През ноември е открит в Нидерландия, Белгия, Италия, дания...дори в Австралия. Покрай тях го има поне в още 3-4 държави..Почти сигурно вече е тук - заедно с пристигащите от UK българи в последният месец.
https://wellcome.org/news/what-diffe...ium=o-wellcome
Как действат ваксините?
Всички ваксини работят, като учат телата ни да разпознават и да се борят с патогена по безопасен начин. Те насърчават имунната ни система да произвежда антитела, Т-клетки или и двете, така че ако по-късно се сблъскаме с инфекцията, имунната ни система знае как да се защитава от нея.
Ваксините могат да бъдат направени по много различни технологии. Ваксините Covid-19, които в момента са най-усъвършенствани, използват четири различни подхода:
- вирусен вектор
- РНК
- „цял“ вирус
- протеинова субединица.
Вирусните векторни ваксини
Безобидният вирус се променя чрез въвеждане на част от генетичния код на болестотворния вирус, като например кода на протеина на "spike" на Covid-19.
Безвредният вирус пренася кода в нашите клетки - по подобен начин на РНК ваксините - които след това започват да произвеждат протеина.
Това задейства имунен отговор, подготвя имунната ни система да атакува истинския вирус по-късно.
Има четири вирусни векторни ваксини Covid-19 във фаза III клинични изпитвания: Oxford-AstraZeneca, CanSino, Gamaleya Research Institute и Janssen. Всички те използват аденовируси - група вируси, които причиняват обикновена настинка - като вектор или носител.
Друг пример за ваксина срещу вирусен вектор е ваксината Everbo (rVSV-ZEBOV) срещу ебола - тя използва вируса на везикуларен стоматит като носител.
РНК ваксини
Messenger RNA е последователност от генетичен код, който телата ни използват през цялото време - тя казва на нашите клетки какви протеини да изграждат, за да могат да функционират.
За да произведат РНК ваксина, учените разработват синтетична версия на информационната РНК на вируса.
Когато това се инжектира в телата ни, клетките го четат като инструкция за започване на изграждането на съответния вирусен протеин, например протеина на Covid-19 'spike'. Това подтиква имунната ни система да реагира и по този начин се научава как да се предпази от бъдеща инфекция с Covid-19.
Две ваксини Covid-19 във фаза III клинични изпитвания използват РНК технология: Pfizer-BioNTech и Moderna. И двамата съобщават за високи нива на ефективност на ваксината - около 95%.
Pfizer-BioNTech's е първата РНК ваксина, която някога е била лицензирана за употреба срещу всяка болест.
„Цели“ вирусни ваксини
Тези ваксини могат да бъдат:
Инактивирана - версия на вируса се инактивира чрез излагане на топлина, химикали или радиация.
Вирусоподобни частици - версия на вируса, наподобяваща много истинското нещо, е създадена изкуствено, но не съдържа никакъв генетичен материал, така че не е заразна.
Тези ваксини не могат да причинят болестта, но ще накарат телата ни да предизвикат имунен отговор, който ще предпази от бъдеща инфекция.
Четири Covid-19 ваксини във фаза III клинични изпитвания са инактивирани: Sinovac, Bharat Biotech и две от Sinopharm. Примерите за съществуващи инактивирани ваксини включват магарешка кашлица, бяс и ваксини срещу хепатит А.
Една ваксина във фаза III е вирусоподобна частица: Medicago Inc. Пример за съществуваща ваксина е ваксината срещу HPV / рак на маточната шийка.
Протеинови субединични ваксини
Малко парче от генетичния код на вируса се вмъква в друга клетка - може би бактериална, дрождова, бозайникова или насекома клетка. Кодът съдържа инструкции за тази клетка да започне да изгражда вирусния протеин, например протеина Covid-19 'spike'.
Клетки като тези действат като фабрики, изграждайки големи количества протеин - който след това се извлича, пречиства и използва като активна съставка във ваксината.
Когато се инжектира, телата ни се научават да разпознават вирусния протеин, за да могат да създадат имунен отговор, който предпазва от бъдеща инфекция.
Две ваксини Covid-19 във фаза III клинични изпитвания използват този подход: Novavax и Китайската академия на науките.
Пример за съществуваща ваксина за протеинова субединица е за хепатит В, който използва дрожди клетки за изграждане на вирусния протеин.
Как се сравняват различните ваксини Covid-19?
Как можем да гарантираме, че ваксините Covid-19 са достъпни за всички?
За да преодолеем пандемията, трябва да я преодолеем навсякъде по света. Но ще успеем само ако ваксините са достъпни и достъпни за всички страни.
Инструментът за глобален достъп до ваксини COVID-19 (COVAX)(https://cepi.net/news_cepi/covax-ens.../)работи за това, като гарантира, че всички участващи държави, независимо от нивата на доходите, ще имат равен достъп до ваксините в портфолиото си, след като бъдат разработени. Но само три от ваксините, които понастоящем са във фаза III клинични изпитвания, са част от портфолиото на COVAX.
Съществува сериозна опасност страните с ниски доходи да бъдат изключени от достъп до ваксини, тъй като те са по-малко способни да сключват сделки директно с фармацевтични компании. Например богатите страни са подписали сделки за закупуване на около 600 милиона дози от ваксината Pfizer-BioNTech (която не е част от портфолиото на COVAX). Това представлява почти половината от общия производствен капацитет на Pfizer-BioNTech до края на 2021 година.
Така че страните, които са осигурили голям брой дози ваксини, като Великобритания, трябва да се ангажират да дарят подходящите си излишни дози на COVAX, за да могат и те да бъдат справедливо разпределени.