Страница 4 от 10 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследноПоследно
Резултати от 46 до 60 от общо 147

Отопление на еднофамилна къща - въпроси

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,593
    #46

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    justify, всичко което го пишеш е абсолютна истина. Но започнах да правя локалната отоплителна инсталация преди 11г. Тогава нямаше много екстри в отоплението. Климатиците бяха екзотика - Панасоник от Малайзия беше върха. И продължавам да твърдя, че за къща те не са решение. За термопомпа не бях и чувал. И никога не съм имал възможност за много пари на куп. Моята специалност не е добре платена. Жената също бе години ниско платена мед.сестра. Сега поне е представител на фармацевтична фирма и взима към 800-1000лв. На баща ми спестяванията (около 50-60000 соц.лв) изгоряха при фалита на банките и инфлацията. Пари за ремонти набавях или със заем, или от продажба на наследствени земи. За това отоплителната система я правихме самоделно. С времето намирах кусурите и повечето, които можех оправях. Първо бях само със самоделни лири. Смених ги лека-полека с радиатори. Добавях още или по-големи радиатори. Имах самоделен котел на твърдо гориво. Смених го с "марков" Дакон. Баща ми пенсионер, беше все още сравнително здравословно добре и се грижеше за парното. Майка беше все още жива и тя помагаше. Майка почина, а бащата стана в напреднала възраст и с много болести и не може човека. За това минах на газ като най-лесно технологично решение. Стая по стая с баща ми направихме някаква външна изолация на цялата къща. По същия начин смених и някаква част от дограмата. Ремонт и отвътре на 2-3 стаи. Трудно ми е с ремонтите. Отделно с финансите, отделно, че живеем там и няма как да правя на всичко на куп, защото трябва да е празна къщата. За капак през 2010г. се наложи по спешност цялостна смяна на покрива, която глътна страшно много пари. Отделно се наложи смяна на почти всички електроуреди в последните 1-2 години - печка, пералня, 2 хладилника, 2 микровълнови, 2 ЛСД ТВ-та, 4 РС-та в момента. С въпросната сума можех да купя маркова мощна високотемпературна термопомпа и да изолирам и от вътре стаите. Иначе чак 2013 или 2014г. ми свършва последния заем и тогава ще мога да тегля нов за по-сериозни инвестиции. Не мога да продам къщата, защото се грижа за баща ми и няма как и къде да го местя. В момента имам приемливо решение, като той е в пристройката, има си там и баня и тоалетна, а в една от мазите му е столова и кухня. Има си отделен хладилник, микровълнова, кабелна ТВ и не си пречим, а пък е на близо, за да се грижа за храната и лекарствата. А и вече съм я постегнал къщата и не ми се иска да я продавам. За това мисля и търся нови решения. Едното е термопомпа. Другото е да засиля изолацията. На лято ще разстилам вата върху пода на тавана. Но "пасивна" къща с ремонти и малко пари не се прави. Това се постига като цялостно решение при ново строителство и значителни инвестиции. Изолацията помага, но се иска и решение за отопление. Нещата са комплексни. Всичко струва пари. Лошото е, че времената стават все по-тежки и доходите не достигат. Имах няколко странични занимания, които носеха допълнителни доходи, но нещата постепенно се закучиха и последната година умряха. Не съм само аз така. Много от моите познати също станаха по-зле финансово.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,300
    #47

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    VanDan +1 на 100%

    Мъчно ми е че все повече повече хора са в това положение.За съжаление изход/перспектива не се вижда...
    Все повече фирми изпадат в положение на неплатежоспособност= фалит.Хората от фирмите отиват на борсата. Имам чувството, че отново сме 1997 година сле дуправлението на Жан Виденов и хиперинфлацията.

    За термопомпите си на 100% прав-2009 февруари когато избирах и аз не видях да има на пазара, какво остана за 2000 година или преди това...

    estqwerty термопомпата с решение подово отопление е доста по ефективно решение от климатик или парно на газ/дърва/въглища или какво и да е.При подовото отопление целият под е топлообменник и площта му е доста по-голяма от тази на м таванавътрешното тяло на климатик или радиатори, отделно че студа е откъм пода и ако стоплиш пода на човек зимата не му е студено след като му е топло на краката, а топлината от пода нагрявайки въздуха отива с него към тавана.
    Осем до 10 киловата му е напълно достатъчно защото е необходимо пода да е нагрят до 25-26 градуса, а ако навън в -10 -15 пода да е нагрят до 27 градуса, за да не може да се диша вътре от жега в буквалния смисъл и вечер преди да легнеш да правиш проветрение за да влезне хладен въздух иначе не можеш да заспиш...

    Климатиците стават за отопление на къща, но не всички, а от високия клас които излизат доста по-скъпо както като първоначална инвестиция за закупуване, така и като разноски по отопление.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,593
    #48

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Тоалетни, бани в къща също се нуждаят от отопление, че иначе ще замръзнат. А, подовото е най-хубавото отопление. Бил съм в къщи с такова, но на ток и под теракот, но принципът е същия, само източникът на топлина е друг. Токът не беше скъп. Дори бащата беше решил да правим такова у нас. Той нали е фаянсаджия, щеше да нареди теракот навсякъде.
    Подово и термопомпа е най-доброто съчетание на комфорт и ниски сметки за къща. Но инвестицията е голяма. Малки апартаменти не ги броя. За хора седящи в 1-2 стаи и със сравнително топли санитарни помещения климатиците са основен избор.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2011
    Мнения
    10
    #49

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Здравейте!
    Благодаря на всички за отзивчивостта и съветите.
    Подовото е готово, избичих отгоре гранитогрес (намерих един, който изглежда като паркет, много красива работа), ама зимата взе, че свърши и сега не мога да пробвам дали топли, дееба.
    Нищо де, следващата зима ще го сефтосам.
    Турих на покрива и едни слънчеви панели, та да видим колко ток ще плащам за бойлера.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Мнения
    82
    #50

    Отговор: Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    VanDam Най важното е да наблегнеш на изолацията.Ако имаш възможност,направи всяка стая тип ТЕРМУС изолация,под,стени,таван.
    И добра дограма.След като си на газ,остани на газ.Но обърни внимание да няма проблем с (газомера),това количество,което си написал не е ли ненормално много?

  7. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #51

    Отговор: Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Като се дават съвети е редно поне малко да си наясно с материята, за която говориш. Какво значи тип Термус? Човека с чай ли ще си пълни стаите или ще живее там - той и ДЕЦАТА му.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Мнения
    82
    #52

    Отговор: Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Ако не бях на ясно,нямаше да ти пиша!
    Тип термус значи? Топлоизолация на една стая под,стени,таван.Като стените и тавана гипскартон с вата,а пода под теракот,паркет и др. със гипсфазер това е.
    А за чая.......ще го пиеш после и наслаждаваш

    - - - Обновено - - -

  10. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #53

    Отговор: Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Здравейте, ще използвам тази тема да попитам за подово и слънчеви колектори. Възможно ли е двуетажна къща с по около 100 м2 на етаж да се топли само с такива колектори и колко трябва са като квадратура тези колектори ? Чел съм, че има различни видове, май вакуумнотръбните са най-добри за случаят, но вие кажете. Реших да попитам за този вариант за отопление, защото приятел ми спомена, че повече от 30 градуса не е давал към неговото подово(от котел на твърди гориво). А тези колектори ги хвалят, че в мрачен зимен ден давали толкова. Ще ви бъда много благодарен за отговорите.

  11. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #54

    Отговор: Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Възможно е, но не бих казал, че е особено евтина инвестиция. Прогнозен брой тръби за такава къща е 200 (ако искаш да разчиташ само на колектори). С 200 тръби лятото ще трябва да имаш един корав вентилаторен конвектор, с който да изхвърляш ненужната топлина в атмосферата, за да не се стопи всичко, освен, ако нямаш сериозен басейн, който да топлиш с тях.

    Бих казал, че е по-добре да си вземеш една термопомпа, която няма да е по-скъпа от колекторите, а една добре изолирана 200м2 къща с подово ще се топли за около 100-120 лева на месец през зимата с хубава машина.

  12. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #55

    Отговор: Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Благодаря AC_From_Hell ! Какъв тип термопомпа имаш впредвид ? Че нещо ме е страх от тези тип вода-вода, струва ми се голяма разправия. Някакъв нормален вариант за комбинация с газово котле ? Има отклонение наблизо до имотът и мисля да искам да ми прекарат поне за готвене и БГВ зимата ?

  13. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #56

    Отговор: Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Предлагам въздух-вода. Климатичните условия в българия са достатъчно благоприятни за поддържане на много висока ефективност с тези машини през целия отоплителен сезон. Пък и могат да те охлаждат и да произвеждат БГВ през лятото.

    Има вариант за комбинация с газ, но според няма голям смисъл да дублираш, защото с термопомпа готвенето и БГВ-то са напълно осъществими не по-скъпо, отколкото с газ, а отоплението е значително по-евтино.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #57

    Отговор: Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Може ли марка читава такава помпа да прочета как е шумът ? Да си нямам разправия със съседите после ?
    А и дали може да ми препоръчате читава фирма в Софийско да ми проектира и евентуално изпълни нещата

  16. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #58

    Отговор: Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Относно шум не бих казал, че са кой знае колко шумни машини. Не повече от 2 външни тела на обикновени климатици. Имат и нощен режим за допълнително намаляване на шума, ако на някой му пречи. Аз лично работя с Панасоник и Самсунг най-много. Можеш да прочетш какво съм писал за термопомпи тук, за да добиеш по-ясна представа:

    https://forum.setcombg.com/%D0%B4%D1...4%D0%B0-6.html

  17. Member
    Тук е от
    Mar 2015
    Мнения
    559
    #59

    Отговор: Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Прав е адския, инвестиция за солари, ще е сериозна, а и ще изисква сериозна система за защита и разсейване лятото. Все пак, ако се спрете на този вариант, горещо препоръчвам да се ползват високоселективни плоски панели, вместо вакуумни, от гледна точка на това, че вакуумните имат проблеми при заскрежаване и снеговалежи.
    За въздушните термопомпи, ориентирани бюджетно -> Линк

  18. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #60

    Отговор: Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Цитат Първоначално публикувано от P.Hristov Виж публикацията
    Прав е адския, инвестиция за солари, ще е сериозна, а и ще изисква сериозна система за защита и разсейване лятото. Все пак, ако се спрете на този вариант, горещо препоръчвам да се ползват високоселективни плоски панели, вместо вакуумни, от гледна точка на това, че вакуумните имат проблеми при заскрежаване и снеговалежи.
    За въздушните термопомпи, ориентирани бюджетно -> Линк
    А фактът, че плоските не стават за нищо през зимата, защото губят повече топлина, отколкото събират?

    Какви проблеми визираш при заскрежаване и снеговалежи? Аз лично нямам проблеми с мои колектори.
    Този пост е редактиран от AC_From_Hell; 06-07-15 в 11:24.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 4 от 10 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отопление на къща с Дайкин
    От Foregner във форум Климатици Daikin
    Отговори: 44
    Последно: 13-02-14, 12:46
  2. Отопление на етаж от къща
    От rony67 във форум Други начини за отопление
    Отговори: 0
    Последно: 03-11-12, 21:38
  3. Газово отопление за малка къща ...
    От ocean133 във форум Отопление
    Отговори: 18
    Последно: 31-01-11, 11:30
  4. Препоръка за отопление за 2-ри етаж къща
    От div0t0 във форум Отопление
    Отговори: 12
    Последно: 23-04-10, 12:25
  5. Моля дайте съвет за отопление на къща
    От vladko33 във форум Отопление
    Отговори: 14
    Последно: 05-11-09, 09:49

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе