Страница 10 от 15 ПърваПърва ... 89101112 ... ПоследноПоследно
Резултати от 136 до 150 от общо 220

Караме с пуснати фарове целогодишно - прието!

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Banned
    Тук е от
    Aug 2009
    Живее в
    гр. Сопот
    Мнения
    2,204
    #136

    Re:Караме с пуснати фарове целогодишно - прието!

    Ха-ха, ето по-интересно четиво за привържениците на тази глупост: http://dadrl.hit.bg/

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,268
    #137

    Re:Караме с пуснати фарове целогодишно - прието!

    Не мога да дам еднозначно мнение "за" или "против" включени фарове през деня. В сумрак или при неголям интензитет на слънчевата светлина, включените фарове на отсрещните коли неведнъж са ми били ориентир за обстановката на пътя и за разстоянието до насрещнодвижещите се. Но съм имал и инфарктни ситуации точно заради включени фарове в най-светлата част на деня. Основен принос за това имат румънските летовници, пътуващи по пътя Русе-Варна. Който е пътувал по този път, знае за какво иде реч
    Пример:
    Жега 40° и пътя трепти в маранята. Прав участък, а в далечината завой, който ми е на нагорнище. Отсреща в завоя се задава камион. Изведнъж камиона изчезва от погледа ми, заменен от танцуващи светлини, виещи се като змия. Трептящият от жегата въздух допълнително ме обърква, като разсейва и размазва насрещната светлина и първоначално не разбирамкакво се случва на пътя, а за преценка на разстояния и дума не може да става. Просто виждам една светлинна завеса. Скачам на спирачките на секундата. 7-8 румънски коли изпреварват камиона, като не ги е грижа, че изпреварват в завой и нямат видимост, застрашавайки насрещно движещите се, а и самите тях. Направо се чудя как досега не е станал инцидент, причинен от тези малоумни мамалигари

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,809
    #138

    Re:Караме с пуснати фарове целогодишно - прието!

    Спред мен, много добре че са били с включени фарове и си видял танцуващите светлинки за да скочиш на спирачките. Ако ги нямаше и си караше спокойно в трепкащата мараня - сега....

  5. Banned
    Тук е от
    Aug 2009
    Живее в
    гр. Сопот
    Мнения
    2,204
    #139

    Re:Караме с пуснати фарове целогодишно - прието!

    Ами щеше да види мамалигарите какви ги вършат, а не да се чуди какви са тези НЛО-та.

  6. Banned
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    1,083
    #140

    Re:Караме с пуснати фарове целогодишно - прието!

    Цитат Първоначално публикувано от dimkaraganchev
    Ха-ха, ето по-интересно четиво за привържениците на тази глупост: http://dadrl.hit.bg/
    глупост е това дето са написали "инжинерите" там, а хименно:

    "- Колко пари ни струват дневните светлини?
    Нека направим оценка на преразхода на една средна бензинова кола.

    •Разход: 6 литра на 100 километра
    •КПД на двигателя: 25%
    •КПД на алтернатора: 50%
    •Калоричност на бензина: 42,7 MJ/kg
    •Плътност на бензина: 750 kg/m3
    •Консумация при включени къси светлини:
    200 W (2x55 W къси, 2x15 W габарити, 2x10 W осветление на номера, 40 W разни осветления в салона)
    За улеснение ще търсим консумацията за 1 час, т.е. нужни са ни 200 Wh. Знаем че 1 Wh = 3600 J, значи 200х3600 = 720 kJ. За да произведе тази енергия, алтернаторът трябва да черпи два пъти повече енергия от двигателя понеже има КПД 50%, следователно ни трябват 1,44 MJ от двигателя. Но той пък има КПД 25% и трябва да почерпи 4 пъти повече енергия под формата на гориво, следователно са му нужни 5,76 MJ. Тази енергия се съдържа в 135 грама бензин, което е 180 ml като обем.

    Ние искаме да видим какво представляват тези 180 ml за пробег от 100 км. Ако автомобилът сe движи със средна скорост 50 km/h, му трябват 2 часа за да измине 100 км, следователно ще консумира 360 ml бензин за светнатите светлини, което е 6% повече от разхода 6 литра на 100 км.

    При различни скорости и характеристики на автомобила разходът може да е от 3% до 8% в повече. При малка кола с разход 4 л/100, скорост 50 km/h и пробег 2 часа преразхода става даже 9%.

    ..."

    т.е.

    абсолютен пример, че в практиката резултата по-често е различен от теорията.

    защо ?

    защото е подходено грешно към изчисляването на преразхода от 2х55 Вт къси светлини + габарити + номер + табло...

    ето и правилният подход :

    да приемем , че двигателят е с мощност 40 kW(при 5500 об/мин)

    да приемем, че в режим с МАХимален въртяш момент( 2500 -3500-4000 об/мин - според конкретният двигател/това пък е режимът в който един обръгнат шофер трябва да кара по подразбиране/) мощността е 60-65% от МАХималната, а хименно 25-30 kW.

    нека сега потърсим колко % са 200 Вт от 30 kW ?????

    като го намерите производното - ще се убедите, че "Преразхода от движение на дневни/къси светлини" е ПРЕНЕБРЕЖИМ !!!

    ама, тъпанари са тия, дето карат с ненапомпани гуми, отворени прозорци, със ски на покрива и казват, че фаровете им дигнали разхода с 0.5 л/100 км хаха.

    п.п.

    аз го сметнах, че ако приемем разход от 6 л./100 км за условие в задачата - резултатът е 6.04 л/100 км при включени светлини , а на практика преразхода е НУЛА !!!!

  7. Member Аватара на vdsvicky
    Тук е от
    Apr 2010
    Живее в
    София/Созопол
    Мнения
    985
    #141

    Re:Караме с пуснати фарове целогодишно - прието!

    Да да... затова и хората с по-стари коли си търсят начини да поставят дневни светлини! По тази логика: ми нека и през деня ни светят лампите в къщи - ще се види крадеца по-ясно, а разхода на ел. енергия ще е пренебрежимо малък!!! Въх...

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #142

    Re:Караме с пуснати фарове целогодишно - прието!

    Zaphod B , според теб в друга тема да си гасиш колата на 90с. светофар е безсмислено , но защо тогава новите коли умат студен старт ? сигурно защото разхода е минимален пак.

  10. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,809
    #143

    Re:Караме с пуснати фарове целогодишно - прието!

    Цитат Първоначално публикувано от Zaphod B
    глупост е това дето са написали "инжинерите" там, а хименно:

    "- [i]Колко пари ни струват дневните светлини?
    Нека направим оценка на преразхода на една средна бензинова кола.

    ама, тъпанари са тия, дето карат с ненапомпани гуми, отворени прозорци, със ски на покрива и казват, че фаровете им дигнали разхода с 0.5 л/100 км хаха.

    п.п.

    аз го сметнах, че ако приемем разход от 6 л./100 км за условие в задачата - резултатът е 6.04 л/100 км при включени светлини , а на практика е НУЛА !!!!
    Ама вие сериозно ли ги четете тия измишльотини? Пичовете, дето ги пишат тия глупости, могат по една кръвна картина най спокойно да докажат на жив човек, че е умрял!
    А между другото да попитам - Като си оставя включени габаритите 3-4 часа на паркинг, след това колата колко часа ще харчи с 5-6% повече гориво?

  11. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #144

    Re:Караме с пуснати фарове целогодишно - при&#

    ако я държиш запалена , макар и на място и с включени габарити- доста, ако искаш и на къси я остави. !!!
    ако не е запалена - ще вдигне разхода минимално, докато ти до-зареди акумулатора.

    Още в началото казахме че разхода с пуснати светлини не е толкова проблемен , колкото факторите от това
    ето и първите два :
    1.Горивото скочи
    2. Акумулатори и крушки скочиха.

    в процес на поскъпване са авто-услугите и консумативите( стартери , релета ,ДРЛ модули и лед светлини и тн.) ,
    Полицаите тук им свалям шапка- разбрани са и не се заяждат за забравени не-пуснати фарове, засега.

    Всички говорят за това че уж ще спасим 2000 живота - не го вярвам и никой не може да ми го докаже. Проблема е че забравяме и екологията.

    Пп
    1 месец след наредбата - катастрофите се увеличават, хората вече привикнаха към лампите и не им обръщат внимание.

  12. Banned
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    1,083
    #145

    Re:Караме с пуснати фарове целогодишно - прието!

    Цитат Първоначално публикувано от Mr.TECHNO
    Zaphod B , според теб в друга тема да си гасиш колата на 90с. светофар е безсмислено , но защо тогава новите коли умат студен старт ? сигурно защото разхода е минимален пак.
    TECHNO - не помня, но предполагам, че съм се обосновал защо "няма сми" да се гаси двигател на светофар за 1 момент(момент е древна мярка за време равна на минута и половина или 90 сек.).

    ако съм пропуснал навремето - тогава сега ще се обоснова :

    разхода на час на модерен двигател е от порядъка на литър и половина.

    това за 90 секунди прави около 40 мл. - това пък по днешни цени прави 10 стотинки.

    при всяко палене обаче правите преразход от поне 4-5-6 стотинки само от гориво - инжекционите имат допълнителна дюза за старт

    освен това там вече става изхабяване на акумулатор и бендикс, и и редуктор на стартера ...

    щото - като ти поискат 130 лв за ремонт на стартера и 80 лв за пластмасовият редуктор - тогава ще видиш смисъл от гасенето



  13. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,834
    #146

    Re:Караме с пуснати фарове целогодишно - прието!

    На жена ми колата има Start/Stop система и забелязвам, че паленето й след като се е самоизгасила не е същото като първоначалното. Става за част от секундата и като че ли има някакъв ефект върху разхода.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    801
    #147

    Re:Караме с пуснати фарове целогодишно - прието!

    Ако знаеш че бензина ти е на косъм да свърши, гасиш, щото за тая минута и половина ще стигнеш след това до бензиностанцията.Вярно че натоварването и оборотите са различни но не чак толкова много, може би 90 секунди на светофара на 800 об/мин са колкото минута каране на 1200 об/мин на висока предавка.Това е около километър разстояние. Така че ако се кара в градски условия на 5 км дистанция и има два такива светофара нещата са други относно гасенето, ама като цяло си е простотия това и аз го мразя също.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #148

    Re:Караме с пуснати фарове целогодишно - прието!

    Че е простотия съм съгласен , но явно има по-умни глави от нас които са направили т.н студен старт - описан от колегата по-горе.
    Разликата в градски условия е 1,5л/100

  17. Moderator Аватара на fXOrange
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Lyon
    Мнения
    3,213
    #149

    Re:Караме с пуснати фарове целогодишно - прието!

    Цитат Първоначално публикувано от ivan1
    Ако знаеш че бензина ти е на косъм да свърши, гасиш, щото за тая минута и половина ще стигнеш след това до бензиностанцията.Вярно че натоварването и оборотите са различни но не чак толкова много, може би 90 секунди на светофара на 800 об/мин са колкото минута каране на 1200 об/мин на висока предавка.Това е около километър разстояние. Така че ако се кара в градски условия на 5 км дистанция и има два такива светофара нещата са други относно гасенето, ама като цяло си е простотия това и аз го мразя също.
    я моля те премери с правилното мерило, че си нещо в грешка, и грамчетата, дето ги слагаш в другата паница не са верните.

  18. Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    801
    #150

    Re:Караме с пуснати фарове целогодишно - прието!

    Да премеря пак ?
    Добре
    Ами 1000 м делено на 60 е равно на 16,666.
    16,6 м/с умножено по 3,6 = 60 км/ч .Ако карам с 60 км в час ще измина 1 км за 1 мин.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 10 от 15 ПърваПърва ... 89101112 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 12
    Последно: 26-08-13, 18:09
  2. Отговори: 2
    Последно: 10-07-12, 16:15
  3. Препоръчайте ми Midea за целогодишно ползване .
    От evsibo във форум Климатици Midea
    Отговори: 1
    Последно: 29-05-12, 03:49
  4. Модул за автоматични фарове
    От BaHko_goTuHoTo във форум Автомобили
    Отговори: 17
    Последно: 20-03-11, 22:12
  5. От 1 ноември караме денем и нощем на фарове.
    От Black Adder във форум Коментирай новина
    Отговори: 26
    Последно: 04-03-07, 14:46

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе