Привет на всички, искам да попитам знаещите - има ли някаква проверена и доказана практика по отношение на това каква трябва да е входящата и изходящата температура на водата във водното подово и съответно какъв трябва да е дебита през тръбите на подовото? Питам защото при моето подово мога да регулирам всички тези параметри (разбира се без изходящата температура-нея само я отчитам) и се чудя как да ги настроя... Благодаря!
В момента в моето подавам 36 и на изхода има 30 гр. А дебитът колкото повече...
Здравейте .
Търся майстор за ъпгрейд на подово .Имам изградено подово отопление на 90м2 апартамент в София в Младост 2 от които без подово са перално и килер , както и банята . Общо 410 м тръба съм навъртял със стъпка 15см .Познат човек който се занимава с климатици ми предложи да сложим външно тяло на LG MU5M30 което всъщност е тяло за мултисплит за 5 вътрешни тела . На това външно тяло сложихме едно стенно вътрешно тяло на LG 12 ка във хола за охлаждане лятно време и едно таванно тяло 18-ка между двете спални помещения , за същата цел .На третият вход изход сме вързали топлообменника фреон вода за подовото , който реално ползвам за подовото . Подовото ми е с 5 кръга с колектор с дебитометри и кранове , който си нямах и на идея как да вържа преди 2 години и го вързах както се връзва печка с водна риза (според мен грешно ) Системата работи , но харчи бая ток между 30 и 50 киловата на денонощие (вързал съм външен електромер само на бушона на климатика )От четене по форумите разбрах че ми е нужен и буфер , обаче колко литров къде да го вържа никаква идея . Та търся майстор , който да дойде да погледне и да каже има ли шанс да се вкара в релсите системата и дали може той да я вкара за което да му платя разбира се .
Aз поне нямам такава формула. Действам чрез проста логика и измервания. Дебитът определя делта Т-то на системата. По-малко дТ е добро и за кръговете на подовото, и за самата ТП. Но означава и повече енергия към помпата. Търси се оптимумът за всяка система.
Ето и моята система , най-накрая работеща , благодарение на Lazar
Комбинация на водно подово beton kern на Rehau ,БГВ 500л и централен вентилаторен конвектор за охлаждане на къща. Термопомпата е 9kW за 300кв площ.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Какво пише по дебелите книги
Входящата вода не трябва да бъде повече от 41оС тъй като предразполага живущите към разширени вени на краката.
Отделно биха се получили и разлики в разширението на материалите на пода (виждал съм такива проблеми при охлаждане с подово).
Температурата на водата в подовото ще е 32гр.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Не знам в кои дебели книги пише за 41*С на водата. Изискванията са за 29*С лимит на пода, пък с каква вода се постига това зависи от много неща. Обикновено лимитната температура на водата е 50*С. При мен съм пускал за кратко такива температури, но обикновено се топля с 30-35*С, като нагласям на възможно най-ниската достатъчна. Нямам задвижкиТемпературния баланс в отделните зони го постигам с хидравличен баланс чрез дебитомерите.
Изминалата зима я изкарах с 30*С до 37*С настроена температура на водата, без задвижки. На моменти се усеща преотопляне, но не си играя с регулаторите, само съм изравнил кръговете.
Изпратено от моят MI 4LTE с помощта на Tapatalk
@Miro1972, добре изглежда. Поздравления и за избора на Н-серия, наистина безупречно изделие. Единствената ми забележка е, че циркулационната помпа трябва да бъде обърната със захранващият кабел надолу, за да не се допуска проникване на конденз през щуцера.
Митко я обърна при пуска на термопомпата! Иначе е Т-CAP 9kw , най-новия модел 2017. Успявам да охлаждам и през подовото , като го пускам на 15 гр температура , само през нощта . Експириментирам ! Бойлера го топли за 40мин - 500л
Sent from my iPhone using Tapatalk
Миро.. Може ли точния модел на термо помпата,тъй като за момента събирам инфо за отопление и охлаждане на сграда с приблизителна квадратура на твоята.Благодаря..