Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследноПоследно
Резултати от 31 до 45 от общо 62

Странно нещо с програмеруемо реле за време

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    126
    #31

    Re:Странно нещо с програмеруемо реле за време

    И ти си прав Очо.
    Обаче всеки който може да чете и разсъждава отговаря за действията си.Аз например докато не дойде човек разбирач да каже става или не става с това реле съм изключил бойлера от предпазителя.Но все пак тези релета нали за това служат.Тези които съм виждал са с контакт и трябва да се пъхне щепсел в него.Е как да включа бойлера към релето без щепсел.
    Мисля, че се получават много интересни и полезни въпроси и отговори от тази тема.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #32

    Re:Странно нещо с програмеруемо реле за време

    @ssamm22,
    Ако още не си затворил това чудо на съвременната техника виж какво точно пише отгоре на релето (ама точно) и го постни тук. Да видим наистина ли е еднополюсно или двуполюстно.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    126
    #33

    Re:Странно нещо с програмеруемо реле за време

    Ако релето е големият жълт елемент от снимката то на него пише:
    16D 120VAC
    HRM2H-S-DC24V
    NO:16A 250V
    NC:10A 250V
    BK2K
    Начертана е и някаква схема



  5. Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    481
    #34

    Re:Странно нещо с програмеруемо реле за време

    Радвам се за теб. Ако те беше "праснал" тока.. и жена ти каже: " ами той чете в интернет.." тогава какво?..

  6. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2010
    Мнения
    47
    #35

    Re:Странно нещо с програмеруемо реле за време

    Цитат Първоначално публикувано от ssamm22
    ...
    И едно уточнение:бойлера е свързван от специалист и контакта за който говоря по-горе е зазимен.Не е зазимен щепсела от бойлера, който включвам в контакта.
    Бойлера е 80 л /3 kW
    Цитат Първоначално публикувано от p1leto
    ... то тогава при обръщане на щепсела на бойлера ще се срещнат "фаза" със "земята" от водопровода и ще стане БУМММ. "Вервай те ми". Предполагам, че по този начин се залепил контакта на релето. Не пипай повече и потърси ел.техник да разгледа свързването на бойлера и му намекни за този "черен" вариат.
    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    Точно сега е безопасно, защото релето прекъсва фазата. За тези релета трябва да напишат с големи червени букви: "Да не се ползват с бойлери!"
    Цитат Първоначално публикувано от Очо
    ...
    Сериозно! Не видях никъде, да предупреждавате човека, какво може да стане.., а само му давате указания как да "установи" проблема.
    ...

  7. Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    481
    #36

    Re:Странно нещо с програмеруемо реле за време

    ИИ? Това чете ли го?
    Цитат Първоначално публикувано от ssamm22
    След като изключи релето, лампата на бойлера продължава да свети и се чува ясно как водата продължава да загрява.Може пък да бъркам нещо при връзките.Използвам от тези ключове в коридора с копчето и контакта отдолу.Копчето се прецака и сега съм го прескочил-тока от вън е вързан директно за контакта, а проводниците към бойлера съм извел със щепсел, който се включва към релето, то пък- в същия контакт.
    Бойлера му, дали е занулен или заземен? Как мислиш?
    Той пише , че е "зазИмен". През зимата няма проблеми, но идва лято.. Той за това пита човека..
    Не искам да обиждам никого.. И нека никой, не ми се сърди..
    Вярвам много, на писаното в сайта, може би не само аз! Но, да не се издъним...

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #37

    Re:Странно нещо с програмеруемо реле за време

    Цитат Първоначално публикувано от ssamm22
    Ако релето е големият жълт елемент от снимката то на него пише:
    16D 120VAC
    HRM2H-S-DC24V
    NO:16A 250V
    NC:10A 250V
    BK2K
    Начертана е и някаква схема
    http://www.google.bg/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=6&ved=0CBUQFjAF&url=http%3A%2F%2Fwww.jinbaiyi.com%2Fweb_pdf%2Fweb_pdf%2Fpdf%2FHKE%2F%25E5%258A%259F%25E7%258E%2587%25E7% 25BB%25A7%25E7%2594%25B5%25E5%2599%25A8%2Fhrm2(h).pdf&ei=253CS6eACdSAONGQmZcE&usg=AFQjCNGY3wj1EXu4zzzaeKIyuAx1vH4aXw&sig2=_MHnNzKLSRx1B-30z7ZBzw
    Схемата на релето е малко неразбрано начертана, но това вероятно е еднополюсно реле. При тази ситуация считам контактора за абсолютно задължителен!

    @Очо,
    Чешеш си езика! В три поста не си дал нито предположение каква е ситуацията нито предложение за решение.

  10. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #38

    Re:Странно нещо с програмеруемо реле за време

    Тези вътрешно сдвоени релета за по-голям товар лъжат, че издържат до 16А. Ако някой вземе и както се казва, му "еб мамата" ще види вътре, че устройството му е като на двуполюсно, но в основата са сдвоени. Дефакто имаме две пъпки които контактуват. Лошото идва от това, че при включване едната винаги прави контакт малко по-бързо от другата и съответно имаме нейното залепване когато мощността на уреда който ще се включва е близо до максималната допустима за двойката. Залепването не е гарантирано ( 5 от 10 пъти или по малко ), но самия факт, че има такава възможност прави нещата неприложими. Ако ставаше така, както е устроено това сдвоено реле, то производителите щяха да произвеждат само един вид релета да кажем за 10А и всеки щеше да си ги свързва успоредно за колкото му трябва 50А, 80А,100А. Комутиращият уред ( реле, контактор или SSR ) винаги трябва да е разчетен за мощността Х2. Иначе момчето има реална възможност да направи апартамента си едно голямо помощение без стени...и без прозорци.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    126
    #39

    Re:Странно нещо с програмеруемо реле за време

    Дойде един приятел, който навремето е правил ел инсталациите на панелките.Според него бойлера е вързан правилно отвсякъде.Копчето и контакта на коридора за бойлера също.Отворихме релето.Не е по слаботоковите джаджи, но забеляза, че фазата на контакта отива на нулата на релето.Затова според него при завъртане на релето фазата му съвпада с фазата на контакта и съответно изключва при зададено време.
    Бойлера бил от старите модели и затова контакта му не може да се включва в различни положения.На мнение е също, че при това положение /релето е обърнато и работи/ щом няма утечки по бойлера, смесителите и водата няма проблем.
    Мисля да потърся още едно компетентно мнение за да съм по-сигурен.

  12. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #40

    Re:Странно нещо с програмеруемо реле за време

    Цитат Първоначално публикувано от ssamm22
    Дойде един приятел, който навремето е правил ел инсталациите на панелките.Според него бойлера е вързан правилно отвсякъде.Копчето и контакта на коридора за бойлера също.Отворихме релето.Не е по слаботоковите джаджи, но забеляза, че фазата на контакта отива на нулата на релето.Затова според него при завъртане на релето фазата му съвпада с фазата на контакта и съответно изключва при зададено време.
    Бойлера бил от старите модели и затова контакта му не може да се включва в различни положения.На мнение е също, че при това положение /релето е обърнато и работи/ щом няма утечки по бойлера, смесителите и водата няма проблем.
    Мисля да потърся още едно компетентно мнение за да съм по-сигурен.
    Нещо не ми харесват разсъжденията на този човек!

  13. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #41

    Re:Странно нещо с програмеруемо реле за време

    Цитат Първоначално публикувано от Tommorow
    ... Иначе момчето има реална възможност да направи апартамента си едно голямо помощение без стени...и без прозорци.
    Не плаши човека излишно. Фабрично бойлера е предвиден да се включва и изключва от мрежовия му ключ, който е двуполюсен и преди него не е предвидено нищо друго освен предпазител да има. Това го казвам защото в бойлера има един терморегулатор и една термозащита, които при нужда трябва да сработят. Освен това трябва да има и предпазен клапан. Така, че от взрив на бойлера причинен от въпросното програмируемо реле не може да се очаква. Иначе съвсем реално има опасност от токов удар!
    Цитат Първоначално публикувано от Lupus

    @Очо,
    Чешеш си езика! В три поста не си дал нито предположение каква е ситуацията нито предложение за решение.
    Съвсем не го чеши, ами много точно човека предупреждава какво може да стане!!!
    Цитат Първоначално публикувано от ssamm22
    ...Но все пак тези релета нали за това служат.Тези които съм виждал са с контакт и трябва да се пъхне щепсел в него.Е как да включа бойлера към релето без щепсел.
    Мисля, че се получават много интересни и полезни въпроси и отговори от тази тема.
    Да тези релета са предназначени за включване на уреди с щепсел, а бойлера ти с щепсел ли беше? Този щепсел ти си го предвидел, а не производителя. Ако беше предвиден за това трябваше да има трипроводен кабел и третия проводник в единия край да е свързан за корпуса на бойлера, а другия за защитното ухо на щепсела, като при това връзка между корпуса и „нулата“ НЕ ТРЯБВА ДА ИМА!!! Просто не се знае потребителя как ще включи щепсела и при това къде ще се появи фаза и нула в бойлера!!!
    Цитат Първоначално публикувано от Очо
    ssamm22, не си прави опити САМ! Може осезаемо да усетиш тока..
    Пилето, не обяснявай на хора (не знаещи разликата между нула и земя), как да си включват бойлера! с два проводника! с щепсел !
    Мисля, че е по-важно хората да са живи, пред това да им помогнем "теоритично" във форума.
    Lupus, те, релетата са си нормални. Кой си включва бойлера с щепсел(с два проводника) в контакта? Аз бих! Но ако знам какво е в бойлера...
    Лошото с таймерите е ,че не знаем какви са и от къде.. Ако използват реле, само с един превключващ контакт(защо ли?), то това означава прекъсване на нулата!(лошият вариант в половината от случаите). При нашето "защитно зануление" наистина е лошо.
    Съвсем правилно!!!
    Цитат Първоначално публикувано от Очо
    Ее, чак толкова Благодаря,благодаря..
    Сериозно! Не видях никъде, да предупреждавате човека, какво може да стане.., а само му давате указания как да "установи" проблема.
    А, ако утре нещо стане, те от "мрежата" така ми казаха..
    После се почва: кой, какво казал, кой, какво разбрал..
    Аз, дето си мисля, че познавам тока(той обаче,явно не знае ..) ме е "удрял" и ще ме "удря" , не препоръчвам на никого да си играе с него.
    Още веднъж много точно казано!

    П.П. Тока те удря защото се познавате, просто едно приятелско потупване, да не го забравяш че и той е там с теб! Ако не го познаваше нямаше да знаеш че той те удря.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    126
    #42

    Re:Странно нещо с програмеруемо реле за време

    Явно и на "майстора", който идва вчера не може да се вярва, защото след горния пост прегледах бойлера и видях, че е с трипроводен кабел.Ще обясня връзките с уговорката, че кабелите отговарят на стандартите по цветове.Значи-три проводника към бойлера-син, кафяв и черен.Синия и черния влизат в клема.Излизат на синия-син, на черния-червен и отиват към ключа и от там към релето на бойлера.Кафевият-хванат с два жълто-зелени кабела.Единият от тях отива пак в релето, а другия е хванат за корпуса на бойлера.Това е в бойлера.
    В коридора-същите кабели-син, кафяв и черен.Кафевия и синия заедно влизат в "нулата" , а черния във "фазата" на копчето за включване и изключване на бойлера.Всичко това е преди да започна да слагам щепсел.
    ..."връзка между корпуса и „нулата“ НЕ ТРЯБВА ДА ИМА!!!...", а при мен каточели има с това общо свързване на кафевия и синия кабел.Нямам никаква представа защо е направено така, при положение, че двама различни разбирачи са го гледали и майсторили.
    Извинете ме за дългия пост, но явно няма около мен хора, които могат да помогнат.

  16. SAGE
    Guest
    #43

    Re:Странно нещо с програмеруемо реле за време

    Цитат Първоначално публикувано от ssamm22
    Явно и на "майстора", който идва вчера не може да се вярва, защото след горния пост прегледах бойлера и видях, че е с трипроводен кабел.Ще обясня връзките с уговорката, че кабелите отговарят на стандартите по цветове.Значи-три проводника към бойлера-син, кафяв и черен.Синия и черния влизат в клема.Излизат на синия-син, на черния-червен и отиват към ключа и от там към релето на бойлера.Кафевият-хванат с два жълто-зелени кабела.Единият от тях отива пак в релето, а другия е хванат за корпуса на бойлера.Това е в бойлера.
    В коридора-същите кабели-син, кафяв и черен.Кафевия и синия заедно влизат в "нулата" , а черния във "фазата" на копчето за включване и изключване на бойлера.Всичко това е преди да започна да слагам щепсел.
    ..."връзка между корпуса и „нулата“ НЕ ТРЯБВА ДА ИМА!!!...", а при мен каточели има с това общо свързване на кафевия и синия кабел.Нямам никаква представа защо е направено така, при положение, че двама различни разбирачи са го гледали и майсторили.
    Извинете ме за дългия пост, но явно няма около мен хора, които могат да помогнат.
    Инсталацията на къщата/апартамента каква е? (с двупроводен кабел или с трипроводен)

  17. Member Аватара на fikata
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    256
    #44

    Re:Странно нещо с програмеруемо реле за време

    Цитат Първоначално публикувано от ssamm22
    След като изключи релето, лампата на бойлера продължава да свети и се чува ясно как водата продължава да загрява.Може пък да бъркам нещо при връзките.Използвам от тези ключове в коридора с копчето и контакта отдолу.Копчето се прецака и сега съм го прескочил-тока от вън е вързан директно за контакта, а проводниците към бойлера съм извел със щепсел, който се включва към релето, то пък- в същия контакт.
    Ако те интересува още едно мнение т.е моето,то е следното:
    Първо и най важното е, че е недопустимо е бойлерът да се захранва чрез щепселно-контактна връзка.
    Включването на този програматор за управление на бойлера трябва да стане през контактор.Т.е програматорът да влючва и изключва бобината на контактора, а захранването на бойлера/фаза и нула/ да минава през силовите контакти на контактора.
    Нулевият проводник, който ще се върже към корпуса на бойлера на заземителната клема не трябва да се прекъсва от контактора. Т.е трябва да има сигурна,постоянна здрава връзка с нулата на инсталацията. Това е при условие,че инсталацията не е трипроводна/фаза-нула-защитен проводник/ и няма дефектно-токова защита

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    126
    #45

    Re:Странно нещо с програмеруемо реле за време

    Инсталацията е с двупроводен кабел.
    Нещата станаха сложни и май ще се връщам към старото положение.Нямам представа какво е и как стават нещата с контактор.
    Благодаря на всички отзовали се.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Реле за време
    От Rutsmata във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 14
    Последно: 05-02-24, 07:56
  2. Схема реле време.
    От iwoto във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 15
    Последно: 18-10-17, 00:53
  3. Управление акумулираща печка с реле за време
    От integer във форум Друга битова техника
    Отговори: 48
    Последно: 25-01-11, 09:57
  4. Безжичен звъниц + реле, нещо не се получава!
    От adgj във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 17
    Последно: 17-05-10, 00:34
  5. Търся реле за време Relog 6TZ61 0,1s-10 min
    От ivanivanivan във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 2
    Последно: 07-10-09, 22:27

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе