Няма ли по-малка трифазна?
И ако не е тайна разбира се, приблизително колко пари излиза цялото начинание - къща + всички останали дейности?
Няма тайни...
- Парцел ~ 500m2 ~ 25kEUR - село Лозен
- Къща около 180м2 на 2 етажа - 3 спални, холкухниавсекидневна, кабинет - Без мазе и без тераси ~ 70kEUR
Тотал с глупостите на жената около 100,000 ЕУР без печалбата на банката която дълго време ще е реален собственик
срок за изпълнение 3 години от момента на покупката на парцела от които 2 години мотане по чиновници и по малко от година строеж
Потвърждавам информацията- същата е крайната сметка и за Варна. Грубото описание на къщата дори съвпада! С тази разлика, че при мен документите стъпиха на 6 месеца (с голям късмет). И точно 2 години след покупката на парцела се нанесохме. Засега само 1-я етаж е оправен за живеене, и сеотопляваме с една камера за вграждане, но съм заложил тръби за термопомпа, както и захранвания за конвекторите.
Има ли някой , който може да сподели опит за работата на термопомпа вода-вода? Какво имамвпредвид вода-вода: Тъй като в парцела има кладенец с приличен дебит, мисля от него да черпя температурата, като "отработенате вода" да я пускам в сондаж. Но, нямам ни най- малка представа колко вода ще отива (в литри ли се мери на час , в кубици ли?)! Имам намерение това да бъде основното отопление на къщата. Павиха ми проект за Алтерма 12-14 Кв, въздух- вода, само за да си разпределя местата за конвекторите. А, и токът е монофазен за съжаление. С такъв дойде парцелът.
Благодаря за отговорите!
загледай други марки термопомпи ,Алтерма е на безумна цена ..
Освен това е и безумна тесла със супер ниска ефективност, доближаваща тази на китайска термопомпа, скована в час по труд и техника...
За тези киловати мощност вода-вода, дебитът би бил около 60 литра в минута, но е малко трудно да се каже просто така. Има доста променливи. Монофазен ток на такава къща не е страхотна идея, въпреки че е възможно. Проучи колко би струвала една трифазна партида, няма да е много скъпо...
От вчера при нас има промяна в цените на въздух виода с по около 200-500 Евро надолу от доставните ... Просто ежегодното поскъпване най накрая ги направи труднопродаваеми и се усети в годишните обороти...
AC_from_Hell, цената която ми обявиха, наистина беше космическа. Но миналата година, ми трябваше проект- къде , колко и какви тръби да положа. Отидох при Дайкин, защото само за тях съм чувал. А, и дотогава нямах представа за цените им. Все се надявах, че няма да режат от кръста, а то се оказа че от коленете те почват! Не знам какви термопомпи се предлагат на пазара в България, но освен цена, търся и качество, и гаранция...да не е системка за еднократна употреба.
Наясно съм, че дебитът на водата зависи от много фактори. Температурата не съм я мерил, но кладенецът е дълбок 9м, и предполагам, че няма да е много ниска (от това ще да зависи най-много). Тези дни ще пусна един термометър. И... 3,5 кубика на час може и да не може да изкара кладенецът. Вярно, че не е бил чистен от 20-тина години, ама това е доста вода!
Би трябвало, да не е много скъпо да прекарам трифазен ток, но и ти си от Варна, и предполагам знаеш колко тромава може да бъде процедурата. Все пак, ще се насоча, понеже то и монофазния не е суперкачество, въпреки че от около година, местността е квартал на Варна.
cooler, за чии продукти казваш, че са свалени цените? Аз няма да купувам до няколко месеца, че първо оградата чака- да не бяга кучето!
За коя варненска местност говориш - от любопитство питам
При теб за тази мощност най-добрия вариант си остава въздух-вода. За вода-вода наистина хубавите изделия са много скъпи.
Иначе при термопомпите най-доброто в цена-качество са Samsung и LG, друг не може да изкара толкова добри продукти на такива цени. Cooler говори за LG.
Ако трябва иначе да класирам термопомпи въздух-вода по качество (1 е най-доброто) бих го направил така:
1 Тошиба / Мицубиши Електрик
2 Самсунг / ЛГ
3 Дайкин / Панасоник
По цена (1 е най-доброто)
1 Самсунг / ЛГ
2 Дайкин / Тошиба / Панасоник
3 Мицубиши Електрик
В Пчелина е къщата. Аз още не съм се задълбочавал в избора на термопомпа, тепърва навлизам в материята, но въздух-вода ми се струва, че пак ще харчи много ток, когато навън паднат температурите, както преди месец. То, с какво се различава термопомпата въздух-вода, от един обикновен кклиматик, освен с по- сложното управление?
Ей мани го тоя САМСУНГ не го сравнявай с LG съвсем различен клас техника са и съвсем различен е подхода на двете компании към AC бизнеса.
Ако погледнеш цените на SS та те са вероятно по-ниски от на GREE, а и спокойно можеш да го отнесеш към китайските марки.. (Подчертавам говоря само за бизнеса с климатици за TV и телефони те безспорно са лидер)
SS произвежда в китай
LG - Корея
САМСУНГ имат в БГ офис със 60 човека и нито един за климатици
LG - 15 човека от които 3-ма сме за климатизацията,
Мога да изброявам до утре ... това са коствени критерии вярно, но имам възможноста много добре да познавам и двете марки за да мога да защитавам подобна теза.
Всеки си хвали неговото! Казвам го с най- добри чувства. Ако пък имам късмет, и cooler наистина безпристрастно посочва по- добрия продукт, според качествата, значи мога да се хвана за нещо откоето да започна проучванията. Опитвам се към всякак непозната материя да подходя скептично, но всички сме хора, и първата информация която имаш за нещо, автоматично се превръща в истина, та е трудичко!
cooler, къде Ви се намира офисът? Вече минах през Дайкин, и определено ще проуча всичко на пазара, преди да взема решение. И то от първа ръка предпочитам да черпя информацията. Като разбира се, форумите дават добри насоки, ако знаеш как да ги четеш.
Че подходът е съвсем разлиен съм съгласен, но в това няма нищо лошо. Цените им изобщо не са по-ниски от ГРЕЕ... По-скоро цените на ЛГ са като на ГРЕЕ... Но както и да е...
СС както го наричаш също произвеждат термопомпите си в Корея.
На ЛГ офисът е в София.
Само за безпристрастността на cooler не съм сигурен, защото:
Прав си, проучи много добре възможностите, защото наистина са много вариантите.
Относно разликите въздух-вода и обикновен климатик, действително си прав, само управлението е малко по-сложно и то разликата е в софтуера, хардуерно просто имаш топлообменик фреон-вода, вместо фреон-въздух. За тока се замисли, защото времето тук задържа така не повече от десетина дни... Тя реално и машината вода-вода не се различава особено, там просто и двата топлообменика са водни. Както сам си стигнал до извода - всичко е в управлението.
Голямото предимство на машината вода-вода е, че никога не размразява и може едновременно да охлажда и отоплява.
Този пост е редактиран от AC_From_Hell; 21-02-14 в 19:01.
Да, но едно не ми дава мира! Защо някой би се хвърлил на скъпа термопомпа въздух-вода, вместо да си вземе обикновени климатици? Хем ще можеш да разсрочиш разходите (обзавеждаш стая- слагаш климатик), хем не се изисква система от тръби из стаите, които на всичко отгоре има възможност да протекат (няма нищо вечно), хем няма топлозагуби във втори топлообменник (фреон-вода), хем ако се развали в някоя стая, се разваля само той, и т.н.... По рекламните брошури, изглежда така, все едно термопомпите тръшкат в земята COP-а на климатиците, а в крайна сметка като помислиш малко рационално, какво излиза?! Че, разходите за инсталацията са повече, а експлоатационните такива са същите. Моля някой да ме обори, преди напълно да съм се отказал от термопомпите! Какво притежава една термопомпа въздух-вода, което го няма един обикновен климатик (инверторен)
За момента оставям системите вода-вода, докато не измеря температурата в кладенеца. А, иначе дебитът му е около 1,5м3/час. Което според споменатите от Вас 60л/мин, доникъде няма да стигне.