Страница 8 от 24 ПърваПърва ... 67891018 ... ПоследноПоследно
Резултати от 106 до 120 от общо 360

Инверторен климатик или конвекторен радиатор?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #106

    Re: инвертор или конвектор


    ..... 4.Цената на тока също не се изменя през следващита 20 години и е на равна на 0,17лв/кВт колкото приблизително е дневната тарифа сега,
    @KonanVarvarina,
    Тази прогноза не е вярна! Очаква се тока като си построим новата АЕЦ и пуснем старите 4 блока да стане 0.02лв дневна и 0.01лв. нощна тарифа.
    Ако вземеш в предвид и този факт изплащането на Уруру-то отива доста напред в необозримото бъдеще.

  2.  
     
  3. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #107

    Re: инвертор или конвектор

    А и това е вярно за нааай-скъпото решение на пазара! Със сходна, дори и по-ниска консумация от Уруру-то, може да се намери и климатик с 1000 лв по-евтин от него и там твоите сметки съвсем издишат.
    За климатик струващ 2000лв т.13(а;с) ще има следния вид:
    а).2000-250=1750лв
    с).1750:184=9,5г - мен лично това не ме устройва, затова и си взех по-евтин климатик предимно за охлаждане през лятото, а когато стане много студено си пускам "духалката" Делонги (вместо климатика).

    Lupus, разбирам сарказма ти, но ако имаш информация как точно ще се увеличи цената на тока - споделия за да пресметнем и нея.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    71
    #108

    Re: инвертор или конвектор

    Такааа....
    За детска стая не знам, но от два дни в офиса съм с Мидеа 12-ка инвертор.
    Зная,че е един обикновен, с не много добри характеристики (клас D) климатик.
    Обаче преди това се отоплявах с печка духалка 2kw. + 0.6kw. реотан близо до мен. От сътринта до 12.30 на обяд едва
    15градуса в офиса с духалката. Сега два дни с климатика, за час и половина прави 21 градуса. при консумация около 7 до 9 ампера,
    мерено с измервателни клещи. После консумацията спада до 2.8-3.2 ампера, и така остава цял ден. За мен въпроса е за отопление на ток с нещо различно от климатик, е неефективно, но всеки сам си знае и решава. Хайде със здраве и весели прзници.

  5. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    782
    #109

    Re: инвертор или конвектор

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    @KonanVarvarina,
    Тази прогноза не е вярна! Очаква се тока като си построим новата АЕЦ и пуснем старите 4 блока да стане 0.02лв дневна и 0.01лв. нощна тарифа.
    Ако вземеш в предвид и този факт изплащането на Уруру-то отива доста напред в необозримото бъдеще.
    Lupus наборе,ми то имаше такъв период в моят живот ,а наверно и в твоят .Тогава хитът беше смядовският радиатор, и отоплението ми с него+другият разход на ел .енергия не надхвърляше 5 лева на месец.Както се казва чул те господ.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #110

    Re: инвертор или конвектор

    Цитат Първоначално публикувано от Pansim
    в офиса съм с Мидеа 12-ка инвертор.
    Зная,че е един обикновен, с не много добри характеристики (клас D) климатик.
    Обаче преди това се отоплявах с печка духалка 2kw. + 0.6kw. реотан близо до мен. От сътринта до 12.30 на обяд едва
    15градуса в офиса с духалката. Сега два дни с климатика, за час и половина прави 21 градуса.
    За мен въпроса е за отопление на ток с нещо различно от климатик, е неефективно, но всеки сам си знае и решава. Хайде със здраве и весели прзници.
    В описаното се уверих още през 2004 г - 2 печки по2 кВ и студ.
    "Emerson" 24000 BTU реши въпроса.
    Има и инвертори на сносна цена -"Hitachi" Е14Н2 -870 лв / ДДС то в джоба/. Засега никакво обледеняване в мълите -само побеляване , за разлика от 'Midea" 12 MSG , която ще ме побърка да и слугувам с шишета топла вода.

  7. Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    152
    #111

    Re: инвертор или конвектор

    Последна дата на старта на атомната,която чух е 2012-но все пак сме в Бг,значи около 2015...И е абсурд цената да е 0.02 ст.!? Пак ще се намеси "Европейския съюз" със "изисквания"- и цената ще е поне 0.08 цента,колкото е в Холандия,например..сега.Но и там от миналата година чувам увеличения,вярно,май само цигари,алкохол и пропана /мамата ще ни разкатаят братушките../преди 2г зареждах колата по 34 цента литъра,сега е станал 52-54 цента...А и дотогава,наборе /и аз съм там някъде../ една Мидея ще е една заплата....А един апартамент-стотици хиляди евро,то и сега ги има,в големите градове,но при нас все още има по 30-40 000лв...Не съм черноглед,но не отива на добре..Весели празници,момчета и момичета!!!

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    54
    #112

    Re: инвертор или конвектор

    Извинете ме за леко промонения ник ,но пиша от нов компютър ,а си забравих паролата.Значи самото отричане на климатиците като не рентабилни отоплителни уреди и твърдеки ,че конвенционалното отопление е по-евтино е смешно.Звучи малко като оправдание на цигане ,което ходи през цялата година с гумени ботушки и твърди ,че така е най-практично. Аз мисля ,че тука истината няма да се реши в спора .Препоръчвам на незапознатите с възможностите на климатичната техника да я опознаят по-добре .Някак си не върви хем бъкел да не чаткаме кво е тва клима и на базата на консервативното си избирателно мислене да ги отричаме като възможост за отопление. Правилното твърдение за отоплението с конвуктори и подобни ел.уреди според мем е . Да те са практични за използване когато се налага да топлим малки и относително топли помещения , но при по-големи и бързоохлаждащи се такива са крайно не рентабилни.Могат обаче при редките в послидните години многоминусови температури ,да ударят едно рамо на издишащите климатици. AЙДЕ ЧЕ СТАНА ВРЕМЕ ДА ПОЧВАМЕ ДА Я ИЗПРАЩАМЕ ТАЯ ГОДИНА.

  10. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    782
    #113

    Re: инвертор или конвектор

    Цитат Първоначално публикувано от 22ovoltov
    Извинете ме за леко промонения ник ,но пиша от нов компютър ,а си забравих паролата.Значи самото отричане на климатиците като не рентабилни отоплителни уреди и твърдеки ,че конвенционалното отопление е по-евтино е смешно.Звучи малко като оправдание на цигане ,което ходи през цялата година с гумени ботушки и твърди ,че така е най-практично. Аз мисля ,че тука истината няма да се реши в спора .Препоръчвам на незапознатите с възможностите на климатичната техника да я опознаят по-добре .Някак си не върви хем бъкел да не чаткаме кво е тва клима и на базата на консервативното си избирателно мислене да ги отричаме като възможост за отопление. Правилното твърдение за отоплението с конвуктори и подобни ел.уреди според мем е . Да те са практични за използване когато се налага да топлим малки и относително топли помещения , но при по-големи и бързоохлаждащи се такива са крайно не рентабилни.Могат обаче при редките в послидните години многоминусови температури ,да ударят едно рамо на издишащите климатици. AЙДЕ ЧЕ СТАНА ВРЕМЕ ДА ПОЧВАМЕ ДА Я ИЗПРАЩАМЕ ТАЯ ГОДИНА.
    Драги ми 220voltov,нека не ти звучи като заяждане но:
    1.Не се казва конвуктори, а конвектори,
    2.Това че си вложил Х лева в дадена техника не те прави специалист в тази област (а едва ли и ти си наясно с цикъла на Карно с който се опитваш да парадираш ,без дори да го разбираш наверно). Аз и моето семейство до сега сме вложили 3*Х лева в такава техника, но това не ми дава основание да се нарека специалист(три пъти по голям от теб ) и да квалифицирам другите които по една или друга причина не притежават такава тахника като некомпетентни и консервативни.
    Хайде със здраве и весело посрещане на новата година.

  11. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #114

    Re: инвертор или конвектор

    Цитат Първоначално публикувано от 22ovoltov
    Правилното твърдение за отоплението с конвуктори и подобни ел.уреди според мем е . Да те са практични за използване когато се налага да топлим малки и относително топли помещения , но при по-големи и бързоохлаждащи се такива са крайно не рентабилни.Могат обаче при редките в послидните години многоминусови температури ,да ударят едно рамо на издишащите климатици.
    Иииименоооо и аз от кога точно това искам да обясня и покажа! Естествено, че климатика като устройство и начинм на работа е да го наречем много по-ефективен, в частност икономичен, в сравнение с кои и да е нагревателен уред използващ реотан или нещо подобно... НО ВСИЧКО ЗАВИСИ ОТ КОНКРЕТНИТЕ УСЛОВИЯ...!

  12. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    53
    #115

    Re: инвертор или конвектор

    Цитат Първоначално публикувано от Pat
    За климатик струващ 2000лв т.13(а;с) ще има следния вид:
    а).2000-250=1750лв
    с).1750:184=9,5г - мен лично това не ме устройва, затова и си взех по-евтин климатик предимно за охлаждане през лятото, а когато стане много студено си пускам "духалката" Делонги (вместо климатика).
    Ако се сложат тези 1750 лв в банка при средно 6% лихва, това са 105 лв на година, с които може да се плаща част от разликата в тока, и така годишно от климатика се печелят само 79 лв (184 - 105). Т.е. инвестицията в климатика ще се изплати за над 22 години (при днешните цени на тока), а той едва ли ще изкара толкова.

    Изводът: помещение, температурата в което не пада под 15 градуса без отопление, и в което 0.5 КW топлина са достатъчни да поддържат 22 градуса, не се нуждае от климатик за отопление. Ако климатикът спестява само 0.25 КW/час, той не си струва парите, особено ако е скъп.

    Но не всеки има късмета да живее в подобно помещение. При нас температурата в стаята падна за ден и половина от 19 на 8 градуса, после трябваха към 12 часа, за да се вдигне до 16 , с 2 КW духалка. А стаята е някакви си 12 квадрата. Но наоколу никой не топли, от никоя страна. И стените са много студени. Разходът, за да се поддържат 19 градуса, е поне 1.5 киловата нон стоп. За 22 градуса без климатик не мога и да мисля, цената става страшна. А климатикът ми е харчил от порядъка на 80 лв в най-студените месеци предните зими. При това май с неправилен монтаж (по-тясна тръба) и неперфектна употреба (вентилатора винаги само на 1). И цената му не беше 2000 лв, а малко над 800 - цената в магазина + монтажа + профилактиката след първата година. Лошото е, че сега се повреди... Иначе тази зима (трета по ред) или най-много следващата щеше да се е изплатил.

    Да, с климатиците има проблем. Не толкова с цената на закупуването им (освен при наистина скъпите), защото за помещения, нуждаещи се сериозно от отопление, те са наистина икономичното решение. Ако парите, предвидени за АЕЦ Белене, се дадяха за климатици, нищо чудно спестената енергия да излезе повече, отколкото АЕЦ-а ще произвежда. И това би било много по-добро решение, отколкото да се превръща рядка суровина като уран 235 в радиоактивен отпадък чрез потенциално свръхопасна централа. И всеки потребител би предпочел да има по-малка сметка за ток при същото топло, вместо нова АЕЦ, за която да плаща.
    Проблемът с климатиците е, че те са твърде сложни. Консултантите в магазините и фирмите често или не разбират достатъчно, или умишлено мамят потребителите. Техниците, които монтират и сервизират, също не винаги са компетентнти или коректни. Много климатици са капризни - трябва да се занимаваме да им топим леда понякога. А ако им се случи нещо, почва ходене по мъките. Включително четене и писане по такива форуми. Накрая човек се принуждава да започне да разбира поне колкото половин техник от цялата работа. Хей, ама аз исках просто да се топля бре! Една духалка струва 20 лв, буташ щепсела в контакта и повече не се занимаваш с нея. Като се счупи някой ден, хвърляш я и вземаш друга. А с климатиците... със седмици четеш и говориш с разни хора, докато решиш кой да купиш. После четеш и гледаш да не те прецакат некадърници при монтажа. После се чудиш що пукат пластмасите и какво да направиш по въпроса. После гледаш колко се е заледил, стана ли време за поливане с вода... Като се счупи, почва търсене кой ще го оправи. Обикновено по това време на годината свестните фирми са претоварени с такава работа и или чакаш със седмици, или попадаш на случайни хора които почват да правят нещо си с климатика ти... Накрая плащаш немалка сума за ремонта. Ако тръгнеш да се местиш, пак разправии, пак пари... Така че ако икономията на ток не е сериозна, наистина не си струва.

  13. Member
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    957
    #116

    Re: инвертор или конвектор

    Цитат Първоначално публикувано от Pat
    Иииименоооо и аз от кога точно това искам да обясня и покажа! Естествено, че климатика като устройство и начинм на работа е да го наречем много по-ефективен, в частност икономичен, в сравнение с кои и да е нагревателен уред използващ реотан или нещо подобно... НО ВСИЧКО ЗАВИСИ ОТ КОНКРЕТНИТЕ УСЛОВИЯ...!
    Aaaaaa, дойдохме си на приказката....
    Ами нали точно това писах, още в отговор #21. Ще си позволя да се самоцитирам:
    Цитат Първоначално публикувано от stekyman
    ...
    Нека се върнем към първия пост в заключената тема :Значи задачата е да се посочи уред за отопление, който би бил икономичен подобно на климатик.
    Ясно е след толкова много писаници, караници, питания, отговори за климатиците, че климатикът е нещо много хубаво, но... си има и кусури.
    Затова е правилно да се разглежда поставения въпрос за икономичност във всеки конкретен случай поотделно.
    Освен това на запад е много популярно и използвано понятието "Total Cost of Ownership", преведено на български - обща цена на притежание, която включва не само цената на уреда и разходите по монтаж, настройки и пр. а и цената на експлоатационните разходи при ползването му.
    Ясно е, че разходите за мотаж, настройка, профилактика, ремонт в извън гаранционен срок, преместване в друго помещение и др. на климатик са многократно по-високи от тези, за който и да е друг отоплителен уред.
    И нищо чудно, ако се удари калема за един период от 6 години да речем да излезе, че наистина климатикът не е най-евтиния уред за отопление.

    P.S. А по повод спора в другата тема - считам, че при много добра топлоизолация на помещението и много добра дограма - може при температури около и под -6 -7* климатикът да губи съревнованието по икономичност, особено, ако не е от скъпите марки.
    Като добавим към написаното от мен и това,че един конвектор го слагаш , настройваш и... забравяш...
    А я погледнете що народ в другите теми за климите какво пише - че и реве - какво става с климатика ми - започна туй, започна онуй, дежуря му с шишето с топла водааа, откъде да го ресетна, каква е тази грешка дето ми вади да дисплея? Ааааа климата ми влезе в климактериум.....
    И веднага задавам въпроса: би ли могло изобщо да се счита, че разходите по експлоатация след закупуване на двата уреда - климатик и конвектор - имам предвид без тези за ел. енергия - изобщо са сравними??? За сравняването на потрошените нерви - не правя въпрос .

    ДОБАВЕНО: To докато пиша - ggurov минута преди мене много точно го е написал!
    И идеята му за АЕЦ-а май никак не е лоша - най-малкото заслужава обмисляне.
    Ама хайде да не го обръщаме на политика точно днес...., макар, че много ме сърбят пръстите...

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2007
    Мнения
    3,750
    #117

    Re: инвертор или конвектор

    stekyman във форума обикновено пишат хора който имат проблем с климатика си или такива който се вторачват много в техниката. Това не е мярка за преценка. Мнозинството потребители на климатици, просто не им обръщат внимание. От 7 години домът ми е изцяло климатизиран, плащам малки сметки, топло ми е през зимата и прохладно през лятото, за трите климатика съм платил по-малко от 2000 лева (втора ръка са) и отдавна са се изплатили. Аз не съм единствен.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    53
    #118

    Re: инвертор или конвектор

    stekyman : "считам, че при много добра топлоизолация на помещението и много добра дограма - може при температури около и под -6 -7* климатикът да губи съревнованието по икономичност, особено, ако не е от скъпите марки."

    Много добрата топлоизолация и дограма също струват немалко пари. Ако без тях климатикът ми харчи примерно 350 лв за един отоплителен сезон, а те биха намалили разхода му с 200 лв, за колко години биха се изплатили? И дали парите за тях не биха носили повече от 200 лв лихва годишно?
    Ако човек живее под наем, със сигурност не би трябвало да хвърля пари за такова нещо. Ако е собственик, би трябвало да смята - скъпа изолация и евтино стандартно отопление, или да си спести парите и ремонтите на дома, купувайки сносен климатик.

    А за АЕЦ-а, за жалост наистина не си струва да го дискутираме. Еколозите отдавна тръбят, че инвестициите в енергийна ефективност са за предпочитане, но въпросът винаги е бил предрешен. Къде къде по-лесно е за държавните чиновници да обявят единичен огромен проект като АЕЦ-а (и да приберат тлъсти комисиони под масата покрай това), отколкото да разпределят милиарди по стотици хиляди обекти на населението и фирмите, макар че за всички нас (и за екологията) последното би било много по-хубаво. Това е един от многото случаи, когато общия и чиновническия интерес са противопосочни.

  17. Member
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    957
    #119

    Re: инвертор или конвектор

    Цитат Първоначално публикувано от blue1
    stekyman във форума обикновено пишат хора който имат проблем с климатика си или такива който се вторачват много в техниката. Това не е мярка за преценка. Мнозинството потребители на климатици, просто не им обръщат внимание. От 7 години домът ми е изцяло климатизиран, плащам малки сметки, топло ми е през зимата и прохладно през лятото, за трите климатика съм платил по-малко от 2000 лева (втора ръка са) и отдавна са се изплатили. Аз не съм единствен.
    blue1, аз също в офиса си имам от 5 години 2 инвертора Хитачи, да чукна на дърво - засега без проблеми, даже профилактика не им е правена, само почистване на филтрите като светне лампичката . Това лято сложихме още един - Мидея конвенционален, засега работи, топли, макар,че като стана студено вече се затруднява и колегата си помага с духалка сутрин ранко. Имам забележки към монтажа му, даже ходих да искам посещение... ама никой не се отзова.., както и да е, не е болка за умирачка. Приципа им на работа им е пределно ясен, теоретически знам, че с тях отоплението трябва да е най-икономично, но.... И до днес не мога да убедя жена си в къщи да сложим климатик. Не, че и тя не ги разбира нещата, не... Ама нали знаеш женската интуиция .. .
    Даже до това лято не бях се зачитал в темите за климатици..., просто не ги четях. А после като започнах да ги чета... е, мнението съм си го написал по-горе.
    А ggurov много точно е написал:
    Консултантите в магазините и фирмите често или не разбират достатъчно, или умишлено мамят потребителите. Техниците, които монтират и сервизират, също не винаги са компетентнти или коректни. Много климатици са капризни - трябва да се занимаваме да им топим леда понякога. А ако им се случи нещо, почва ходене по мъките. Включително четене и писане по такива форуми. Накрая човек се принуждава да започне да разбира поне колкото половин техник от цялата работа. Хей, ама аз исках просто да се топля бре! Една духалка струва 20 лв, буташ щепсела в контакта и повече не се занимаваш с нея. Като се счупи някой ден, хвърляш я и вземаш друга. А с климатиците... със седмици четеш и говориш с разни хора, докато решиш кой да купиш. После четеш и гледаш да не те прецакат некадърници при монтажа. После се чудиш що пукат пластмасите и какво да направиш по въпроса. После гледаш колко се е заледил, стана ли време за поливане с вода... Като се счупи, почва търсене кой ще го оправи. Обикновено по това време на годината свестните фирми са претоварени с такава работа и или чакаш със седмици, или попадаш на случайни хора които почват да правят нещо си с климатика ти... Накрая плащаш немалка сума за ремонта. Ако тръгнеш да се местиш, пак разправии, пак пари...
    Все пак мисля, че проблемът е повече в лошата подготовка и техническа поддръжка на сервизиращите фирми..., които гледат в повечето случаи през прръсти да си свършат работата. Лошото е , че не съм спец по климатици, не че не мога да стана, понякога са ме засърбявали ръцете, като гледам какви дивотии са някои монтажи, ама... не ми е там силата..., не си струва да започвам изобщо
    Винаги съм бил привърженик на закона на Пърнел: "Като не знаеш какво правиш, плати на някой, който знае!"
    Лошото е, че тоя "някой , който знае" у нас много трудно се намира -за каквото и да става въпрос. Това ни е проблемът!
    А ти blue1, сам си си ги слагал и им отбираш, затова, ти е по-лесно да пишеш така.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2007
    Мнения
    3,750
    #120

    Re: инвертор или конвектор

    stekyman напълно съм съгласен с теб, само за едно не си прав. Аз не се занимавам с климатици и не мога да ги монтирам, вероятно съм попаднал на свястна фирма, а и подхода много помага. Хайде наздраве

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 8 от 24 ПърваПърва ... 67891018 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. маслен радиатор, конвектор ( АДАКС ) или климатик?
    От ops5 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 19
    Последно: 21-10-22, 21:09
  2. Препоръчайте инверторен климатик
    От cecko във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 0
    Последно: 21-09-12, 23:12
  3. Продавам конвекторен радиатор AIRELEC PARIS ELEC.2000W
    От Dream85 във форум Приключили продажби
    Отговори: 4
    Последно: 21-07-12, 08:39
  4. ПРОДАВАМ конвекторен радиатор DELONGHI
    От gazdata_83 във форум Приключили продажби
    Отговори: 20
    Последно: 19-04-11, 13:56
  5. Обикновен или инверторен климатик?
    От hellenlaw във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 13
    Последно: 09-11-09, 19:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе