Страница 74 от 181 ПърваПърва ... 2464727374757684124 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1,096 до 1,110 от общо 2703
Like Tree1052Одобрявам

Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #1096

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от Uve_Smotanson Виж публикацията
    Напълно съм съгласен с ydraganov - добрата изолация забавя изстиването на помещенията, което допълнително подпомага системата. Не знам защо постоянно се сравняват газ и климатици? Газта за мен е по скоро еквивалент на Топлофикация, отколкото на климатиците. Климатиците за мен са решение в преходните сезони, но не и за време, каквото беше този януари, освен ако не работят нон-стоп.
    Сравнението е във финансов аспект понеже ел.тока е евтин (спряно ЕС) а модерните клими са икономични и е сравнително евтино отопление... Та газа е по скъпо удоволствие все още...

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Мнения
    33
    #1097

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Аха, ясно, мерси. Аз изхождам от друга гледна точка - като комфорт и усещане. Интересно е и пелетните системи как се вписват в картинката на разходите.

  4. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #1098

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Хе хе ,и аз имам рекорд :

    Къща 200 квадрата, външна вата 10см,сайдинг.
    25С денем,24.5С нощем.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  5. Novice
    Тук е от
    Feb 2017
    Мнения
    3
    #1099

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Здравейте, нов абонат съм на СитиГаз Пловдив от 4 януари 2017. Ползваме отопление и топла вода на газ и мога да споделя впечатленията си и сметката от първия ми месец на синьо гориво. За щастие или не, уцелихме точно един от най-студените месеци, които аз помня за последните ми съзнателни над 30 години. Давам данни относно отопляемата площ за референция: партерен етаж от наскоро реновирана двуетажна къща 70 м2 (антре/вестибюл, всекидневна и трапезария с кухненски кът в едно ок. 40 м2, спалня 16 м2, сухо помещение 8 м2 и баня 6 м2) (коридори няма). Помещенията са 30 см. под нивото на двора, височина 2.45, темели до 1 м. височина и с 50 см. дебелина от речен камък. Нагоре керпич със същата дебелина ок. 50 см. с мазилка отвътре и отвън със слама. Допълнителна изолация върху мазилките отвътре кнауф на конструкция +/– 8 см с минерална вата 5 см. на Baumit Изолация отвън 10 см. EPS на Baumit със силиконова мазилка. Обща дебелина на стените ок. 70 см. Изолация между първия и втория етаж (не се ползва, без вътрешно стълбище) конструкция кнауф с вата 5 см., каратаван около 10 см. със сгур, дюшеме, армирана циментова замаска/плоча 12 см. (излята върху дюшемето). Прозорци и верандни врати ок. 12 м2 от седемкамерна PVC дограма с дебелина на касите 82 мм. и 93 мм. на крилата с троен стъклопакет 40 мм. Високоенергийно стъкло 5 мм./ Бяло 4 мм. / К-стъкло 5 мм.

    Охлаждане през лятото с един китайски/конвенционален Panasonic 12-ка при разтворени всички врати без проблемно поддържа 25 (достигал е и до 23 с лекота), но както се досещате жената не дава по-ниско от 25.

    Ноември 2016: климатика на 24 гр. нон стоп + конвектор много рядко нощем с термостат на 1-ва степен (750 W) в спалнята + духалка 1-ва степен преди къпане на 3-год. дете в банята + бойлер нон стоп + пералня, сушилня, миялка и готвене = 118 лв. EVN - Ниво на комфорт: много добър 5. Поддържани температури 22-23 градуса.

    Декември 2016: климатика на 28 гр. нон стоп + конвектор в спалнята нощем нон стоп на 1-ва степен и във всекидневната на 3-та степен сутрин и вечер в хола + духалка 2-ра степен преди къпане на 3-год. дете в банята + бойлер нон стоп + пералня, сушилня, миялка и готвене = 210 лв. EVN Ниво на комфорт - незадоволително 3-. Поддържани температури 18-19 градуса и с много помощ от конвектора до макс 21 във всекидневната - сухото се минава на пребежки, банята се пишка бързо ... за по-дълъг престой се пуска духалка и сешуар на макс . Особено втората половина на декември при -14 навън климатика не се предаде, без особена мъка и чести размразяване, но просто не вади същата температура като през ноември и сам не вдига повече от 18 градуса.

    04 Януари 2017: Газчице, здравей! Двуконтурен котел Fondital Antea min. 11 Kw. - max 24 Kw. Инсталирани панелни радиатори 600 мм. във всекидневна 160 см. + 120 см. трапезария + 120 см. антре ; сухо помещение 120 см. ; спалня 180 см.(тук малко се поизвърлихме) + 1 алуминиев с 10 глидера на 600 мм. в банята. Обща мощност ок. 14 Kw.( не на последно място и благодарение на препоръките във форума внимавахме да не инсталираме по-ниска мощност от мин. на котела.) За да не дойде в повече сложихме термоглави, но реално всички стоят отворени на макс с изключение на спалнята, където единствено радиатора дойде големичък и го държим на 2 и половина 3. Безжичен термостат Computerm Q7RF (чувствителност +/- 0.3 гр.) със седмична програма понеделник - петък (23:00-07:00 / 19 гр) (07:00-08:00 / 22 гр.) (08:00 -18:30 / 19 гр.) (18:30-23:00 / 22 гр.) и събота и неделя (23:00-08:00 / 19 гр.) (08:00-23:00 / 22 гр.) Разход на газ 6 м3 през делнични дни и до 9 м3 през уикендите. Общ разход за месеца включително БГВ (двама възрастни и малко дете) (без готвене на газ) = 183 м3 при цена от 0.64 лв. = 118 лв. Сметката от EVN все още не е пристигнала, но по показания на електромера ще е около 60 лв. заради отоплението на ток първите дни на януари , т.е общо енергийни разноски ок. 178 лв. за чувствително по-студения януари с до -17 нощем и ледени дни с макс. -3 денем. Само на ток щяхме да имаме сигурно ок. 300 лв.

    Ниво на комфорт: отличен 6 и несравнимо с климатика и конвектора! След като си настроих и термостата, не се занимавам въобще с цъкане на температури надолу-нагоре и местене на печки напред-назад. Поради инертността на този тип система искам да кажа, че при настроени 22 гр. в повечето време стайната температура е реално между 22.5 и 23.5 , тъй като при спадане до 21.7 котела пали и за около 20 мин. работа достига 22.3 , при което изключва и следващите 40 мин. температурата в помещенията продължава да се вдига до 23.5 - 23.8 , а след това ок. 1 час спада до 21.9 Общо взето на всеки 2 часа работи 15-20 мин. при максимална изходна температура на котела заложена на 73 градуса.
    Този пост е редактиран от sOliver; 07-02-17 в 10:31.
    lazarus18, legaltk, sevastaki и 3 други харесват това.

  6. Member
    Тук е от
    Mar 2014
    Мнения
    151
    #1100

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Поздравления за балансираната отоплителната система, аз едва достигнах половината от минималната мощност на котела.

    Видя ми се, че ползваш кондензен котел - ако радиаторите ти са с достатъчни мощности (при 55 градуса), може да свалиш температура на котела до препоръчителната за кондензни котли 50-55 градуса, за да вдигнеш КПД-то, така и системата ще е по-малко инертна.
    orlincho одобрява това.

  7. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #1101

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Сигурен ли си че минимума е 11кв,на мен ми излиза 3кв. Което е добре де за 70кв.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #1102

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Добре де, ако е 11 минимума, защо не си взехте модел с ниска минимална мощност. Хайде, преди не се предлагаха на пазара, но сега има. От фирмата инсталатор ли ви го пробутаха. В по-топли месеци няма нужда от мощност. При по-ниска температура на водата пак пада мощността, а това е нужно за кондензен котел.
    sevastaki одобрява това.

  10. Novice
    Тук е от
    Feb 2017
    Мнения
    3
    #1103

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Здравейте и благодаря за коментарите.

    Точният модел е Fondital Antea CTFS 24 AF (bi-thermal gas combi instant boiler with sealed chamber (CTFS) vesion), тоест двуконтурен, конвенционален. (не е кондензен).
    Линк към производителя: https://forum.setcombg.com/attachment.php?attachmentid=22209&stc=1[/IMG]]ANTEA CTN AF - CTFS AF - extra eu - Atmospheric wall-hung boilers (<35 kW) Fondital

    Дано не съм ви подвел, защото има 4 реда описващи мощностите и най-малката, която виждам е Reduced heat output 11.1 kW. Иначе не ни го "набутаха" от инсталатора, а по-скоро сами си го "набихме" поради ограничения вече бюджет заради мащабните СМР дейности през цялото лято по пълната реновация на къщичката (колони, трегери, плоча между етажите, изолации, канализации, хидроизолации и т.н. и т.н. и т.н) Цената му беше 990 лв. + 90 лв. за термостата от СитиГаз. В този ценови диапазон имаше само TESY, но те не ми вдъхваха доверие нещо. С по-ниска минимална мощност котел не беше опция, тъй като предстои (след година две-три) присъединяването на втория етаж с вътрешно ажурна вита стълба, който е също 70 м2 (фоайе, 2 спални, дрешник, баня) за където са предвидени още около 10 kW мощност за инсталиране, така че котела трябваше да е готов да поеме 24 kW.

    И сега вече мога да попитам и аз нещо конкретно за този котел, че не ми става ясно и то е има ли някакъв вид електронна модулация на горелката, тоест като достигне температурата си максимална зададена на водата (не стайната от термостата) индикацията за пламък на дисплея си стои, но до нея има едни проценти, които докато набира температура ок. 10 мин. варират между 95% и 98% а като достигне 73 спада на 40%-45%. Това означава ли, че горелката работи, но с по-ниска консумация и ако да как става това? Според инструкцията има 11 дюзи - възможно ли е да гаси част от тях. По сетивно усещане става леко по-тихо буботенето и като че ли температурата на газовете от димохода е малко по-ниска (при пипане с ръка). В този режим при изписани на дисплея 71-73 гр. и 40 - 45% работи обикновено още 10-15 мин., (+10 мина на 98%) и за което време общо време 20-25 мин. е достигнал зададената по термостата желана температура на помещенията и получава команда OFF и угасва нацяло за следващите 80-90 мин. (тук нанесох корекция - не съм го хващал да изключва нацяло докато е в режим ON от термостата - тъй като е инсталиран във външна кутия извън къщата в близост до спалнята дори нощем го чувам приглушено как буботи, но никога не е изключвал преди да достигне температурата от термостата и да получи команда OFF). Досещате се, че доста нощи съм прекарал в совалки между термостата и спалнята да го слушам работи или не, та от там са ми наблюденията - както казва жената, ако не беше в кутия извън къщата сигурно щях да спя при котела

    В този ред на мисли би ли имало смисъл да сваля работната температура от 73 гр. на 50-55 гр. да речем ... тогава теоретично би работил по-дълго до достигане на зададените по термостат (може би 40-45 мин. наместо 20-25), но пък по-дълго време на на 45% - 50% от пълната мощност на горелката. Целта ми не е допълнително спестяване, а малко да намаля тази инертност, защото при 73 гр. загрява много бързо радиаторите и помещенията и изключва, но след това продължава да вдига до над 2 гр. от зададените 22 по термостат, при което вече трябва да свалям и късия ръкав и да оставам по потник, а жената да си сваля грейката и да остава по пуловерче . След това започва плавното сваляне и след около час на 22 вече започва да ти се струва хладно, а до следващото включване остават 0,3 гр. което е още 10-15 мин. и трябва да си слагам и аз горнище . Може би трябва да намаля и хистерезиса (дано да съм уцелил термина) на термостата от +/- 0.3 на +/-0.1, за да избегна частично този ефект. Друг лек страничен недостатък на макс 73 гр. е че радиаторите стават доста горещи и малкия (3 год), въпреки че е доста предпазлив може да се лепне някой път случайно с лице на панела и да се опари доволно. В смисъл не е чак толкова критично и ако си задържиш ръката 1-2 секунди и е дръпнеш няма да те изгори, но определно си пари, а на под 50 см. от тях трудно се стои за по-дълго време, тъй като напичат яко.
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от sOliver; 07-02-17 в 11:08.
    JordanS и tutalka харесват това.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #1104

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Котелът ти модулира. При достигане на максималната температура на водата той намалява мощността си, за да не прегрее и изключи. По отношение разхода, при конвенционалните котли дават максимално КПД на максимална мощност. Правилно е котелът да изключва, когато достигне зададената стайна температура от стайното управление. Лошият вариант е да изключи без да е постигнал зададената температура на въздуха щом достигне минималната си мощност, а температурата на водата продължава да е максималната. За това при инсталации на кантар с минималната мощност на котела, специалистите тук съветваха да не се намалява температурата на водата. Защото при по-ниска температура на водата пада мощността на радиаторите и може да стане по-малка от минималната на котела. В повечето документи мощността на радиаторите е дадена при 85гр. на водата, а при 50-55 е доста по-ниска. Съответно пада мощността на инсталацията и котела по-бързо стига минималната си мощност и прегрява.
    sOliver одобрява това.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2013
    Мнения
    90
    #1105

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от sevastaki Виж публикацията
    Прав си, таман смениха газомера...
    Може новия да е калпав.

    Иначе котела е отживелица, планирам да го сменя чак след като ме изостави.

    Да приемем, че имаш консумация 100 (не 96) куб. м газ за 744 часа за месец януари. Тези 100 кубика се равняват на 960 киловата енергия (чисто теоретично, а реално по-малко). Елементарната математика ДОКАЗВА,че консумираш 1,3 киловата на час. А като ги разпределиш на 78 кв. м се получава едно нищожно число. Излиза,че за теб са достатъчни 15-20 вата на час за отопление на дома ти. Просто математика или нещо друго. Ако в консумацията са включени БГВ и готвене толкова по-зле. Математиката не лъже.

  13. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #1106

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Предлагам в тази тема да продължим да си говорим само за цената на отоплението.
    Последните дискусии са подходящи за "голямата тема".

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #1107

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?


  16. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #1108

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Преди вдигаха цената с мотив високите цени на петрола. Петролът е с трайно ниска цена, сега цената на долара е претекст. Как пък да не е скочила с 32℅. Това му е кофти на отопление с природен газ - никакви сметки не можеш да си правиш за повече от 5-6 месеца.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2017
    Мнения
    20
    #1109

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    За съжаление в България няма нищо сигурно!

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2017
    Мнения
    20
    #1110

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Нещо тези 32% Ви взеха акъла. За това ли няма вече коментар за месечните сметки ( голям стрес). Май ще се откажа от газификация на този етап, твърде несигурно и скъпо пак ще стане.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Майстор за локално парно из Пловдивско
    От Jumbalaya във форум Купува
    Отговори: 0
    Последно: 15-11-13, 16:46
  2. Отговори: 1
    Последно: 27-03-13, 16:25
  3. мога ли да си направя локално парно ?
    От get във форум Отопление
    Отговори: 15
    Последно: 09-01-12, 11:28
  4. UPS за локално парно,избор?
    От Binq във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 07-01-10, 15:22
  5. Локално парно с бойлер
    От nakt17 във форум Отопление
    Отговори: 18
    Последно: 19-03-08, 10:05

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе