Страница 4 от 7 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследноПоследно
Резултати от 46 до 60 от общо 95
Like Tree61Одобрявам

Смяна на стар бойлер с нов и подвързването му към ел.инсталацията!

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #46

    Отговор: Смяна на стар бойлер с нов и подвързването му към ел.инсталацията!

    За съжаление не е достатъчен. Знам как се прави заземяване - известно време се занимавах с монтаж на гръмоотводи, знам и нормите и колко се спазват. Работил съм и в ТЕЦ така че знам от къде "идва нулата". Но въпроса ми е друг.

    След като до таблото в апартамента/къщата имаме 2 проводника - фаза и нула, а след таблото три проводника (фаза, нула и земя), то къде е свързан третия проводник (земята)?

    ..... "какъв е смисълът от земен проводник, ако не е свързан с нулата в ГРТ?".
    По-скоро какъв е смисъла ако Е, свързан към нулата? Защото когато е свързан това означава, че се прави зануляване и в такъв случай няма нужда от трети проводник - зануляването се прави с работещата "нула".
    Този пост е редактиран от Pat; 04-02-16 в 11:06.
    SPSt и mirandi харесват това.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #47

    Отговор: Смяна на стар бойлер с нов и подвързването му към ел.инсталацията!

    Цитат Първоначално публикувано от Pat Виж публикацията
    Знам как се прави заземяване - известно време се занимавах с монтаж на гръмоотводи, знам и нормите и колко се спазват.
    Интересно как и накъде се отвежда "гръм"?!?!

    Всъщност правилно е да се каже мълниезащита или мълниеотвод, но това са излишни подробности, нали?

    Цитат Първоначално публикувано от Pat Виж публикацията
    Знам как се прави заземяване
    Аз вкъщи го направих посредством набиване на медни колове, ти как го правиш с поцинкована ламарина ли?

  4. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #48

    Отговор: Смяна на стар бойлер с нов и подвързването му към ел.инсталацията!

    Благодаря за безплатния урок , но наистина това са подробности които не са обект нито на темата нито на форума. Щом си разбрал за какво иде реч , явно съм бил достатъчно ясен.

    Медта не е подходяща за подобни колове защото се окислява много лесно и се нарушава проводимостта и. Има изработени за целта поцинковани колове които се забиват в земята. Основния мълниеотвод обикновено е алуминиев и се съединява с продължението на кола със скоба в специална кутия. Там се правят и периодичните замервания на заземяването.


    За медните колове трябва да са взети мерки против корозия. Или те самите да са защитени - поцинковани, калайдисани.... Или средата в която се забиват да не ги корозира, примерно бетон. А най-добре според мен е помеднен стоманен кол.

    препоръчва се използването на подобрен смесител за заземление (GEM), за да се гарантира по-добро заземяване. GEM е материал, чиято основа е въглен на прах с ниско съпротивление и некорозионен, който спомага за ефективността на заземяването особено в областите с лоша проводимост. GEM съдържа втвърдявщ цимент, когато е необходимо да се осигури постоянно, без необходимост от поддръжка заземление с ниско съпротивление, което никога не се просмуква или отмива. GEM не се отразява неблагоприятно на почвата, не отделя йони и не замърсява подпочвените води. GEM съответства на стандарта IEC 62561-7 и е уеднаквен със стандарта NF C 17-102 за оптимизиране и намаляване на съпротивлението в почвата.
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от Pat; 04-02-16 в 12:02.

  5. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #49

    Отговор: Смяна на стар бойлер с нов и подвързването му към ел.инсталацията!

    Цитат Първоначално публикувано от Pat Виж публикацията
    Благодаря за безплатния урок , но наистина това са подробности които не са обект нито на темата нито на форума. Щом си разбрал за какво иде реч , явно съм бил достатъчно ясен.

    Медта не е подходяща за подобни колове защото се окислява много лесно и се нарушава проводимостта и. Има изработени за целта поцинковани колове които се забиват в земята. Основния мълниеотвод обикновено е алуминиев и се съединява с продължението на кола със скоба в специална кутия. Там се правят и периодичните замервания на заземяването.

    За медните колове трябва да са взети мерки против корозия. Или те самите да са защитени - поцинковани, калайдисани.... Или средата в която се забиват да не ги корозира, примерно бетон.
    Всичко с медните колове е като по учебник. Става много културно. Да, мълниеотводът ми е с алуминиев проводник до медният кол.
    Pat одобрява това.

  6. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #50

    Отговор: Смяна на стар бойлер с нов и подвързването му към ел.инсталацията!

    Така и трябва

  7. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2013
    Мнения
    94
    #51

    Отговор: Смяна на стар бойлер с нов и подвързването му към ел.инсталацията!

    Цитат Първоначално публикувано от Pat Виж публикацията
    За съжаление не е достатъчен. Знам как се прави заземяване - известно време се занимавах с монтаж на гръмоотводи, знам и нормите и колко се спазват. Работил съм и в ТЕЦ така че знам от къде "идва нулата". Но въпроса ми е друг.

    След като до таблото в апартамента/къщата имаме 2 проводника - фаза и нула, а след таблото три проводника (фаза, нула и земя), то къде е свързан третия проводник (земята)?



    По-скоро какъв е смисъла ако Е, свързан към нулата? Защото когато е свързан това означава, че се прави зануляване и в такъв случай няма нужда от трети проводник - зануляването се прави с работещата "нула".
    Всъщност се прави и зануляване и заземяване, което според мен не е правилно, но е масова практика.
    А третият проводник служи за пренасяне на евентуална утечка до безопасно място (заземяване, зануляване).
    С други думи при идващи само фаза и нула, не е никакъв проблем да се сложи ДТЗ, ако СЛЕД нея има фаза, нула и защитен проводник. ДТЗ обаче няма как да работи ако СЛЕД нея няма защитен проводник. Факт.
    Този отговор как е?

  8.  
     
  9. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #52

    Отговор: Смяна на стар бойлер с нов и подвързването му към ел.инсталацията!

    а бе човек, толкова ли е сложен въпроса? към какво е свързан третия проводник в таблото?

  10. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2013
    Мнения
    94
    #53

    Отговор: Смяна на стар бойлер с нов и подвързването му към ел.инсталацията!

    Към нулата преди ДТЗ е свързан, както е на "схемата в ученическа тетрадка", която дадох по-рано.

  11. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #54

    Отговор: Смяна на стар бойлер с нов и подвързването му към ел.инсталацията!

    Добре, в този случай защитата как може да измери потенциална разлика между "нула" и пак "нула"? Защото на практика това е втора нула, а не "земя".

  12. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2013
    Мнения
    94
    #55

    Отговор: Смяна на стар бойлер с нов и подвързването му към ел.инсталацията!

    Цитат Първоначално публикувано от Pat Виж публикацията
    Добре, в този случай защитата как може да измери потенциална разлика между "нула" и пак "нула"? Защото на практика това е втора нула, а не "земя".
    Защитата изключва, защото има разлика в потенциала между фазата и нулата, а защитният проводник отвежда тази утечка на безопасно място, било то работна нула, било то земно.
    Няма връзка между защитния проводник и ДТЗ никъде.
    nikolov333 и AC_From_Hell харесват това.

  13. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #56

    Отговор: Смяна на стар бойлер с нов и подвързването му към ел.инсталацията!

    Защитата не работи така. Писал съм го още в началото на спора ни. Векторната сума на токовете в ДТЗ от фазовия и нулевия проводник е нула, когато няма утечка. Защитата сравнява тази нула с потенциала на третия проводник "земята" и когато там се появи напрежение (утечка) защитата сработва.
    Казано по друг начин, при правилно изградена инсталация и свързана ДТЗ, ако дадеш накъсо фазата и нулата защитата не трябва да сработи, а трябва да "падне" предпазителя след нея.

    При твоето свързване, защита сработва защото веригата за третия "проводник" се затваря през обекта който трябва да бъде уж предпазен. Тоест тя регистрира проблема, а не ни предпазва от него. ...или не така както би трябвало да бъде....

    От това по-ясно не мога да го напиша......
    Този пост е редактиран от Pat; 05-02-16 в 00:09.
    SPSt, ttanev и mirandi харесват това.

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #57

    Отговор: Смяна на стар бойлер с нов и подвързването му към ел.инсталацията!

    Цитат Първоначално публикувано от Pat Виж публикацията
    При твоето свързване, защита сработва защото веригата за третия "проводник" се затваря през обекта който трябва да бъде уж предпазен. Тоест тя регистрира проблема, а не ни предпазва от него. ...
    Пробил нагревател примерно? От какво ще го пази твоята защита, повече от тази на Андропов?
    Я сега ти да се обясниш, че не схващам разликата.

  16. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #58

    Отговор: Смяна на стар бойлер с нов и подвързването му към ел.инсталацията!

    Звучи добре, ако беше 1995г.

    Ти говориш за ELCB - Earth Leakage Circuit Breaker. Технология, която не се ползва от мнооого години.

    В днешно време ДТЗ е RCD (Residual Current Device) или иначе казано RCCB (Residual Current Circuit Breaker).

    ELCB мери НАПРЕЖЕНИЕ при трите проводника и това е проблем, защото, ако заземителният проводник има проблем или като цяло нещо по "земята" не е ОК, ДТЗ няма да сработи, защото няма да засече утечка, която се случва през тялото ти или друго място.

    Затова актуалните ДТЗ мерят ТОК между фаза и нула и не се интересуват от никакви "земи". Има ли нещо различно от 0мА между фаза и нула - защитата сработва, защото част от тока отива другаде - независимо дали в заземителния проводник или неговият заместник - ти.

    Edit: Сега се сетих, че има и ELCB-та, които мерят ток, но и там е същата ситуация... Целият проблем идва от това, че тези защити са само спрямо заземителния проводник.
    Този пост е редактиран от AC_From_Hell; 05-02-16 в 00:33.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2013
    Мнения
    94
    #59

    Отговор: Смяна на стар бойлер с нов и подвързването му към ел.инсталацията!

    Цитат Първоначално публикувано от Pat Виж публикацията
    Защитата не работи така. Писал съм го още в началото на спора ни. Векторната сума на токовете в ДТЗ от фазовия и нулевия проводник е нула, когато няма утечка. Защитата сравнява тази нула с потенциала на третия проводник "земята" и когато там се появи напрежение (утечка) защитата сработва.
    Казано по друг начин, при правилно изградена инсталация и свързана ДТЗ, ако дадеш накъсо фазата и нулата защитата не трябва да сработи, а трябва да "падне" предпазителя след нея.

    При твоето свързване, защита сработва защото веригата за третия "проводник" се затваря през обекта който трябва да бъде уж предпазен. Тоест тя регистрира проблема, а не ни предпазва от него. ...или не така както би трябвало да бъде....

    От това по-ясно не мога да го напиша......
    Напротив, защитата работи точно така. Тя няма как да сравни сумата от токовете на фазата и нулата с тока в третия проводник, защото няма абсолютно никаква връзка с него. Никъде. Без значение дали има само L+N входящи или са фаза, L+N+PE. В никой случай земният (защитният) проводник няма нищо общо с ДТЗ.
    И да, защитата реагира на проблема, защото е просто защита, а не ясновидка, която знае точно в кой момент ще се появи проблемът. Работата е там, че след като се появи въпросният проблем, защитата ще изключи за по-малко от 300мс, което е достатъчно кратко време, за да няма опасност за живота на човек.
    Третият проводник е за да отведе тока на утечка в земята и няма нищо общо с ДТЗ.

    Kasap, чети внимателно - АндроНов
    AC_From_Hell одобрява това.

  18. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #60

    Отговор: Смяна на стар бойлер с нов и подвързването му към ел.инсталацията!

    @Касапа...
    Въпроса ти показва единствено че нямаш понятие за какви случаи се използва ДТЗ.
    Пробит нагревател няма нужда от такава, на него едно зануляване на корпуса му е напълно достатъчно.
    Нагледен пример - това е последния нагревател който смених на бойлера у дома.
    Както виждате все още пиша....


    =================
    Зaтoвa aĸтyaлнитe ДTЗ мepят TOK мeждy фaзa и нyлa и нe ce интepecyвaт oт ниĸaĸви "зeми". Имa ли нeщo paзличнo oт 0мA мeждy фaзa и нyлa - зaщитaтa cpaбoтвa, зaщoтo чacт oт тoĸa oтивa дpyгaдe - нeзaвиcимo дaли в зaзeмитeлния пpoвoдниĸ или нeгoвият зaмecтниĸ - ти.
    Явно не можеш да осмислиш какъв абсурд си написал - ток между фаза и нула винаги протича когато има товар.Това което искаш да ми обясниш е нещо като да дефинираш обем само с две точки.
    Tя нямa ĸaĸ дa cpaвни cyмaтa oт тoĸoвeтe нa фaзaтa и нyлaтa c тoĸa в тpeтия пpoвoдниĸ, зaщoтo нямa aбcoлютнo ниĸaĸвa вpъзĸa c нeгo. Hиĸъдe. Бeз знaчeниe дaли имa caмo фaзa и нyлa вxoдящи фaзa, нyлa и зeмя. B ниĸoй cлyчaй зeмният (зaщитният) пpoвoдниĸ нямa нищo oбщo c ДTЗ.
    За токов трансформатор не си ли чувал? ...че и схема ти дадох в началото..... И да именно защото защитния проводник не трябва да "има нищо общо" затова е грешно да се свързва към нулата на инсталацията както твърдиш ти.
    Този пост е редактиран от Pat; 05-02-16 в 00:53.
    SPSt и mirandi харесват това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 4 от 7 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Смяна на нагревател на бойлер Елдоминвест
    От BAlexandrov във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 20
    Последно: 04-10-13, 22:18
  2. Проблем с инсталацията
    От TORO във форум Общ - софтуер
    Отговори: 8
    Последно: 13-04-08, 20:26
  3. Проблем при инсталацията на MSNMessenger 7
    От bushy във форум Общ - софтуер
    Отговори: 2
    Последно: 23-01-05, 15:09
  4. Проблем с инсталацията на BBO Бридж
    От PANTERA във форум Общ - софтуер
    Отговори: 6
    Последно: 16-12-03, 19:56
  5. win XP проблем с инсталацията
    От seso във форум Windows
    Отговори: 22
    Последно: 19-10-02, 00:54

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе