Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследноПоследно
Резултати от 31 до 45 от общо 67

Правилна експлоатация на лаптоп?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    741
    #31

    Re: Правилна експлоатация на лаптоп?

    stanieri, съжалявам, но съветите ти в Отговор #8 са си идея за чисто прислугване. И то без някакъв особен смисъл. Е, става ако гледаш на лаптопа като на играчка може и да се позабавляваш по тоя начин.
    Многократно вече се каза, че батериите вече не са това, което бяха, че има хардуерни и софтуерни средства, с които лаптопа следи състоянието й и прави така, че да има максимално дълъг живот. Сигурно ще ти е много интересно да узнаеш, че Li-Ion батерии стареят и само като си стоят - виж последния ред в отговора на recicle_bin и попрочети в нета.

    conan, за хибернацията ще добавя само, че се ползва най-вече при преносимите компютри с цел да не загубиш информация. При работа на батерия и когато се поизтощи почти до край, лаптопа (т.е. неговата OS) записва всичко от RAM на диска и се изключва. След възстановяване на захранването връща нещата обратно и ако имало нещо, над което работиш (документ, електронна таблица и др.), но не си съхранил на диска, не го губиш.
    Полезно е и при пренасяне на лаптопа - по подобни причини, а и също за избягване на потенциално сътресение при активно работещ в момента диск.

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #32

    Re: Правилна експлоатация на лаптоп?

    Цитат Първоначално публикувано от Скакауец
    ... В режим на хибернация, повечето преносими компютри могат да издържат седмица до десет дни на батерия ...
    Аз току що направих Hibernate на десктоп машината ми, компютъра се хибернира и изключи, извадих захранващия кабел, изчаках една минута, включих обратно захранващия кабел, включих компютъра, и всичко се възстанови до там докъдето си беше.

    Защо го пиша всичко това - хибернацията не зависи от захранване и в частност от батерия. И след една година да го включиш, пак ще се "събуди" коректно.

  4. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #33

    Re: Правилна експлоатация на лаптоп?

    Под памет съм нямал предвид RAM разбира се, мислех че е ясно.
    Естествено е, че се пази на харда, то също си е "памет" макар и доста по бавна, използвах просто израза.
    И най-важното, което наистина забравих да напиша е това, което написа pimpirlit.
    При определено, минимално ниво на батерията лаптопа минава в хибернация с цел да не загубиш свършеното през последния час да кажем.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2006
    Мнения
    122
    #34

    Re: Правилна експлоатация на лаптоп?

    @MitkoS - току що и аз го изпробвах. Извадих батерията и го пуснах в хибернация. След това извадих и захранването. Оставих го така за една цигара време. След повторното му включване компютъра просто се стартира, а не възстанови. Честно казано не съм изпадал в подробно изучаване на хибернацията, но не ми се вярва да има разлика за преносим и настолен компютър.
    Както и да е. В крайна сметка това е главното - записва на диска.

    @Malone - сори. Явно просто аз не съм те разбрал коректно. Все пак имаше и малка неточност. Не можеш да използваш мястото от паметта, освен ако не изключиш изцяло хибернацията.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    1,029
    #35

    Re: Правилна експлоатация на лаптоп?

    @skakauec бъркаш Хибернация със Стенд Бай.

    при Хибернацията се копира оперативната памет на хард диск-а и се изключват компютъра и всички негови компоненти. от хардуерна гледна точка няма разлика между "shut down" и "hibernate". компютъра се стартира за приблизително същото време за което би се стартирал при нормален старт, но печелим времето, което ще ни трябва да отворим всичките програмки и документи.

    при Stand By компютъра преминава в режим на ниска консумация на енергия, изключва се харддиск-а, процесора работи на ниска честота и т.н. за да се подържа информацията в оперативната памет към нея се подава ток (защото ако спре да се подава се губи всичката информация). в този режим се хаби ток и сме зависими от подаването на такъв. ако извадим батериата/кабела ще последва нормален старт. времето за "събуждане" на компютъра е от порядъка на секунди.

    колкото до капака. капака отворен или не има две функции. първата е вече спомената да пази от прах. втората обаче е, че като се затвори натиска една пъпка (огледайте се, някъде около пантите се намира на часта с клавиатурата), която действа като бутон "премини в режим Stand by" (може да се промени и в произволна друга команда).

    иначе при всяко рязко движение има опасност да се надере диска, затова ако ще ходите от стая А до стая Б, ползвайте функцията Stand By. отнема само 10ина секунди.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    22
    #36

    Re: Правилна експлоатация на лаптоп?

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    stanieri, като показах как биват обгрижвани някои богоизбрани лаптопи нямах в предвид да се заяждам с теб или някой друг.
    Гледай по-весело на живота! На всички зададени въпроси беше отговорено, но нека повторим някои работи. Отговора на въпроса за батерията не е еднозначен. Ако лаптопа ще се ползва предимно като десктоп и само отвреме-навреме се пренася, наистина е по-добре(за батерията) да се извади батерията и да се ползва само на ток. Ако често го местиш не е оправдано ваденето на батерията. В такъв случай е по-добре за батерията да не я дозареждаш, а да работиш с нея докато се изтощи. Наистина литиевите батерии нямат отрицателния "мемори-ефект" на метал-нидридните, но пък имат ограничен брой зарядо-разрядни цикли и всяко едно дозареждане се смята за такъв цикъл, независимо, че не е било пълно зареждане! Тъй, че ти като включиш на ток не удължаваш живота на батерията, а дори може да се окаже, че го скъсяваш(хабиш няколко цикъла на ден)! Извода е техниката да се ползва по предназначение - у дома и в офиса с десктоп, а в самолета, колата, на презентаци и по обекти - с лаптоп! Във всички случаи купувайки лаптоп, трябва да имаш в предвид, че батерията не е вечна, а си е консуматив! Дано сега си по-доволен
    conan, и на тебе ти отговориха - той лаптопа е за това да работи при нестационарни условия и в движение. Затова и компонентите му са по-скъпи - защото трябва да отговарят на повече изисквания. А капака го затваряй като не работиш, за да не се праши клавиатурата, не за друго - мисля, че Malone ти го каза!
    Браво @Lazar, сега вече мога да те поздравя за сериозното мнение! Това, което ти си написал аз го знам, това написах и като съвет в отговор на запитване от страна на автора на темата! Разликата е в това, че ти си го написал по-подробно! !!!
    Идеята ми не е била да се заяждам, отбелязах в предишните си постове това! Радвам се, че и ти го възприемаш от веселата страна!

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    22
    #37

    Re: Правилна експлоатация на лаптоп?

    Цитат Първоначално публикувано от pimpirlit
    stanieri, съжалявам, но съветите ти в Отговор #8 са си идея за чисто прислугване. И то без някакъв особен смисъл. Е, става ако гледаш на лаптопа като на играчка може и да се позабавляваш по тоя начин.
    Многократно вече се каза, че батериите вече не са това, което бяха, че има хардуерни и софтуерни средства, с които лаптопа следи състоянието й и прави така, че да има максимално дълъг живот. Сигурно ще ти е много интересно да узнаеш, че Li-Ion батерии стареят и само като си стоят - виж последния ред в отговора на recicle_bin и попрочети в нета.

    conan, за хибернацията ще добавя само, че се ползва най-вече при преносимите компютри с цел да не загубиш информация. При работа на батерия и когато се поизтощи почти до край, лаптопа (т.е. неговата OS) записва всичко от RAM на диска и се изключва. След възстановяване на захранването връща нещата обратно и ако имало нещо, над което работиш (документ, електронна таблица и др.), но не си съхранил на диска, не го губиш.
    Полезно е и при пренасяне на лаптопа - по подобни причини, а и също за избягване на потенциално сътресение при активно работещ в момента диск.
    Няма за какво да съжаляваш !
    А това, което написах аз в поста си #8 е в корелация с това, което е написал и @recycled_bin!!!!
    Ще ти помогна малко: "..... the battery can be removed and stored in a cool place so that it is not affected by the heat produced by the computer." или може би специално за теб трябваше да уточня (защото си личи, че останалите ме разбраха), че става дума за продължително ползване на лаптопа на захранване от ел.мрежата! А и все пак тук си даваме съвети и изразяваме мнение, а не задължаваме хората да приемат на 100% това мнение - то инак каква да е ползата от дискусията!
    Ето например @SAGE е изразил мнение противоположно на моето, с което аз ще се съглася, защото от тази гледна точка той също е прав - струва ли си за 150 евро батерия (например) да рискуваш техника, която струва да кажем най-малко 5-6 пъти повече!?!? Всеки си избира сам какво би направил!

  10. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    1,029
    #38

    Re: Правилна експлоатация на лаптоп?

    Цитат Първоначално публикувано от stanieri
    струва ли си за 150 евро батерия (например) да рискуваш техника, която струва да кажем най-малко 5-6 пъти повече!
    как точно рискуваш техниката???

  11. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #39

    Re: Правилна експлоатация на лаптоп?

    Това, че не трябва да се удря и изпуска на земята - всеки се досеща.
    (Преди време донесоха един премазан от кола - колегата успя да го оправи, но скоро
    имаше друг - на 1 месец ударен с юмрук! Заради някаква си игра. Беше пръснато дъното
    и изпопадали чипове от удара.)
    Въпросът за ваденето на батерията си има + и - страни. Според мен минусовите са повече.
    Примерно - перата, с които се осъществява контакта не са направени за ежедневно вадене.
    А ако не контактува добре някое перо може да се стигне до неправилен заряд, което си е
    доста опасно не само за батерията. Това - в допълнение към другите аргументи.
    Преносимите компютри са правени да се пренасят. Ползването като настолни не би трябвало
    да води до някакви специални мерки, но си е разхищение на ресурса.
    Относно охлаждането - виждал съм как се поставя лаптопа на възглавницата или някъде на
    постелката, за да може да се чати в кревата. Тогава , поради тежината на лаптопа може да
    се затворят вентилационните отвори. Това не е никак полезно и безобидно.
    //Не мисля, че шеговитият тон е обидил някого или е разводнил темата

  12. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    741
    #40

    Re: Правилна експлоатация на лаптоп?

    Драги ми stanieri,
    Обръщам се по този начин към теб за да вляза в тона ти и естествено без да се заяждам.
    Искам да ти припомня, че темата е "Правилна експлоатация на лаптоп?". Отказвайки се от някаква функционалност на дадена техника за мен е ако не смехотворно, то поне неразумно. Все едно да переш на ръка, за да не се хаби пералнята. Та да я завещаеш на внуците. Изобщо не вземаш под внимание споменатите вече потенциални проблеми. BTW, повечето от лаптопите нямат капак на гнездото на батерията и не знам дали риска от зацапване или дори счупване на част от корпуса оправдава потенциалното удължаване живота на батерията.

    Ако за миг, все пак предположим, че темата беше "Как да удължим живота на батерията?" съветът ти в Отговор #8 щеше да има нещо общо с истината, но не съвсем. Какво имам предвид:
    1. "Но преди да я вадиш я зареди напълно!" - неправилно! За най-дълъг живот на батерията тя трябва да се съхранява заредена на 40%.
    2. "за да си запазиш батерията то един път в месеца я разреждай напълно" - абсолютно неправилно! Li-Ion и Li-Pol запазват най дълго живота и капацитета си при дозареждане. Пълното им разреждане, особено при голям разряден ток, скъсява живота им.

    Горното може да прочетеш из нета в сериозни публикации. Прости ми, но за съжаление не смятам wikipedia за една от тях и винаги проверявам написаното там. А като видя "This article may require cleanup to meet Wikipedia's quality standards" може и да я прочета, но само от любопитство.

    "И не на последно място искам да изрично да упомена, че ни най-малко искам да се заяждам с някого." Само когато някой дава неправилни съвети смятам, че е мое право да реагирам по адекватен според мен начин. Както и когато някой си позволява иронични и/или фамилиарни обръщения и намеци.

    Остани със здраве и се опитай да гледаш на живота малко по-весело! Тук сме И за да се позабавляваме. Което и правехме с Мъдрия и Лазар преди любезно да си "позволиш да ни дадеш препоръки".
    Това не го приемай като препоръка, а като пожелание!


  13. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    22
    #41

    Re: Правилна експлоатация на лаптоп?

    Искам да ти припомня, че темата е "Правилна експлоатация на лаптоп?". Отказвайки се от някаква функционалност на дадена техника за мен е ако не смехотворно, то поне неразумно.
    Просто обърни внимание на въпроса в ПОСТ НОМЕР 7 - там много точно си е зададен въпроса за батерията и съвсем уместно е зададен въпроса в тази тема. Не мисля, че е разводнена темата, че да обръщам внимание на твоята забележка да погледна заглавието на темата! И има разлика между шеговит тон и откровена подигравка към знанието/незнанието на някого!

    опитай да гледаш на живота малко по-весело!
    Не разбирам от къде се породи съмнението в теб, че не гледам на живота весело..., или това твое мнение е свързано със заглавието на темата!?

    "И не на последно място искам да изрично да упомена, че ни най-малко искам да се заяждам с някого." Само когато някой дава неправилни съвети смятам, че е мое право да реагирам по адекватен според мен начин. Както и когато някой си позволява иронични и/или фамилиарни обръщения и намеци.
    Това просто ме изуми, но за да не се отклоняваме от темата ще си спестя коментара!

    Искрено съжалявам, че дискусията придоби вече и личен характер! И ето, че тук е мястото, на което вече сериозно се отклоняваме от темата, и аз решавам да спра до тук в наистина добронамерените ми думи към теб! Ти просто не приемаш критика за нещо казано от теб!

    Peace!!!!!!!!


  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    741
    #42

    Re: Правилна експлоатация на лаптоп?

    Цитат Първоначално публикувано от stanieri
    ...Не разбирам от къде се породи съмнението в теб, че не гледам на живота весело..., или това твое мнение е свързано със заглавието на темата!?
    ...
    Ще ти припомня - ето от тук:

    Цитат Първоначално публикувано от stanieri
    Мноооооого забавно им е на някои!
    Хей хора, наистина не мога да ви разбера ?!?
    ...
    Говорехме за сериозни неща до преди няколко поста, ще се радвам и да продължим по този начин дискусията!
    ...
    А на многоуважаваните участници във форума, @Lazar i @Wisе ще си позволя да дам препоръка - има достатъчно сайтове в Интернет със забавни страници, ами излейте си енергията там!!!
    ...
    Цитат Първоначално публикувано от stanieri
    ...Искрено съжалявам, че дискусията придоби вече и личен характер! И ето, че тук е мястото, на което вече сериозно се отклоняваме от темата, и аз решавам да спра до тук в наистина добронамерените ми думи към теб! Ти просто не приемаш критика за нещо казано от теб!
    Чудесно казано, ако беше наистина добронамерено. Да припомня пак:

    Цитат Първоначално публикувано от stanieri
    ...
    ...И драги ми @pimpirlit, никъде в постовете не става дума за прислужване на каквото и да е, не знам от къде си добил тези впечатления - може би от личен опит!
    ...
    А на многоуважаваните участници във форума, @Lazar i @Wisе ще си позволя да дам препоръка - има достатъчно сайтове в Интернет със забавни страници, ами излейте си енергията там!!!
    ...
    Аз имам други разбирания за добронамереност.
    Колкото до вкарването на дискусията в личен план погледни пак по-горе и виж кой почна да наставлява лично другите какво да пишат и какво не.
    А всъщност нищо не отговори по същество на съмненията ми относно смислеността на съвета, който си дал. И то този път не лично, не иронично - съвсем сериозно и чисто технически.

    /Off
    @Black Adder, уби ме с тия Приказки под Шипковия храст! От вчера се мъча да си спомня какви бяха и не мога. Имам някакво неясно съмнение, че бяха с Милко и Морко, ама... Припомни ми, моля те!

  16. SAGE
    Guest
    #43

    Re: Правилна експлоатация на лаптоп?

    Цитат Първоначално публикувано от dark
    ..............................
    не казвам на никой да го прави постоянно, но аз работя по >8 часа на ток постояно, няма никакъв смисъл да си скапвам батерията... 150 евро са си това, а се сваля с два пръста. не случайно е направено толкова лесно да може да се сваля.
    @dark,
    Лаптопа ми стой включен на ток повече от 15 часа в денонощието вече 18 месеца. Днес ми се наложи да го позвам на батерия и си работих без проблеми около 3 часа.
    По-горе споменах, че никога не съм свалял батерията.
    Ако не те затруднява може ли да кажеш на колко години е твоята батерия и колко време издържа лаптопа на батерия при интензивна работа, за да може да се прецени какъв е ефекта от свалянето й. Колото за 150-те евро може и да си прав но при мен не се налага да ги мисля, защото лаптопа е служебен.

  17. Novice
    Тук е от
    Feb 2007
    Мнения
    1
    #44

    Re: Правилна експлоатация на лаптоп?

    Зависи от лаптопа.Ниакой и като нови не издържат по-вече от 1.30ч. на батерия.Други по 4ч. Зависи как е бил в началото конфигуриран.
    Има със слаби параметри и добри бат. за ниски цени.Има средна хубост + добра бат. за средни цени.Има със супер параметри и слаба батериа за да се даржи цената конкурентна.И на краят лаптопи всичко на макс+ най- издражливата батерия на производителя на цената на старо БМВ.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #45

    Re: Правилна експлоатация на лаптоп?

    Цитат Първоначално публикувано от pimpirlit

    @Black Adder, уби ме с тия Приказки под Шипковия храст! От вчера се мъча да си спомня какви бяха и не мога. Имам някакво неясно съмнение, че бяха с Милко и Морко, ама... Припомни ми, моля те!

    Приказки под Шипковият храст бяха със зайците Ушко и Зъбчо и козела Брадатко

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Съвети за правилна настройка на телевизора /бeз апаратура/
    От hristoslav2 във форум Ремонт, сервиз и калибрация на телевизори
    Отговори: 49
    Последно: 31-03-17, 13:39
  2. ударна бормашина инструкция и експлоатация
    От Stauffenberg във форум Домашен майстор
    Отговори: 3
    Последно: 04-06-12, 18:26
  3. Осака СН-12-SLE - експлоатация
    От примо във форум Климатици Osaka
    Отговори: 19
    Последно: 22-01-11, 13:34
  4. Zanussi ZOUK91PX ръководство за експлоатация
    От Венко във форум Бяла техника
    Отговори: 0
    Последно: 21-12-09, 22:50
  5. Срок на експлоатация?
    От dgenov във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 12
    Последно: 27-09-08, 03:38

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе