Ако жлъчта е най-силният ти аргумент...наистина е добре да спреш да опонираш.Първоначално публикувано от rkk
Ако жлъчта е най-силният ти аргумент...наистина е добре да спреш да опонираш.Първоначално публикувано от rkk
Знам. Но ти не знаеш и отричаш формули, отричаш книги, но знай, че аз не съм майстор като теб, че да имам възможността да си експериментирам на гърба на клиента, докато се науча. Впрочем, някои от майсторите не се научават, или не искат да се научат цял живот.Първоначално публикувано от rkk
За последно бях доволен от майстор-всезнайко, когато ми налепи плочки в банята, но доволството ми продължи не повече от 3 години. Всичко уж можеше, всичко разбираше, всичко знаеше, когато го запитах няма ли да се отлепят плочките, след като не ги е накиснал достатъчно часове във водата. И за да ми докаже, че не бърза просто да ми вземе парите, дрема две-три цели нощи в банята, а като сложи плочките ми поиска по 4 мои надници на нощ, аз му дадох по 5, че знае всичко, но на третата година плочките почнаха да се отлепват. Звъня и го питам защо, той ми вика, че съм бил взел неправилните плочки, демек – аз съм си виновен, но няма проблем, той ще ми оправи грешката, обаче трябва да платя и за къртенето на цимента. Свърших всичко сам и 15 години от тогава, една плочка не ми е мръднала.
Ето откъде идва и печално известната пагубна мания на българина да си прави всичко сам. Виждал съм отлични лекари, които бързат да свършат с пациенти, за да свършат работа, която е под достойнството или нормите на "майсторите" им в къщи. После се чудим защо не ни лекуват както трябва, защо политиците ни крадат и лъжат, защо който се докопа до пост първо гледа да се облагодетелства - ами че как по друг начин да се насмогне на майстори като теб, (които носят отговорност само на думи, а на практика клиентът им е веновен за всичко), а който не може - да си гледа безучастно или да си прави всичко сам. Ами защото има диктатура на простотията, неграмотността и наглостта у нас, майсторе – затова!
Да ,в много отношения си напълно прав.Извинявам ти се ,че те нарекох "смешник".Реагирах първосигнално ,а това не е правилно.Трябва обаче да признаеш ,че се впускаш в много отклонения ,които нямат никаква връзка с това за което става въпрос и практическите въпроси не са силата ти , а самата теория...и не толкова теорията ...ами философският поглед върху нещата от ежедневието.Трябва да призная ,че се подразних и от снимката с багерните разкопки ,които твърдиш че си дълбал с лопата...а по рано ставаше въпрос за откритието на "АЛТЕРМА",което няма нищо общо нито с теб ,нито с тези тръби дето си изтипосал на снимката и се биеш в гърдите че са твое дело...не сме деца .А относно клиентите - грешиш когато твърдиш ,че експериментирам за тяхна сметка.И не мога да разбера как ме определяш аз какво мога и какъв съм "майстор"...?Аз също преди 15 години сам си лепих плочките в банята и още не са паднали...но не схващам това дали интересува някой във форума...?
Приемам извинението, извинявай и ти. Разбира се, че нямам доказателства за работата ти с клиенттите, отнесох те към типа хора, които не знаят друго, освен да се подиграват без да разбират и не познават извинението, а сега виждам, че не е така. Прав си, че тези тръби нямат нищо общо с "Алтерма", сложих снимката, защото не успях да намеря които исках, а тези пък имат връзка с геотермалната топлина, която използвам за допълнително повишаване на COP-а. Нямаш АБСОЛЮТНО никакво основание да се дразниш от снимката, защото тръбите и разкопките са си ЛИЧНО МОЕ дело и не знам защо всички решихте, че са багерни. Пак повтарам - няма и грам истина в подозренията ви!!! Ако още някой се усъмни, мога да ви покажа и други снимки на същите тръби, но разговора ни всъщност беше за Алтерма-та. Разбира се, че Алтерма-та е японско върхово творение в областта на отоплителната техника, не мое. Разбира се, че са я направили без съдействието на скромната ми персона. Но не си прав да твърдиш, че няма нищо общо с мен, защото фреоно-водния цикъл аз собственоръчно го реализирах преди японците през 2002 година, с него се отоплявах до тази година, в момента го пригаждам към фреона R407c, който изисква по-голяма топлообменна площ от стария ми R22.Първоначално публикувано от rkk
Целта ми беше от една страна да прехвърля топлината и към другите помещения, и от друга страна - да вдигна COP-а като снижа температурата на фреона чрез охлаждането му с водата. Термодинамиката ми е стара младежка страст и любов, пресметнал съм стотици термодинамични цикли, сам бях измислил нови по-ефективни цикли, но по татово време ми отказаха издаване на патенти с безумни обяснения, и след няколкогодишно упорство, реших да не си губя повече времето с неграмотни и невъзпитани чиновници и далавераджии. Изучавал съм задълбочено класиците на термодинамиката, (дори имам копия от трудовете им, включително трудът на Карно, който дори и на ръка съм преписвал), много преди появата на климатиците у нас исках да си правя отопление с фреонов цикъл, а идеята за фреоно-водния цикъл ми е в главата от поне две, почти три десетилетия, реализирах го при първа възможност и не бих се отказал от него при никакви обстоятелства, жалко, че не е универсално приложим, но за моите условия пасна идеално, сякаш съдбата ми направи специален подарък, както сега ми прави подарък с топлото време втори месец вече, за да си завърша новия топлообменник.
Ти, вероятно си машинен инженер, за да схващаш за какви принципи става дума?
Благодаря ти за добрия тон, приятна вечер!
p.s. За да не ме заподозре някой отново в лъжа, (което не е трудно, защото нито един класиците на термодинамиката не е издаван на български), набавял съм си ги от чужбина.
p.p.s. Всъщност, тези тръби на снимката не показаха добри възможности и затова за мен са отминал етап. В главата ми е в пъти по-ефективно решение, ама пуста криза, дето не дава на човек дъх да си поеме, камо ли да финансира сам фонд "научни изследвания".
а може ли една снимка на която да се виждат снадките в дъното....
Естествено, имам такива, но в момента ми е невъзможно, ще опитам късно довечера или най-късно - утре.Първоначално публикувано от marian1
браво, респект gurom
би ли дал повече информация за твоята отоплителна система
не качва, съжалявам, по-късно
имаме централна авария от БТК
Срещнах тука да говорите за Алтерма, и потърсих из нета нещо да видя за какво иде реч. Помислих си, брех, това ще е някаква новост - чудото на техниката. В крайна сметка не видях нищо ново, всички тия неща съществуват от години. Случвало ми се е да попадам на термопоми кериър които са на повече от 30 години , и още работят, все едно току що са излезли от завода. на реклмата на алтермата показха някакви спагети от тръби навити по пода. Това ми се вижда доста скъпо, хората ползват централни канални системи с които си захранват къщите, дори и цели големи сгради.
Геотермална инсталация за пръв път видях като дете, дори не знаех за какво точно иде реч. По-късно когато завърших хладилна техника нещата ми се изясниха.
Намира се между бившето Дружба и Златни Пясъци край Варна, долу на плажа, близо до кабакум. Две големи машини с турбокомпресори, и кожухотръбни изпарител и кондензатор, дълги около 5-6 метра около 1 метър в диаметър. Спомням си, че управлението беше Honeywell. Та точно там, имаше сондирана минерална вода с температура около 42°С. Такава каквато е на на "гьола" долу на плажа до втора буна (варненци знаят къде е). Машините работиха на фреон 114. После имаше друг вътрешен контур на вода, който захранваше 7-8 хотела до колкото помня. Водата от ГТЦ-то (гео термална централа) излизаше на около 80-84°С. Себестойноста на отоплението е била много ниска, според думите на човека който работеше там. Всичко това се случва към 89-90-та година. После дойде "вятъра на промените" и помете всичко, сега не знам дали още съществува дори.
Та какво толкова иновативно има в алтермата не рабирам. Това са стари неща, познати от доста отдавна.
В заключение се сетих че вместо да се копае цялата градина и да се слагат тръби отдолу под земята на които нямаш контрол, и ако се пробие нещо става лошо, по добре човек да пробва да си изкопае един кладенец, и тогава да си ползва водата от него, която ще е с гарантирана температура зиме и лете. Това просто като идея.
Айде успех на всички с иновациите!
Добро утро!
Извинявам се за закъснението, достъпът ми до нета е много силно ограничен поради откраднат кабел на БТК през миналата нощ. БТК обещават да възстановят връзката до 4-ти декември, когато отново ще имам нет. Тук давам обещаните снимки.
Ето снимки на свързването, ползвал съм пластмасови накрайници и гумени уплътнения от поливна инсталация за капково напояване, останалото е стандартно ВиК.
Ето за ориентир и данните за вчерашния сутрешен температурен профил на почвата при мен:
Дълбочина, см Температура, t C
2 1,6
15 3,4
50 6,9
100 10,0
150 11,3
200 12,0
300 12,8
Тук има доста за казване, но да не забравяме и уикенда, приятна почивка!
Provigo, съгласен съм на 99% с теб, всъщност, говорейки в общ план, съм съгласен на 100%.Първоначално публикувано от provigo
Процента ми несъгласие е по-точно конкретизация на добрата и вярна обща картина, която си изложил и се състои в две уточнения:
1. Алтермата е комбинация на известни решения (воден контур и фреонов цикъл в едно), коятото дава нов полезен ефект (допълнителен трансфер на топлина и повишаване на COP-a при отоплителните инсталации). От тази гледна точка, аз реализирах водо-фреоновия цикъл и се отоплявам в къщи с него години преди японците да предложат това решение за битови нужди.
2. За кладенеца също съм съгласен с теб, но да не забравяме, че има първо - много съществени различия в условията според местоположението и второ - конюнктурата, от която зависи кога ще стане ефективен един или друг вид енергия. Има места, където сондаж на 100 метра дълбочина достига температура на земята 100 градуса по Целзий и не ти трябва никакъв фреон, за да се радваш на COP над 100-200, но има също и такива места (които са много повече), където трябва да стигнеш 1000 метра, за да имаш 50 градуса по Целзий. Разликата в капиталовложенията в двата случая е огромна, сроковете за изкупуване на инвестициите много различни и като добавим, че преди 20 години киловатчаса струваше 4 стотинки, а сега - 20 стотинки при падащи цени на техниката и поскъпващи енергоносители, нещата стават по-определими и ясни.
Иначе приветствам погледът ти, стига само сме наблюдавали като запалянковци как японци, китайци и американци превръщат Европа в детска площадка за технологичните си играчки, редно е, вместо да се дърлим помежду си като тинейджърски агитки на едните или другите, да помислим и ние за свой отбор (ама не с играчи ала Вальо Топлото с джакузитата и финансово инжектиране на силиконови издутини), пък добре са ни дошли - на собствен терен обикновено се играе по-лесно, освен ако не объркаме отборите...
Да, помолих за още един извънреден достъп до нета, защото открих снимка с нагледно обяснение на ефективността на системата ми, която поствам под този текст. Снимката показва момент от вграждането на водния циркулационен кръг, който в Алтермата е поставен в метална кутия, много приличаща на външно тяло на климатик, което трябва да си държиш в стаята да ти духа във врата, бръмчи в ушите, събира прах в ламелите и техници да го човъркат за щяло и нещяло, да се блъскаш в него, да ти виси застрашително, да ти заема мястото за картината и да казвам ли, че от термодинамична гледна точка има и доста по-скромни възможности да повиши икономичността на системата от онези, които предлага стената, ако е сметната и направена коректно, разбира се, защото калпавите изпълнения на чудесни идеи не трябва да са мярка за нищо друго, освен за недобри човешки качества.Първоначално публикувано от u3poD
[img width=800 height=517]http://gyuro2.hit.bg/alterma.jpg[/img]
Снимката е правена с аналогов фотоапарат, а младежът, който на нея замазва водния контур на водо-фреоновия отоплителен цикъл, в момента е висок 190 сантиметра, преценете може ли да е порастнал дотолкова за няма и 3 години от създаването на "Алтерма" - та от японците. Съжалявам, ако от снимката се получава, съм ви подвел за едноличното ми сътворяване на водно-фреоновия отоплителен цикъл, но младежът, който го скрива в стената на снимката е синът ми, така, че аз съм му поне генерален консултант при съдаването на водо-фреоновия цикъл.
Декеври дойде, а сме още на 20 C ! Ако мисли да продължава така, май ще трябва да изжвърлим климатиците...
Сутрин - 0 C, през деня 20 С! И това ако не дава идеи, здраве му кажи!
Защо изчезна снимката? Беше готина. Един въпрос имам, защо си избрал именно стените да копаеш. Обикновено на пода е по-добре, но пък ако имаш отдолу комшии ще ги топлиш и тях. Аз не бих се хванал да правя такова къртене и закопаване на тръби. Верно че нямаш вентилатор който да ти шуми, колкото и безшумен да е. Но пък си изкопал панелките яката. После тия водни системи, и помпи и всякакви щуротии на мен не ми харесват. По лесен ми е начина с въздуховоди, с които захранвам всички помещения, както съм и направил. Ако изпуска малко въздух не е фатално, но при водната система не може да си го позволиш. После при водата ако не я третираш се въдят микроорганизми, има и котлен камък дори и малко, понеже е затворена система. Абе като цяло погледнато е по-капризно. Но пък от друга страна, в един апартамент не може да пуснеш по тавана бурии за въздух, ще е грозно, не можеш го скри, а тръбичките са по-малки. При всяко едно нещо има + и -.
Като се замисля хората напоследък избягват чилърите и слагат VRF системи.
Снимката би трябвало да си е на място. Пода ми е гредоред, нямаше как да се сложат там тръбите. Освен това, стените ми са изключително дебели и акумулират топлината, което ми дава възможност да избирам икономични режими за отопление и да акумулирам евтино получената енергия за тежките часове, когато COP - a би бил нисък. Топлопроводимостта на тухлите и водата е далеч по-висока от тази на въздуха, което позволява сваляне на температурата на фреона в кондензатора от 51-53 С на 43-45 С без намаляване на количеството на фреона в системата, което означава повече топлина при по-ниска температура, респ., по-висок СОР.Първоначално публикувано от provigo
Въздуховодите ми бяха първото решение, но тъй като помещенията ми са отдалечени, не можех да си позволя по два тръбопровода с мимнимум 400 милиметра диаметър, а окончателното съображение ми беше да не се смесват атмосферите на отделните стаи, недопустимо е ароматите от кухнята да се разхождат навсякъде. Въпреки първоначалните страхове от проблеми с водата, например заледяване и спукване на топлообменника по време на размразяването, проблеми досега с водата не съм имал не разбирам откъде да се вземе котления камък освен този от затвореното количество вода, където количеството му е нищожно, за бактерии във водата не съм и помислял, защото е затворена система.
Успешна седмица!