Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследноПоследно
Резултати от 46 до 60 от общо 62

Странно нещо с програмеруемо реле за време

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jun 2008
    Мнения
    174
    #46

    Re:Странно нещо с програмеруемо реле за време

    Цитат Първоначално публикувано от fikata
    Нулевият проводник, който ще се върже към корпуса на бойлера на заземителната клема не трябва да се прекъсва от контактора. Т.е трябва да има сигурна,постоянна здрава връзка с нулата на инсталацията. Това е при условие,че инсталацията не е трипроводна/фаза-нула-защитен проводник/ и няма дефектно-токова защита
    Fikata,
    по принцип съм съгласен - но реално не ! Имам горчив личен опит точно с тази ситуация. Проблемът беше в главното табло на входа - Енергото си го отстраниха, но доста съседи се наводниха - изгорели меки връзки, искри, пушеци и суматоха...
    Не случайно производителят е вложил фабрично ключ, прекъсващ фазата и нулата.

    П.П. Виждам, че Egu вече го е написал:
    Цитат Първоначално публикувано от Egu
    Фабрично бойлера е предвиден да се включва и изключва от мрежовия му ключ, който е двуполюсен и преди него не е предвидено нищо друго освен предпазител да има...

  2.  
     
  3. Member Аватара на fikata
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    256
    #47

    Re:Странно нещо с програмеруемо реле за време

    Никъде не съм споменал,че трябва да се елиминира фабричния ключ.Не съм си го и помислял.Що се касае до другото императивно твърдение,че преди ключа на бойлера " не е предвидено друго нищо освен предпазител да има...", аз бих казал, че не е вярно. Има бойлерно табло най често..
    И повтарям: проводникът,свързан към корпуса /защитната нула/ не трябва да се прекъсва от комутиращ елемент...Т.е. ако до ключа на бойлера идват два проводника/ фаза–нула/ от инсталацията, нулевия проводник преди ключа се раздвоява на работна нула,която се комутира от ключа/ако е двуполюсен/ и защитна нула, която се свързва на специалната клема на металния корпус...

  4. SAGE
    Guest
    #48

    Re:Странно нещо с програмеруемо реле за време

    Цитат Първоначално публикувано от ssamm22
    Явно и на "майстора", който идва вчера не може да се вярва, защото ....
    ................................
    В коридора-същите кабели-син, кафяв и черен.Кафевия и синия заедно влизат в "нулата" , а черния във "фазата" на копчето за включване и изключване на бойлера.Всичко това е преди да започна да слагам щепсел.
    .........

    Цитат Първоначално публикувано от ssamm22
    Инсталацията е с двупроводен кабел.
    .........
    Това означава, че таблото в коридора е било правилно свързано от "майстора".

  5. Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    481
    #49

    Re:Странно нещо с програмеруемо реле за време

    Здравейте, момчета. И момичета, ако има такива.. Бая е раздута темата.. А, аз реших да я "убия" набързо, с "не правете това в къщи, това беше направено от професионалисти.." .
    Темата за бойлера(почти единствено, сигурният заземен уред у дома, но не винаги!) е доста спорна и интересна, поне за мен. При това, даже и да е "закачен" правилно". Какво да говорим, за случай при който, човека не е много наясно за разлика между нула и земя.. Ако те бяха едно и също нещо, то тогава нямаше да се използват двете понятия(не е литература и те, не са синоними). И моят бойлер се захранва с два проводника(като доста се чудих,дали да свръзвам нулата с корпуса или не.., свързах я). Е, на практика заземих нулата на енергото(или моята нула и на комшиите) още по-добре..
    Съветът ми е: Човекът да не се мъчи сам да разгадава какво му пишем, а да извика някой, който да му свърши работа. Но, не такъв, който казва, че: фазата от контакта отива на нулата на релето(то явно релето си има някаква вградена нула)...и като се обърнело..
    Идеи и решения? Само на място! Особено за бойлери...
    Извинявам се на всички, но даже не си направих труда, да проследявам(в постовете по горе) къде синият кабел става син, кафяв, розов или какъвто и да било. Както и пропуснах почти всичко, за ключове, табла и т.н. Може и да пиша глупости.. Но според мен сигурността преди всичко! Аз, ако използвам кабел, с жълто-зелен проводник и той не е "земя" го "увивам" с черен изолирбанд!, за всеки случай...
    П.С. в духа на Еди..
    Той, токът, май е единственият, който като ни удари, не можем да му го върнем.. Мамицата му, а имам да му връщам и то заради жълтозелени кабели..

  6. Member
    Тук е от
    Jun 2008
    Мнения
    174
    #50

    Re:Странно нещо с програмеруемо реле за време

    fikata,
    какво ще се случи, ако поради проблем със заземяването в главното табло на входа на блока - се появи потенциал от 100-120 волта, мерено между "нулата" на контакта и металната тръба на водопровода ?
    Ако бойлера ми е вързан по твоята схема - започват да искрят меките връзки, в последствие прегарят гумените маркучи вътре в оплетката и протичат.
    И какво ще стане в същия случай, ако бойлера ми е вързан с двуполюсен ключ ?

  7. Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    481
    #51

    Re:Странно нещо с програмеруемо реле за време

    *George*, не знам от къде изкара тия 120 V(освен ако не е прекъсната и нулата на блока..) ? Да, проблема го има. Да го кажем за незнаещите. Получава се "отместване на нулата", което е части от или няколко волта, които са АБСОЛЮТНО безвредни за хората(не и за меките връзки)! Напрежението(потенциалната разлика,пада на напрежението) се получава от протичащият ток през нулевия проводник(който за съжаление не е с нулево съпротивление) и то(напрежението) е малко. Токът може да бъде много голям(колко голям незнам), но той не може да протече през теб, а ще "протече" през меката връзка..
    Имено,заради това казах да оставим бойлерите на професионалистите. Вярно, че ще стоя и ще ги гледам какво точно правят...
    Гошо, бойлера ти занулен ли е или не е? И кое е по-добре според теб?

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #52

    Re:Странно нещо с програмеруемо реле за време

    Момчета,
    Не разбрахте ли, че бойлера на човека няма никаква връзка със земя - нито по кабел, нито по тръби!
    Иначе при това въртене на фаза и нула, което той прави с релето за време предпазителя на токовия кръг отдавна да е казал "БАУУУУ".

  10. Member
    Тук е от
    Jun 2008
    Мнения
    174
    #53

    Re:Странно нещо с програмеруемо реле за време

    Oчо, точно за това "изместване на нулата" става дума.
    Ти си го обяснил доста добре !

    До инцидента бойлера беше вързан с контактор и постоянна, некомутирана нула.
    Сега съм с нов бойлер, вързан от сервизен техник. Постоянна нула няма към корпуса - бойлерното табло в коридора е с двуполюсен ключ.
    Незнам кое е по-добре.

  11. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #54

    Re:Странно нещо с програмеруемо реле за време

    http://www.napravisam.bg/?id=visuals&sid=157

    Ей тука си е написано съвсем грамотно всичко което трябва да се знае и прилага.

    @Egu - Не плаша човека...когато се проектира каквато и да е защита, независимо от това колко слойна е, винаги се прилага принципа "от мен зависи всичко" т.е. проектира се така, че всяка защита сама по себе си да е достатъчна и да не се разчита на следващия "слой" - втора, трета и т.н. Я ми кажи колко хора си продухват комбинирания вентил айде ако не на 14-15 дни то поне веднъж на няколко месеца....да ти кажа ли - николко. А броя на некачествени терморелета и честотата на дефектиране при тях до 12 месеца експлоатация? Над 50%!...

    !!! Груба грешка е да се прекъсва нулевият проводник при двупроводна инсталация !!! В този случай, ако нулевият проводник се прекара през ключа, и контактните пластини, които подават нулата към бойлера нагорят по някаква причина и не включат, тогава бойлера започва да взема "нула" от водопроводната инсталация! А ако водопроводната инсталация е изпълнена с гъвкави връзки - те не са проектирани по тях да протича електрически ток, поради което започват да греят и след известно време просто се скъсват. Ако в момента, в който се скъса гъвкава връзка, в жилището няма никой, вероятността от наводняване е доста голяма...

  12. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    782
    #55

    Re:Странно нещо с програмеруемо реле за време

    Всичко това с "релетата и таймерите" е много отдавна измислено и се слага в някой от бойлерите на нашият пазар.Балканският ни манталитет, не позволява на някой от нас да дадат 40-50 лева отгоре за такъв бойлер...и се започва с импровизациите които могат да ни излязат прекалено скъпо...

    П.П. Някой от електронните блокове показват и изразходената енергия... дневна /нощна...т.е предпоставка за нови теми тук във форума

  13. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #56

    Re:Странно нещо с програмеруемо реле за време

    Цитат Първоначално публикувано от KonanVarvarina
    Всичко това с "релетата и таймерите" е много отдавна измислено и се слага в някой от бойлерите на нашият пазар.Балканският ни манталитет, не позволява на някой от нас да дадат 40-50 лева отгоре за такъв бойлер...и се започва с импровизациите които могат да ни излязат прекалено скъпо...

    П.П. Някой от електронните блокове показват и изразходената енергия... дневна /нощна...т.е предпоставка за нови теми тук във форума
    Ако правилно съм разбрал поста ти, ти предлагаш човека да си изхвърли работещия бойлер и да си купи нов с тези екстри?

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    782
    #57

    Re:Странно нещо с програмеруемо реле за време

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    Ако правилно съм разбрал поста ти, ти предлагаш човека да си изхвърли работещия бойлер и да си купи нов с тези екстри?
    Не съм предлагал това,но и не бих слагал на кантара-човешкият живот и 300 лева...

  16. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,300
    #58

    Re:Странно нещо с програмеруемо реле за време

    Цитат Първоначално публикувано от ssamm22
    Обърнах релето и ТРЪГНА.Бойлера се изключи след като се изключи и релето в зададения час.Утре ще пробвам и включването.Благодаря на всички за помощта.Но дали е безопасно така?
    Не си играй с твоя Живот и живота на твоите близки.НЕ СИ СТРУВА.Аз може би сън най-яко "удраният/хващаният" от променлив ток 220волта писал в твоята тема.Цялата ми дясна ръка до китката беше обгорена, кожата беше цялата в сажди и не знаех дали всъщност ръката ми до китката не станала на въглен(нямаше бяло място всичко беше черно).Кожата отгоре на дланта и от ноктите на всичките ми пръсти до китката беше отлепена от месото и стоеше нагъната и в началото не се беше напълнила с вода(след 40 минути стана като балон)Имах късмет, че двата бушона вътрешен и външен на апартамента грънмаха/прекъснаха иначе щях да ти пиша от рая/ада.Когато извадих щепсела от разклонителя металните клеми просто капнаха върху мокета в хола(добре че не стана пожар), а целият разклонител се ронеше защото от пластмасов беше станал на въглероден(абе чист въглен-ронеше се с пръсти).Три месеца ме беше страх да натисна ключовете за запалване на лампите в апартамента.
    В новият апартамент бяха обърнали фазата и нулата отдолу(имаме вътрешно табло на кооперацията) един ел.техник който беше правил цялата ел инсталация и работеше за строителя на сградата, само защото предпочетох и платих вместо на него на друг ел.техник да ми свърже и направи допълнителна ел.инсталация в апартамента....Този човек си играеше с живота на всички които не му платиха да им свърже апартаментите и вътрешната инсталация и ел.табло....

    Момчета които дойдоха да ми слагат дайкина в хола констатираха, че в същност при мен бушоните на ел.таблото прекъсват нулата, а не фазата и ме предупредиха,ч е както се къпя с тези проточни бойлери или правя нещо друго мога аз да заема мястото на нулата, тъй като до всики ел.уреди имаше ток дори и при прекъсване от главния бушон за апартамента.За да сложат климатика спирах тока от бушона в ел.таблото на улицата където е монтиран електромера на ЕВН.Още същият ден викнаш моят ел.техник и той констатира, че във вътрешното табло(на кооперацията) е свързана фазата към моята нула.... и след рахлабване н а жиците смени местата им като ги свърза две по две с еднакви цветове преди това бяха свързани синя с кафява.

    Аз не бих оставил този таймер, но ако го оставяш поне си сложи една дефектнотокова защита, макар, че дори с нея няма да имаш 100% гаранция

  17. Member Аватара на fikata
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    256
    #59

    Re:Странно нещо с програмеруемо реле за време

    Цитат Първоначално публикувано от fikata
    Никъде не съм споменал,че трябва да се елиминира фабричния ключ.Не съм си го и помислял.Що се касае до другото императивно твърдение,че преди ключа на бойлера " не е предвидено друго нищо освен предпазител да има...", аз бих казал, че не е вярно. Има бойлерно табло най често..
    И повтарям: проводникът,свързан към корпуса /защитната нула/ не трябва да се прекъсва от комутиращ елемент...Т.е. ако до ключа на бойлера идват два проводника/ фаза–нула/ от инсталацията, нулевия проводник преди ключа се раздвоява на работна нула,която се комутира от ключа/ако е двуполюсен/ и защитна нула, която се свързва на специалната клема на металния корпус...
    Цитат Първоначално публикувано от Tommorow
    http://www.napravisam.bg/?id=visuals&sid=157

    Ей тука си е написано съвсем грамотно всичко което трябва да се знае и прилага.

    @Egu - Не плаша човека...когато се проектира каквато и да е защита, независимо от това колко слойна е, винаги се прилага принципа "от мен зависи всичко" т.е. проектира се така, че всяка защита сама по себе си да е достатъчна и да не се разчита на следващия "слой" - втора, трета и т.н. Я ми кажи колко хора си продухват комбинирания вентил айде ако не на 14-15 дни то поне веднъж на няколко месеца....да ти кажа ли - николко. А броя на некачествени терморелета и честотата на дефектиране при тях до 12 месеца експлоатация? Над 50%!...

    !!! Груба грешка е да се прекъсва нулевият проводник при двупроводна инсталация !!! В този случай, ако нулевият проводник се прекара през ключа, и контактните пластини, които подават нулата към бойлера нагорят по някаква причина и не включат, тогава бойлера започва да взема "нула" от водопроводната инсталация! А ако водопроводната инсталация е изпълнена с гъвкави връзки - те не са проектирани по тях да протича електрически ток, поради което започват да греят и след известно време просто се скъсват. Ако в момента, в който се скъса гъвкава връзка, в жилището няма никой, вероятността от наводняване е доста голяма...
    Колега @ Tommorow 10x поздравления за точния изказ.
    Електробезопастността не подлежи на форумно обсъждане. От сорта на "не знам как трябва да бъде, ама при мене е така" или "ама не е ли по безопасно така защото една съседка каза, един "специалист" или един "сервизен майстор " каза. Самозвани майстори дал бог.Да се доверим на хората които са грамотни и могат
    За електробезопасността има правилници,наредби.И когато някой запознат с тях и с опит се опита да каже как трябва да бъде мигом се появяват "многознаещи" опоненти с "оригинални" идеи и да надхвърлят 55 мнения като тук..
    Нека не забравяме,че дали искаме да си направим гайдата с компресор, бойлера с програматор или с безжично управление /рутер/ не трябва да нарушаваме степента му на електробезопасност като електросъоръжение.
    Все пак касае се за човешки живот. А гол и мокър човек под душа е много уязвим..

  18. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2010
    Мнения
    132
    #60

    Re:Странно нещо с програмеруемо реле за време

    Темата позагуби насоката си, не смятах да пиша, но....
    За да не погребвате бъдещата си жена месец преди свадбата си като мой съсед, НЕ ПРАВЕТЕ НИКАКВИ ПРОМЕНИ ПО ЕЛ. ИНСТАЛАЦИЯТА, ОСОБЕНО НА БОЙЛЕРА!!!
    Особено ако не сте специалисти в областта!Нагледал съм се на какви ли не изпълнения, въпросния програматор го имам в колекцията си в къщи, както и доста негови събратя.Не че не стават, но задължително след модифициране.Да си призная, даже като си купя нов бойлер, първо го преработвам, да стане както трябва да е, защото живота ми и на близките ми е по-мил от съмнителната им гаранция.Досега не съм срещнал бойлер, на който всичко да му е наред, та следващите 5-6 години да не го пипам.Да не говорим, че е АБСОЛЮТНО НЕДОПУСТИМО ДА ГО ВКЛЮЧВАТЕ ПРЕЗ ЩТЕПСЕЛ,та бил то и шоко, занулен и т. н.
    Когато бях ученик, момичето с което седях на един чин, стоя в банята часове, преди да се прибере баща и, и да спре тока.Майка и, е била през цялото време на пода между нея и вратата, убита от ток от бойлера.Не се учудих на другия ден на белия кичур в косата и ....
    Не си играйте с тока, той не се шегува и не прощава!Особено в мократа баня!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Реле за време
    От Rutsmata във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 14
    Последно: 05-02-24, 08:56
  2. Схема реле време.
    От iwoto във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 15
    Последно: 18-10-17, 01:53
  3. Управление акумулираща печка с реле за време
    От integer във форум Друга битова техника
    Отговори: 48
    Последно: 25-01-11, 10:57
  4. Безжичен звъниц + реле, нещо не се получава!
    От adgj във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 17
    Последно: 17-05-10, 01:34
  5. Търся реле за време Relog 6TZ61 0,1s-10 min
    От ivanivanivan във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 2
    Последно: 07-10-09, 23:27

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе