Страница 5 от 24 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследноПоследно
Резултати от 61 до 75 от общо 360

Инверторен климатик или конвекторен радиатор?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    52
    #61

    Re: инвертор или конвектор

    Тва за мултифункционалното , са го казали старите хора . А иманно :
    Земи си дебела жена , зимаска да те греее , а лятоска да ти пази сянка

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #62

    Re: инвертор или конвектор

    Цитат Първоначално публикувано от blue1
    Pat поздравявам те за супер нагледната демонстрация . Обаче пич без да се засягаш този климатик е пълен пунтаж, инвертор на който СОР му е 2,73 си е направо за боклука, че моето Дайкинче в службата е конвенционален модел втора ръка и е с СОР 3,20, а съм платил 300 лева и никакви пари за профилактика не съм давал вече 3 година.
    Те осаките ако работеха като Даикин ехееееееееееееееее... Като знам, че има Осаки с КОП окол 2 при 7 градуса и даже се води нискотемпературна. Ама нали са с технология на Мистубиши.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2007
    Мнения
    3,750
    #63

    Re: инвертор или конвектор

    @blue1, ка го сметна тоя COP? Доколкото ми е известно, дадената консумирана мощност е максимална, което при отопление прави COP-3,64.

    Рат на етикета на климатика пише rated inpu power което на български се превежда като НОМИНАЛНА входна мощност и тя при твоя климатик е 1,65 квч а номиналната отдадена отоплителна мощност е 4,5 квч т.е. коефициента на преобразуване (СОР) е 2.72. Това е една много ниска стойност, преди 20 години марковите инвертори са имали по висок СОР. Ако си отварял външното тяло и имаш данните на компресора или си го снимал по модела може да разбереш какъв е той, ще се увериш, че не е Мицубиши, а си е китайски уж по патент ,но в сайта на Xigo Electric Co., Ltd. ще го намериш по 50 долара парчето, а ако поръчаш 5000 бройки ще ти ги дадат по 20 долара.

  5. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    782
    #64

    Re: инвертор или конвектор

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    Да, възможно е и има такива уреди с тиристорно управление. Термо регулатора плавно променя тока през нагревателите до достигане на зададената температура и я поддържа в по-тесни граници. Това може да се постигне или с ШИМ или с фазово управление. По-старите работят с биметална пластина и хистерезиса е по-голям. Но това не води до икономия на електроенергия.
    Lupus, аз съм счетоводител и дето се казва една крушка не мога да сменя , и с риск да отегча теб и останалите си позволявам пак да питам.
    Не е ли точно това обяснението за икномичносста на инверторните климатици-където и да погледнеш и да попиташ ,ти показват една такава диаграма на която се вижда че амплитудата на кривата при подържане на дадена температура на инвертора е минимална в сравнвние с обикновенния климатик с обяснението как значи компресора на инвертора бил правотоков и как със смяната оборотите тази крива ставала почти права,от там и по голямата иконочност на инвертора.
    Малко сложно май стана дано си ме разбрал.И нали в края на краищата трябва да се научим да отделяме плявата от сеното.

  6. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #65

    Re: инвертор или конвектор

    @KonanVarvarina,
    Когато говорим за икономичност винаги стои въпроса кое с кое сравняваме.
    Да, тази технология прави инверторните климатици по-икономични спрямо неинверторните.
    Но ако сравняваме един конвенционален нагревателен уред, (било то конвекционален или лъчист) и с най-калпавия неинверторен климатик с КОП=2, то той губи по икономичност, поради самия си принцип на действие.
    Ако се търси най-икономичния източник на енергия за отопление от финансова гледна точка (без да се вземат в предвид всички други фактори, свързани с комфорта) то това си остава кюмбето, палено с незаконно сечени в гората дърва. Разходите са само транспортни и в човешки труд, а началната инвестиция - ниска.

  7. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    782
    #66

    Re: инвертор или конвектор

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    @KonanVarvarina,
    Когато говорим за икономичност винаги стои въпроса кое с кое сравняваме.
    Да, тази технология прави инверторните климатици по-икономични спрямо неинверторните.
    Но ако сравняваме един конвенционален нагревателен уред, (било то конвекционален или лъчист) и с най-калпавия неинверторен климатик с КОП=2, то той губи по икономичност, поради самия си принцип на действие.
    Ако се търси най-икономичния източник на енергия за отопление от финансова гледна точка (без да се вземат в предвид всички други фактори, свързани с комфорта) то това си остава кюмбето, палено с незаконно сечени в гората дърва. Разходите са само транспортни и в човешки труд, а началната инвестиция - ниска.
    Lupus синко,не се ядосвай де -човек се учи докато е жив нали така.Моята мисъл беше да сравним два конвенционални уреда със и без смяна на мощността, и правили това едните по икономични от другите.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #67

    Re: инвертор или конвектор

    Моята мисъл беше да сравним два конвенционални уреда със и без смяна на мощността, и правили това едните по икономични от другите.
    Не, не ги прави по-икономични. (поне не забележимо за бюджета). Прави ги само по-конфортни и лесни за управление.


    Няма за какво да се ядосвам в случая. Питаш - обяснявам.
    Виж обръщението "синко" определено ме разсмива. Ако беше вярно, не би трябвало да си пред монитора...

  10. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #68

    Re: инвертор или конвектор


    Lupus синко......
    @KonanVarvarina, при това положение ти трябва да си дядо белобради...

  11. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    782
    #69

    Re: инвертор или конвектор

    Lupus наборе,трябва да почерпиш.
    Само че аз не мога да разбера,но това навярно е от годините,как в единия случай изправянето на кривата води до икономия, а в другият не.Това да не е пак някой рекламен трик относно инверторите,все пак цената на инвертора е окло 2 пъти по голяма от цената на обикновенния климатик , но и при другите уреди(със и без...)разликата в цената е почти 2 пъти.
    Остани си със здраве и да почерпиш

  12. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #70

    Re: инвертор или конвектор

    Цитат Първоначално публикувано от KonanVarvarina
    Lupus наборе,трябва да почерпиш.
    Само че аз не мога да разбера,но това навярно е от годините,как в единия случай изправянето на кривата води до икономия, а в другият не.Това да не е пак някой рекламен трик относно инверторите,все пак цената на инвертора е окло 2 пъти по голяма от цената на обикновенния климатик , но и при другите уреди(със и без...)разликата в цената е почти 2 пъти.
    Остани си със здраве и да почерпиш
    Обяснението не е в кривата, по която се достига зададената температура, а в принципа на действие. Ще се наложи да се самоцитирам:
    Ще се опитам отново да обясня нещата.
    Имаш две еднакви помещения с еднаква термоизолация и еднакво обзавеждане, с еднаква начална температура от Х градуса по Целзий. Трябва да ги затоплиш до температура У, като в единия случай ползваш климатик с КОП=3, а в другия така хваления от теб уред. Приемаме, че уреда има КПД 100% (цялата ел.енргия се преобразува в инфрачервено излъчване и топлина). Очевидно е, че количеството топлинна енергия, което трябва да вкараш е еднакво за двата случая (Wter).
    Wter=Pter*t (където t е времето за достигане на температура У в стаите.
    В случая с климатика Pter=3*Pel (където Pel е изразходваната електрическа мощност)
    В случая с лъчистия прибор Pter=Pel
    Кое според теб е по-икономично?

  13. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    782
    #71

    Re: инвертор или конвектор

    Lupus,нещо пак не се разбрахме.Аз не исках да сраняваш конвенционален нагревателен уред с климатик и да ми докажеш че климатика има COP т.е. коефициент на преобразуване(или както там се нарича) което е факт неоспорим.Исках да сравниш двата вида климатици който принципно вършат една и съща работа или извършват едно и също действие(пренос на топлина),но имат разлика в управлението което води до икономия .И защо разликата в управлението на конвенционалните нагревателни уреди не води до такава икономия.
    Само не ми отговаряй че инвертора има по голям COP от обикновенният климатик,защото добре знаем че има инвертори и обикновенни климатици с еднакъв COP и почти еднакви изходни характеристики.
    Надявам се не те отегчавам.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #72

    Re: инвертор или конвектор

    Цитат Първоначално публикувано от KonanVarvarina
    ........
    Исках да сравниш двата вида климатици който принципно вършат една и съща работа или извършват едно и също действие(пренос на топлина),но имат разлика в управлението което води до икономия .И защо разликата в управлението на конвенционалните нагревателни уреди не води до такава икономия.
    Само не ми отговаряй че инвертора има по голям COP от обикновенният климатик,защото добре знаем че има инвертори и обикновенни климатици с еднакъв COP и почти еднакви изходни характеристики.
    Надявам се не те отегчавам.
    Това най-добре ще ти го обяснят специалистите по климатична техника, а те са достатъчно във форума и доста по-компетентни от мен в детайлите. Все пк аз съм инженер по електроника.

  16. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    782
    #73

    Re: инвертор или конвектор

    Цитат Първоначално публикувано от airclima
    Както съм казвал в мои постове преди 5 години почнах да работя с втора употреба японски клими и сега имам в къщи от тях и мислех че са по икономични бях сложил дори електромер на климатика корона инверторна и съм засичал консумаций от 8 до 14кв на денонощие като нощем е на 18 градуса или средно около 300 до 360кв на месец. Преди месец на майка ми тошибата се заледи а и ми беше писнало да я правя и взех та и сложих една мидея MSM3-12HR сложих и един електронен уред дето следи консумация напрежение ток а има и тарифи и онзи ден на 30тия ден го засякох оказа се че за това време без да го гаси и го търци на 22 рядко на 23 градуса е направила сметна от 300кв/ч тоест 30лв което оборва логиката че инвертора е по икономичен.
    Това е пост от друга тема,но ако може да му се вярва то излиза че почти няма разлика с какво ще се отопляваш обикновен климатик,инвертор или с конвенционален нагревателен уред като на "Pat".Знам че ще ми кажете че условията в който са поставени климатиците и уреда на "Pat" са различни.Абстрахирайте се от това че 300кВт не са 30 лева.
    Поствам това защото специалистите още не са се произнесли.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2007
    Мнения
    3,750
    #74

    Re: инвертор или конвектор

    Konan защо не потърсиш първо информация в мрежата, прескочи търговските сайтове. На дали някой ще тръгне да ти обяснява принципи и преимущества на технология измислена преди 30 години. Разлика естествено има, и то значителна между лъчистите печки и климатиците. Между конвенционалните климатици и инверторните от среден клас разликата е малка, но освен икономията има и други преимущества по-дълъг живот на компресора, по-тиха работа и т.н.

  18. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #75

    Re: инвертор или конвектор

    Един пример ще дам че инверторните климатици са по-икономични от конвенционалните.

    Имаме два климатика, конвенционален и инверторен на които топлообменниците са с еднаква площ. Площа на топлообменниците при тях не може да се променя. Колкото площа на топлообменниците на един климатик е по-голяма, толкова е по-икономичен и с по-голям COP. Ако компресора на инверторният климатик работи на 10 % от мощността си, при него топлообменниците стават с 10 пъти по голяма площ в сравнение с климатика който работи на 100 %.

    Ако не може да разберете написаното от първото прочитане го обмислете.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 5 от 24 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. маслен радиатор, конвектор ( АДАКС ) или климатик?
    От ops5 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 19
    Последно: 21-10-22, 21:09
  2. Препоръчайте инверторен климатик
    От cecko във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 0
    Последно: 21-09-12, 23:12
  3. Продавам конвекторен радиатор AIRELEC PARIS ELEC.2000W
    От Dream85 във форум Приключили продажби
    Отговори: 4
    Последно: 21-07-12, 08:39
  4. ПРОДАВАМ конвекторен радиатор DELONGHI
    От gazdata_83 във форум Приключили продажби
    Отговори: 20
    Последно: 19-04-11, 13:56
  5. Обикновен или инверторен климатик?
    От hellenlaw във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 13
    Последно: 09-11-09, 19:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе