Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 52

Климатици и внезапен спад в напрежението

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    54
    #1

    Климатици и внезапен спад в напрежението

    Здравейте,

    Снощи около 00:30 изведнъж крушките вкъщи започнаха да светят страшно слабо (почти угаснаха) и това продължи около половин час. Двата климатика (инверторни Fujitsu и Samsung) започнаха да мигат и аз ги изключих (първо от дистанционните и после от контактите) като дори успяха да си приберат жалузите и уж да се изключат. Като "дойде" тока климатиците даваха грешки и се наложи да ги изключа отново от контакта за около 10 минути, след което ги включих и заработиха нормално.
    И двата климатика имат на контактите surge протектори за пикове в напрежението и ампеража, но не и за спад.
    Първият ми въпрос е възможно ли е при такъв спад в електричеството да се повредят сериозно електрониката или дори компресора / двигателите на вентилаторите на инверторните климатици??
    Има ли нещо, което бих могъл да направя, за да ги предпазя (освен слагането на солидни UPS-и, което ще ми е невъзможно)?
    Има ли начин при повреда да искам обезщетение от енергото и има ли начин да се докаже, че те са виновни?

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #2

    Re: Климатици и внезапен спад в напрежението

    ФУДЖИЦУ-то си има защита и при него няма проблем, не го закачай, ама със САМСУНГ-а може да имаш проблеми, тъй като са с проблеми и капризи в захранването.Доста хора се оплакаха от тези инвертори.

  4. Senior Member Аватара на VeleV.Klima
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    Pleven, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    4,991
    #3

    Re: Климатици и внезапен спад в напрежението

    Понякога се разминава проблема но не за всеки. Днес отварях един даикин същия случай спад в захранването и се размигал на авария.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    83
    #4

    Re: Климатици и внезапен спад в напрежението

    За случая добра работа върши минимално напреженова защита /реле/.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    54
    #5

    Re: Климатици и внезапен спад в напрежението

    Тази защита ме заинтригува, трябва да я проуча (ако ми дадете информация или линк към такава ще съм ви много благодарен).
    Например към ел.таблото ли се монтира (обща) или направо при консуматора (индивидуална)? Това е важно, защото и хладилника и пералнята доколкото знам са чувствителни към спадове в напрежението.
    Някой има ли представа какви и колко скъпи повреди може да предизвика спада на напрежение при инверторите?

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    83
    #6

    Re: Климатици и внезапен спад в напрежението

    Точно така.Всеки двигател/компресор/ има опасност да изгори при падане на напр. Токът се увели4ава св квадрат..Попитай в всяка голяма фирма тр да имат напр АББ..Може и в таблото да се сложи разбира се през контактор с необх. мощност.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    439
    #7

    Re: Климатици и внезапен спад в напрежениет

    Да, ама нали нормалните добре проектирани инвертори имат ограничител на тока с IGBT транзистор, гледам моя има 10.5А current release?

    По-скоро се задейства тази защита и вече при отделните модели и марки се нулира по различен начин? Само предполагам де, не вярвам някой да седне с автотрансформатор да тества и да пробва, а в сервизните ръководства наистина няма много информация, все пак на Запад не подозират, че може да спадне с повече от 10% напрежението, може би? Гледам, че това за IGBT е друго, ама... И си има грешка 1F - изгорял компресор и първото нещо е да се провери за ниско напрежение на мрежата, хмм!

  10. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #8

    Re: Климатици и внезапен спад в напрежението

    Е как да проверим за ниско напрежение,ако е било кратковременно?

  11. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    54
    #9

    Re: Климатици и внезапен спад в напрежението

    Най-лошото е, че може да стане докато спиш или не си вкъщи.
    Чист късмет, че точно се прибрахме с жена ми и стана тогава, че дори засякох точното време и продължителност.
    Ако бях пропуснал тоя момент и нещо беше станало с климатиците - от енергото никога нямаше да признаят за подобен проблем... Затова трябва някакъв начин да се предпазят климатиците.

    P.S. Не съм мерил напрежението с мултицета по онова време, но според мен беше ужасно ниско, защото лампите едвам мъждукаха - бяха почти угаснали, а климатиците с голяма мъка си прибраха жалузите като се мъчих да ги изключвам.

  12. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #10

    Re: Климатици и внезапен спад в напрежението

    Направо е трябвало да ги дръпнеш от контакта, а не да изключваш от дистанционното.

  13. Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    439
    #11

    Re: Климатици и внезапен спад в напрежението

    Абе Енергото си имат начини и знаят защо е така, освен ако не е било локално при теб.

    Имало е проблем с трафопоста, за да е било 30 минути, а те следят тези напрежения. Но никога няма да си признаят доброволно, разбира се!

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    54
    #12

    Re: Климатици и внезапен спад в напрежението

    Цитат Първоначално публикувано от Julian
    Направо е трябвало да ги дръпнеш от контакта, а не да изключваш от дистанционното.
    Това и направих веднага след като ги изключих, но ми е интересно дали компресорите биха изгорели веднага или има значение колко време им е подаван този ниския волтаж?

    Цитат Първоначално публикувано от enkov
    Абе Енергото си имат начини и знаят защо е така, освен ако не е било локално при теб.

    Имало е проблем с трафопоста, за да е било 30 минути, а те следят тези напрежения. Но никога няма да си признаят доброволно, разбира се!
    Да доброволно няма да признаят, а и малко хора ще отидат с пушка там да ги заплашват, така че работата е отекла...
    Въпроса е, че трябва да има начини да се предпазят не само климатиците, а и всички електроуреди (хладилника ми също не бих го прежалил). Тези релейни защити някой инсталирал ли ги е, какви (и колко скъпи) и приложими ли са наистина за битови нужди?

  16. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #13

    Re: Климатици и внезапен спад в напрежението

    Слейд-не би трябвало да изгорят веднага,все пак това си е елмотор с намотки,докато се опекат,минава някакво време.Колко е то,е трудно да се гадае,зависи ит компресора.Освен това повечето клими,с които се занимавам,си имат вградена защита и от пренапрежение,и от спад.Щом твоите са почнали да мигат ,почти сигурно е,че са сработили защитите и това мигане е индикирало грешката в захранването.
    А за релетата-всеки еладжия би трябвало да е запознат,чаркалаците на око са 100на лева-напреженово реле + мощен контактор за целия апартамент(къща).

  17. Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    439
    #14

    Re: Климатици и внезапен спад в напрежението

    Всеки компресор има и защита от прегряване - изключва на 125С и включва на 90С.
    Плюс токовата защита с IGBT и следенето на тока. И би следвало да е помислено и за контрола на входящото напрежение.

    Точно мигането е знак, че са се включили защитите. После сигурно има процедура по включване, затва не тръгват веднага. Най-малкото 3-5 минути и тн. А ние се шашкваме и почваме да изключваме от контакта и т.н.

  18. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #15

    Re: Климатици и внезапен спад в напрежението

    На ТОШИБА-та ми пише, че компресора тръгва 5 минути след идването на тока, на ДЖЕНЕРАЛА не знам колко е, май беше 3.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 2
    Последно: 23-04-12, 15:15
  2. Отговори: 0
    Последно: 25-10-10, 12:26
  3. Климатици... (обсъждане на всякакви климатици - 2009)
    От Lupus във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 312
    Последно: 27-11-09, 16:37
  4. Климатици... (обсъждане на всякакви климатици - 2007)
    От kantonaa във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 1699
    Последно: 31-12-07, 18:40
  5. Климатици... (обсъждане на всякакви климатици - 2006)
    От JoroM във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 2354
    Последно: 31-12-06, 17:21

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе