А иначе стандартната кондензна тръба какъв живот има?
А иначе стандартната кондензна тръба какъв живот има?
На теория не мога да кажа, но от практиката при мен, тази която не е изложена на слънчев пек (тази, която минава през стаята ми) не е мръднала за 3 години. Същата ползвам и за външното тяло (една гуфрирана), която лятото се нагрява до адски температури. Въпреки, че е станала по-крехка от това нагряване, до момента все още не се е напукала или пробила за 3 годишно ползване в тези условия. Предимството и е в гъвкавостта, но те ти пречи ако искаш да се презасраховаш да сложиш и друга тръба. Ако втората машина ще я поставяш в отделен тръбен канал, тогава не мисля че ще е необходимо да се презастраховаш - дори и да стане пробив, което е малко вероятно, то той ще се отведе от голямата тръба.Първоначално публикувано от pann
Здравейте,
Аз искам да попитам за помощ относно една тема на колега от форума.
По спомен ще я опиша. Та въпросния колега (не запомних ник) беше дал препратка към изследване на климатик, Фуджитсу, като беше изследвал за една година целия му ток, който харчи.
По помен беше някаква дипломна работа към Техническия университет.
Ще се радвам да ми помогнете с намирането на въпросния файл, че от 2 часа се ровя и все още не мога да я намеря.
Благодаря предварително.
Това е описание на Board man намери го във форума на Фуджитсу като ник и мисля в подписа му седеше темата или поне това което те интересува.
Иди в по-горната секция - "Всичко за климатиците" и виж темата - "Колко ми харчи климатика" закачена най-отгоре.
Не е дипломна работа, доста по-опростено и практично е. Ето го директния линк: http://hvac.bjr-labs.com/hvac.pdfПървоначално публикувано от JTD
Но имай предвид, че това не е типичния случай на употреба на този модел климатик. В примерите, които са дадени той е поставен в значително по-малко помещение отколкото се препоръчва за този модел. Иначе може да проследиш и текущата статистика в реално време в система, която прави директен мониторинг и в момента от линка в подписа ми. Необходимо е първо да избереш устройство от тук:
http://www.energy.bjr-labs.com/?page=select
след което да отидеш на страницата, която визуализира резултатите тук:
http://www.energy.bjr-labs.com/?page=monitor
Там освен графики има и таблична форма с актуалните данни за предните месеци:
http://www.energy.bjr-labs.com/?page=monitor&grt=6
[img width=800 height=358]http://i52.tinypic.com/16iha83.jpg[/img]
Някой може ли да ми разтълкува тая картинка.Дали правилно съм разбрал че таблицата показва при каква външна и вътрешна температура колко консумира и отдава климатика като мощност.Но не мога да разбера какви са вторите температури отвесно.Не можах да намеря дефиниции за CDB и CWB.http://www.fmair.co.uk/download_file.../files/secure/
Сух и мокър термометър.
Още един интересен факт по отношение на управлението на вътрешния вентилатор при моделите LCC/LD и LGC: При първите процесора следи честотата на въртене и подава коригиращо напрежение. Това става като от изхода на мотора постъпва сигнал към входа на процесора. При модела LGC такава опция не се предвижда. Подава се само сигнал от процесора към мотора - напрежение, с което се задава скоростта на въртене, но от мотора не постъпва сигнал към процесора с който да бъде следено самото движение (честота) чрез обратна връзка. С оглед на това, процесора на LGC не може да диагностира повреда в двигателя на вътрешния вентилатор. По отношение на външен вентилатор - и двата модела (LD и LGC) следят сигнал от мотора на вентилатора, с което могат да открият повреда в него, както и да прочетат реалната честота на въртене.
Ето сервизните на трите марки:
http://www.fgeurofred.co.uk/default.asp?docId=12663
Здравейте колеги, за първи път имаме проблем с Fuji Elektric 12 LGC от този тип: вътрешното тяло, когато е на супер тих режим издава монотонно тракане. Огледахме всички възможни варианти за които се сещаме - евентуално дисбаланс на турбината, смазахме втулката на тампона, огледахме оста на турбината за наранявания и кривини. Клиента казава, че това е на определен период, не е постоянно. Някакви идеи? Благодаря предварително!
Ако проблема е в един тих звук от сорта на: "тък..тък..тък.." то това е породено от тампона (предполагам че в следствие на дисбаланс на турбината и е чест проблем за тези климатици). Аз предполагам че целия тампон, който ляга в профилираното легло на пластмасовото шаси вибрира (а той е гумен) и този звук е породен от звука от прилепването на самия тампон към пластмасата. Може да се пробва да се укрепи самия тампон по-добре (по-стегнато) към самото легло. За целта при монтажа да се подпъхне някаква допълнителна лента в леглото (а защо не и гъвкава лента от мек плат, който да пречи на гумата на тампона да прилепва към пластмасата.Първоначално публикувано от klimastil
Здравейте ,тези филтри Йонизиращ филтър и Ябълков катехинов филтър
на ASHA 12 LGC усещат ли се и за колко време. В магазинът ми казаха ,че след около 3 мес. се изхабяват и дори е по добре да се махнат ?
мисля че, ЛГЦ няма йонизиращ филтър, до колкото знам за другия горе долу е така, но за ароматизиране продават ароматизатори и то евтини. виж плазмата при ЛДЦ е друго.Първоначално публикувано от ivosladur
Здравейте!
Тия дни ще ми монтират 2 машини - една 09LD плазма и една 09LG. Бях избрал места за външните тела така, че да има под 1 метър тръбен път, но достъпът до тях е по-сложен - 8 метра височина на гладка фасада.
Монтажниците ми предлагат друг вариант - да изместим машините на достъпни за ремонт и поддръжка места. Едната отива под един прозорец на фасадата, а другата на парапета на балкона. Така тръбният път и на двете ще иде на около 3 метра. При тоя вариант машините ще слезнат на 1.50 м под нивото на вътрешните тела.
За денивелацията ми обясниха, че това е по-добрият вариант, тъй като маслото ще остава във външните тела. За растоянието казаха, че няма да се отрази на работата, а е по-добре машините да са на достъпно за ремонти и поддръжка място.
Смятам да приема варианта им, но все пак ще съм по-спокоен ако чуя още няколко мнения по въпроса.
Благодаря ви!