valen1 няма спор по този въпрос. Инвертора може да бъде по икономичен с над 45% от конвенционалният модел, аз визирам общото сравнение на климатични инсталации от двата типа спрямо лъчистите печки.
valen1 няма спор по този въпрос. Инвертора може да бъде по икономичен с над 45% от конвенционалният модел, аз визирам общото сравнение на климатични инсталации от двата типа спрямо лъчистите печки.
valen1,това ми идва в повече както казах аз съм счетоводител инямам техническа мисъл и логика.Първоначално публикувано от valen1
Но всепак искам да задам един наистина последен въпрос,който може би е повече към "Julian" които както разбрах има достъп до документация на Дайкин която ние нямаме но и ти можеш да ми отговориш.
На този линк http://www.daikin-ce.com/products/fo...ifications.jsp се виждат характеристиките на Дайкин Уруру Сарара един от най скъпите и добри климатици на нашия пазар.Максималната му потребляема мощност е почти колкото мощноста на печката на "Pat".
Искам да коментира този ред от характеристиките : heating min~nom~max kW 0.22~0.70~1.41 т.е.как би се менила входящата мощност в зависимост от външната температура и как би се съпоставила тя с горният пример даден от "Pat".Ако съпоставим цените им е ясно, "1"към"13 "в полза на печката, и как би се изменила общата им цена на притежание или ТСО (Total Cost of Ownership) в дългосрочен план.И накрая малко шеговито-ако се отчете и качеството на ел.енергията която ни доставят (напоследък много актуален проблем при вас във Варна а и не само там) то може Дайкина окончателно да загуби спора.Макар че от тази шега на някой може наистина да му се доплаче.
Благодаря предварително.
Konan ще си позволя да отговоря преди Джулиан цитираното от теб е входяща консумирана мощност на електроенергия, пропуснал си да цитираш изходящата отоплителна мощност която също е изразена във ватове и тя е съответно 1.30~3.60~5.00 kW иначе казано при консумирана ел. енергия 220 вата климатика я преобразува на 1300 вата топлинна енергия това се дължи на коренно различният принцип на работа на климатичните инсталации при които най просто казано ел. енергията не се преобразува пряко в топлина като при печките а служи за работа на компресора. В оптималната мощност имаме консумация от 700 вата , а отдадената топлинна е 3600 вата съотношението между двете е около 5,1 което всъщност е СОР-а на машината. Печката ако има консумация от 200 вата то излъчената топлинна мощност също е 200 вата, т.е. съотношението е 1 СОР 1. При този тип ел. отоплителни уреди коефициента е винаги 1 СОР-1, икономията при тях идва от други фактори като прецизно управление т.е. поддържа зададената температура в тесни граници, субективното усещане за топлина при по-ниска температура в стаята.
blue1, само дето не уточняваш при какви външни условия са тези параметри..... 'щото аз както съм на осми етаж, североизточно изложение, крайните квартали на Варна - това знаеш ли какво означава през зимата...? С думи прости... COP-a на кой и да е климатик, ако ще и извънземен да е няма да е този който е по документация . И за още по-нагледно - това означава, че в най-добрия случай по-горе цитирания климатик ше работи в режим при който ще харчи нещо между минимална и номинална мощност - примерно 0,4kw/h! Печката която цитирах и показах нагледно в режим харчи 0.533kW/h. Да, повече е и няма как да бъде по-малко , но сравни и цените и ми кажи за колко време ще избиеш разликата в цената с икономията която ще направиш с климатика? За останалите недостатъци касаещи попринцип климатиците няма да говорим - в случая ги пренебрегваме.
nikiexp, ти направи ли си труда да прехвърлиш набързо темата по която пишеш и критикуваш на всичко отгоре! Не си! Ако беше, щеше да видиш, че ти като се регистрира вчера потвърди, че @Pat в едно много обосновано мнение, подкрепено със снимков и филмов материал сравнява точно работата на своя инвертор и своя конвектор, поставени при еднакви условия - изолация, дограма и т.н. Това, което е направил е много полезно за всички, имайки в предвид, че подобни достоверни експерименти липсват в този иначе най-развит бг форум за климатици. Тук влизат много хора за да получат мнения преди да пристъпят към избор и покупка, независимо дали са приготвили за тази цел 500, 4500 или повече лв. Много по-добре е всеки да направи своя информиран избор, отколкото да съжалява после или да смята, че тук е бил подведен.
Освен това ти вчера като се регистрира във форума нали потвърди, че си прочел и приемаш правилата? След като е така, това:
като лъжа или наглост да го приемаме?Ne sam izpolzval kirilica nikoga i zatova pisha na latinica .Ako zatrydnqvam nqkogo s 4eteneto se izvinqvam .
Pat, на Даикин инвертор(FTXG) COP-a при -10 градуса е около 3. На уруру сарара е още по-голям. Прави си смтека дали не еикономично да се топлиш с такава машина. Просто твоя климатик е с изключително лоши параматри. Даже сегашните конвенционални мидеи са по икономични от тази Осака дори при отрицателни температури.Първоначално публикувано от Pat
Pat СОР на климатиците не се влияе от изложението и от вятъра. Повечето машини на цени около 1500 лева имат СОР над 2 при -15*, тук не намесвам възможността да си намериш хубав японски климатик втора ръка , аз от три години ползвам такъв и СОР-а му при -15* е 2,49 струвал ми е около 800 лева Националите , който са наполовина по-евтини при -15* имат СОР 2. Пропускаш още един важен момент мощностите който сравняваме при климатика са достатъчни да отопляват два пъти по-голяма помещение от колкото лъчистата печка. Също не забравяй, че минималната цитирана мощност при този модел е 400 вата, има модели който минималната консумирана мощност е 75 вата на час, инвертора също може да изключва компресора си при достигната температура и невъзможност с минималното си потребление да не я повишава от зададената му стойност.Първоначално публикувано от Pat
По долу нагледно е показано на графиката начина на затопляне на лъчиста печка сравнена с конвенционален радиатор, печката е National а замерването е направено с термо камера.
Както се вижда топлината е съсредоточена върху човека, но пода и околните пространства остават студени.
С УРУРУ-САРАРА 28-ца, сметката ми за ток за ноември е с 16 лева повече, от неотолявания септември.Не смея да го кажа, но е факт.Като видя и сметката за постоянно мъгливия и студен декември тогава ще се хваля.Това в 29 квадрата Г-образно помещение,южно и относително топло.Климатика работи от 20 октомври нон стоп на зададени 22-23 градуса.Когато температурата навън беше около +5 градуса,държах постоянно отворен един прозорец ,ПВЦ отварящ се назад, около 4 см. процеп в горния край.Когато е около 0 градуса ,постоянно отворена врата към коридора.Това за да не спира да работи като инвертор.При минус 4 навън в съседно неотоплено помещение 15 градуса.Проветрявм често когато съм в къщи или оставам съвсем леко открехнат прозореца в горния край.За мен съм си убеден, че по-добур комфорт освен с климатик ,в това помещение аз не мoга да постигна.
Примера които разглеждам е с КОНВЕКТОРНА печка, не лъчиста!
Julian, с моя климатик приключихме, в момента става въпрос за този от линка на KonanVarvarina, а именно - http://www.daikin-ce.com/products/fo...ifications.jsp - така като гледам най-добрият модел на Дайкин с COP-5,14 при отопление. Той има параметри: heating min~nom~max kW 0.22~0.70~1.41 - това са стойности при така наречените "лабораторни" условия - някаква влажност (не знам точно колко), около 7градуса външна температура и БЕЗ ВЯТЪР, БЕЗ ВАЛЕЖИ!Първоначално публикувано от Julian
Сега, blue1
Е в това не можеш ме убеди, а и не само мен предполагам.... няма как каква и да е машина да работи еднакво на +10* и -10* , а температурата в случая е пряко свързана с вятъра, а вътъра с географското положение и изложение! Ако към това добавя и обилен валеж под формата на скреж които пряко блъска във външното тяло със скорост на вътъра около 40-50 км/ч, представи си картинката при която ще работи климатика през зимния период.Pat СОР на климатиците не се влияе от изложението и от вятъра.
Но предполагаме, че тези дайкини наистина са доста добри затова и в предния си пост писах, че климатика ще работи в режим някъде малко по-високо от минималния (т.е.0,4 кW/h). - което за мен е идеалния вариянт. (на практика може да се окаже че има и по-висока консумация, но ще разглеждаме най-добрият вариянт)
В момента говорим за конкретни модели, а не по-принцип.... 'щото аз попринцип, ако съвсем случайно открия топъл минерален извор в мазето, мога и с него да се топля и тогава никакви COP-oве на никакви климатици няма да са по ефективни... ама това е по принцип .....Също не забравяй, че минималната цитирана мощност при този модел е 400 вата, има модели който минималната консумирана мощност е 75 вата на час, инвертора също може да изключва компресора си при достигната температура и невъзможност с минималното си потребление да не я повишава от зададената му стойност.
1. Къде във Варна мога да си купя горецитирания климатик с COP-5,14 и на каква цена?
2. Къде във Варна мога да си купя климатик с минимално потребление 75 вата/час и на каква цена?
Не, не го пропускам, но ти някога стоял ли си в помещение примерно 15кв/м в което е сложен климатик за 30кв/м? Колко време можеш да издържиш, защото аз не мога повече от 10минути!Пропускаш още един важен момент мощностите който сравняваме при климатика са достатъчни да отопляват два пъти по-голяма помещение от колкото лъчистата печка.
Просто няма място в помещението където да не се усеща въздушната струя! Единствената възможност - намаляне вентилатора на минимум, да, ама тогава ефективността заминава....а и пак си се усеща течението!
Просто климатика трябва да е оразмерен за малко помещение, да ама за малки помещения не паравят инвертори - защото хората отдавна са се убедили, че ефективността им намалява с намеление на обема който трябва да охлаждат/отоплят.
С други думи, покажетеми модел на климатик оразмерен за стая 15кв/м с висок COP?
И тъй като говорим за конкретен модел на Дайкин (от горния линк) - дайте ми цена за него в БГ.
Нека сравним цените на печката и климатика, ще сравним и разходите им, и да видим за колко време икономията от климатика ще изплати първоначалната инвестиция, че да може след това да сме и на "далавера" Приемаме условно, че живота и на двата уреда е 10г. Макар че климатика на десетата година едва ли ще е със същите параметри и икономичност както в началото, докато на печката просто няма какво да и се промени.
Чакам конкретни отговори, а не принципни обяснения.....теорията я знам
Pat пропуска е мой, че не написах, че СОР се влия от температурата, аз не искам да сравнявам модела на дайкин защото неговата цена е толкова висока заради екстри , който не са пряко свързани с отоплението. Ето модела който аз ти предлагам за сравнение Toshiba RAS-10SAVP/SKVP-E цената е 1580 лева препоръчва се за помещения от 20 до 25 квадратни метра, СОР е 5.08 СОР при -15* 2,49 същият модел се продава и в скандинавските държави заради възможността му да работи до -20*. Само не ми казвай, че във Варна условията са по-тежки. Минималната изразходвана ел. енергия е 120 вата. Изключително тих и с специален режим на охлаждане за детска стая + плазмен филтър. При правилна експлоатация производителя дава 15 години гаранция на компресора, гаранция която се поддържа наистина в европейските държави, за БГ не мога да го потвърдя. Това е един от възможните варианти. Специално за Варна имаш възможността да си купиш както цитираният горе европейски модел така и японският който е с СОР 6,46 и има минимално потребление 50 вата, но това е само ако не се притесняваш, че модела е на 100 волта. Дадох ти за пример тази Тошиба защото аз имам по-стария японски модел на същата, а тази е монтирана от месец на мой приятел.
Този модел може и да има тези характеристики (които ако са истински, наистина са добри) НО, не пасва нито за едно мое помещение! Със "смотаната" Осака отоплявам 37кв.м хол+кухня, а за детската (15кв.м) е прекалено голям.
Pat това е пример, иначе има и по-малък модел който е и по-евтин, има и по-мощен на който цената беше малко под 2000 лева. Между другото за детската ти няма да е голям защото най-ниската поддържана мощност е 600 вата а най-високата 6100 вата за твоето помещение приблизително са нужни около 2500 вата, така че този модел ще стане.
Pat за да сложим край на този спор, искам да те питам .Как мислиш дали ако конвекторните или лъчистите печки бяха по-ефективни от инверторните климатици, то производителите им нямаше широко да рекламират сравнението между двата уреда. Национал произвеждат и двата типа уреди, но никъде не ги сравняват помежду им, печките ги сравняват с конвенционалните радиатори, а климатиците с климатици на други марки. За мен това е напълно показателно.
Целта на рекламата е да те накара да си купиш нещо а не да те осведоми за истинската му същност!
Наистина няма смисъл да спорим. А каквото имах по темата го казах/показах.
Нека оставим всеки сам да си направи изводите!
Ако тези алтернативи бяха по-ефективни от климатик, то със сигурност цената им би била близка до тази на климатика.