Страница 45 от 48 ПърваПърва ... 354344454647 ... ПоследноПоследно
Резултати от 661 до 675 от общо 715
Like Tree45Одобрявам

Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #661

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Представи си, че помпата за подовото върти основно една и съща вода в подовото и от време на време малко гореща от буфера и едно временно връща там охладена. Това се управлява от термостатичен трипътен вентил
    lazarus18 и Rakeem харесват това.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #662

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Това ми беше питането- Ако:
    Монтират се панели за призводство на ток. 1, 2, 3 квт. Засега с единствената идея да се ползват за зимата. После ще може да се разшири приложението, но още не съм наясно как да стане без акумулатори или занимавка с "ЧЕЗ". Та тези панели отиват в ел.табло, със съответен инвертор. Монтира се разширителен съд или вид бойлер, с рецикулаторна помпа, който се нагрява с ел.нагревател. Този нагревател взима ток от таблото при инвертора. Помпата върти нагрятата течност през подовото. Ако тази течност в разширителният съд е с температура около и над 30 гр. ще е достатъчна да се загрее подовото за няколко часа. Приемам, че ще се произвежда достатъчен ток през дена за 4 часа само например. Относно високата температура - има доста лесни варианти да се изключи нагревателят. И отново не знам какво да правя с токът произведен тогава от панелите. Има ли вариант да се изключат част от тях? Всички предполагам, че е лесно...Нали идеята е да не се оскъпява много системата и да се избие бързо. При сегашните цени на газът и при положение, че имам изградено подовото се чудех дали може да се събера в 2-3к за такава система, произвеждаща ток, който да ме топли. За дните с мъгла или недостатъчно слънце котелът на газ, разширителният съд се грее нощем от мрежата, ел.котел или...
    Дано съм по-ясен сега

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #663

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Значи това със соларните колектори си е напълно приложимо, особено за преходните сезони.

  5. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #664

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Смятам, че 2 системи са много и се оскъпява. Аз имах в проекта си да слагам панели за загряване на вода, но отказах да го изпълня.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #665

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Това, което го мислиш си е стандартна фотоволтаична система и няма никаква причина да не стане.
    Вече зимата, колко ще е ефективна зависи от времето и площа на соларите.
    oldgraf одобрява това.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #666

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    На думи е едно, но реално някой трябва да ти направи читава автоматика и електронно управление.

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #667

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Има готов пакет от 4 панела (към 2кВт), инвертор, кабели, крепежи и монтаж за 2700лв

  10. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #668

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Ами частта с подовото и неговата регулация и управление. Той иска да си направи "бързовар" на фотоволтаици. Няма ли нужда и от автоматика, когато имаме недостиг или излишък на ток. Аз не съм специалист, но нещата едва ли са чак толкова елементарни.
    И много често, когато се правят едни сметки за уж елементарни проекти от обикновени потребители, горчивият ми личен опит говори, че нещата почти винаги накрая се усложняват и оскъпяват.
    Този пост е редактиран от VanDan; 22-01-23 в 14:46.

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #669

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Точно затова е инвертора

  12. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #670

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Имах предвид кое ще му управлява подовото. По какво - температура на въздух, вода. Аз от написаното разбирам, че ще имаме едни реотани в един разширителен съд и ще ги храним от панели с оптимум 2кВт. На ръка ли ще ходи да пуска газовия котел, когато няма достатъчно ток. А ако има излишък, какво ще се случва с произведения ток. Ще го връща към енергото ли. И това влиза в цената 2700лв. Може и да не схващам. Просто и на мен като лаик ми е любопитно.
    Няма значение. Щом има желание да се пробва.
    Този пост е редактиран от VanDan; 22-01-23 в 14:57.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #671

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Като си го изгради с ел. котле, грижи няма да има, то ще си регулира темп. на водата, а инверторът ще контролира откъде ще черпи ток.

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #672

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    За подовото казах как - по температура на водата, чрез трипътен смесителен вентил, а може и по стайна температура. Тоест след буфера да не го мислим. Буфера може да се подгрява всякак по температура на водата - газ, ел.нагреватели или термопомпа от ФВ или мрежата. Човек с фантазия има голямо поле за действия. I love this game!

  16. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #673

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Цитат Първоначално публикувано от oldgraf Виж публикацията
    Това ми беше питането- Ако:
    Монтират се панели за призводство на ток. 1, 2, 3 квт. Засега с единствената идея да се ползват за зимата. После ще може да се разшири приложението, но още не съм наясно как да стане без акумулатори или занимавка с "ЧЕЗ". Та тези панели отиват в ел.табло, със съответен инвертор. Монтира се разширителен съд или вид бойлер, с рецикулаторна помпа, който се нагрява с ел.нагревател. Този нагревател взима ток от таблото при инвертора. Помпата върти нагрятата течност през подовото. )
    Rakeem, не видях да пише, че има ел.котле. Мисля че има газов котел по спомен.
    Лазар, тези неща с фантазиите са ако имаш уменията и сам си правиш нещата и пак си трябват пари. А ако се надяваш някой друг да прави нещата става и сложно и още по-скъпо. Извинявам се за песимизма, но никак не съм уверен, че за "2-3000лв." (бюджета му) това всичко ще придобие завършен и удовлетворителен вид.
    Но вече написах, че нищо не му пречи да опита.
    Този пост е редактиран от VanDan; 22-01-23 в 15:34.

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #674

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Ами аз казах, че има готова фотоволтаична система (пакет) 2,2кВт за бойлер, която може да се ползва за буфера. Знам, че има газов котел и подово, но май няма буфер, няма помпена група след буфера, което ще оскъпи доста нещата и няма да се влезе в бюджет 3К, но пък има TBI и др. подобни

  18. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #675

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Писал е за ел.котле през ноща.
    Иначе тази 2.2квт система зимата и осветлението няма да може да му захрани, ако е облачно.
    Да не говорим, че тези киловати ги пишат на база тестове при идеални условия, разбирайте по пладне, през лятото, без нито едно облаче.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 45 от 48 ПърваПърва ... 354344454647 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. финален избор на ТП, конвертори, бойлер и слънчеви панели
    От Dimitar Nikolov във форум Други начини за отопление
    Отговори: 13
    Последно: 02-06-22, 06:39
  2. Предварително подгряване на вода
    От MishelNikolov във форум Отопление
    Отговори: 7
    Последно: 12-02-22, 21:05
  3. Слънчеви панели за ток за къща.
    От krasimir77 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 62
    Последно: 23-11-20, 12:25
  4. варианти за монтаж на слънчеви панели
    От ba4_dido във форум Други начини за отопление
    Отговори: 15
    Последно: 11-05-13, 18:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе