Стреляй по-бързо eng.Neychev, човека бърза
Стреляй по-бързо eng.Neychev, човека бърза
Благодаря за бързата реакция!
Значи идеята е следната. Помпата на камината се управлява от термостат, а тази на котела - от неговата електроника. Възвратните клапани ще са 2 и мисля да ги сложа на студената вода - единият на студената вода на котела в посока към котела, а другият на студената вода на камината в посока към камината (първо клапана, после кран, филтър, помпа, кран и камина - добре ли е така?). Когато системата е студена ще запали котелът и ще работи неговата помпа до достигане на зададената температура на водата - примерно 40 или 50°. По някое време палим камината. Нейната помпа ще се включва от термостата да речем на 45-55°. Щом температурата се повиши над тази, която сме задали на котела той ще завърта водата от време на време, за да измери температурата й, но няма да пали горелката, тъй като температурата в системата ще е по-висока от зададената. Когато през нощта камината изгори и температурата в системата падне под тази, която сме задали на котела тогава отоплението ще поеме той. При такъв начин на работа вероятно ще има моменти, в които ще работят и двете помпи, но мисля, че това няма да е проблем, тъй като възвратните клапани ще определят правилната посока на водата, за да няма завъртане само през котела и камината. За всеки случай към камината ще сложа един разширителен съд 10л. Препоръчаха ми да го има, въпреки че според мен този на котела ще е достатъчен. Горе-долу това е. Какво ще кажете? Ако някъде бъркам моля да ме поправите, че утре рано монтирам.
Поздрави!
Не, с кранове са и никога не се затварят напълно. Хрумна ми, че мога да сложа единия възвратен клапан до помпата на камината между двата крана, за да е удобно да се ремонтира ако някога се наложи. Това добра идея ли е и ако да - то преди или след помпата да го сложа? Освен това ме посъветваха да сложа РС близо до камината, но на студената вода? Това ми е малко странно - как е по-добре - на студената или на топлата, защото Прити го дават на топлата?
Благодаря.Първоначално публикувано от tokata
И още нещо да те питам. След като котела работи ок. 15 мин до достигане на стайната температура и изключи, колко време почива и какъв температурен диапазон е нужен на термостата за включване и изключване (колко спада Т до следващото включване)? Засичал ли разходите на газ при по-продължителна работа на минимална мощност, в случай че си задал по-ниска темература?
На затворения РС общо взето му е безразлично къде ще е, а възвр. клапан - след помпата обикновено, може между крановете
Ок. Значи клапана между помпата и камината, преди крана до входа на камината? Така ли?
Термостата показва стайната температура с чувствителност 0,5°С. Задал съм 22°С и при текуща стайна температура 22°С, термостата включва котела (предполагам, че в този момент реалната температура е <22°С и >21.5°С). Затова и работи само 10-15мин, има да наваксва само 0,5°С. И при също 22°С изключва (тогава сигурно реалната стайната темп. е >22°С) и по инерция, след като котела е изключен става 22,5°С. А относно по-продължителната работа на котела при мин. мощност: гори 0,37 или 0,47куб.м на час (това е по спомен от книжката на котела)Първоначално публикувано от Magnolia
Благодаря на всички за съветите! Без вас трудно бих се справил сам. Сега си погледнах нещата и се оказа, че няма да мога да включа клапана между камината и помпата, а ще е малко преди помпата. Предполагам, че и така ще работи. Утре монтирам и ще пиша след пробите.
Поздрави на всички!
Разбирам. Значи се очаква след спиране на котлето стайната темература да се повиши над зададената, и то ще почива докато стойностите и не спаднат отново до нея. Това означава, че ако помещението изстива бързо, ще има по-често включване и изключване. Може би също ако работи в нискотемературен режим 45/40/20, защото се предполага, че ще надхвърли зададената темература с по-малко.Първоначално публикувано от tokata
Доколкото разбирам в момента си задал Т 50*С. При теб колко време почива котлето след като е работило 12-15 мин?
Конвекторите са KFC-060 вентилаторни и когато котела де дитрих MCR34/39 MT- 39 kw управляван от стаен програматор радиоуправляем дигитален изключи след достигане на зададената температура, конвекторите не изключват и продължават да духат студено, като така температурата по бързо спада.Трябва ли да се монтира допълнителен програматор към конвекторите. Дори след поставянето на програматора в дневната се оказва че там е най студено а в останалите стаи е по топло, получава се обратен ефект. Какви настройки на котела трябва да са направят, че да работи на икономичен режим, защото от сметки по ниски от 300-370 лева не падам а в къщи е около 17-18 градуса. Жената и децата ще ме напуснат! Виках от Рувекс за съвет, но те само вдигат рамене и нищо.
Като чета по форумите за какви малки сметки става дума смятам, че тук нещо не е наред. Освен двата конвектора има включени и два радиатора по 15 ребра. Котела е настроен на програма ЕКО. Параметрите на котелa при температура на водата 80 градуса са t1-50, t2-45 и nF-1450! Не трябва ли водата да е с по ниска температура. И последен въпрос към стайният програматор може ли да се включат и конвекторите ?
--------------------------------------------------------------------------------
В режим 45/40/20 предполагам, че топлозагубите ти трябва да са почти нула. При мен в топло време по-малко от 47-48* ако е Т на водата, стайната Т не се повишава.Първоначално публикувано от Magnolia
Котела почива в границите 25-30-40мин. Вчера, например в Пазарджик беше топло, а и жената беше пуснала фурната на 300* и котела не се включи повече от час.
Не знам какви са загубите , но сметки над 300 лева и отопляване на 75 кв.м. с температура 18 градуса си е направо пълна загуба!
Tоплозагубите зависят от външната темература, изолацията, дали има отопяеми съседни жилища и пр. Сега още е топло и са сравнително малки, но като стане по-студено, ако не се повиши темературата на изходящата вода, респ. количеството топлина отдавано след изключване на котлето, тогава стайната темература би трябвало да спада по-бързо (оттам по-често включване и изключване на котела). Хубаво е, че си открил точните темератури, защото така намаляваш коминните загуби. Аз още експериментирам.Първоначално публикувано от tokata
Мился, че когато човек има повечко ребра в системата, ще може да се отоплява на минимална мощност при 45/40/20 дори когато стане по-студено. Въпросът е при това dT радиаторите да отговарят на минималната мощност на котлето. Но пък тогава КПД на радиаторите е минимално, т.е. няма да може да се получи същото топлоотдаване след като котлето изключи, а стайната темература няма да се повиши със същите градуси. Не знам дали разсъжденията ми са верни, а нямам и опит, така че ще съм по-наясно след като добавя още ребра в системата.