Ти па що не си гледаш краката на продавачката а си тръгнал правосъдие да раздаваш.Първоначално публикувано от zz_stefanov
Ти па що не си гледаш краката на продавачката а си тръгнал правосъдие да раздаваш.Първоначално публикувано от zz_stefanov
dika, казах ти какъв е проблема, но ти естествено си мелиш все едно и също. Банът получаваш заради обидата към наш съфорумец: "Ей говедо пак ли триеш бе мамка ти." Простащината можете да упражнявате пред жените си, децата си, родителите си и който друг иска да ви търпи, но не и тук. Благодаря за разбирането.
Ами значи говедата стават две,мамка му.Първоначално публикувано от Cko
Аз искам да попитам съвсем сериозно!
1.Колко харчат (колко вата са) двата вентилатора (на вътршното и външно тяло) - средни стойности - ясно е, че за раличните климатици са различни?
2.Колко е собствената консумация на компресора?
Pat: Цялостната консумация на един климатик на пълна мощност си я пише в техническите му характеристики под наименованието Input power. Във тази цифра влиза абсолютно всяка потрябявана от климатика енергия без изключение. Няма никаква допълнителна консумация която да не се отчита.
Заключенията за икономичност може да се направят след 1 месец ползване на даден вид уред за отопление, по изразходваното от него електричество. Един месец пробвате с климатик, после с радиатор, после с лъчисто отопление и така нататък, докато се спрете на това което на вас ви харесва.
То добре синко,ама трябва ли да си ги купувам всички тези уредиПървоначално публикувано от valen1
Ех бедни ми magdamir,лоша работа приятелю.
KonanVarvarina: Всеки сам си преценява какво да ползва.
Аз например реших да си купя климатик предимно за охлаждане отколкото за отопление. Въпреки че не го мислех за отопление в момента се отоплявам с него и съм доволен. Но моето задоволство от този уред си е чисто субективно усещане, на мен ми харесва, на други може да не им харесва.
Има голям избор на варианти за отопление, но когато дойде лятото и горещините, изборът за охлаждане също ли е толкова голям.
Конвектор или инвертор
Каквото и да е за да има ефект трябват 50 , 60 вата на единица обем всеки да си прави сметката.
Ако става дума за отопление на ток никой не дава смислен и аргументиран отговор клматика вреден ли е или не за бебета.
Какво казва нечия педиатърка е все едно какво казва някаква врачка при всички уважения към едните и другите.
С какво се отоплява човек не бива да се ограничава до 1 година или 2 или 5 години От тука написаните мнения илзиза че конвекторите са вечни отоплителни уреди, които си ги купуваме и край. а знаете ли че повечето модели са неремонтируеми и се хвърлят, при някакъв дефект, колкото и прости да изглеждат.
Колко е разумният срок, за който се купува един електроудед и за какво може да се използва. Колко струва това нека да направим сметкаи може би спора ще приключи.
Съгласен съм, че има още незасегнати критерии, но трябва все пак да се изключат такива, които не биха оказали влияние на сравняването. В случая - функцията охлаждане, най-малкото, защото говорим за икономичност при отопление. Ок, спор няма, че неефективността на климатици при -6 * -7 * категорично се отнася за най-ниският им клас, но това не значи, че един климатик от висок клас не би загубил в сравняването - защото цената му е поне двойно по-висока от такъв от нисък клас и като добавим и ТСО (Total Cost of Ownership) сметките може в дългосрочен план да не е твърде икономично да се ползва.Първоначално публикувано от blue1
Малко трудно на практика виждам прилагането на подобен съвет от обикновен потребител, най-малкото, защото климатичните условия през тези месеци ще са меко казано доста различни. В специализирана лаборатория - да би могло евентуално да се надяваме на независимо изследване, но...мисля, че не това е темата тук.Първоначално публикувано от valen1
Именно затова тук, споделяйки мненията си търсим да разберем истината .Първоначално публикувано от nebelservice
Във връзка с написаното по-горе, че "едно домакинство за отопление не бива да разчита само на един начин на отопление" (визираше се само на ток), аз бих формулирал въпроса така: Да се очертае стратегия на отопление на ток, която включва не само климатик, а и друг тип уред - "лъчист" или "конвекторен", като се опише при какви външни условия (и не само) единия вид би бил по-икономичен от другия.
А, и да се вземат обезателно предвид разходите по ТСО.
Разбира се е добре да се реши какво алтернативно отопление е за предпочитане при нужда.
В една тема за Мидеа бях написал за климатика с който се топли баща ми.Без да го преразказвам ,....с няколко думи .Едно и също помещение ....Миналата топла зима с духалка Делонги 2000 Вата ,не можа да мине 15 градуса и плащаше 80-90 лв само за отопление на една стая.Вече 3-ти месец с Мидеа, 650 лв с монтаж,...18-19 градуса толкова му стигат на човека, 40 лв сметка за ток.Става въпрос за 1-ви етаж от 4 етажна тухлена кооперация в провинцията.Вие си правете изводите и сметките.
В една тема четох че,на някой модели климатици им монтират реотани във вътрешното тяло с мощност 2кВт-сиреч им вграждат още един отоплителен уред.Да речем ситуацията е такава този климатик не топли добре,но изразходва енергия 0т 1-1,5 кВт/ч в зависимост какъв му е прословутият коп и изходната мощност,значи налага се тези реотани да му помагат като изразходват още 2кВт/ч или сумарно стават 3-3,5кВт/ч.Та какво ще му предложите на човека тогава вие като знаем че "Pat" предлага решение което ще му струва 250лв. и е икономично по неговите думи.Климатика наверно ще струва наималко или около 4х250.
Това, което го говориш, е несериозно, Конан. Какви сумирания ми правиш на 1,5 кВтч + още 2 кВтч. Първо той ако го има този нагревател, няма да харчи и онези 1,5 кВтч за които говориш. А и какъв е тоя калорифер бе човек! За климатик от преди 15 години с ръчно добавян нагревател може да върши работа логиката ти.
Съвършенно вярно,но и климатиците не се вечни нали:Първоначално публикувано от nebelservice
На мой съсед му гръмна компресора на климатика веднага след изтичане на гаранцията както обикновенно става,за подмяната му поискаха пари колкото за нов климатик.Той реши и си купи направо нов,все пак още 3г. гаранция, и пак демонтажи и монтажи.Сега се топли "икономично",но вече за 2*Х лева,а ако беше конвектор 2*250 лева.
Man of outstanding personality, c добър insight .Първоначално публикувано от deian
Така....ето малко факти и снимков материал, а всеки да си смята сам!
Това е модела на климатика:-Осака инвертор 12-ка (с някакво цифрово управление....поне така ми казаха от фирмата продавач. Компресора е Мицубиши - лично се уверих- отваряха го - климатика, не компресора ). Води се нискотемпературен, не разбирам от климатици но външното тяло е доста голямо и тежко (50кг). Преди четири години и половина заедно с поставянето ми излезе 1080лв - три години гаранция. За целта всяка година профилактика от фирмата, съответно - по 30лв . На четвъртата година взе да не топли и охлажда както трябва - оказа се запушен капиляр (каквото и да значи това) - ремонта излезе 80лв (тука мисля че съм на "кирия" даже...).
Та до тук цифром и словом съм дал за него (климатика) - 1250лв.
Монтиран е в 27кв/м стая, източно изложение, вътрешна (само стената с прозорците е външна ) височина на стаята 2,51м. Външна изолация - 5см фибран (синия), вътрвшна - 7мм термоплан. Пода е с естествен паркет 16мм, тавана - декоративна изолация 5мм (нещо на основата на ЕPS)
Външна и вътрешна дограма - PVC.
[img width=800 height=599]http://pat.rutil.net/Forum/Invertor.vs.konvektor/Klimatik.jpg[/img]
Ето външните условия в момента:
[img width=800 height=580]http://pat.rutil.net/Forum/Invertor.vs.konvektor/meteo-uslovia.jpg[/img]
При зададена температура 23 градуса на климатика,в стаята, на височина 85см от пода температурата е 20,5 градуса.
Филмче -> цъкни тук 6МБ
Както се вижда, климатика е влязал в режим и поддържа тази температура. Това на практика означава, че той работи на някаква мощност, може и минималната да му е ( аз нямам представа, затова преди питах за минималната консумация (двата вентилатора + компресора на минимум) ) но работи постоянно - не изключва!
Сега да преминем във "вражеския" лагер
Детска стая 15кв/м - източно изложение, външни стени - север и изток. Изолацията е същата като тази на стаята с климатика. Пода също е с естествен паркет, но 22мм.
Преди две години монтирах конвекторна печка GLAMOX (1500 W) на фирмата ADAX - закупена за 250лв - 5 (пет) години гаранция! Електронно регулиране на температурата.
[img width=800 height=599]http://pat.rutil.net/Forum/Invertor.vs.konvektor/Glamox.jpg[/img]
При зададени 22 градуса, температурата на 85см от пода в стаята е .... 22 градуса
[img width=800 height=599]http://pat.rutil.net/Forum/Invertor.vs.konvektor/Glamox_Temp.jpg[/img]
Ето как работи печката когато е влязла в режим, т.е. стаята е затоплена до желаната температура и уреда я поддържа.
Филмче -> цъкни тук 15МБ
По мои груби сметки, за 1 час печката работи 21,33 мин. (1,5кВ х 0.3555= 0.533кВ/ч)
Сега се надявам някой да ми каже поне приблизително консумацията на климатика за да можем да ги сравним.
Държа да отбележа обаче , че:
1. при тези условия както сами видяхте температурата в стаята с климатика е с 1,5 градуса по-ниска!
2. При спадане на външната температура (вечер и през ноща) климатика започва да се включва в режим "размразяване" (което си е чиста загуба), пада му COP-a, следователно и консумацията му се вдига.
3. В стаята с печката липсва шум от вентилатор ( на вътрешното тяло), също така не се усеща никакво движение на въздуха (не какзвам че няма, а че не се усеща)!
4. Конвектора по документи го дават при тази мощност и стая до 20кв/м, да поддържа 20градуса, при външни - (минус) 20.