Страница 39 от 54 ПърваПърва ... 29373839404149 ... ПоследноПоследно
Резултати от 571 до 585 от общо 806
Like Tree3Одобрявам

Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #571

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Стреляй по-бързо eng.Neychev, човека бърза

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    130
    #572

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Благодаря за бързата реакция!
    Значи идеята е следната. Помпата на камината се управлява от термостат, а тази на котела - от неговата електроника. Възвратните клапани ще са 2 и мисля да ги сложа на студената вода - единият на студената вода на котела в посока към котела, а другият на студената вода на камината в посока към камината (първо клапана, после кран, филтър, помпа, кран и камина - добре ли е така?). Когато системата е студена ще запали котелът и ще работи неговата помпа до достигане на зададената температура на водата - примерно 40 или 50°. По някое време палим камината. Нейната помпа ще се включва от термостата да речем на 45-55°. Щом температурата се повиши над тази, която сме задали на котела той ще завърта водата от време на време, за да измери температурата й, но няма да пали горелката, тъй като температурата в системата ще е по-висока от зададената. Когато през нощта камината изгори и температурата в системата падне под тази, която сме задали на котела тогава отоплението ще поеме той. При такъв начин на работа вероятно ще има моменти, в които ще работят и двете помпи, но мисля, че това няма да е проблем, тъй като възвратните клапани ще определят правилната посока на водата, за да няма завъртане само през котела и камината. За всеки случай към камината ще сложа един разширителен съд 10л. Препоръчаха ми да го има, въпреки че според мен този на котела ще е достатъчен. Горе-долу това е. Какво ще кажете? Ако някъде бъркам моля да ме поправите, че утре рано монтирам.

    Поздрави!

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #573

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Радиаторите с термовентили ли са?

  5. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    130
    #574

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Не, с кранове са и никога не се затварят напълно. Хрумна ми, че мога да сложа единия възвратен клапан до помпата на камината между двата крана, за да е удобно да се ремонтира ако някога се наложи. Това добра идея ли е и ако да - то преди или след помпата да го сложа? Освен това ме посъветваха да сложа РС близо до камината, но на студената вода? Това ми е малко странно - как е по-добре - на студената или на топлата, защото Прити го дават на топлата?

  6. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    100
    #575

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от tokata
    Апартамента е 100кв.м с вътрешна изолация на външните стени и на тавана. Котела е ДеДитрих, кондензен 6,3-24кВ. Програматора е ДеДитрих он/офф във всекидневната, а в спалните съм с термоглави, поставени на 3. При дТ=25, радиаторната мощност е малко над 5кВ. Разходът от 24.11 09.30ч до днес 25.11 09.30ч е точно 5куб.м, като това е с къпането на 3-ма души. Миналата зима най-голямата сметка беше 191куб.м. Като цяло апартамента е топъл, отдолу има пенсионери, които отопляват само една стая.
    Благодаря.
    И още нещо да те питам. След като котела работи ок. 15 мин до достигане на стайната температура и изключи, колко време почива и какъв температурен диапазон е нужен на термостата за включване и изключване (колко спада Т до следващото включване)? Засичал ли разходите на газ при по-продължителна работа на минимална мощност, в случай че си задал по-ниска темература?


  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #576

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    На затворения РС общо взето му е безразлично къде ще е, а възвр. клапан - след помпата обикновено, може между крановете

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    130
    #577

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Ок. Значи клапана между помпата и камината, преди крана до входа на камината? Така ли?

  10. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    118
    #578

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от Magnolia
    Благодаря.
    И още нещо да те питам. След като котела работи ок. 15 мин до достигане на стайната температура и изключи, колко време почива и какъв температурен диапазон е нужен на термостата за включване и изключване (колко спада Т до следващото включване)? Засичал ли разходите на газ при по-продължителна работа на минимална мощност, в случай че си задал по-ниска темература?

    Термостата показва стайната температура с чувствителност 0,5°С. Задал съм 22°С и при текуща стайна температура 22°С, термостата включва котела (предполагам, че в този момент реалната температура е <22°С и >21.5°С). Затова и работи само 10-15мин, има да наваксва само 0,5°С. И при също 22°С изключва (тогава сигурно реалната стайната темп. е >22°С) и по инерция, след като котела е изключен става 22,5°С. А относно по-продължителната работа на котела при мин. мощност: гори 0,37 или 0,47куб.м на час (това е по спомен от книжката на котела)

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #579

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Точно, eng.Simeonov

  12. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    130
    #580

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Благодаря на всички за съветите! Без вас трудно бих се справил сам. Сега си погледнах нещата и се оказа, че няма да мога да включа клапана между камината и помпата, а ще е малко преди помпата. Предполагам, че и така ще работи. Утре монтирам и ще пиша след пробите.

    Поздрави на всички!

  13. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    100
    #581

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от tokata
    Термостата показва стайната температура с чувствителност 0,5°С. Задал съм 22°С и при текуща стайна температура 22°С, термостата включва котела (предполагам, че в този момент реалната температура е <22°С и >21.5°С). Затова и работи само 10-15мин, има да наваксва само 0,5°С. И при също 22°С изключва (тогава сигурно реалната стайната темп. е >22°С) и по инерция, след като котела е изключен става 22,5°С. А относно по-продължителната работа на котела при мин. мощност: гори 0,37 или 0,47куб.м на час (това е по спомен от книжката на котела)
    Разбирам. Значи се очаква след спиране на котлето стайната темература да се повиши над зададената, и то ще почива докато стойностите и не спаднат отново до нея. Това означава, че ако помещението изстива бързо, ще има по-често включване и изключване. Може би също ако работи в нискотемературен режим 45/40/20, защото се предполага, че ще надхвърли зададената темература с по-малко.

    Доколкото разбирам в момента си задал Т 50*С. При теб колко време почива котлето след като е работило 12-15 мин?

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2011
    Мнения
    15
    #582

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Конвекторите са KFC-060 вентилаторни и когато котела де дитрих MCR34/39 MT- 39 kw управляван от стаен програматор радиоуправляем дигитален изключи след достигане на зададената температура, конвекторите не изключват и продължават да духат студено, като така температурата по бързо спада.Трябва ли да се монтира допълнителен програматор към конвекторите. Дори след поставянето на програматора в дневната се оказва че там е най студено а в останалите стаи е по топло, получава се обратен ефект. Какви настройки на котела трябва да са направят, че да работи на икономичен режим, защото от сметки по ниски от 300-370 лева не падам а в къщи е около 17-18 градуса. Жената и децата ще ме напуснат! Виках от Рувекс за съвет, но те само вдигат рамене и нищо.
    Като чета по форумите за какви малки сметки става дума смятам, че тук нещо не е наред. Освен двата конвектора има включени и два радиатора по 15 ребра. Котела е настроен на програма ЕКО. Параметрите на котелa при температура на водата 80 градуса са t1-50, t2-45 и nF-1450! Не трябва ли водата да е с по ниска температура. И последен въпрос към стайният програматор може ли да се включат и конвекторите ?
    --------------------------------------------------------------------------------

  16. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    118
    #583

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от Magnolia
    Може би също ако работи в нискотемературен режим 45/40/20, защото се предполага, че ще надхвърли зададената темература с по-малко.

    Доколкото разбирам в момента си задал Т 50*С. При теб колко време почива котлето след като е работило 12-15 мин?
    В режим 45/40/20 предполагам, че топлозагубите ти трябва да са почти нула. При мен в топло време по-малко от 47-48* ако е Т на водата, стайната Т не се повишава.

    Котела почива в границите 25-30-40мин. Вчера, например в Пазарджик беше топло, а и жената беше пуснала фурната на 300* и котела не се включи повече от час.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2011
    Мнения
    15
    #584

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Не знам какви са загубите , но сметки над 300 лева и отопляване на 75 кв.м. с температура 18 градуса си е направо пълна загуба!

  18. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    100
    #585

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от tokata
    В режим 45/40/20 предполагам, че топлозагубите ти трябва да са почти нула. При мен в топло време по-малко от 47-48* ако е Т на водата, стайната Т не се повишава.
    Tоплозагубите зависят от външната темература, изолацията, дали има отопяеми съседни жилища и пр. Сега още е топло и са сравнително малки, но като стане по-студено, ако не се повиши темературата на изходящата вода, респ. количеството топлина отдавано след изключване на котлето, тогава стайната темература би трябвало да спада по-бързо (оттам по-често включване и изключване на котела). Хубаво е, че си открил точните темератури, защото така намаляваш коминните загуби. Аз още експериментирам.

    Мился, че когато човек има повечко ребра в системата, ще може да се отоплява на минимална мощност при 45/40/20 дори когато стане по-студено. Въпросът е при това dT радиаторите да отговарят на минималната мощност на котлето. Но пък тогава КПД на радиаторите е минимално, т.е. няма да може да се получи същото топлоотдаване след като котлето изключи, а стайната темература няма да се повиши със същите градуси. Не знам дали разсъжденията ми са верни, а нямам и опит, така че ще съм по-наясно след като добавя още ребра в системата.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 39 от 54 ПърваПърва ... 29373839404149 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Газов котел - мнения и препоръки 2012
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 849
    Последно: 01-01-13, 07:39
  2. Газов котел - мнения и препоръки 2010г
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 957
    Последно: 31-12-10, 11:56
  3. Газов котел - мнения и препоръки 2009г
    От Saint във форум Отопление
    Отговори: 821
    Последно: 29-12-09, 23:43
  4. Газов котел - мнения и препоръки 2008г
    От karim във форум Отопление
    Отговори: 115
    Последно: 26-12-08, 00:34
  5. Газов котел - мнения и препоръки 2005-2007г
    От lsabg във форум Отопление
    Отговори: 151
    Последно: 16-12-07, 18:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе