Страница 5 от 181 ПърваПърва ... 345671555 ... ПоследноПоследно
Резултати от 61 до 75 от общо 2703
Like Tree1052Одобрявам

Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #61

    Re:Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Вода-вода пък е много по-добре, т.е. няма нищо общо.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #62

    Re:Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Те и сега не са високи,ако не гледаш оригиналните маркови изпълнения.Ако се изработи по поръчка,цените са в пъти по-ниски.

  4. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #63

    Re:Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan
    Призовавам тази тема да бъде затворена. Крайно неподходяща за момента, точно преди празници да се дърлят хората. Едни търговци се разправят с други търговци. Безсмислени спорове и караници. Като спора плазма-ЛСД, спора HTPC-NMT, спора усеща ли се посоката на Аудиокабелите по звука
    Има си отделни теми за климатици (колкото искаш), има и 1-2 отделни за газово отопление. Който се интересува да си чете и проверява. Накрая сам ще си взема решение. Весели празници на всички.
    Велики Цензоре, тази тема както съм написал в началото е само за потребители които се отопляват на природен газ с локално парно.
    Cacho този твой въпрос:
    На газ е по-скъпо, ама климатик баня в къща топли ли? А стълбище или коридор?

    му ми бе заден преди 4 месеца от мой познат който се отоплява на газ.Аз го попитах ти колко стаи топлиш стая без в тях да има радиатор?
    Той занемя и отговора беше мълчание.

    Както и да е все пак е видно, че дори малкото потребители които споделиха и изложиха ФАКТИ относно отоляваните от тях помещения за отопление на природен газ предизвикаха спорове и коментари(които не са за тази тема, но са относими към нея).

    Самия призив за затваряне на темата говори, че на някой тези факти не се харесват, но Ако тази тема не бъде затворена, то съм убеден, че през февруари и март тя ще закипи, когато оптребителите започнат да получават и заплащат своите сметки за отопление на природен газ.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #64

    Re:Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Велики Мислителю и писателю , както гледам 90% писалите до сега в темата не са на локално парно, 50% са търговци и майстори. Такива теми водят само до заяждане и закачки. Отдавна е проверено и изпробвано. Отделно, че в темите и за двата вида отопление е дъвкано и предъвкано по отношение на разходи и т.н. Дадени са и цени на м3 и на киловатчас и т.н. Дадени са и варианти при различни видове жилища. Вярно при газта е по-малко, защото и потребителите са по-малко, но все пак има. Както виждаш темата на какво заприлича за нула време дали ще има нещо полезно в нея и дали ще може да се отсее от другото...
    Ванко колко приблизително ще излезе, такова къстъм изпълнение на ТП вода-вода, при условие, че си запазя друга инсталация.

  6. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #65

    Re:Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan
    Велики Мислителю и писателю , както гледам 90% писалите до сега в темата не са на локално парно, 50% са търговци и майстори. Такива теми водят само до заяждане и закачки. Отдавна е проверено и изпробвано. Отделно, че в темите и за двата вида отопление е дъвкано и предъвкано по отношение на разходи и т.н. Дадени са и цени на м3 и на киловатчас и т.н. Дадени са и варианти при различни видове жилища. Вярно при газта е по-малко, защото и потребителите са по-малко, но все пак има. Както виждаш темата на какво заприлича за нула време дали ще има нещо полезно в нея и дали ще може да се отсее от другото...
    Ванко колко приблизително ще излезе, такова къстъм изпълнение на ТП вода-вода, при условие, че си запазя друга инсталация.
    Ами вместо да спориш и спамиш си напиши сметките за газ и какво отопляваш нали тази тема е за факти не за сравнение, изводи и спорове.Изводите всеки сам ще си ги направи изводите.
    В климатичните теми има достатъчно факти за сметките на потребителите и отоляваните помещения както и местоположението им в България.Време беше и за отоплението с газ да има такава тема.
    Но като гледам на газ от 05.02.2009год., при теб тепърва ще има развитие...освен ако както си писал по-горе съпругата не ти даде избор... тогава позицията ти е разбираема
    Едни имат икономически мотиви да се противопоставят на темата, други са "движени" от "други" мотиви

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    83
    #66

    Re:Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Ван дам, трябва да се види инсталацията. Не мисля, че ще минеш без конструктивни промени, като замяна на радиатори с по-големи или вентилаторни конвектори.
    Трябва ти и сондаж с изследван дебит. Това ти е най-евтиния и най-простия вариант. Не съм фен на тези изпълнения, а и скоро ще ги натиснат. Аз държа на 2 сондажа или затворен кръг.
    Обаче и цената тък се покачва. Колко киловата машина ти трябва и имаш ли предпочитания към производител, топлообменници...?

    Джъстифай, мисля че е несериозно...
    Кой идиот би си направил отоплителна инсталация, без да предвиди някое помещение? Че го е спрял е друг въпрос.
    А все още климатик в нужник не съм виждал.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    168
    #67

    Re:Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    justyfi, съжалявам за спама,но бях предизвикван на няколко пъти. Ако трябва - ще трия!
    Всъщност ти предизвика спора със заядливия си тон, moxa само сподели личните си наблюдения.
    Както и да е.

    Споделям моите частични наблюдения:
    Климатика който ползвам в момента ми пести грубо 100 лв. на месец спрямо конвенционалното отопление на ток, при напълно еквивалентен комфорт. Машинката е относително евтина, за 2 отоплителни сезона ще ми върне инвестицията. Аз нямам абсолютно никакви пристрастия за вида отопление- просто не ми се дават грешни пари за тоя дето клати гората, гледам да ги харча за по-приятни неща.
    Ако беше природен газ, щеше да ми е малко по комфортно от сега(не виждам накъде повече, но...), спрямо настоящите цени икономията би била 50 лв. месечно. Да, но първоначално щях да тръшна 3000 лв. и елемнтарна калкулация показва, че вложението се връща за 12 год. Ще ме прощаваш, но не съм чак толкова далновиден.

    Ако утре обаче нещата се обърнат наопаки, и съотношението стане същото, но в полза на газа, директно минавам на него без изобщо да се замисля.

    А това твоето са слепи пристрастия, водени от лична изгода. Едва ли не излезе, че не можеш да изчислиш колко излиза 1 киловат, а може би от всички тук ти си най-компетентен по въпроса, т.е. със сигурност можеш.
    Без да се обиждаш.


  10. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    782
    #68

    Re:Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от deian
    Не е коректно така - какво значи цена за отопление на 1 кв.м.? От кв.м. до кв.м. може да има огромна разлика в изолациите и топлозагубите. Но киловат - киловат сравнението е неоспоримо. Независимо колко киловата са необходими за едно или за друго помещение.
    deian,говориш за некоректност,а сам няколко поста по нагоре подаваш такава информация...
    А и темата е озаглавена " Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?"
    justyfi, а ти защо не озаглави темата "колко струва 1 кВт при отпление на природeн газ с локално парно"...

  11. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #69

    Re:Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Вярно е, че имам газ само от 04.02.2009г. Преди това 7г. бях на котел с твърдо гориво Дакон (още е в готовност и е бекъп вариант само с развъртането на 2-3 крана), бил съм и отдавна няколко зими при жената на централно парно. Имам и 2 клими 12-ки Хайер от 2005г. За това все още не мога да дам много отзиви. За съжаление точно за началото на 2009г. газа поскъпна почти двойно. После го намалиха за лятото, сега пак искат да го увеличат от януари.
    Ето ми радиаторите
    Цитат Първоначално публикувано от VanDan
    Пристройка 22м2 - Корадо панелен 2200 Н500
    пристройка баня - лира Корадо H1200 L450
    В къщата всички стаи са по 16-17м2.
    хол - Корадо панелен 2000 Н500
    детска - Корадо панелен 2400 Н500
    спалня - Корадо панелен 1800 Н500 + самоделна лира 1500 9-10 малки тръби
    кухня - панелен стар 1200 Н600 има врата към входно помещение 6-7м2 с алуминиево остъкление, което понякога топля
    баня 6-7м2- самоделна лира 1500 3 тръби 2 цола
    Всичко е изолирано с 5см Стиропор.
    Ето разход за 1-2 месеца от миналата зима
    Цитат Първоначално публикувано от VanDan
    В различни дни имах различен разход. В топли дни по 4-5м3, в студени 10-12м3. В Плевен често е стигало и до -20. Отоплявам къща и пристройка - общо към 120-130м2. Имам изолация. Котел Еолостар 23квт. Дистанционно управление с програмируем терморегулатор CRD. Лошото е, че през деня само баща ми си е в пристройката, и цялата празна къща се топли, заради него и не мога да го спирам или намалявам драстично. При цени на газ от февруари средно 300лв. в зависимост от температурите. В това число влиза разбира се и топлата вода за къпане. С твърдо гориво също не ми беше малка сметката - в студени месеци по 1т. донбаски въглища и дърва отделно за подпалка, в топли месеци 700-800кг. донбаски и повечко дръвца. Те и донбаските при мен скочиха много тази зима. По едно време бяха станали 336лв. за тон. Като прибавим транспорт, хамалогия, мизерия. Също е важен факта, че трябва да ги платя наведнъж, а не всеки месец по малко. Вдигнаха газта с общо 50-60% за началото на 2009г. Каква е тази методология не знам. Няма какво да се направи. Комфортът струва пари.
    Да обобщим. Първия ми месец февруари беше много студено в Плевен. Нямах програмируем терморегулатор. Газта имаше ценови пик от над 40-50% увеличение. Платих 300лв. После вече паднах малко. Лятото 20лв. газ Сметката за ток от 70-80лв. спадна на 30лв., само от спирането на бойлера. Сега за Ноември и Декември по 100лв., но те са авансови и не знам точната сметка, защото не ми е дошла още изравнителната. Топля абсолютно всички помещения - обитаеми и сервизни. Температура през 70% от времето 23гр., през останалото време (00-06ч. през нощта) 21-22гр. Няма значение жена ми за мнението ми за избора на отопление. Има значение мнението и за избор на температура. Бичеше 2-та климатика на по 26-27гр., ако не пуснех парното. Заради нея държа по-високи температури иначе бих свалил 1гр. Лично за мен, няма по-голям кеф от парно, било централно или локално. Дори и централното парно е много добро. Проблемът на централното е, че много хора са изключени и се товарят другите и изстива сградата. Имам колеги, които живеят в панелни блокове, в които целия вход е на локално парно с едно котле на твърдо гориво и плащат средно по 40-60лв на апартамент за гориво и параджия, като нямат нищо общо с хамалогия, пренасяне чистене и т.н. по жилищата си. В последно време се редуват сами да си го палят. Това е показателно, че когато всички се топлят и разходите са по-малко и сградата е по-топла.
    По отношение на моята къща най-доброто, което съм направил за комфорта е локалното парно на газ. [size=10pt]Да, с тези цени на газа е скъпо на газ. Но милиони пъти съм казвал, че за мен няма евтино и комфорт. Всичко друго е измислица, компромиси, субективност и т.н.
    Никога няма да се откажа от локално парно, докато живея в тази къща. Няма значение източника на топлина. Дали ще премина на ТП вода-вода или вода-въздух или ще остана на газ, важното е усещането за топлина и тишината от радиатор!!!!!!!!! Ако фалирам до толкова, че да не мога да си плащам сметките, отново ще се върна твърдото гориво (старото котле си седи в готовност).

    Cacho, в момента съм с 11-24кв котел и в 90% от времето е около и малко над минимална мощност. Предполагам, че там някъде са ми и нуждите - 14кв макс. Виж за къпане, понеже зимата студената вода ми е с много ниска температура, откакто смениха тръбата, която влиза от улицата и на места стана на много плитко разстояние от повърхността, котела включва на макс.

    No one - поне от всички е признато, че мнооого малко са климите, които могат да имат комфорт като радиатор. И усещането за топлина и тишината. Не говорим за цени, разходи, изплащания и т.н. Говорим за кеф.
    Това с изплащането винаги ми е било много мътно. Някои неща не се изплащат, но какво от това. Аз ако почна да смятам колко тенис ракети, екипи, маратонки, колко хардуер за компютрите ми (3бр.) съм насменил само за кефа без да правя пари от това.... Никога не съм с водил от изплащането. Не пуша, пия само малко бира Бекс и много рядко хубаво уиски. Така че парите за локално парно пак ги включвам към кефа...
    Отново весели празници на всички, без значение източника на отопление!!!

  12. Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    168
    #70

    Re:Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan
    No one - поне от всички е признато,...
    VanDan, напълно съм съгласен - кеф цена няма.
    Обръщам внимание на факта, че при настоящите цени на различните енергоносители е почти безмислено от конвенционален ток да се минава на газ. Това сякаш важи все повече с намалянето на отопляемата площ, макар че и при моха ясно се усеща. При мен със сигурност е така.

    Аз лично се дразня от слепите пристрастия и премълчаването на неудобни цифри- това е некоректно поведение и не прави чест на някои съфорумци.

    Весели празници и от мен.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #71

    Re:Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    И аз ако влизах в някое ново апартаментче щях да сложа или маркови клими или Термопомпа вода-въздух и може би, ако има възможност бойлер и печка за готвене на газ. Неограничено количество топла вода е много добра придобивка за някои хора. Малките площи не са подходящи за газ, защото болшинството котли на пазара ни имат много висока минимална мощност и те не работят в ефикасен режим. Също така и цената на газа скочи изключително много в последната година. По принцип е много по-лесно за апартамент отоплението.
    Виж за еднофамилна къща много трудно ще се съглася, че става само с клими, дори да са маркови. Най-доброто решение е Термопомпа, особено вода-вода, след това вода-въздух, локално парно на газ, ако искаме да топлим всичко и да имаме повече комфорт.
    Най-евтиното решение за всички видове жилища все още е всички в една стая и кюмбето до зачервяване!!!

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #72

    Re:Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Е това е ФАкти и всеки да може да си направи за себи си изводи и сметка.
    Останалото е напразно дърляне.
    Но всеки има право да знае какво го чака, а не да остане изненадан. Затова в темите за климатици има 2 теми за сметките/разходите за отопление с климатик.
    В чисто нова кооперация с прекарана газ и инсталация на всеки апартамент в която моя позната има апартамент след миналата зима 2008/2009г. от 5 новонанесли се семейства 3 си платиха да им преместят климатиците от старите жилища или си купиха климатици и се отказаха от газа, защото не издържат на сметките.Като пример едно от семействата е 3-членно за 64 кв.м. апартамент за януари 2009г. 300лева сметка.

    Всеки трябва да знае предварително какво го чака, а не да се отказва от един вид и да прави разходи за друг вид отопление.

    Ако газа поевтинее дотолкова, че да ми струва средно между 40 до 90 лева месечно и аз бих минал, но засега сами искам да знам какви са разходите и затова искам факти, а не да се появи някой "Кашпировски" и да ме омагьосва, че видиш ли нямало значение дали си с климатици или газ отоплението сметките са еднакви, но с газа комфорта бил по хубав.

  16. Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    168
    #73

    Re:Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    И последен OFF/ защото яко оспамихме: според мен съвършения вариант е Daikin Altherma- изключително добро решение като първоначална цена за комплексно оборудване от най-висок клас, текущи разходи непревишаващи тези на газа, комфорт следствие на подовото(най-доброто според мен), не се влияе от ниски температури заради конвенционалния подгрев в случай на нужда, а и охлажда лятото.

    Но е за хора с много пари, голяма площ и т.н., тоест не е опция за мен.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #74

    Re:Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    И на газ може да е по-евтино, но трябва да е много хубав и особено правилно оразмерен котел, с програмируем терморегулатор и да се държи на ниска температура, за да работи малко време. Имам приятели със сметка 100-на лв. максимум, но 80% от времето програматора е на 16-17гр. (практически котела не се включва) и само като се приберат е на 20гр.
    Но като цяло - да. Наистина излиза по-скъпо ако се ползва както трябва с оглед комфорт и при тези цени на газа. Вярно е това и няма смисъл да се крие и премълчава. Но пък топла вода и готварска печка на газ е изключителна придобивка.

  18. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    782
    #75

    Re:Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    justify,приканваш нас да не коментираме,а ти самият го правиш и то по най некоректният начин.Защо не коментираш moxa който в същият месец януари е отоплявал едица площ за 1,78 лева(наверно колкото и климатиците на Деан),а коментираш твоята позната при която единица площ се отоплява с 4,69 лева.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 5 от 181 ПърваПърва ... 345671555 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Майстор за локално парно из Пловдивско
    От Jumbalaya във форум Купува
    Отговори: 0
    Последно: 15-11-13, 16:46
  2. Отговори: 1
    Последно: 27-03-13, 16:25
  3. мога ли да си направя локално парно ?
    От get във форум Отопление
    Отговори: 15
    Последно: 09-01-12, 11:28
  4. UPS за локално парно,избор?
    От Binq във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 07-01-10, 15:22
  5. Локално парно с бойлер
    От nakt17 във форум Отопление
    Отговори: 18
    Последно: 19-03-08, 10:05

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе