Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 49

Възможен ли е монтаж на външно тяло по-високо от вътрешно?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2009
    Мнения
    12
    #16

    Re:Възможен ли е монтаж на външно тяло по-високо от вътрешно?

    В монтажната схема пише че максималната дължина на тръбите трябва да е до 20 м.
    Деневелацията максимум 10 м.,но никъде не пише дали може изпарителя да е 10 м. по ниско от външното тяло.На схемата примерно е нарисувано че вътрешното тяло е по на високо.
    Не са го уточнили в мантажната схема.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #17

    Re:Възможен ли е монтаж на външно тяло по-високо от вътрешно?

    Има и нещо друго за предвижването на маслото в тръбите и това е общата скорост на движение на фреона в системата.

    Спомням си, че deian беше изпратил запитване към Daikin, като искаше да разбере - Защо минимално-отдаваните и консумирани мощности при техните модели са по-големи сравнени с други производители? Отговорът беше - За да може да се осигури връщане на маслото в компресора.

    В случая имаме инверторен климатик, който си променя дебита оттам се променя и скоростта на движение на фреона в системата. При работа на компресора на минимални обороти, скоростта на движение на фреона ще бъде ниска и връщането на маслото в компресора ще бъде силно затруднено, ако външното тяло е монтирано по-високо от вътрешното.

    При не-инверторните климатици компресора винаги работи на 100% натоварване, което осигурява висока скорост на потока в системата, а това благоприятства връщането на маслото обратно в компресора.

  4. Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    320
    #18

    Re:Възможен ли е монтаж на външно тяло по-високо от вътрешно?

    Според мен ако направиш както си решил, няма да имаш проблеми. Иначе по темата с маслото, смазването и връщането му обратно може много да се пише.
    На тези които им е професия климатичната техника, може би са забелязали акумулатора на смукателната страна преди компресора, когато машините са термопомпи. Туй чудо действа като отделител на течност един вид, така че ако има течен фреон, той да остане на дъното, а компресора засмуква отгоре само парна фаза на фреона. Е, питам аз, маслото като стигне до там как ще мине в компресора? Мисля че бях срещал за моя климатик специално някакъв режим, който той си включва сам, за събиране на маслото. Но не съм се задълбочавал, какво е това и как действа. Интересното е обаче че по-големи сплит системи, които се слагат на канални вентилации, нямат толкова електроника, и няма такова събиране на маслото. А акумулатора на смукателната страна си е там. И въпреки това съм виждал Кериър термопомпа на повече от 30 години, работи без грешка. Така че пак ти казвам не го мисли това с маслото.

  5. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #19

    Re:Възможен ли е монтаж на външно тяло по-високо от вътрешно?

    provigo, А този Carrier за който говориш инвертор ли е? Каква му е мощността и каква е разликата във височина на монтаж на двете тела?

  6. Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    320
    #20

    Re:Възможен ли е монтаж на външно тяло по-високо от вътрешно?

    Не е инвертор. Нали съм писал че е над 30 години все пак. Мощността му е 36 000 BTU. Изпарителя е монтиран на 1,5м по-високо от компресора. Това е машина 3 парчета. Така им казват. Серпентината на изпарителя е монтирана към въздуховодите, после имаш една кутия, в нея е компресора, със четирипътния и управляващата платка. А отвън до къщата имаш кондензатора. Мисълта ми беше че туй чудо си има акумулатор, където попадне ли маслото не може да излезе. Реално компресора не е помпа на маслото, количеството което циркулира е съвсем малко. А когато дойде ред компресора да си изхвърли маслото в системата - пиши го загинал така или иначе.

  7. rkk
    rkk е офлайн
    Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    905
    #21

    Re:Възможен ли е монтаж на външно тяло по-високо от вътрешно?

    Темата е много интересна,обяснението за мен е единственно това че с фреона се увлича много малка част от маслото,при нормална работа тази част е незначителна и тя се връща в компресора дори и да няма маслен трап.Интересно ми е как масленият трап на практика връща маслото ,аз нямам логично обяснение,може би пропускам нещо ако някой знае моля да го обясни в детайли...чел съм го в учебниците ,но нещо ми се вижда нереално.Както и колегата provigo e написал има много въпроси без логичен отговор и мисля че е прав....

    a zayo bayo е написал една камара с глупости които не ми се коментират...

    Масленият трап прави тапа ,която спомага фреона да увлече със себе си или по скоро да поеме финни частици от маслото,но не и капки масло...тоест става нещо като ТРВ.или капилярка,за кратък момент ,при което маслото се разпръсква и така фреона го поема по лесно...

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #22

    Re:Възможен ли е монтаж на външно тяло по-високо от вътрешно?

    Позабавих малко отговора си за акумулаторите (отделители на течност). Опитах се не особено успешно да намеря в интернет нагледна скица на устройството им.

    Независимо от хладилната мощност на системата при почти всички акумулатори ползвани за отделяне на течния фреон е помислено как да върнат маслото в компресора. В показаните примери тръбата под формата на U в най-долният си край има малък отвор за засмукване на събралото се в акумулатора масло. Първата снимка показва, че върху отвора е монтиран филтър за твърди частици непозволяващ същите да се засмучат от компресора и да не се запуши отвора.

  10. Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    320
    #23

    Re:Възможен ли е монтаж на външно тяло по-високо от вътрешно?

    Не точно, идеята на трапа е като се запълни с масло, става като маслена тапа. Един вид се запушва тръбата с масло. И тогава вече в следствие това че компресора засмуква на смукателната страна, и когато има налице това хипотетично запушване от другата страна (в изпарителя) налягането нараства. И тая "маслена тапа" започва да се движи в посока към компресора. Понеже не може да се преодоляват безкрайно големи денивелации, според големината на смукателната тръба се препоръчва монтажа на тези трапове на определено разстояние. Примерно казват на всеки Х метра трябва маслен трап. В тази връзка имам един друг въпрос пък аз. Когато примерно телата са много близко, едно зад друго така да се каже, и производителя казва, минимум 3 метра тръба. Повечето монтажници правят един голям охлюв отзад зад външното тяло с тръбите и готово. Ами това не е ли един голям маслен трап, който възпрепятства връщането на маслото от изпарителя? Още повече че тия маслени трапове не се правят с огъване в полеви условия, или със запояване на коленца. Защото идеята е радиуса на тоя сифон да е възможно най-малък, до колкото го позволява материала (в случая медта) и големината, и дебелината на стената на тръбата. Ами ако се загледате примерно в един прост обикновен домашен хладилник, там няма такива неща.Примерно един мраз 200 или 250, при него изхода от изпарителя е в горната част. Как става така че изпарителя не се задръства с масло? Отговора е ясен - когато количеството на масло е нормално, компресора си работи и много малка нищожна част се движи с фреона.
    Според мен в тая тема работата стана - От мухата - СЛОН! Ама нищо де, аз днес си почивам у нас и имам време за писане.

  11. Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    320
    #24

    Re:Възможен ли е монтаж на външно тяло по-високо от вътрешно?

    мерси valen1, това ми е убягнало от погледа наистина. Интересно решение наистина.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #25

    Re:Възможен ли е монтаж на външно тяло по-високо от вътрешно?

    А задавали ли сте си въпроса,че масления трап всъщност ще работи САМО ПРИ ОХЛАЖДАНЕ !!! А на отопление какво правим,а ? Тогава става точно обратното-маслото ще се набива надолу към вътр.тяло.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2009
    Мнения
    12
    #26

    Re:Възможен ли е монтаж на външно тяло по-високо от вътрешно?

    Защо какво общо има режима на работа на климатика с движението на маслото?
    Тои масленият трап трябва да се прави едновремено и на двете тръби нали?
    Така че в единият случаи маслото ще се качва по едната а в другия по другата,не е ли така?

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #27

    Re:Възможен ли е монтаж на външно тяло по-високо от вътрешно?

    Маслен трап се прави и на двете тръби.

    Ако външното тяло е по-ниско от вътрешното също мисля, че режимът на работа не оказва влияние върху връщането на маслото в компресора.

    Ако външното тяло е по-високо от вътрешното на режим отопление връщането ще се благоприятства от това, че топлият вече втечнен фреон се движи по тръбата с по-малък диаметър. На режим охлаждане при ниски скорости на потока връщането на маслото с фреоновите пари по тръбата с по-голям диаметър става проблемно.

  16. Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    320
    #28

    Re:Възможен ли е монтаж на външно тяло по-високо от вътрешно?

    Ванко, точно това писах на няколко пъти че трапа е само за охлаждането. При отопление всичко що е в изпарителя ще изчезне. Дори и да има маслен трап, високото налягане и горещия фреон, а след това течния вече фреон ще "измият" ако мога така да кажа отвътре изпарителя. Затова при термопомпите не е толкова от значение масления трап.
    Малсения трап се прави само на смукателната тръба - по-дебелата. Но понеже те си вървят пакет заедно и тънката също се озовава с такъв, което не е драматично. Относно режима на климатика и движението има голяма разлика, понеже най-общо казано първо че посоката на движение е обратна, 2-ро зимата нали вътрешното тяло става горещо, вътрешния топлообменник работи като кондензатор. Там фреона е горещ, отдава топлина, и се втечнява. Идва по дебелата тръба и се връща по тънката. Точно както си го написал, в единия случай се качва по едната, а в другия по другата тръба. Само че когато е по дебелата, теоретично трябва маслен трап, понеже фреона е студен, парна фаза, маслото не е добре разтворено и движението му е затруднено в тръбата. А когато е по тънката си в режим отопление, маслото е горещо, рядко, фреона го разтваря отлично, после той се втечнява, идеално е смесен с маслото и всичко това по тънката тръба тръгва нагоре. Това е моето мнение.

  17. Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    320
    #29

    Re:Възможен ли е монтаж на външно тяло по-високо от вътрешно?

    Ей, изпреварил си ме Само едно малко допълнение. Когато се смята хладилна инсталация, при топлинното изчисление на изпарител се взема под внимание маслен слой в тръбата. Взима се под вниумание като неблагоприятстващ топлообмена фактор. Докато това не се прави за кондензаторите.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2009
    Мнения
    12
    #30

    Re:Възможен ли е монтаж на външно тяло по-високо от вътрешно?

    Благодаря на всички които се включиха по темата и дадаха подробни разяснения,картинки и схеми!
    Обощението което аз направих лично за себе ли е:
    1.Няма никакъв проблем ако се монтира външното тяло на климатика по на високо от вътрешното.
    2.За благоприятстване на събирането на маслото обратно в компресора се прави маслен трап на по дебелата тръба,но тои помага за това по скоро само теоретично.Така че за деневелация от 1-2 метра е безмислено да се прави!
    3.Най-доброто нещо за климатика е след като решиш да прекратиш режима на охлаждане е да го пуснеш на режим отопление на максимална температура и минимални обороти на вентилатора за 5-10 минути.Така ще усигуриш връщането на всичкото масло обратно в компресора,ще изсушиш и изпарителя да не ти мухлясва и плесенясва и да не мирише при следващото му включване отново на охлаждане.А и няма да ти стопли стаята кои знаи колко понеже почти няма да духа.
    Как мислите вие правилни ли са изводите които направих?
    Още веднаж благодаря на всички!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Външно тяло 9-ка, вътрешно - 12-ка
    От mitakata във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 23
    Последно: 06-01-14, 13:42
  2. Как се управлява външно тяло без да има вътрешно?
    От Mega във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 26
    Последно: 22-03-10, 09:28
  3. Разстояние между вътрешно и външно тяло
    От hristo_123 във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 8
    Последно: 14-01-10, 21:10
  4. Вътрешно тяло 9-ка, външно тяло 12-ка - проблеми с климатик KOBE
    От koranto във форум Други марки климатици
    Отговори: 27
    Последно: 14-12-09, 16:30
  5. Съвет за място за монтаж на външно и вътрешно тяло
    От Relute във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 24
    Последно: 23-11-07, 15:51

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе