Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 47

Кога инверторния климатик работи на минимума си?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #16

    Re:Кога инверторния климатик работи на минимума си?

    Ееееее,аре сега вярвай на хартийката,че това дава ЕЕР над 10 !!!!!!! И после,защо съм така настроен към данните по каталози и реклами,а ?

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2007
    Мнения
    3,750
    #17

    Re:Кога инверторния климатик работи на минимума си?

    Този сайт не е на Тошиба нито е търговски, данните са достоверни, но дали го разчитаме правилно е отделен въпрос.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #18

    Re:Кога инверторния климатик работи на минимума си?

    Понеже явно аз не мога да разделя две числа,ще го направиш ли вместо мен?

  5. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #19

    Re:Кога инверторния климатик работи на минимума си?

    Цитат Първоначално публикувано от blue1
    Тошибата ми преди година я бях засичал при външна температура около 10* С , вътрешна 22, консумацията беше 100Вата, минимума по книга е 75 Вата , но не можах да го накарам да работи на тази мощност продължително време без да се изключи или да се повиши.
    3° над +7° (стандартна) външна вдигат минималния праг на климатика ти горе-долу с толкова. Вдига се минималната консумация, но се вдига и минималното отдаване. А и не забравяй, че все пак имаш и траф, колкото и малко да консумира той.
    Има и други климатици с такива данни в минимума - примерно се сещам за Национал с 600/75 = COP 8 в минимума. Но това са все машини и с много висок номинален COP (6.76).
    Не виждам защо климатик с номинален COP почти 7 да няма COP 8 в минимума си, ако е направен както трябва.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #20

    Re:Кога инверторния климатик работи на минимума си?

    Ако познаваше в детайли хладилните процеси и теорията в тази област,нямаше да кажеш това последното.

  7. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #21

    Re:Кога инверторния климатик работи на минимума си?

    Не претендирам да ги познавам в дейтали, но затова е форума - спорим и евентуално стигаме до истината взаимно.
    Ето аз как виждам нещата:
    COP 6.51 при 2.8 kW номинални.
    COP 6.76 при 2.5 kW номинални.
    (дотук имам данни)
    COP при 2 kW = X (X за мен в случая е >6.76)
    COP при 1 kW = Y (Y за мен в случая е >X)
    COP при 0.6 kW (минимума на климатика - както виждаш, не е прекалено нисък за да имаме загуба на ефективност) = Z (ако не се доверим на данните от производителя. Иначе буквичката Z = 8).
    Z>=Y.
    Точни цифри трудно бих могъл да дам, но имайки предвид, че започваме от 6.76 НАГОРЕ, изводите за мен са ясни. Въпросът за самия минимум дори да е спорен, то според мен няма спор, че при 2 kW COP е още по-висок спрямо 2.5 kW и т.н.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #22

    Re:Кога инверторния климатик работи на минимума си?

    Цитат Първоначално публикувано от deian
    Не виждам защо климатик с номинален COP почти 7 да няма COP 8 в минимума си, ако е направен както трябва.
    Цитат Първоначално публикувано от vanko68
    Ако познаваше в детайли хладилните процеси и теорията в тази област,нямаше да кажеш това последното.
    Е, ако става въпрос за "горното последно", мога да кажа че @deian е прав. Не е нужно да познаваш само в детайли теорията на хладилните процеси (която не противоречи всъщност и на горното твърдение на @deian), но може да се търси и ефекта от теорията на електрическите процеси, където при ниски тоци, протичащи през блоковете, загубите в отдадени мощности са минимални - КПД на импулсни преобразуватели (SMPS), загубни мощности в намотки на компресори, доросели и т.н....

    Между другото, къде в детайлната теория на хладилните процеси се казва че при номинал COP е най-голям? До сега колко ли публикации съм разгледал и такова твърдение липсва.

  10. Novice
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    4
    #23

    Re:Кога инверторния климатик работи на минимума си?

    Здравейте момчета
    Параметрите по брошурите са за компресора.В климатика има още два вентилатора и още консуматори.Инвертора работи на три скорости - минимална,средна и пълна мощност.Между тези стъпки скоростта се променя плавно.Например на минимална консумира около 400Вата-отдава около 850Вата,на пълна мощност консумира около 1400Вата-отдава около 4000Вата.В нат 80% от времето инвертора работи на минимална скорост.Конвенционалния климатик работи само на пълна мощност.Производителите избягват да дават мощностите на трите скорости.Очаквам доста спорове по този въпрос.Лятото занимавах европейската комисия по енергийна ефективност по тези въпроси,защото не съм съгласен с много неща относно климатиците.

  11. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #24

    Re:Кога инверторния климатик работи на минимума си?

    Аз пък не съм съгласен с много неща, които си написал.
    Какви са тези 3 скорости? Доста по-прецизно е управлението на компресора. Ако бяха само 3 скорости е смешно.
    400 W и отдава 850 W - COP 2.13? 1400 W и отдава 4 kW - COP 2.86? При каква външна температура е това и за кой модел точно на Осака говориш
    Иначе съм съгласен с теб за нужната информация при повече режими - обикновено обаче в сервизните документации има такава информация.

  12. Novice
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    4
    #25

    Re:Кога инверторния климатик работи на минимума си?

    Здравей Deian.
    Опитах се да подскажа на Rumo за логичните въпроси, които си задава.За съжаление, може би не съм обяснил разбираемо.След включване на амперметър към климатика и продължителното му наблюдение се установява,че стабилните показания са три.Между тях стойността на уреда се изменя плавно.Консумираната мощност се изчислява лесно.Отдаваната мощност на минимална,средна и пълна мощност е дадена в брошурите.Умишлено дадените от мен мощности са близки до истината за да не правя реклама.Аз съм потребител и не печеля.За да си отговоря за мощностите при различните температури и връзката с консумацията на енергия ми трябваха около 8 години.За съжаление бавно загрявам.Убеден съм, че икономията на ел. енергия е по-голяма при пълна мощност спрямо минимална мощност на климатика.Климатика задължително трябва да бъде с двойно-огънат външен топлообменик.Deian пусни отделна тема за топлообмениците ще изскочат интересни факти за различните модели.

  13. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #26

    Re:Кога инверторния климатик работи на минимума си?

    Струва ми се, че коментираш доста стари наблюдения. Ако вземеш да изследваш някой нов инвертор, нещата са съвсем различни. Първо, COP при -15 от над 2 е нещо напълно реално и нормално. Второ - COP > 4 или 5 също е нещо напълно реално. Трето - честотата се изменя доста по плавно, няма такива основни 3 степени - повече са.
    Икономията не е най-голяма при пълна мощност. Някъде под номинала е, но не съвсем близко до минимума.
    За двойния топлообменник съм напълно съгласен. Можеш и тук да пишеш за видове ако имаш желание.

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    4
    #27

    Re:Кога инверторния климатик работи на минимума си?

    Здравей Deian.
    Интересен и полезен спор завързахме.За двойно-огънатият външен топлообменик сме на едно мнение, че е по-добрия избор.
    Няма значение колко са степените на инвертора 3, 5 или 10.Над 80% не по-точно над 95% инвертора работи на минимална мощност.Ето защо се интересувам от минималната мощност.Мнималната стабилна скорост на компресора определя консумираната мощност.При COP=5 и отдавана в помещението - 1kW излиза, че консумацията 0.2kW.Уви такъв климатик не съществува според мен.Към тези 0.2kW като добавим около 0.2kW консумация на вентилатори и др. консуматори получаваме реалния приблизително COP=2.5.
    Ще бъда благодарен на всеки предложил климатик, който консумира в продължение на 10 минути непрекъснато минималната мощност посочена от производителя.

  16. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #28

    Re:Кога инверторния климатик работи на минимума си?

    И ние още не сме го открили. Нагазваш в болна тема - минимума на климатика и защо не го поддържа без проблем както е по документация дълго време.
    Обаче друго ще ти кажа - аз не съм открил климатик, който да работи точно на минимума си, както ти казваш, че работят. Не само аз, и една камара хора още също. Реалният минимум е винаги над каталожния, но и доста под номинала. А там COP е по-висок, отколкото е в минимума, и е също по-висок пък, отколкото е в номинала. Общо-взето доста добро положение за работа.
    Има няколко модела с много нисък минимум. Sanyo имат модели с минимално отдаване едва 100 W при консумация 50 W. Не е най-икономичния режим, но не се задържа дълго на него - а тук говорим за комфорта да може да го прави.
    От друга страна пък има модели, които по документация имат минимум 900 W отдаване при 90 W консумация.
    В крайна сметка повечето работят малко над минимума си със спирания, вместо да работят на минимума си без спирания.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    118
    #29

    Re:Кога инверторния климатик работи на минимума си?

    bariBG @ Mного го натовари тоя вентилатор нещо - 200W , колкото компресора да харчи . Пусни го само на фан ще жидиш колко е .
    Когато се дава консумация от производителя не мисля , че от нея може да вадим фана , трафа , електрониката и каквото там има още .
    Все пак без тях климатика не може да работи . Както писах вначалото - при идеални лабораторни условия може и да заработи на мин .

  18. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #30

    Re:Кога инверторния климатик работи на минимума си?

    Хихи, вътрешен и външен вентилатор са по 25-30 W всеки или 50-60 W и то при максимална скорост! А все пак говорим за инверторни климатици с DC вентилатори. Освен това, тяхната консумация е включена когато са смятани данните

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Климатик RAS-ej28s не работи
    От diamobg във форум Климатици Hitachi
    Отговори: 3
    Последно: 30-11-13, 22:25
  2. Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?
    От Pat във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 87
    Последно: 22-09-13, 17:59
  3. Климатик FUJI RO-24UC - Перката * не работи!
    От adcku във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 5
    Последно: 31-01-13, 09:54
  4. Как да проверя работи ли компресора при DC инверторен климатик
    От batgrad във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 73
    Последно: 11-03-09, 17:32
  5. Климатик Electra - не работи както преди
    От white_shark във форум Други марки климатици
    Отговори: 7
    Последно: 22-06-08, 18:05

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе