Поради начина на работа на термопомпените системи.
Защото и пренагряването(superheat) спада и има опасност да засмуче недоизпарен фреон. При +7 максималната консумирана мощност примерно може да е 2 киловата и при -10 да я ограничат до 1,3 киловата.
Всичко зависи от големината на външния топлообменник и от дебита на външния вентилатор.
Може може , само че Сервизното казва че на +7 и на -15 , InputPower е почти една и съща(с лек превес при отрицателната) за 24° вътрешна ?
Ами сега ?
Изпратено от моят SM-N9005 с помощта на Tapatalk
Не се радвам , хич не ми дреме , искам да разбера евровент дали е верен и дали данните се дават по номинал ... винаги ?
Изпратено от моят SM-N9005 с помощта на Tapatalk
В евровент е дадена няква средна измерена стойност на топлоотдаване при -15 при консумация дадена при номинал от производителя , която понякога съвпада понякога не с данните от сервизното ... то затова е тест , да се види какво може при гранична температура. От нея смятат и копа в последствие за определената температура ....
Това че не винаги съвпадат с данни на производителя е показателно. Тестват ли машини с реотани в тавите ?
Изпратено от моят SM-N9005 с помощта на Tapatalk
Няма как данните на Евровент да са измишльотина. Просто не биха си го позволили. Как стават измерванията според мен.
Поставя се дадената машина в тестова среда -15 външна +20 зададена вътрешна. Работи примерно два часа при тези условия. Измерват отдадената мощност, измерват изразходената мощност и от там смярат КОПа. Като не ги интересува през тези два часа колко време машината е работила на номинал или на максимал.
А и как да накарат компресора да работи един час само на номинал за да си направят замерванията? Ако все пак могат да го накарат то със сигурност щеше да е упоменато.
Това са си мои разсъждения. Може и да са пълна глупост.
Този пост е редактиран от mimojef; 08-09-18 в 09:36.
Сега погледнах какво дават в евровент за Fujitsu 12 lmca - максимална отдадена мощност при -7°: 3,1 киловата, консумация 1,28 киловата; максимална отдадена мощност при -15°: 2,6 киловата, консумация 1,36 киловата.
В таблицата дадена в сервизното доста са му завишили резултатите, според мен... Излиза, че при +7° градуса 12lmca с 8 кила вътрешно и 26 кила външно тяло отдава почти колкото 18-ка на панасоник с един метър вътрешно тяло, двойно-роторен компресор и 46 кила външно тяло. Тия китайци направо са се оляли...
Jack , а сега кажи къде видя че това е максимална отдавана ....
Не ми дреме какво отдава , само да стане ясно от къде/как разбирате за кой модел е дадена максимална и за кой номинална отдавана мощност от една и съща марка ?
Изпратено от моят SM-N9005 с помощта на Tapatalk
В евровента по принцип посочват максималните отдавани мощности, защото:
- първо бивалентна температура означава минималната температура, до която климатика може да си поддържа проектния капацитет, без помощ от друг отоплителен уред, това значи да работи с максималните си възможности
- второ TOL означава Operational Limit Temperature, демек гранична работна температура на уреда.
И двата показатела в евровент показват гранични(макс.) капацитети при гранични температури.
Номиналният капацитет е посочен при +7°
Този пост е редактиран от Jack Krauser; 07-09-18 в 18:29.
Добре , но при положение че при TOL някои машини имат COP > 2~3 , не ми се връзва да е последната отдавана точно преди машината да се повреди. Не трябва ли да падне до 1-ца ... А и при -15 има колонка COP , който не се ли дава при някъква осреднена консумация на която машината е способна да работи стабилно.
Изпратено от моят SM-N9005 с помощта на Tapatalk
На някои въпроси човек може да си отговори след като си купи даден климатик. При външна +5°..+7° на единият климатик ватметъра е показвал 2380W, при -12°...-15° същият повече от 1450W не може. Не бех повторил повече марката. Сега чакам човека с 07kgta да сподели зимните впечатления и да приключвам с четенето и гадаенето по сервизните, евровентове и прочие.
12LGC, при положителни температури, максимална консумация съм виждал 1800W.
При -20гр., максимална консумация, 1550W мисля.
При наличие на време, ще постна моята методика за определяне на топлоотдаване, СОР и т.н., почти независеща от дебита.
Не става за всички климатици обаче.
Дебита е най-труден, да не казвам невъзможен за измерване.
Този пост е редактиран от zxc0; 07-09-18 в 21:25.