Белене ще се строи дори да е на загуба.
По принцип проблемите с АЕЦ са следните:
1)замърсяването при евентуална авария и всички последващи мерки
2)проблема с горивото в следващите 100-200 години след приключване на експлоатационния период - разходите за 200г съхранение надхвърлят до 10х приходите от произведената електроенергия в периода на производството й
3)макар и нищожно наличието на някакво замърсяване по време на работа
Според мен развитието в сектора в следващите 100, да кажем 200г ще е следното:
1)до 50тина години ще се експериментира с еко, био и т.н. "ташак" източници
2)след логичния извод, че няма да стане така ще се върнем плавно пак към ядрена енергетика, но с нови политики, а именно:
3)строителсво на АЕЦ в бедни и развиващи се страни от третия свят, вкл. и тип България
4)развитите страни само ще потребяват вече произведената в страните от третия свят енергия, т.е. ще се инвестира в мощна електропреносна мрежа
5)възможно е дори на страните производителки като компенсация да им се предлага безплатна енергия, само и само замърсяването и отпадъците да останат там - много лесно е страна като БГ да сключи подобен дългосрочен договор при слабо общество и политици, бедност и т.н.
В момента се наблюдава нещо подобно с навлизане на електромобилите и хибридите : немеца си кара Опел Амперката, а "мангалите" в Индонезия произвеждат батерии (едно от най-замърсяващите производства е това на литиеви батерии).
Малко песиместично звуча, но такава е прогнозата ми за следващите 200 години
Просто не се е намерил още кой да го финансира (кредитира) на първо време. Отдавна е ясно кой ще ще краде и После е ясно кой ще плаща сметката.
ПС: Иначе не знам да има замърсяване от АЕЦ, изключвайки нуждата от съхраняване на горивото и ако не дай си боже хвръкне във въздуха.
Със сигурност производството на гориво не е чист процес. Транспортиране, контейнери и т.н. Всяко нещо докоснало се до горивото се заразява.
А и неслучайно ги строят покрай реки и морета, колкото и да ни убеждават, че е заради друго. Няма нито една АЕЦ със собствен водоем от затворен тип - примерно езерце или нещо такова, винаги са край големи реки, море или океани.
- - - - - - - - - -
Да, така е, ще се краде МНОГО. То решението е взето и е въпрос на време.
Точно затова казах, че ще се строи, независимо от нищо
Е при нашата турбините се задвижват от пара ако не се лъжа. До колкото ми се върти в главата трябва да се осигурява постоянен приток на вода и поради опасността от прегряване. Не знам дали има други варианти.
Kasap for President.
Венци, не си прав. Радиоактивно е отработилото гориво, извадено от реактора. То се съхранява в басейни. Водата е добра защита от гама лъчение и го охлажда същевременно. Това, което се транспортира е свежо и то не е активно. За водоемите, тоеа е един от методите за охлаждане на парата от турбината, за да може тя да кондензира и отново да бъде използвана като питателна (да се затвори кръга). Другият метод за охлаждане ба парата е така познатия от ТЕЦ-овете, водните охлаждащи кули. Нашата централа е двуконтурна, неслучайно споменах Чернобил и Фокушима - те са едноконтурни, сиреч парата минаваща през турбината и т.н. е радиоактивна. Първи контур, при ВВЕР (каквато е нашата) е отделен, като топлоносителя (радиоактивната вода) минавайки през тръбичките на парогенераторите, отдават топлината си на въпросната питателна вода и я превръщат в пара (налягането по втори контур е доста по-ниско), която задвижва турбината. Физическата граница между радиоактивния топлоносител и питателната вода, са тръбичките на парогенераторите.
П.п. Радиационния фон на орлов мост е 2 пъти по-висок от този на площадката на АЕЦ. Така каза професорът, бог да го прости.
Да знам за контурите. Има и триконтурни.
Не съм ядрен физик, но няма как вторичната вода да не е малко заразена. Ти ще кажеш щом работиш в Аец-а.
- - - - - - - - - -
Т.е. свеж обогатен уран 2.8% натоварен на влак минаващ през половин България не замърсява нищо?
Ми ние отговаряме за ремонта на съоръжения, през които пренинава именно вода и пара, по втори контур. Контролът тук, за разлика от този на старата (затворената) част, е доста сериозен. Постоянно има проверки от цял свят и нещата се държат много изкъсо. На старата част е имало омешване на контурите. Замърсяване може да получи човек, имал контакт с оборудване от 1-ви контур. Но и това се контролира доста строго. Аз, за щастие, работа там нямам.
Това филмче гледал ли си го:
https://youtu.be/5rGw0J_jGJs
тенденциозно е лобистките времена за затваряне на ВВер440ките.
Но ми е любимо.