За да ти отговоря точно на този въпрос ми трябва книжката на модела, но в момента я нямам за това говоря по памет. Първият надпис е автоматичен а вторият е за нощен режим т.е. най-тих вентилатор. А той Алекси ме изпревари.
За да ти отговоря точно на този въпрос ми трябва книжката на модела, но в момента я нямам за това говоря по памет. Първият надпис е автоматичен а вторият е за нощен режим т.е. най-тих вентилатор. А той Алекси ме изпревари.
На грешна посока сте и двамата функцията само почистване се изпълнява от Дайкинът само при изключено положение и както blue1 спомена подгрява серпентината до~~~ 60 градуса при режим на отопление или охлаждане бутонът не функционира по обясними причини , грижа за кожата е автоматично програмиран режим за следене на влажността в помещението и нейното поддържане на ниво 55% с цел стоп на дехидрацията , РЕЖИМЪТ Е ПРЕДНАЗНАЧЕН ЗА ЯПОНИЯ с оглед островното и разположение и висока концентрация на влажност на места до 90%Първоначално публикувано от Alexi
Здравейте,нека се включа и аз.От три години ползвам климатик закупен втора употреба,внос от Япония.Климатика е SHARP-AY-F22SE-W-инвертор.Монтиран е на 7ет.,на чисто северна стена.Първата зима(а тя беше онази с температури от по -25гр.,и надолу)беше страшно,климатика се представяше много зле.Включваше се за около 10мин.да работи,и след това спираше и започваше да размразява външното тяло,и така 20-25мин.,а интересното беше че при по-голямата част от времето,когато размразяваше,външното тяло вобще не беше замразено.Така стаята истиваше(около 15кв.м)и нямаше никакъв ефект от този климатик.Обадих се на фирмата,от която си купих климатика(Валдес-ООД),да видим как да отстраним проблема.Те дойдоха на следващия ден,ровиха,гледаха,изкараха датчика за индикация на топлина на вътрешното тяло ,но проблема така и не се реши.Нищо не направиха.Тогава един приятел занимаващ се в тази свера ме посъветва да си направя нещо като кожух от ламарина и да го сложа на външното тяло(без да закривам перката,разбирасе),за да може да го претпазва от силния вятър(който за тук-Варна е нещо нормално)за да не се лъжат датчиците и да не си ''мислят'',че постоянно тялото е обледенено.И така след опита чудото стана-климатика заработи много по-добре,не спираше толкова често,поддържаше си температурата.
И така до днес аз съм нямъл никакви по-сериозни проблеми с него.Веднъж ми изгоря четирипътник,но той беше в гаранция,и ремонта беше безплатен.Извода ми е че климатиците втора употреба внос от Япония са добри,само малко по-чуствителни.
Да bokanegra приятелят ти явно разбира от климатици, виждал съм в японските сайтове, че продават специални предпазни капаци за външните тела които не позволяват на вятъра да продухва директно питата като същевременно машината може да работи и да се вентилира според нуждите си. Имай предвид, че машината която си закупил е произведена през 1995 година и не е с кой знае какви показатели и с оптимална мощ на отопление 3,2 киловата така, че се справя доста добре точно защото е японска.
Здравейте всички. След като прочетох мненията за клими на 100 волта и евентуалните вносители, имам въпрос към blue1. Прегледах целият нет и по евтини от тези на Димели не видях (ако модератора сметне че е реклама нека да го изтрие), макар че имат слабо разнообразие. Звъннах във фирмата и ми казаха че чакат контейнер към края на май (може и да ме връзват). Та въпросът ми е коя е тази фирма вносител със сервиз и без сайт в БГ. Ако имат сайт прати линк да сравня еднакви модели. Ако нямат може да им направя
Не съм служител от Димели.
Специално аз съм видял същите климатици , които продава Димели , но на по-ниски цени в Пловдив на улица "Янко Сакъзов " .
За същата фирма става въпрос, колега stanislavov. Не искам да и пиша името защото според мен би се тълкувало като реклама.
Искам да възродя темата с въпроса някой може ли да ме ориентира какъв е компресора на National CS-H 254A-W /скрол или бутален/.От кога до кога се произвежда и въобще впечатления от марката.Изчетох всичко във форума така ,че ако има нови впечатления ще се радвам да ги чуя.От днес съм собственик на такава машина и от 30 минутното ми наблюдение съм възхитен.По-тих е от DAIKIN от и МНОГО по-тих от CORONA.
Само да напомня,че говорим за 100V.ЯПОНСКИ климатици.Спам за Мидеи , Осаки мисля ,че няма място в темата.
Благодаря предварително!
CS-H254A модела е в производство от средата на 2004 година до средата на 2006. Компресора е СКРОЛ при всички модели с означение CS т.е. всички битови машини, поне така беше до 2001 година. Иначе Матсушита произвеждат и роторни компресори.
Охлаждане капацитет 2,5 (0,9 ~ 2,7) кВт
Мощност потребление 485 (160 ~ 580) W
СОР 5,15
Максимален шум вътре 44db, извън 46db
Обезвлажняване капацитет 1.4L / ч
Топлинна мощност 3,0 (0,9 ~ 3,9) кВт
Мощност потребление 555 (155 ~ 890) W
СОР 5,41
Максимален шум вътре 46db извън 47db
При външна температура 2 ℃, топлинна мощност 2.8kW потребление 790W СОР 3,55
Отново и за пореден път поднасям благодарностите си към blue1.Без теб този форум няма да е същият!
P.S-Извинявам се за офтопика.
Понеже многократно в различни теми се дъвче въпроса за загубите в трансформатора при климатици на 100 волта позволих си да направя някои приблизителни изчисления и мисля че мястото им е в тази тема.
Ето една статия за трансформатора в която има таблица за КПД/коефициента на полезно действие на трансформатора / η / съобразно натоварването / β / и “косинус фи” на товара / фигура 2.12 към края/:
http://ets.ifmo.ru/tolmachev/et2/lec2/text.htm
Нека вземем един климатик на 100 волта например Sanyo SAP-EX22T с номинална консумация на отопление 0,45 kw и СОР=6,22:
http://dramaxclima.com/index.php?opt...d=14&Itemid=46
На климатиците се слагат трансформатори с мощтост 1300,2000 VA съобразно максималната мощност на климатика така че да не се запали трансформатора при работа на климатика в максимален режим.За нашия климатик трябва трансформатор 1300 VA 220/100 V и 13 A на вторичната страна. “Косинус фи” на климатика в никакъв случай не е повече от 0,8 тъй като климатика не е активен товар.
В нашия случай трансформатора работи при номинално натоварване β=450/1300=0,35 и КПД=0,88: загубите в трансформатора са 450*0,12=54 вата .
Общата консумирана мощност е 450+54=504 вата оттам СОР= 2,8/0,505= 5,55.
Поради загубите в трансформатора СОР спада от 6,22 на 5,55.Отделно загубите на празен ход на трансформатора ги има и когато климатика е изключен от дистанционното и се сумират целогодишно.Често пък с цел по ниска цена на трафа се слагат трансформатори” гаражно изпълнение” които са с по лоши характеристики.
Климатиците на 100 волта са доста добри но при нас работят с малко по ниски показатели.
@dan66,
Всичко е точно така, но колко е максималната мощност при номинална 0.45KVA?
Някакси ми се вижда прекалено това трикратно презапасяване и от там работа на трафа в лошата част на характеристиката.
Мисля, че един добре направен тороидален траф с мощност 800W в случая е напълно достатъчен, и тогава ще имаме КПД=0.93 и загуби само 32W.
Според мен тороидален трансформатор с КПД 88% е доста некачествен, ако се вярва на спецификацията на тези който ги произвеждат в Казанлък КПД то им е 96%. В крайна сметка тъй като изчисленията за загубите при трансформаторите са сложни и с доста неизвестни когато става въпрос за готов продукт, точно за това съм засичал с електромер (нов) разхода за час на моите три трафа. Резултата беше 45 вата на час за трите и то при условие, че машините бяха включени към трафовете, а те даже и в режим на готовност имат консумация.
Максималната отоплителна мощност на Sanyo SAP-EX22T е 5,7 kW с консумация около 1,2 kW.Всеки може да сравни с подобен модел с максималната отоплителна мощност 5,7 kW например от тук:
http://www.eakon.jp/model2008/sanyo/sa_siyou.html
В една друга тема един колега монтажник на климатици споделаше че слагат 1600 VA с вторичен ток 16 A.
Да много неизвестни има при смятане на КПД на трансформатора но май в посока за неговото намаляване като например че “Косинус фи” на инверторния климатик сигурно може да падне до около 0,7 или че климатика рядко работи при номиналната си мощност а най често под нея и т.н.
Относно измерването на blue1 то той е измерил единствено загубите на празен ход на трансформатора.
Честно казано не виждам смисъл повече да спорим .Всеки сам може да си направи някакви изводи.