Страница 19 от 23 ПърваПърва ... 91718192021 ... ПоследноПоследно
Резултати от 271 до 285 от общо 336

Термопомпа за подово

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Dec 2014
    Мнения
    162
    #271

    Отговор: Термопомпа за подово

    Цитат Първоначално публикувано от antovasilev Виж публикацията
    Миро.. Може ли точния модел на термо помпата,тъй като за момента събирам инфо за отопление и охлаждане на сграда с приблизителна квадратура на твоята.Благодаря..
    Не я гледайте моята квадратура , защото е суперизолирана и затова 9kw са достатъчни.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    116
    #272

    Отговор: Термопомпа за подово

    Охлаждане през подовото.
    Не се ли притеснявате от конденза?

    Иначе потвърждавам - много приятен ефект има студения под в най-топлите дни. Докато настроя термостатите, пусках погрешка студена вода в пода и се чудих как таванните конвектори ми охлаждат толкова успешно краката. А в къщата беше не по-малко от 26-27*С.

  4. Junior Member
    Тук е от
    May 2013
    Мнения
    52
    #273

    Отговор: Термопомпа за подово

    Цитат Първоначално публикувано от Miro1972 Виж публикацията
    Митко я обърна при пуска на термопомпата! Иначе е Т-CAP 9kw , най-новия модел 2017. Успявам да охлаждам и през подовото , като го пускам на 15 гр температура , само през нощта . Експириментирам ! Бойлера го топли за 40мин - 500л


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    То за охлаждане през подовото си охлажда но комфорта го няма!
    То и с конвектори да е като падне температурата в стаята и пода захладнява но съм експериментирал и все пак с конвектори пода е една идея по комфортен.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    116
    #274

    Отговор: Термопомпа за подово

    Зависи от подовото покритие. Ламинатът е много приятен за охлаждане. Плочки имам само в мокрите помещения и там наистина е некомфортно.
    Ако не беше риска от конденз и мухъл, щях напълно да охлаждам с подовото.
    Този пост е редактиран от Gadnyara; 16-08-17 в 20:38.

  6. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #275

    Отговор: Термопомпа за подово

    Аз лично съм фен на управление на охлаждането повече по относителна влажност, отколкото по температура, скъпо, но определено това е едно изключително интересно решение.

  7. Junior Member
    Тук е от
    May 2013
    Мнения
    52
    #276

    Отговор: Термопомпа за подово

    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    Аз лично съм фен на управление на охлаждането повече по относителна влажност, отколкото по температура, скъпо, но определено това е едно изключително интересно решение.
    Именно!
    При охлаждане през подовото къде ли отива кондензираната влага?
    Остава си в стаята - т.е. Имаме една по студена стая с по малко влага във въздуха и повече по пода.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Dec 2014
    Мнения
    162
    #277

    Термопомпа за подово

    Писах , че експериментирам сега. Подовото ми е в плочата и когато пуснах да охлажда само за 7 часа през нощта на 15гр темп на водата се получи една много приятна хладина в помещенията при влажност 55%. Още не съм пуснал рекуператора. Иначе е предвиден централен вентилаторен конвектор за охлаждане. Точно затова е буферния съд- термопомпата иска мин 50л флуид в системата, а когато се охлажда с конвектора са около 10л. Подовото е 220л.
    Бяхме заложили в проекта и сонда за влажност в плочата , но се отказах . Според мен конденз ще се получи при дълготрайно охлаждане на подовото , когато се темперира плочата , а не както сега само за 7 часа. Запознатите да кажат


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Този пост е редактиран от Miro1972; 16-08-17 в 22:35.

  10. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #278
    Цитат Първоначално публикувано от rosen_setcom Виж публикацията
    Именно!
    При охлаждане през подовото къде ли отива кондензираната влага?
    Остава си в стаята - т.е. Имаме една по студена стая с по малко влага във въздуха и повече по пода.
    Е там е мъката с подовото охлаждане...

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от Miro1972 Виж публикацията
    Писах , че експериментирам сега. Подовото ми е в плочата и когато пуснах да охлажда само за 7 часа през нощта на 15гр темп на водата се получи една много приятна хладина в помещенията при влажност 55%. Още не съм пуснал рекуператора. Иначе е предвиден централен вентилаторен конвектор за охлаждане. Точно затова е буферния съд- термопомпата иска мин 50л флуид в системата, а когато се охлажда с конвектора са около 10л. Подовото е 220л.
    Бяхме заложили в проекта и сонда за влажност в плочата , но се отказах . Според мен конденз ще се получи при дълготрайно охлаждане на подовото , когато се темперира плочата , а не както сега само за 7 часа. Запознатите да кажат


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Да, конденз ще се получи само и единствено, ако повърхностната температура на настилката е по-ниска от точката на оросяване.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2018
    Мнения
    11
    #279

    Отговор: Термопомпа за подово

    Здравейте колеги,

    След като прочетох тази дъълга тема се реших и аз да питам нещо за един бъдещ проект. Къщата ще бъде около 140 квадрата на два етажа (по 70 на етаж) и ще бъде дори малко по-суперизолирана от на колегата Miro1972 (25-30 см в стените, 20 покрив като само пода смятам да е с 10, макс 15см XPS ). При сега заложените изолации съм сметнал топлозагуби около 3.2kW при -16 градуса.
    Та въпросът ми е какво мислите за https://alimarklima.com/termopompi-v...9-kw-400v.html . Разликата със тази на Miro1972 само в това, че няма охлаждане ли е или има и други важни фактори? Охлаждането не ми е приоритет, тъй като имотът е във вилната зона на с. Бистрица на около 1000м надм. височина и не смятам, че през лятото ще имаме проблем с жегите.

    P.S. А за моделите на Елтерм имате ли някакви отзиви? Имат един който бил с Компресор от ТермаВ на ЛГ. За другата БГ фирма Геоток прочетох доста лоши мнения по този и други форуми затова вече не се интересувам но за Елтерм никъде нищо не намирам.

    Поздрави и благодаря предварително!
    Този пост е редактиран от jivko94; 23-03-18 в 15:14.

  12. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,765
    #280

    Отговор: Термопомпа за подово

    Честно каза не ми се вярва, ако стигнеш до изпълнение да сложиш 25-30см изолация на стените, но и дори така да стане няма как загубите ти да са 3,2kW нещо си изпуснал в сметките. Това не е особено важно, защото без проект няма как да минеш и ще се види там когато му дойде времето. По важното тука е защо си решил да слагаш моноблок? Това все пак е къща и някак не ми се вярва, че няма къде да се сложи вътрешния блок на разделен тип термопомпа. Само не ми казвай, че на фона тази топлоизолация си решил да пестиш от парите за термопомпата. Каква дограма ще слагаш и можеш да си позволиш е почти толкова, ако не и по-важно от това с колко ще предобриш изолациите!!!.

  13. Senior Member Аватара на ivan74
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,801
    #281

    Отговор: Термопомпа за подово

    Моноблока задължава използването на пропилен-гликол или друга незамръзваща течност. Течовете след това, са доста често срещано явление.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2018
    Мнения
    11
    #282

    Отговор: Термопомпа за подово

    Здравейте,
    Благодаря за бързите отговори на bobivg и ivan74.
    Точно за това се реших да попитам в този форум, тъй като дори нямах идея каква е разликата между моноблок и сплит (освен, че може би моноблока е по-евтин като изпълнение . Да възможно е проекта на остане на 20см, но все пак и да съм сбъркал сметките не би трябвало да подмине 5кв. Наистина за момента може да изключим сметките ми на хвърчащи sheet-ове и да ви попитам за по-непонятните ми теми свързани с термопомпите.
    За дограма съм се спрял на 6камерна Трокал InnoNova 70 със 4-сезона/бяло/ка стъкло.
    Щом има възможност за замръзване и не работи с вода системата по-скоро ще се насоча към сплит системите. Какво ви е мнението за този Самсунг: https://alimarklima.com/termopompi-v...edeh-9-kw.html спрямо Панасоника да кажем: https://alimarklima.com/termopompi-v...h3e5-9-kw.html
    Разликата от 2000 лева в цената процентно около 30 нагоре затова се чудя дали просто не е по-лоша изработката на Самсунг или има нещо специфично като разлика между двете което не е видно за неразбиращите като мен? Дори от дадените стойности Самсунга изглежда малко по-ефективен (4.48 към 4.13 коп). Ако не тези коя бихте ми препоръчали с подобна мощност и да е сплит система?
    И последно да ви попитам на няколко места (в тази или други теми) мернах нуждата от нещо като разширителен съд за термопомпата. Каква е неговата роля той се топли и после водата се върти в системата от него ли малко не ми е ясен?
    Поздрави.

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #283

    Отговор: Термопомпа за подово

    Ще си позволя да опонирам на Иван и Боби. Моноблокът не задължава ползването на пропилен гликол, дори напротив - по препоръки на производителите - ако се ползва, да е ниски концентрации. Моноблок не означава липса на вътрешно тяло - аз също бях в заблуда. Дори напротив, в някои случаи вътрешното тяло е по-голямо, по-сложно и по-скъпо от външното тяло. Просто моноблок означава, че фреоновата част е разположена в едно тяло. Такова разположение има своите плюсове и минуси, зависи от гледната точка. Най-големия плюс е, че фреоновият монтаж е осъществен изцяло от производителя, с което се гарантира абсолютно качество и пълна гаранция на техническите показатели и се избягва каквато и да е зависимост от грешки на некомпетентни или недобросъвестни монтажници. Тоест моноблокът гарантира на производителя и на потребителя качество, а за монтажника гарантира много по-лесен монтаж. Като минус може да се посочат проблеми при спиране на тока, но производителите гледат с широко ококорени очи като отвориш лаф за това. В крайна сметка спиране задълго на тока в днешно време е много трудно да се случи, но дори и да се случи - един агрегат е 500лв и всеки вече има такова нещо в гаража или мазето, може системата да се източи в краен случай. А дори и да се случи нещо непредвидено - най-лошото е да се спука топлообменник - някоя друга стотачка. Мисля, че плюсовете са много по-силни, но всеки може да има свое мнение

  17. Senior Member Аватара на ivan74
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,801
    #284

    Отговор: Термопомпа за подово

    Самият факт, че фреоновият кръг е в едно тяло( външното), предполага при наличие на вътрешно/второ тяло, водната отоплителна система да има досег с атмосферните влияния през зимата. Това може да се избегне, само ако вътрешното тяло е от така нареченият тип- сплит система.
    Виждал съм и продължавам да виждам, осакатени от ниските температури, чилърни инсталации. Освен пръскането на пластинчатия ТО, се случва след изтичане на хладилния агент, вода да навлезе в хладилния кръг. По нататък мисията е обречена до голяма степен, на неуспех.

  18. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #285

    Отговор: Термопомпа за подово

    Да, при моноблок ВОИ излиза навън, но това не е задължително да води до замръзване. Има много газови котли по терасите, където ВОИ също излизат навън, в изолация и няма никакви проблеми. Това лято сменяхме по старост един такъв работил над 12 години, Да, сплит системите избягват досега на ВОИ до атмосферата, но пък има риск от лош фреонов монтаж, което е много по-зле

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 19 от 23 ПърваПърва ... 91718192021 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Водно подово отопление за магазин
    От nikolayvarna във форум Отопление
    Отговори: 16
    Последно: 14-01-15, 23:03
  2. Подово отопление на газ
    От LiviuCatan във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 27-06-14, 21:00
  3. Excel - подово лъчисто отопление
    От avast3 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 1
    Последно: 02-03-11, 04:34
  4. питане за подово Oтопление
    От jordan110 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 0
    Последно: 26-02-10, 11:55
  5. Подово отопление - относно монтажа
    От MitkoS във форум Електрическо отопление
    Отговори: 16
    Последно: 16-08-06, 17:15

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе