То на минимума още преди над 10г японците хванаха СОР=12
То на минимума още преди над 10г японците хванаха СОР=12
Аз вече се уморих да повтарям, че проектен товар не е максимален. Обаче някои хора продължават да си мислят, че това което са видели в еуровента показва колко ще топли дадената машина и си правят погрешните изводи че 7-9-12 ще топлят еднакво.
Данните съм ги взел от technical data book. Там пише всичко. Какъв е моделът на компресора, колко вата е ел. двигателя на вентилатора навън, този вътре, какви въздушни потоци преминават за час и т.н. Каквото такова. Не знам как може да се определи колко вата топлинна мощност излъчва, за да се определи СОР във всеки момент. Това е като котлите на твърдо гориво. Производителят е дал някакъв процент ефективност, но колко топлина се усвоява един господ знае.
Може ли някой да ми обясни като на лаик как да свържа машинката с домашна мрежа. В съседна сграда разполагам с рутер на виваком (черен рутер хуавей предполам) и в същата тази друга постройка има рутер на А1. Той е пък бял ... Бутон WPS на черния рутер нямам. Някой ще се наеме ли да ми обясни какво да правя? На андроид телефон съм инсталирал приложението Onecta - Daikin. Пише ми "Добро утро". Под него са два бутона: "Да добавим вашия първи модул!" и тория "Свържи към дом".
Под капака климатика има iD и парола, съответно в менюто на приложението ви дава тази опция за свързване.
Активирате wiFi на климатика както е описано в упуутването , след което през приложението избирате да се свържете по ID и парола. Важно условие е устройството на което е качено приложението да е свързано към конкретният рутер който ще ползвата за климатика и рутера да има интернвт мрежа ( само с локална мрежа не става). При мен с WSP бутона се получава с променлив успех.
- - - - - - - - - -
Относно еднаквостта на хардуера не мога да се съглася че 7 9 12 биха отдавали еднакво количество топлина при условие че топлообмемниците би следвало да не са с еднаква площ.
Този пост е редактиран от Deliivanov; 28-10-22 в 14:54.
Под еднакъв хардуер, разбирай и "еднакви по площ" топлообменници и количество фреон.
Ха, и то кво излиза, закво ти е 12 ка като при - температури вади топло колкото 7 ца. Така де при 7 градуса външна температура кой го интереаува колко кв вади
Всичко е еднакво. Изглежда разликата е основно в управлението на компресора. При 20-ката (7-ца), 25-цата (9-ка) и 35-цата (дванадесетка) компресорът е еднакъв. По-точно 1YC25GXD#C му е модела, каквото и да означава това. Ще ти дам пример с автомобилен двигател. Да кажем БМВ Е87 с двулитров дизелов двигател се предлага във версия 122 конски сили, 140 и 163 к.с. Всичко им е еднакво. Разликата е в софтуера. Просто при версията 120 "коня" двигателят, всички системи включително турбопълненето, са със запас. Това позволява изстискване на повече мощност без смяна на части. Опел също имат такива двигатели. Мисля че бяха 120 к.с., 160 к.с.... Нещо такова. Е, и там е абсолютно същото. Купуваш си 120 коня, плащаш по-малък данък, наливат ти софтуера като за 160 и караш с повече мощност.
Да се върнем на климатика. Компресорът позволява работа с широк диапазон хладилен агент. Може да му се подават от 120 вата минимум до 800 вата. В случая ... примерно казвам, 9-ката е спъната да не приема повече от да кажем 650 вата към компресора, 7-цата пък да е на 500 вата, а дванайската - до максималните безопасни 800 вата. Така се получава разликата в хладилната мощност при абсолютно всичко еднакво - размери на модулите, на тръбите, количество R32 и каквото има там. Обяснението не е професионално, но аз така го разбирам и затова пожелах да закупя 20-ката. Не че знаех кой може да ми го направи на "девятка" ако потрябва.
Обяснението Ви беше доста красноречиво.
Не разбирам само какъв му е кяра на производителя да търси повече пари за по големия модел като е набутал същия хардуер вътре.Айде да кажем за повече плащаш повече, но в такъв случай излиза че 7 е най неизгоден за производство.
П.С. Радвам се че моите 12 ки ги взех на оферта, горе долу като за 7 ци
разбира се че е много изгодно за производителя .. то за това има примери и с двигатели там е още по изгодно .. произвеждаш едно изделие ,продаваш 3 различни покривайки цяла гама като топлинна мощност
Понеже, събудихте научното ми любопитство.
Това ще рече ли ,че най-малкият модел има най-голям хардуерен запас и съответно очакваният експлоатационен живот ще е по голям.Съответно потребителя се е прецакал веднъж като плати повече само за различен софтуер и втори път като машината му има по кратък живот за сметка на завишените параметри?
Извинявам се ако спамим в темата въпреки че въпроса има отношение към нея.