Точно когато е под нулата е най изгодно да не го изключваш, защото при включванйе ако нещо "изпука" сметкат аза ток ще ти е бял кахър в сравнение със сметката от изпукването.Първоначално публикувано от romano_bg
Точно когато е под нулата е най изгодно да не го изключваш, защото при включванйе ако нещо "изпука" сметкат аза ток ще ти е бял кахър в сравнение със сметката от изпукването.Първоначално публикувано от romano_bg
Днес забелязах ефекта на подгряване на компресора, което автоматично се включи при спадане на външната температура и изключи при покачването и. Вчера през деня спрях климатизатора от дистанционното управление, поради липса на нужда от отопление на помещението, при това и сравнително високите външни температури. Не след дълго климатизатора заработи с консумация от 8W (stand-by режим). Интересното обаче е, че през нощта (някъде към 2:30) при спад на външната под 6.5 градуса се е включило подгряването, с което консумацията е станала 27W. Днес сутринта при покачване на температурата до 6.5 градуса, подгряването се изключи (около 9:30). Нагледно инфо тук:
[img width=800 height=318]http://img109.imageshack.us/img109/3694/heating.gif[/img]
Интересното е че, когато климатизатора работи в активен режим (не в stand-by) и компресора е спрял заради липса на необходимост от допълнително затопляне на помещението, тогава консумацията не скача над 18W. Можеби са преценили, че при честите пускания акумулираната топлина от загубите в намотките ще е достатъчна да поддържа номиналната температура в кратките моменти на изчакване (които понякога могат и да са до 2-3 часа). Така, че като цяло за 12LCC вече спор няма - има си подгряване при изключено състояние и то е с адекватна стойност около 27-28W.
Абре това с какво го мериш, че и диаграма даже я ме светни да взема за експеримента да замеря и аз моя кога кво що харчи ?
Ето тук малко повечеко информация за системката: http://energy.bjr-labs.com/Първоначално публикувано от zeroslav
Описана е по-подробно в друга тема във форума: http://forum.setcom.bg/index.php/top...html#msg282733
Господин Рибов, супер сте! Желая успехи!
Здравейте,
Ще използвам темата за да си задам въпроса.
При вкопаване на пакета с тръбите в стената имали значение в кой край зад вътрешното тяло ще излязат?
Става дума за general 12LD.
По-добре е да излезнат от дясно. Въпреки това, извода може да се направи и от лявата страна, като има предвиден отвор за кондензната тръба и в лявата част на ваната (премества се запушващата тапа) а самия тръбен път ще се огъне вътре и ще направи завой вместо към дясно (където е по-кратко за излизане) към лявата част.
От дясно стоейки с лице към стената?
Имам и още един въпрос.
На вид кондензната тръба ми изглежда малко "лабава" като материал. Дали няма да се разтури в стената и да ми се наложи след година да разбивам пак?
Не прави тази глупост да ги вкопаваш тръбите. Изкопаи си канал и вгради PVC тръба Ф50 и така хем ще може да се извадят при нужда а и няма да има евентуалан конденз по мазилката при режим охлаждане.
VeleV.Klima, мн. благодаря за идеята.
Бях се замислил за вграден кабел канал, но това с ф50 е доста по-добро.
За съжаление за едната машина пакета вече е замазан...после се замислих за проблематиката около това.
Да, погледнат в лице климатика (стената) се пада отдясно. Иначе както предлага Velev, в отделна тръба ще е по-добре ако се наложи смяна на машината. Освен това трябва да се предвиди и наклон на целия път надолу по посока на външното тяло за да може да изтича конденза. Друго важно нещо е тръбната изолация на медните тръби - дали единична или двойна е въпрос на преценка дали ще стане по-дебел пакета (по правило трябва всяка тръба да е в отделна изолация), която помага образувания конденз от самия тръбен път (в режим на охлаждане) да не се абсорбира в стената и да я мокри. За предпочитане е където е вкопано, изолацията да е цяло парче, без снадки.Първоначално публикувано от pann
Дори и в отделна изолация при бандажирането се свива пакета и изолацията си намалява дебелината, виждал съм така стегнат пакет все едно няма изолация. Това лято ходих да видя един климатик дето тръбите ги е вкопал и се оплакваше че тече конденза по стената е причината беше в мръсен топлобменик.
10X Board_Man.
Пакета влиза през цокъла на къщата малко над пода на стаята. После вкопан вертикално на горе 2м. и излиза там където ще е вътр. тяло.
Подготовката на пакета е с изолация на всяка от медните тръби. За съжаление за да довърша по-бързо помещението за монтажа на климатика побързах да замажа и шпакловам.
Но за втората машина ще подходя по-разумно. Според съветите ще заложа в стената тръба ф50 като завоя през стената, тъй като трябва да е по-плавна дъга, ще направя с колена по 45° та до отвън. Мисля , че ще стане супер! И предполагам ще е обслужваемо.
Благодаря за съветите Board_Man, VeleV.Klima.
Не ти трябват колена тръбата се огъва като я нагрееш.