Страница 2 от 54 ПърваПърва 12341252 ... ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 806
Like Tree3Одобрявам

Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,572
    #16

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от KUM4o
    Здравейте!Взех си електронен стаен термостат Tesy bel3888ts ,но вътре няма схема за свързване.На самия термостат има 3 входа ,земя и още два ,които според мен са единият от входния кабел ,а другия за котлето.Обаче ако така свържа термостата с котлето ,когато той изключи котлето няма да има захранване и няма да може да се ползва за топла вода.Има ли някаква тънкост при свързването или така както го мисля се прави?
    Какви входове си фантазираш? Не съм работил с този модел но така като го гледам имаш тройка клеми, които се явяват трите края на един превключващ контакт на реле. Вътре има и две батерии АА сигурно. Какъв котел ще управляващ с това нещо?
    Видях ти предния пост - някаква Мора е котела. Вътре в него трябва да има мост, който трябва да премахнеш и с двойка кабел да свържеш котела към две от клемите, които се явяват нормално отворения контакт. Лошото е, че така както си поставил въпроса в питането, шанса да се справиш сам е под 5%.

  2.  
     
  3. Member Аватара на Ivan19
    Тук е от
    Jan 2009
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    241
    #17

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от eng.Neychev
    За тези потребители, които изчисляват ежедневния си разхода на газ : Очаквайте завишение. При външна температура от -10 до -15 градуса, разход около 15-17 м3/24 ч.
    От както се затопли времето, никой не коментира разхода си?!?!
    Здравейте! Вчера го даваха най-студеният ден и си направих труда да засека колко ми е разхода за 24 часа. Отоплявам 3 стаи - 20, 12, 9 м2 и лира в банята при зададена температура от 22 градуса за периода 9.30-22.30 и 18 градуса за 22.30-9.30 и отчетения разход е 8 м3 газ. За мен това е добро постижение, не съм мерил температурата отвън, но си беше студено.

  4. zh
    zh е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Живее в
    Добрич
    Мнения
    221
    #18

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Здравейте и от мен!
    Ето и моят разход за вчера. Отоплявам 3 стаи и баня с чиста площ от 78 м2. От 9.00-23.00 ч. зададена температура 21 градуса и от 23.00-9.00 ч. 18 градуса. Реално котелът е работил само от 9.00-23.00 ч., защото нощната температура в помещението (от 39 м2), където е програматора не е падала под 18 градуса. Или за 14 часа - 10 м3 газ. От Добрич съм.

  5. Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    150
    #19

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Николай Стефанов, няма проблем щом ти харесва, ама 15-18 кубика на ден за 100 квадрата жилище са си много. Сигурно имаш големи топлозагуби - не зная за какво жилище става въпрос - къща, апартамент, но вероятно има какво да се направи за оптимизацията. По празниците говорих с един човек, който ми заяви, че давал на сезон по 5000лв за отопление - по 1000лв на месец и това го задоволявало - отоплявал 500квадрата къща на нафта . Така че всичко е относително

    Направо си глобен, Лазаре, що не четеш бе човек

    Айде да кажа пак, апартамент, около 110кв.м., без изолация, нек'ва ПВЦ дограма, че не я знам - в най-големите студове миналата година - да приемем -20гр.Та за тогава хортувах, че погледнах мимоходом разходомера на два три пъти, от любопитство - беше някъде около 17-18 куб. Па и си се проветрява нелошо
    Иначе някога, когато си сложих газ в стария апартамент - беше ноември 2003г. и си беше студено, си вървяха едни 9-10 кубика, апартамента с подобни параметри.Разликата за протокола е в типа на котлето - сега е кондензно, ако има значение де


    Иначе по мое скромно мнение разхода на газ трябва да бъде засечен за по-дълъг период от време, най-добре си е за една година.И тогава човек си знае - те за тая година дадох .... лева за отопление, топла вода и газов печка.И пак ще се повторя - не е от най-евтините видове отопления това.Но като комфорт поне аз не знам по-добро.

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #20

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Николай Стефанов, не се сърди, на ден през главата ми минават поне няколко различни случая. Но съм прав, че не ти е малко разхода, особено щом в далечната 2003г си имал разход с 50% по-нисък и то с калпав котел (защото тогава бяха такива, в сравнение с сегашните), още повече сега си с кондензен, който трябва да е с 20% по-икономичен.

  7. Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    150
    #21

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Николай Стефанов, не се сърди, на ден през главата ми минават поне няколко различни случая. Но съм прав, че не ти е малко разхода, особено щом в далечната 2003г си имал разход с 50% по-нисък и то с калпав котел (защото тогава бяха такива, в сравнение с сегашните), още повече сега си с кондензен, който трябва да е с 20% по-икономичен.
    Опааа, сега вече ще взема да се разсърдя, наистина и да си потърся глобата
    Ами казах, че беше студеничко... Но не съм казал, че е било като миналата зима, тогава беше под -20гр.
    Сега за котела - карам по спомен - беше някаква марка Оертли, ако не греша.Ма бомба си е котела, че подкара 8-мата си година, и си бачка безгрижно, па и не се поврежда. Дай Боже и новите да са толкова добри, ама аз лично не вярвам.Нека изкарат по толкова, па да се по'фали някой....

    П.С. С' я да те предупредя - за глобата можеш да избираш из намежду домашен суджук неколко четала, двойно припечена домашна ракия или хубаво червено винце Най-добре ще е да оставиш ракийката да е от мен.., макар да ми се намират и от другите споменати благини. НО глобата трябва да е ефективна Таман докато я сгрея ракийката и си дошъл да инспектираме котела

  8.  
     
  9. zh
    zh е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Живее в
    Добрич
    Мнения
    221
    #22

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Моите разходи за последните 2 години:
    2009 г. - 558.56 лв.
    2010 г. - 697.82 лв.

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #23

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Николай Стефанов, не мой'ш ма събори - има и суджук, има и бяло има и червено винце. Само парно нямам и току ви завиждам . Оертли са хубави котли - това е ДеДитрих за английския пазар, доколкото знам. Вчера инспектирах един италиански котел от зората на газификацията във Варна, дори не съм чувал марката. Оплакванията са за голям разход. Поне 5-6 фатални грешки в инсталацията намерих, ама човека си е наумил, че като смени чугунените радиатори с панелни нещата ще се оправят и не иска да чува за моите забележки

  11. Novice
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    1
    #24

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Здравейте, набързо попрехвърлих мнения за две котлета и прощавайте ако вече сте ги сраванявали:
    1. Bosh Gaz 3000 W 19.2kW
    2. Immergas Eolo mini 24 kW

    Ще се отопляват три стаи с обща кубатура 108 м.куб и съответно за БГВ. Отказахме се от лира, заради теснотия, а и банята е вътрешна за апртамента.
    Впросът ми е ако имам две оферти с разлика по-малко от 200лв в полза на Боша как да постъпя и достатъчни ли са 19кв за водата (или пък преимущество ли е за икономия в тази кубатура) и принципно имат ли разлики в поддръжката?


  12. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #25

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от eng.Neychev
    За тези потребители, които изчисляват ежедневния си разхода на газ : Очаквайте завишение. При външна температура от -10 до -15 градуса, разход около 15-17 м3/24 ч.
    От както се затопли времето, никой не коментира разхода си?!?!
    Привет инж. Нейчев,
    Честно казано откакто ми бе направен цитат наистина не ми се коментира разхода, понеже трябваше и аз да цитирам като потребител, но просто не ми се влиза в тая материя пък и съм доста зает към този момент.
    А честно казано разхода ми наистина е 17 куб/час при хубавите за мен -10 гр./а те стават доста повече и тогава със сигурност ще продължим/, НО нека да поставим нещата коректно:
    - отоплявам огромните 65 кв/м площ като се повтарям в монолитна стара жилищна коопер. на втори от три етаж със съседи от горе и от долу и все пак отопляващи, със хубавка дограмка мога да твърдя, без външна санировка със описани /по назад/ температурни разлики на въздуха в стаята и външните стени от "сериозно естество" - от 2 до 4 градуса
    - поддържам температура от цели 19.5 градуса може да се каже постоянно /не ми се коментират високите градуси на колегите понеже поне аз не съм много топлолюбив - пък ако бях???/
    - и ДАааа това е разхода ми на ден -17 куб., НО само за отопление - тук не влиза готвене и топла вода.
    - и на фона на всичките дандании, простотии до сега наистина нямах време да се занимавам с това и на горе-изложеното "полужително" мнение покрито с факти мога да кажа, че съм леко недоволен от разхода си и още нещо.

    Поздрави.
    Честито на всички именици!


  13. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    28
    #26

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Здравейте, присъединявам се към вас по неволя, а и за да обменям информация. От няколко месеца ползвам природен газ. Първото нещо, което установих беше, че отоплението на газ е поне два пъти по-скъпо от отоплението на твърдо гориво. Знаех, че е по-скъпо преди да се включа, но не знаех, че е чак толкова по-скъпо. Това беше първия горчив хап. Втория беше, че котела се оказа прекалено мощен за жилището ми – тухлено, 80 кв.м., южно изложение, три стаи по 12-13 кв.м., вис.2,65 м., добре санирано – изолация от стиропор 3 см.от вътрешната страна на стените, ПВЦ дограми – стъклопакет 24 мм. Котела е модел Wolf CGG 1-К 24 kW, конвенционален, с БГВ, радиаторите – алуминиеви – Фокус Н 500, общо 45 ребра за трите стаи /14-15-16/. (Има и лира 40х80см. в банята, и обемния бойлер е вързан, но не ги ползвам). Няма стаен терморегулатор, котела няма възможност за никакви настройки без външен програматор, а такъв нямам. Всички радиатори топлят равномерно, и трите. Но котела не работи никак добре – горелката работи само за кратко и изключва, защото водата много бързо достига зададената температура. Ако сложа регулатора(врътката) на по-ниска степен, горелката работи макс.2-3 минути и изключва пламъка, като сложа регулатора на по-висока степен, работи 3-4 мин.и изключва. А на всеки три такта един е такъв – включва, и веднага, след 1-2 секунди изключва. Радиаторите имат термоглави, но са отворени докрай. След всяко гасене работи 7 мин.само помпата и върти водата – такава е фабр.настройка – 7мин. Това постоянно включване и изключване не е добре, води до преразход на газ. Разхода му на газ е следния - (в момента не ползвам котела за отопление, правил съм само проби) – вчера правих проба, през нощта външната темп.беше отрицателна, дневната – положителна, изхарчи 8 куб.м.газ за едно денонощие, при друга проба преди това, при темп.през нощта около нулата и положителни дневни изхарчи 6 куб.м. за едно денонощие. През най-големите студове не съм го пробвал – сигурно ще харчи още повече. При пробите поддържах температури в стаите 21-22 градуса.Разхода ми се вижда голям – във форума съм чел отзиви за 5 куб.м. Минималната мощност на котела е 9,4 kW, а мощността на радиаторите е доста по-малка, но така проектираха инсталацията от фирмата-изпълнител, доверих им се и сбърках. В действителност те ми предлагаха и друг модел котел – кондензен, който може да модулира при малка мощност, но струваше 3300 лв, с 1500 лв.по-скъп от моя и не можах да си го позволя. А пък максималната мощност на моя котел от 24 kW е смазващо голяма за едно такова жилище, и за такъв брой ребра на радиаторите(през радиаторите топлината минава през „иглени уши”, бавничко) – все едно на лек автомобил да се сложи двигател от товарен автомобил и да се очаква да харчи гориво 5-6 л/100км. – няма да стане, ще харчи много повече, нищо, че автомобила е лек. Всъщност почти всички котли, които се предлагат на пазара, са с подобна мощност. А за българските фин.възможности смятам, че това е прекалено голяма и неизползваема мощност. При мен проблема е, че минималната мощност на котела от 9,4 kW е прекалено голяма за жилището ми и дава преразход – правих проби – за отопление на една стая за една нощ харчи 2 куб.м, за две стаи на една нощ харчи 2,7 куб.м., а за отопление на цялото жилище за цяло денонощие 6-7 куб.м. Т.е. на колкото по-малка мощност работи, и включва и изключва постоянно, прави преразход. Преди да купя котела, си мислех, че той може да работи много, може да работи и малко, но се оказа, че не е така. А на всеки може да се случи в даден момент да не се налага да топли цялото си жилище , а само една или две стаи, и тогава отоплението с газ става изключително скъпо и неефективно и един котел с по-малка минимална мощност би се оказал по-удачен и по-маневрен. Сега не зная как да постъпя – май ще трябва да сменям котела с друг, с по-ниска минимална мощност. Но това само в случай, че успея да продам Wolf –а, а това трудно ще стане. Чел съм за съвети да се добавят ребра към радиаторите, но ще трябват още и още пари за преработване на всички тръби и радиатори, а и дали ще има ефект – с наличния в момента брой ребра се поддържат 22 градуса в стаите. Някой има ли други идеи?

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #27

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Здравей velchev,
    твоя проблем е постоянно обсъждан във форума и продължава да се обсъжда. Ти сам си достигнал до правилните изводи, лошото е че е малко късно. Не, че котелът е лош, просто не е подходящ за това жилище. Това, което ми се струва най-разумно е да добавиш още радиаторна мощност и един стаен термостат, ако може с по-голям диферент. Тогава котелът ще включва по-рядко и ще работи в нормален режим.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    15
    #28

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Ако не се лъжа -познайте откъде го знам -трябва да се гледа и долната граница в мощността на котела .

  17. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,572
    #29

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от filmatoplo
    Ако не се лъжа -познайте откъде го знам -трябва да се гледа и долната граница в мощността на котела .
    И това не е панацея, защото ниска долна граница без вентилатор с променливи обороти = ниско КПД. Не напразно при некондензните модели с немодулиращ вентилатор дават по високо КПД при номинална мощност, а не при минимална и то разликата е 3-4 пункта.

  18. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #30

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от espace
    И това не е панацея, защото ниска долна граница без вентилатор с променливи обороти = ниско КПД. Не напразно при некондензните модели с немодулиращ вентилатор дават по високо КПД при номинална мощност, а не при минимална и то разликата е 3-4 пункта.
    Не става въпрос на един произволно голям котел да му се намаля безкрайно минималната мощност, а да се избира такъв котел, който да отговаря на нуждите на жилището. А повечето жилища, особено в големите градове в Бг, и особено от новото строителство са малки жилища - 50-80 квадратни метра. Няма как на такова жилище да монтираш котел с минимална мощност 9-10 киловата и да очакваш той да работи нормално и икономично. Котелът се монтира предимно заради отоплението на едно жилище и на второ място за БГВ. Сметките за отопление са около 10 пъти по-големи, отколкото сметките за БГВ през лятото. Затова при избора на котел не е логично да се водим от мисълта какъв ще е комфорта при къпане и да не се интересуваме какъв ще е разходът на газ при отопление. Защото точно това е дилемата:
    - малък котел = ниска минимална мощност = малък разход за отопление
    - голям котел = висока максимална мощност = голям комфорт при къпане
    Е, най-добре е да има котел, който да модулира мощността си в големи граници, т.е. - да има ниска минимална мощност и висока максимална мощност, но както каза espace - има технически пречки за съществуването на такъв котел и затова минималната мощност се ограничава на около 25-30% от максималната. От друга страна е възприета (не знам дали има някаква нормативна уредба) една граница 24кВт, за която се смята че е нужна за да се осигури достатъчно гореща вода на проточен принцип и затова двуконтурните котли се произвеждат масово с тази мощност. Е да де, ама минималната мощност на 24кВт котел е около 8-9-10-12кВт, в зависимост от марката, което пък е много за едно жилище от 50-80 кв.м. Аз като инсталатор не смятам, че трябва да задължавам човек да плаща 2 пъти по-големи сметки за газ в продължение на 5 месеца (колкото е отоплителния сезон), за да може човек да се изкъпе с охолство 1-2 пъти седмично с вода на проточен принцип. Ако 24 кВт котел не може да осигури нужната ниска минимална мощност за икономична работа - има други варианти - едноконтурни котли 4-12кВт, 5-16кВт в комбинация със серпентинен бойлер и др.. Има и двуконтурни котли с мощност 6-20кВт, каквито основно монтирам аз и досега нямам оплакване за недостатъчен дебит на БГВ. Така че варианти има, стига да се търсят

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 54 ПърваПърва 12341252 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Газов котел - мнения и препоръки 2012
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 849
    Последно: 01-01-13, 07:39
  2. Газов котел - мнения и препоръки 2010г
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 957
    Последно: 31-12-10, 11:56
  3. Газов котел - мнения и препоръки 2009г
    От Saint във форум Отопление
    Отговори: 821
    Последно: 29-12-09, 23:43
  4. Газов котел - мнения и препоръки 2008г
    От karim във форум Отопление
    Отговори: 115
    Последно: 26-12-08, 00:34
  5. Газов котел - мнения и препоръки 2005-2007г
    От lsabg във форум Отопление
    Отговори: 151
    Последно: 16-12-07, 18:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе