

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #42

    Re: Лодка с извънбордов мотор

    @Mr.TECHNO, не съм бат' Арни, ама нали това е идеята - да извая релефен мускул
    иначе виж ги сам нещата:
    - BF10: 10 к.с. (7,4 KW) тегло 42,0 кг - 5495,00 лв
    - BF20: 20 к.с. (14,7 KW) тегло 46,0 кг - 6445,00 лв.
    Тоест за 950 лв отгоре и само 4 кг в повече мощността е двойна.
    А BF10 също не е евтин мотор. И да го продам след 2-3 години и чак тогава да взимам по-мощен - сигурно и 1000 лв няма да му взема. Като ще се дават толкова пари - още не много повече с още 4 кг отгоре е по-добрият вариант според мен, иначе ще ме е яд после.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #43

    Re: Лодка с извънбордов мотор

    Румба , сега - 42 кг и 46 нямат много разлика, но ще говорим отново като излезеш 3-4 пъти.

    пак ти казвам
    Аз бих си взел двутактовия макар и 10к.с но пък 30 кг.
    16 кг отгоре + твоите кг , на малка лодка са сериозен товар отзаде .
    Вярно че на тихо море ще си като катамаран , но ....... при други условия на морето явно обичаш да плуваш повече
    За сваляне на кг и релеф отиди на плуване до корабите на рейда и обратно по веднъж на ден и си готов

    И не избирай модел с автоматична газ че ще има да го гониш ако се откачи

  17. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    1,440
    #44

    Re: Лодка с извънбордов мотор

    http://911.bg/a2/offers.asp?id=5040&grid=24834
    Виж тук има 2 вида херметични калъфи. Аз карам с малкия уиндърф и яко кисне във водата и няма проблем. Може да се говори без да го махаш от калъфа, аз си слагам вътре освен телефона, ключове и пари. Другия рамер е за фотоапарат и събира доста повече неща.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #45

    Re: Лодка с извънбордов мотор

    Цитат Първоначално публикувано от Mr.TECHNO
    Румба , сега - 42 кг и 46 нямат много разлика, но ще говорим отново като излезеш 3-4 пъти.
    За това ще идвам във Варна да я пускам на вода, за да получавам по едно приятелско рамо от Варненската агитка при носенето

    Тежичко е, нали го опитах в магазина. Но няма да взимам мотор и лодка за да си върша работа с тях, да ловя риба или за да имам транспорт от точка А до точка Б. Идеята е за удоволствие и разходки. А какво удоволствие ще бъде с пушеща, тракаща, вибрираща, виеща и неикономична 2T моторетка, омазан до лактите с масло? По евтина е, но пък харчи с 50% повече бензин.

    Ето, на този адрес са дадени всички за и против за двата типа мотори: http://www.smalloutboards.com/4Stroke.htm

    За Хонда моторите (а те правят само 4T) се твърди, че на ниски обороти не си сигурен дали мотора е запалил или трябва пак да опъваш въжето! Ей такова нещо искам, колкото и да е тежко, даже само това вече кефи
    А и се очаквало скоро по язовирите да забранят 2Т, защото яко замърсявали водата.

    Цитат Първоначално публикувано от Sunny
    http://911.bg/a2/offers.asp?id=5040&grid=24834
    Виж тук има 2 вида херметични калъфи. Аз карам с малкия уиндърф и яко кисне във водата и няма проблем.
    Благодаря ти Sunny, ще го имам в предвид

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. AEG CL S-W - мотор
    От joe8 във форум Ремонт и сервиз - Бяла техника
    Отговори: 1
    Последно: 10-01-15, 23:46
  2. ремонт вътрешен мотор на FD
    От climamarket във форум Климатици Mitsubishi Electric, Mitsubishi Heavy
    Отговори: 36
    Последно: 09-10-13, 00:34
  3. Търся мотор за прахосмукачка
    От d_imige във форум Ремонт и сервиз - Малки домакински уреди
    Отговори: 24
    Последно: 01-10-12, 10:55
  4. трифазен асин. мотор
    От stenav във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 48
    Последно: 09-02-11, 20:05
  5. Продавам Аксесоари за мотор
    От ivo_gdi във форум Продава
    Отговори: 1
    Последно: 29-06-10, 22:21

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе