Първоначално публикувано от
Lazar Здравей Маринов,
ще се опитам да отговоря по-нагледно, защото въпроса е важен и много хора ги вълнува, макар че ще се получи дълъг пост. В предния си пост съм дал линк към мощностите на радиаторите Корадо - използвал съм го защото е много подробна, но това се отнася за всички видове радиатори. За по-прегледно от стр. 49 от този линк съм изкарал мощностите на радиатор Тип 22Н600х3000 - това е радиатор с височина 600мм и дължина 3000мм (3метра) при различни температури на водата. От там се вижда, че един и същ радиатор има големи разлики в мощността в зависимост от температурата на водата(различни режими):
- при режим 90/70/20 - 6425 Вт
- при режим 75/65/20 - 5037 Вт
- при режим 70/55/20 - 4057 Вт
- при режим 55/45/20 - 2025 Вт
Да речем, че твоето жилище има в определен момент, да речем днес по обяд топлозагуби в размер на 8кВт. Твоят терморегулатор FR 100 е умен и управлява котела така, че да покрива точно тези топлозагуби, т.е. - да работи с мощност 8кВт или 8000Вт. Той следи скоростта на промяна на стайната температура и кара котела да си намалява или увеличава мощността, докато се уравновеси на една мощност, при която се поддържа зададената стайна температура. Така. Котелът си работи на 8кВт. Да, обаче котелът не е сам - той работи в една система с някакви радиатори които някой е решил да постави в жилището - независимо дали той е Бай Огнян Параджията или проектантът Д-р инж. Бобовдолски. Да речем, че в твоето жилище има поставени 3 радиатора от тези, които съм цитирал. Ако работят 3-те заедно , то мощността на котела (8кВт) ще се разпределя на 3 и всеки радиатор ще отдава мощност 8/3 или 2.67кВт, т.е. по таблицата можем да предположим, че температурата в системата ще е около 60*С. Това е равновесната температура, при която котел и радиатори работят на еднаква мощност. Ако обаче единият радиатор му затворим крана ръчно или от термовентил, то в системата остават 2 радиатора по 3 метра, които трябва да отдават топлината, произведена от котела. Да, но те при температура на водата 60*С излъчват 5.33кВт. Останалите 2.67кВт не могат да бъдат излъчени и се акумулират в системата, което води до повишаване на температурата на водата. Когато температурата на водата достигне 70*С - двата радиатора започват да излъчват по 4000 Вт и системата отново остава в равновесие - колкото топлина се произвежда, толкова се излъчва от радиаторите (според табличката). Ако обаче ние сме решили, че искаме да ограничим температурата на котела на 65*С, то котелът няма да достигне 70*С (равновесната си температура ), а ще изключи на 65*С, защото ние сме го ограничили по температура на водата. След като изгасне, той ще чака 3 минути и пак ще запали, понеже не е достигнал зададената стайна температура, ще достигне до 65*С, но при тази температура радиаторите излъчват около 7кВт, не могат да се покрият топлозагубите на помещението, които казахме, че са 8кВ и котелът пак ще изгасне. По този начин никога няма да се достигне зададената температура 20*С в стаята, а котелът само ще цъка и ще хаби газ. Ако сега от потенциометъра ограничим температурата на водата на 80*С, то котелът отново ще достигне до 70*С и системата отново ще остане в равновесие - не може повече да се повиши температурата, защото регулаторът ограничава мощността на котела на 8кВт, а двата радиатора излъчват тази мощност при температура на водата 70*С.
Ако сега затворим крана на още един радиатор, то в системата ще остане само един, който при 70*С (колкото е в момента на затварянето) излъчва около 4кВт. Останалите 4кВт, които произвежда котела отново се акумулират в системата и се повишава нейната температура. При достигане на 75*С, котелът ще изключи, защото го бяхме ограничили на толкова, а радиаторът тогава излъчва 5037 Вт. Отново се повтаря същата картинка - има искане за топлина - включва котела - достига зададената температура на водата и пак изключва. Ако повишим от потенциометъра зададената температура на водата до максимум - да речем 90*С, макар че повечето котли не поддържат такава температура, то при режим 90/70/20 този радиатор ще излъчва 6425 Вт, което пак не е достатъчно за да поеме произведените от котела 8000Вт и котелът пак ще цъка безкрай без да топли. Единственият изход в тази ситуация е да включим и другия радиатор, т.е - да добавим радиаторна мощност. Като включим и втория радиатор, двата радиатора започват да излъчват общо 12850 Вт (температурата е 90*С), а котелът произвежда 8000Вт - т.е. радиаторите излъчват повече топлина от системата, отколкото котелът успява да вкара. По този начин температурата на системата ще спадне и ще достигне до равновесната, която в нашия случай (с 2 радиатора) е около 70*С.
Така че Маринов, ако си разбрал този мой рекордно дълъг пост, сам ще стигнеш до извода, че при тебе равновесната температура е 70-75*С. Ако ограничиш температурата на водата - котелът ще започне да изключва преди да е достигнал зададената стайна температура и разходът няма логика да е по-нисък, освен ако не поддържаш по-ниска стайна температура при това положение.
Благодаря на стигналите до края!