Страница 47 от 48 ПърваПърва ... 3745464748 ПоследноПоследно
Резултати от 691 до 705 от общо 715
Like Tree45Одобрявам

Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2018
    Живее в
    Варна
    Мнения
    80
    #691

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Не се бой - това, за което пиша съм го учил. И то по времето когато на изпит всеки си теглеше по два въпроса и две задачи индивидуално. Ти добре, че течеш, но трябва да се проявява и функциионална грамотност - това което съм казал и ти цитираш значи само едно нещо - че реалните (ми) данни се потвърждават и от наличните калкулатори за пресмятане на топлинни загуби, което означава, че самите калкулатори (и заложената им методика) не е изсмукана от пръстите, разбира се ако знаеш какви входни данни да зададеш. Което означава, че ако си отделиш малко време и познания може сам да видиш кога имаш 100-200 вата загуби на кв.м. Надавам се да съм бил вече достатъчно ясен.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    265
    #692

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Цитат Първоначално публикувано от PPP1 Виж публикацията
    На мен много добре ми е ясно какво си постнал нима тези писаницеи не са твои "Същото, пресметнато с калкулатор за топлозагуби според стени, под, таван и изолация идва подобно - разлика правят загубите от вентилация, защото "калулаторите" не знаят дали на 12 часа държиш отворено 30 мин или 180 мин. Ето ги данните по часове:" казах ти го това нищо не означава и не мога да разбера какво те притеснява 30-70 вата на квадрат кое е това нещо което е смутително в случая обясни ми ти с добрия си пример. А относно кой какъв хабер си има няма да коментирам но вероятността твоя хабер да е малък е повече от 95% вярвай ми но мен това не ме тревожи особенно в тия форуми е нормално некакви хора чули невидели недочели и недокалкулирали с калкулаторите да лепват всякакви етикети отдавна не съм в първа младост да се впечатлявам от подобни неща но винаги ми е било куриозно как хората си мислят че си имат повече хабер от други само защото смятат че обърканите им познания едва ли не са по големи от на другите щото те видите ли имали даденото нещо или щото примерно били писали в някакъв форум.
    Същия като теб от газовото дружество ме кара да подписвам декларация, че на моя отговорност се отказвам от избор на 45квт котел на газ за 340м2 къща с външна и вътрешна изолация. Аз купих 32квт котел, понеже минималната му 3.2квт мощност беше същата като на 24квт-овия и при топленето на половината къща при средна температура от -10 -12 гр за денонощие работи на 8квт през деня (през ноща дъжа по-студено и не съм го гледал). В момента котела на ток съм го ограничил на 12квт и дори му е много при това време.
    ccankov73 одобрява това.

  4. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #693

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Цитат Първоначално публикувано от pip00 Виж публикацията
    Същия като теб от газовото дружество ме кара да подписвам декларация, че на моя отговорност се отказвам от избор на 45квт котел на газ за 340м2 къща с външна и вътрешна изолация. Аз купих 32квт котел, понеже минималната му 3.2квт мощност беше същата като на 24квт-овия и при топленето на половината къща при средна температура от -10 -12 гр за денонощие работи на 8квт през деня (през ноща дъжа по-студено и не съм го гледал). В момента котела на ток съм го ограничил на 12квт и дори му е много при това време.
    Еми правилно ти е дал да подпишеш декларация и аз да бях и аз така щях да направя даже и клетвен лист щях да ти дам да подпишеш с трима свидетели.Ако топлиш само една стая може и със свещ да се топлиш човека не знае какво ще ти хрумне на теб както казах по горе ти може и на студено да стоиш тогава изобщо няма да ти трябва отопление но в един прекрасен момент ако някога се наложи да се отоплява цялата площ и зимата е истинска тогава няма да е точно както ти си фантазираш защото и 45 киловатовия котел може да работи на 8кв но 32киловатовия не може да работи на 45 но това е друга тема която предстои да се осъществи засега се радвай на малката си победата че си прецакал оня "тъпак" дето ти е дал да подпишеш декларацията.Само не разбирам как на ток ти трябват повече киловати от колкото на газ при положение че тази зима почти е нямало цитираните от теб отрицателни температури но и това е нормално в тия форуми.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от me40 Виж публикацията
    Не се бой - това, за което пиша съм го учил. И то по времето когато на изпит всеки си теглеше по два въпроса и две задачи индивидуално. Ти добре, че течеш, но трябва да се проявява и функциионална грамотност - това което съм казал и ти цитираш значи само едно нещо - че реалните (ми) данни се потвърждават и от наличните калкулатори за пресмятане на топлинни загуби, което означава, че самите калкулатори (и заложената им методика) не е изсмукана от пръстите, разбира се ако знаеш какви входни данни да зададеш. Което означава, че ако си отделиш малко време и познания може сам да видиш кога имаш 100-200 вата загуби на кв.м. Надавам се да съм бил вече достатъчно ясен.
    И аз съм учил тогава но никога не съм се хвалел щото и тогава и сега всичко е паприкаш не забравяй че хората които докараха нещата до това дередже всички са учили тогава и всички са теглили по два билета и билет дори за влака. Та мога да ти се подпиша че средностатистичерското жилище в България има топлинни загуби точно в този интервал та дори и повече. пак не ми обясни какво те смущават тия цифри представи си че си студент и си изтеглил тоя билет ако ще ти е по лесно да ми обясниш кое не е вярно.

  5. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    265
    #694

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Цитат Първоначално публикувано от PPP1 Виж публикацията
    Еми правилно ти е дал да подпишеш декларация и аз да бях и аз така щях да направя даже и клетвен лист щях да ти дам да подпишеш с трима свидетели.Ако топлиш само една стая може и със свещ да се топлиш човека не знае какво ще ти хрумне на теб както казах по горе ти може и на студено да стоиш тогава изобщо няма да ти трябва отопление но в един прекрасен момент ако някога се наложи да се отоплява цялата площ и зимата е истинска тогава няма да е точно както ти си фантазираш защото и 45 киловатовия котел може да работи на 8кв но 32киловатовия не може да работи на 45 но това е друга тема която предстои да се осъществи засега се радвай на малката си победата че си прецакал оня "тъпак" дето ти е дал да подпишеш декларацията.Само не разбирам как на ток ти трябват повече киловати от колкото на газ при положение че тази зима почти е нямало цитираните от теб отрицателни температури но и това е нормално в тия форуми.
    Аз не те нарекох 'тъпак', ти сам се определи като такъв. Отоплявам постоянно етаж и половина през един етаж, 8квт е при минимални от -15 -17гр, а котела на ток не работи на 12квт, а ограничен на толкова, защото това му е минималната максимална мощност на която може да се настрои софтуерно. Много претенции, а елементарни неща трябва да ти се обясняват.
    lazarus18 одобрява това.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #695

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    Момчета бъдете по толерантни към хората с проблеми.
    Обикновено PPP1 получава пристъпи около Коледа. Предполагам тогава има повече свободно време и без да иска си прави равносметка за живота и изпада в някакво агресивно - депресивно състояние. Тази година не беше изключение. Появи се по часовник в раздела за климатиците. Дали заради медикаменти или защото хората го игнорираха и никой не му отговаряше нещата затихнаха бързо. Аз залагам на второто. Призовавам Ви не му отговаряйте за да приключат нещата по-бързо и така до следващата година. Ако не се съобразите с молбата ми не само ще цапа в тази тема, а ще осере целия раздел, както го е правил предходни години.
    Не се хващайте на "дискусии" с РРР1. Човекът е интелигентен, но очевидно си има някакви проблеми. Откакто се е регистрирал в този форум е все така стилът му на писане.
    lazarus18 одобрява това.

  7. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #696

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Цитат Първоначално публикувано от pip00 Виж публикацията
    Аз не те нарекох 'тъпак', ти сам се определи като такъв. Отоплявам постоянно етаж и половина през един етаж, 8квт е при минимални от -15 -17гр, а котела на ток не работи на 12квт, а ограничен на толкова, защото това му е минималната максимална мощност на която може да се настрои софтуерно. Много претенции, а елементарни неща трябва да ти се обясняват.
    Браво на тебе ти си прецакал оня с киловатите а си се набутал с висок минимум на ел котел класическа постановка. И би ли ми обяснил каквъв е смисъла да се топлиш с ток при положение че цената на киловат за ток и киловат за газ са едни и същи обясни ми тия елементарни неща надявам се и ти да си теглил билетчета едно време.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2018
    Живее в
    Варна
    Мнения
    80
    #697

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Цитат Първоначално публикувано от PPP1 Виж публикацията
    И аз съм учил тогава но никога не съм се хвалел щото и тогава и сега всичко е паприкаш не забравяй че хората които докараха нещата до това дередже всички са учили тогава и всички са теглили по два билета и билет дори за влака. Та мога да ти се подпиша че средностатистичерското жилище в България има топлинни загуби точно в този интервал та дори и повече. пак не ми обясни какво те смущават тия цифри представи си че си студент и си изтеглил тоя билет ако ще ти е по лесно да ми обясниш кое не е вярно.
    Тези хора сега с нас в стаята ли са?

    Смисълът бе в това че съм учил именно коментираното от мен, а не че по принцип съм учил. Периодът беше за ти обърна внимание, че не е претупано. Пак стигаме до фунционалната грамотност. Както и да е Щом обичаш да ти се обяснява с прости примери и лесни заключения - така да е - хората, които сами проявяват интерес към тази тематика вече сами са разбрали, че всичко почва първо през изолация на имота си. След това е всичко останало. И те в голямата си част нямат загуби от 100-200 вата на кв.метър - анадъмо? Изобщо не коментирам това 100-200 при външна температура от +7 ли или при -11, или са средни данни за период и за тип имот, защото и там откъдето си го чел не е казано също.
    lazarus18 одобрява това.

  10. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #698

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Не се хващайте на "дискусии" с РРР1. Човекът е интелигентен, но очевидно си има някакви проблеми. Откакто се е регистрирал в този форум е все така стилът му на писане.
    Ти си единствения чоевк в тоя форум който ми е направил впечатление че е разумен/това го казвам чистосърдечно/ явно не си специалист по отопление/в това съм сигурен/ но никога не си вземал фанатични позиции и винаги си се стремял интуитивно да подхождаш в изказа си по разни проблеми а не като тия хора дето били учили недоучили но такава е обективната реалност. И за училите недоучили да обясня когато се проектира дадено отопление не се вземат предвид толкова фанатично разни простотии и глупости това е в обхвата на научните работници. Проектантите си имат определени данни които в първо приближение могат да се използват в широк кръг от проекти. Та обикновенно като се проектира сграда без много претенции и без да се гледат разни калкулатори се работи с цифрата около 150вата на квадратен метър разгърната площ за да се осигури бързо и адекватно отопление на жилищната сграда. Щото ако всички проектанти са като вас демек занимават се с глупости те ще луднат. Та по тази проста сметка една стая от 20квадрата и трябват три киловата това е така защото като се пусне отоплението да има бърз ефект а не като вашите калкулатори с измукани данни които дават гранични стойностии които водят до създаване на равновесия и хората трябва да чакат по 1000 часа докато се отоплят.И специално за недоучилия пояснявам тия около 150 вата са гранична стойност за средната най ниска температура в България повечето проектанти обичат цифрата минус осемнадесет градуса Подобен е и подхода с ел инсталациите ако някой чете форума за ел инсталации ще прочете хиляди смехории как кабел от 6кв бил малък как трябвало да се слагат по 10 и повече и куп щуротии вие да не си мислите че проектантите ходят да смятат с калкулаторите ви от гуглето или пдобни щуротии топлинните загуби ако е така те както ви казах трябва да се побъркат затова си има средни установени репери с които се работи.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2018
    Живее в
    Варна
    Мнения
    80
    #699

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Цитат Първоначално публикувано от PPP1 Виж публикацията
    Браво на тебе ти си прецакал оня с киловатите а си се набутал с висок минимум на ел котел класическа постановка. И би ли ми обяснил каквъв е смисъла да се топлиш с ток при положение че цената на киловат за ток и киловат за газ са едни и същи обясни ми тия елементарни неща надявам се и ти да си теглил билетчета едно време.
    ? Според теб сериозно ли високия минимум на електрически котел води до проблем с ефективността му? В смисъл, че като почне да "цикли" му пада КПД-то както при ТП или ГБ? Добре е и да мислим, нали?
    Инак защо се топли на ток човекът сам ще си каже, но и с просто око се вижда, че газта няма две тарифи, и ако се замслиш би открил, че от 22 до 06 ел.токът е към 15 стотинки, външните температури са най-ниските за цялото денонощия и топлориход от слънцегреене се случва по-рядко по това време. Както и да е

  12. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #700

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Цитат Първоначално публикувано от me40 Виж публикацията
    ? Според теб сериозно ли високия минимум на електрически котел води до проблем с ефективността му? В смисъл, че като почне да "цикли" му пада КПД-то както при ТП или ГБ? Добре е и да мислим, нали?
    Инак защо се топли на ток човекът сам ще си каже, но и с просто око се вижда, че газта няма две тарифи, и ако се замслиш би открил, че от 22 до 06 ел.токът е към 15 стотинки, външните температури са най-ниските за цялото денонощия и топлориход от слънцегреене се случва по-рядко по това време. Както и да е
    Тук не се говори за ефективност но явно така си разбрал нещата тук се говори за презапасяване. Господина се хвали че си бил купил по малък газов котел а се е презапасил с електрически. И ако четете господина обича да стои на студено т.е. нощната тарифа не му помага но дори и така разликата нощна тарифа цена на газ е 6-7ст. т.е. 60-70лв на мегават и да не забравяме че освен нощ има и ден и тогава отоплението пак се ползва . Не знам чисто логично дали си заслужава да си купиш ел котел затова но все пак парите са си негови ако иска и атомен реактор да си купи. А газовия котел и ТП не губят КПД в това бъди сигурен там основния проблема е чисто в това че има многобройни цикли на включване и изключване които водят до механично изхабяване. Един газов котел не му дреме дали ще отдава 4кв с конструктивното му КПД или 30кв КПД-то му е едно и също вярвай ми просто ако инсталираната мощност е по малка ще включва и изключва по често.Това е все едно да кажеш че като караш колата с 30 и с 130 КПД-то е различно на двигателя не не е различно просто натискаш повече газта и колата хаби повече същото е и с газовите котли те затова имат цитирани няколко КПД-та в зависимост от температурния режим.

  13. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    265
    #701

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Цитат Първоначално публикувано от PPP1 Виж публикацията
    Браво на тебе ти си прецакал оня с киловатите а си се набутал с висок минимум на ел котел класическа постановка. И би ли ми обяснил каквъв е смисъла да се топлиш с ток при положение че цената на киловат за ток и киловат за газ са едни и същи обясни ми тия елементарни неща надявам се и ти да си теглил билетчета едно време.
    Минималната мощност на котела (viessman vitotron 100) е 2квт, котела е трифаезен с максимална мощост 24квт, но софтуерно може да му се ограничи максималната мощност на 12, 16, 20 и 24квт, ако нямаш нужда от повече отоплителна мощност или ел. инсталацията ти не може да го захрани. А реалната цена на газта за януари за квт/ч е около 30ст, докато тока за денонощие с нощната тарифа ми излиза на 22ст.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #702

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Цитат Първоначално публикувано от pip00 Виж публикацията
    Минималната мощност на котела (viessman vitotron 100) е 2квт, котела е трифаезен с максимална мощост 24квт, но софтуерно може да му се ограничи максималната мощност на 12, 16, 20 и 24квт, ако нямаш нужда от повече отоплителна мощност или ел. инсталацията ти не може да го захрани. А реалната цена на газта за януари е около 30ст, докато тока за денонощие с нощната тарифа ми излиза на 22ст.
    Това е възможно да е така при нас овергаз продава на 2,36лв кубика+25ст пренос=2,71ст. кубик което е приблизително равно на 27ст на киловат а тока е 24ст за киловат дневна тарифа.
    Този пост е редактиран от PPP1; 24-01-23 в 13:15.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2018
    Живее в
    Варна
    Мнения
    80
    #703

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Цитат Първоначално публикувано от PPP1 Виж публикацията
    А газовия котел и ТП не губят КПД в това бъди сигурен там основния проблема е чисто в това че има многобройни цикли на включване и изключване които водят до механично изхабяване. Един газов котел не му дреме дали ще отдава 4кв с конструктивното му КПД или 30кв КПД-то му е едно и също вярвай ми просто ако инсталираната мощност е по малка ще включва и изключва по често.Това е все едно да кажеш че като караш колата с 30 и с 130 КПД-то е различно на двигателя не не е различно просто натискаш повече газта и колата хаби повече същото е и с газовите котли те затова имат цитирани няколко КПД-та в зависимост от температурния режим.

    Примерът за колата е идиотски. Явно не правиш разлика м/у разход и специфичен разход на ДВГ. Вторията зависи доста от режима на работа - обороте и натоварването при тези обороти.
    При котлите понижаването на КПД от ненужно циклене се дължи на загубите от продухване на камерата преди всяко запалване - нищо, че КПД-то на самия горивен процес е едно и също. Ако ползваш английски - pre-purge --> Google.
    ТП се нуждае от 10-15 мин работа преди да постигне оптимално налягане и темп на фреона. Има нужда от равномерно разпределен градиент с малък пад в топлообменника на кондензатора за постигане на най-добри резултатите. Всяко циклене отдалечава ТП-та от това. Износването на компресора от студени стартове се увеличава с понижаване на околните температури, но пък тогава цикленето рязко намалява и в крайна сметка не това е съществения проблем, освен ако не се осведомяваш единствено от форуми. В крайна сметка не знам защо си решил, че може да пребориш вредата от "форумите" само с форумни познания?

    Няма смисъл да се спори с теб Явно не е първа тема, която става жертва на месианството.
    bobivg одобрява това.

  17. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    265
    #704

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Цитат Първоначално публикувано от PPP1 Виж публикацията
    Това е възможно да е така при нас овергаз продава на 2,36лв кубика+25ст пренос=2,71ст. кубик което е приблизително равно на 27ст на киловат а тока е 24ст за киловат дневна тарифа.
    От разликата в кпд-то на двата вида котли и факта, че обявената отдавана мощност от кубик газ е при идеални условия на горене реалната цена е около 30ст за квт/ч. Казано ми беше многократно от приятел работил в газоразпределително дружество и тъй като имах съмнения го проверих чрез засичане на двата котела и думите му се потвърдиха със засеченото и сметките.

  18. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #705

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Цитат Първоначално публикувано от me40 Виж публикацията
    Примерът за колата е идиотски. Явно не правиш разлика м/у разход и специфичен разход на ДВГ. Вторията зависи доста от режима на работа - обороте и натоварването при тези обороти.
    При котлите понижаването на КПД от ненужно циклене се дължи на загубите от продухване на камерата преди всяко запалване - нищо, че КПД-то на самия горивен процес е едно и също. Ако ползваш английски - pre-purge --> Google.
    ТП се нуждае от 10-15 мин работа преди да постигне оптимално налягане и темп на фреона. Има нужда от равномерно разпределен градиент с малък пад в топлообменника на кондензатора за постигане на най-добри резултатите. Всяко циклене отдалечава ТП-та от това. Износването на компресора от студени стартове се увеличава с понижаване на околните температури, но пък тогава цикленето рязко намалява и в крайна сметка не това е съществения проблем, освен ако не се осведомяваш единствено от форуми. В крайна сметка не знам защо си решил, че може да пребориш вредата от "форумите" само с форумни познания?

    Няма смисъл да се спори с теб Явно не е първа тема, която става жертва на месианството.
    С гугъл не стават нещата обяснил съм повечето хора в тия форуми вместо едно време като е трябвало да са учили те са дремали и сега подсъзнателно се изявяват като научни работници тия неща които ми ги цитираш имат толкова малък нетен ефект че няма накъде и не на последно място нормалните термопомпи си имат подгрев на компресора по много специфичен начин питай гугъла той ще ти обясни и никакви 15 минути не трябват не знам от къде ги имаш тия наблюдения или по точно къде си ги чел при ТП има само един естествен недостатък на спадане на коефициента на преобразуване с понижаване на температурата и това е свързано най вече с природата на хладилния агент както и икономическата и екологичната обоснованост при използване на хладилните агенти. Не е добе да се чете в гугъла и след това с натрупаните моментни познания да се пише във форума така някой който се чуди как от нищо нещо да направи и с пръдня боя да стане ще пострада жестоко

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 47 от 48 ПърваПърва ... 3745464748 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. финален избор на ТП, конвертори, бойлер и слънчеви панели
    От Dimitar Nikolov във форум Други начини за отопление
    Отговори: 13
    Последно: 02-06-22, 06:39
  2. Предварително подгряване на вода
    От MishelNikolov във форум Отопление
    Отговори: 7
    Последно: 12-02-22, 21:05
  3. Слънчеви панели за ток за къща.
    От krasimir77 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 62
    Последно: 23-11-20, 12:25
  4. варианти за монтаж на слънчеви панели
    От ba4_dido във форум Други начини за отопление
    Отговори: 15
    Последно: 11-05-13, 18:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе