Страница 8 от 13 ПърваПърва ... 678910 ... ПоследноПоследно
Резултати от 106 до 120 от общо 181
Like Tree4Одобрявам

Отоплителен уред клас А (но не климатик)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #106

    Re: Отоплителен уред клас А (но не климатик)

    Цитат Първоначално публикувано от dika
    ... да търговец съм,само че на хранителни стоки които нямат нищо общо с казаното до тук...
    Хей, сега да не вземеш да ни убеждаваш, че ръжения хляб е енергийно по-ефективен от свинската пържола?
    Защото аз все пак предпочитам печено свинско пред препечена филийка!
    Това разбира се в кръга на шегата.
    Весела Коледа на всички!

  2.  
     
  3. Cko
    Cko е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Aug 2001
    Мнения
    3,566
    #107

    Re: Отоплителен уред клас А (но не климатик)

    Еми простата идея е, че за да държиш едно помещение топло, трябва да внасяш енергия постоянно, защото през стените и прозорците постоянно се губи енергия. Енергията и в двата случая идва от електричеството. Ако лъчистия отоплител изхабявайки 1KW електроенергия отдава 1KW топлина, то климатика изхабявайки 1KW електроенергия отдава 3KW топлина.
    Плюса на лъчистия отоплител идва от това, че тъй като топли директно предметите, с него ти е приятно топло при няколко градуса по-ниска температура на въздуха в стаята, от където идва и посочената на сайта икономия от 7% за всеки градус по-ниско, който поддържаме.
    Това трудно ли е за разбиране... не мисля че е чак толкова зле

    PS. Не съм учил топлотехника, така че не ме забърквайте в спорове за спецове

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #108

    Re: Отоплителен уред клас А (но не климатик)

    Цитат Първоначално публикувано от dika
    Cko ето ги формулите или задачката (Имаш две еднакви помещения с еднаква термоизолация и еднакво обзавеждане, с еднаква начална температура от Х градуса по Целзий. Трябва да ги затоплиш до температура У, като в единия случай ползваш климатик с КОП=3, а в другия така хваления от теб уред. Приемаме, че уреда има КПД 100% (цялата ел.енргия се преобразува в инфрачервено излъчване и топлина). Очевидно е, че количеството топлинна енергия, което трябва да вкараш е еднакво за двата случая (Wter).
    Wter=Pter*t (където t е времето за достигане на температура У в стаите.
    В случая с климатика Pter=3*Pel (където Pel е изразходваната електрическа мощност)
    В случая с лъчистия прибор Pter=Pel ) мен не ме е срам да си призная че не ги разбирам.
    Ади МОЛЯ ти се разясни ми ги (кажи ми какво да направя) и ще ти дам резултати те.
    А относно рекламата и фирмата продавач сериозно се замислям да им се обадя и поискам някакав процент.
    Що така бе не става ли с формулите на Лупус,тук всички ме убеждават че става и е лесно.
    С формулите на лупус се вижда само разликата в енергията което си е коефициента на трансформация.
    Я ми кажи Хитачито си колко годишно е. Старите Хитачита по прицип са много неефективни. Ако навън е -5 раликата межи печката и климатика ще е малка. При новите машни нещата са по различни, но пак силно си зависи от марката на климатика.

  5. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #109

    Re: Отоплителен уред клас А (но не климатик)

    Цитат Първоначално публикувано от Julian
    С формулите на лупус се вижда само разликата в енергията което си е коефициента на трансформация.
    ......
    Е то нали за това е целия спор я - кое е по-икономично.

  6. Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    152
    #110

    Re: Отоплителен уред клас А (но не климатик)

    Cko нали не искаш да ми кажеш че примерно:
    Ако в стаята се достига температура 22* за 1час ,аз постигам 19,5*с 1650Вата И ПРОДЪЛЖАВАМ да я подържам пак 1650Вата.
    Julian аз по нагоре писах че е купуван преди около 10 години,въпреки че е старичък не се дава на нито една китаиска машина.От другата тема наверно разбра че имам и други,климатици като Мидеа,Ниппон и за това мога да ги сравнявам.
    Наздраве на всички, и се надявам че днес няма да ви трябват отоплителни уреди.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,261
    #111

    Re: Отоплителен уред клас А (но не климатик)

    Цитат Първоначално публикувано от dika
    Що така бе не става ли с формулите на Лупус,тук всички ме убеждават че става и е лесно.
    dika, и Lupus, и Julian говорят верни неща, но единият(Julian) се опитва да ти обясни как най-прецизно да си свериш часовника, то другият( Lupus) иска да ти припомни първо да си оправиш датата(дано поне от времеизмерване разбираш повече ).

    Не прекалявайте с постното на Бъдни вечер, че утре е Коледа!

  8.  
     
  9. Cko
    Cko е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Aug 2001
    Мнения
    3,566
    #112

    Re: Отоплителен уред клас А (но не климатик)

    Ако ще и 5 вата да са необходими, за да я поддържат, климатика ще я поддържа с 5/3 вата.

  10. Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    152
    #113

    Re: Отоплителен уред клас А (но не климатик)

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    dika, и Lupus, и Julian говорят верни неща, но единият(Julian) се опитва да ти обясни как най-прецизно да си свериш часовника, то другият( Lupus) иска да ти припомни първо да си оправиш датата(дано поне от времеизмерване разбираш повече ).

    Не прекалявайте с постното на Бъдни вечер, че утре е Коледа!
    Да си видял някаде да съм писал че разбирам-не разбирам аз,аз мога да броя пари и колкото по малко излизат от джоба ми толкова по добре.Нали за това е целият този спор.

  11. Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    152
    #114

    Re: Отоплителен уред клас А (но не климатик)

    Цитат Първоначално публикувано от Julian
    Само не ме карай да идвам с инфрачевена камера. Има познат с такава ама едва ли ще ми я даде за такова нещо, което е ясно на всички топлотехници.
    Това не е ли онова чудо дето прави снимки с едни зелени и червени петна,и какво точно ще ни помогне освен да разберем дали наистина топлоизолацията си върши работата както требе.

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,261
    #115

    Re: Отоплителен уред клас А (но не климатик)

    Цитат Първоначално публикувано от dika
    Lupus ади ако обичаш направи ми ти сметкатапонеже на мен физиката ми беше слаб предмет,и така не можах да ги науча тези пустите закони)

    Имам две стаи по 18квм.с височина 2,5м. една до друга са ,еднакво изложение една и съща изолация и дограма,мабелите са почти еднакъв обем,едната се отоплява с климатик Хитачи не му знам КОПа точно но мисля че е около 3,а другата с въпросния радиатор 2кВч.Чакам отговор за колко време ще достигна температура от 22* в едната и респективно в другата, и колко е това като киловати при външна температура от минус 2*колкото е примерно сега.Очаквам да сметнеш и каква мощност (пак в киловати на час) ще ми е необходима да я подържам тази температура в рамките на 24 часа.
    Да видим как е била физиката респективно математиката при теб,ако това направиш повече няма да изкажа и едно мнение в този форум,макар че сам доста сдържан и от 2000г. само 127 мнения.
    Ще съм ти наистина благодарен ако го направиш това,тогава за всички ще стане ясно за какво точно говорим,ако имаш нужда от допълнителни разяснения за някой от посочените параметри аз съм насреща.Говоря сериозно защото макар и инженер съм слаб в сметките,всичко което съм казал е изпитано на практика и не реклама както някой искат да го изкарат.
    Добре де, след първата вълна свинско-вински истории, нека поразчепкаме задачката за разнообразие.
    Първо обаче dika, искам да уточним, че мощността се мери в кВт, а в кВтч се мери енергия! Освен това знаем, че отдаваната от климатика мощност се променя от много фактори, както и неговия КОП и за да нямаме уравнения с много неизвестни - нека да сравняваме работата на твоя уред първо с друг, който има постоянна мощност - духалка, конвектор или маслен радиатор, а после да говорим за климатика - съгласен ли си? Така по-лесно ще се разберем кой за какво говори.Ако е така - ще продължа нататък.

  13. Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    152
    #116

    Re: Отоплителен уред клас А (но не климатик)

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Добре де, след първата вълна свинско-вински истории, нека поразчепкаме задачката за разнообразие.
    Първо обаче dika, искам да уточним, че мощността се мери в кВт, а в кВт/ч се мери енергия! Освен това знаем, че отдаваната от климатика мощност се променя от много фактори, както и неговия КОП и за да нямаме уравнения с много неизвестни - нека да сравняваме работата на твоя уред първо с друг, който има постоянна мощност - духалка, конвектор или маслен радиатор, а после да говорим за климатика - съгласен ли си? Така по-лесно ще се разберем кой за какво говори.Ако е така - ще продължа нататък.
    Продължавай.Най накрая някой да се съгласи да поръзсаждава и да смята,а не да отхвърля априори.

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,261
    #117

    Re: Отоплителен уред клас А (но не климатик)

    Така - имаш две стаи по 18кв.м., еднакви, с еднакво изложение, дограма, използване и т. н., тоест при еднаква температура имат еднакво излъчване на топлина - еднакви загуби. За да се поддържа определена температура (23*С) трябва да се компенсират тези загуби. Опитно има създадени таблици за необходимата топлина във всеки отделен случай. Да речем, че в твоя случай са необходими 45Вт/кв.м., което прави 45х18=810Вт на стая за поддържане на достигнатата температура. Аз, понеже нямам такъв уред, като твоя включвам една лъчиста кварцова печка "Елва"(с такава съм в спалнята в момента), или радиатор "Смядово" в детската. Едият реотан на Елвата е точно 810Вт и ако я оставя на един реотан ще бичи нонстоп и ако не се променят условията(външна температура, отваряне/затваряне на вратата и др.), то в стаята ще се поддържа първоначалната температура, защото топлината от печката компенсира точно загубите, излъчвани навън. Изразходената енергия за час ще бъде 810х1=810Втч или 0.81кВтч. Ако включим радиатор на 2000Вт и му зададем от терморелето същата температура, той ще включва и изключва, но за един час ще му се съберат пак 810Втч. Какво става ако включим твоя уред? Ами абсолютно същото. Ако му зададем същата температура, той ще трябва да компенсира същите загуби 810Вт и с неговите 2000Вт ще трябва да работи отново 24минути на всеки час. НО разликата е тази, че вече с този уред ти се чувстваш комфортно още при 20,5*С и завърташ термостата наляво с което уреда ти работи не 24минути, като моя радиатор, а 19.8минути(за всеки градус - по 7% по-малко време) на всеки час.

  16. Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    152
    #118

    Re: Отоплителен уред клас А (но не климатик)

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Така - имаш две стаи по 18кв.м., еднакви, с еднакво изложение, дограма, използване и т. н., тоест при еднаква температура имат еднакво излъчване на топлина - еднакви загуби. За да се поддържа определена температура (23*С) трябва да се компенсират тези загуби. Опитно има създадени таблици за необходимата топлина във всеки отделен случай. Да речем, че в твоя случай са необходими 45Вт/кв.м., което прави 45х18=810Вт на стая за поддържане на достигнатата температура. Аз, понеже нямам такъв уред, като твоя включвам една лъчиста кварцова печка "Елва"(с такава съм в спалнята в момента), или радиатор "Смядово" в детската. Едият реотан на Елвата е точно 810Вт и ако я оставя на един реотан ще бичи нонстоп и ако не се променят условията(външна температура, отваряне/затваряне на вратата и др.), то в стаята ще се поддържа първоначалната температура, защото топлината от печката компенсира точно загубите, излъчвани навън. Изразходената енергия за час ще бъде 810х1=810Втч или 0.81кВтч. Ако включим радиатор на 2000Вт и му зададем от терморелето същата температура, той ще включва и изключва, но за един час ще му се съберат пак 810Втч. Какво става ако включим твоя уред? Ами абсолютно същото. Ако му зададем същата температура, той ще трябва да компенсира същите загуби 810Вт и с неговите 2000Вт ще трябва да работи отново 24минути на всеки час. НО разликата е тази, че вече с този уред ти се чувстваш комфортно още при 20,5*С и завърташ термостата наляво с което уреда ти работи не 24минути, като моя радиатор, а 19.8минути(за всеки градус - по 7% по-малко време) на всеки час.
    При което изразходваната енергия за час е............?.Незнам как ще отчетеш и факта че той може да си мени мощостта като климатика т.е. може да работи и на по малка мощност ,а не постоянно на 2кВт.
    По твоето разсъждение до тук сме на 668 Вт/ч,ако приемем за вярно че производителя казва че с електронно управление може да се достигне 30% икономия слизаме на 468 Вт/ч,и вече сме на нивото на един наистина добър климатик така ли е или греша.

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,261
    #119

    акай, ч

    Чакай, чакай, тук нещо прескочихме! За 668 Втч съм съгласен, после как станаха допълнително 30% икономия от "прецизно електронно управление"? С прецизно управление може да се постигне минимално колебание нагоре/надолу около зададената температура (малък хистерезис), ама за каква икономия говорим? От намаляването на хистерезиса икономия не се получава.

  18. Cko
    Cko е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Aug 2001
    Мнения
    3,566
    #120

    Re: Отоплителен уред клас А (но не климатик)

    @dika, грешиш. И този път сам ще си отговориш на въпроса "Защо?" щом си изясниш едно простичко нещо сам за себе си - електронното урпавление генерира ли топлинна енергия, която е необходима за поддържане на температурата в стаята?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 8 от 13 ПърваПърва ... 678910 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Преоразмеряване на отоплителен уред-има ли по-голяма консумация
    От injenercheto във форум Електрическо отопление
    Отговори: 4
    Последно: 17-05-13, 21:30
  2. Отговори: 0
    Последно: 31-10-12, 07:39
  3. Препоръчайте климатик от ниския ценови клас
    От anajo във форум Климатици Midea
    Отговори: 4
    Последно: 15-07-10, 17:20
  4. Чуденка за климатик... среден клас
    От stefan4o във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 17
    Последно: 25-02-10, 13:03
  5. Мнение за отоплителен уред ELITE - WCH 2006
    От mmony във форум Електрическо отопление
    Отговори: 5
    Последно: 09-11-07, 09:56

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе