Страница 37 от 54 ПърваПърва ... 27353637383947 ... ПоследноПоследно
Резултати от 541 до 555 от общо 806
Like Tree3Одобрявам

Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    130
    #541

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    А днес видях инсталация с последователно свързани газов котел и камина с водна риза, почти без никаква автоматика. И работи вече 2 години. Вярно, при пускане на топла вода помпата на котела спира, но хората си го знаят и се съобразяват. Просто, евтино и работещо. Но не е съвсем безопасно. Нужна е и малко автоматика. А с паралелно свързване би се решил и проблема с помпите.

    Искам само да попитам знаещите: при паралелно свързване на газов котел и камина с водна риза нужен ли е затворен разширителен съд или не (тъй като в котела има такъв)? Ако да, то къде би трябвало да се свърже? Предполагам, че някъде по-близо до камината, но дали преди или след свързването с изхода на газовия котел? Или няма значение?

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    100
    #542

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Привет от мен.
    Новото котле на Immergas (3 - 26 KW) е инсталирано и работи от събота. Pmax помолих и ми сложиха на 12 KW с идеята да оптимизирам още малко системата. В момента мощностите са 8,6 KW при dT 60, а преизчислени изглеждат така (нискотемпературния режим е в зелено):

    dT T*C хол детска спалня баня общо
    60 90/70/20 2 700 3 090 2 025 790 8 605
    50 80/60/20 2 074 2 373 1 555 607 6 609
    40 70/50/20 1 593 1 823 1 195 466 5 077
    30 60/40/20 1 048 1 199 786 307 3 339

    24,5 50/40/20 837 958 628 245 2 668
    22,5 45/40/20 756 865 567 221 2 409


    Обмислям да добавя още малко мощности, за да изглеждат така:

    dT T*C хол детска спалня баня общо
    60 90/70/20 3 375 3 914 2 835 1 165 11 289
    50 80/60/20 2 592 3 006 2 177 895 8 670
    40 70/50/20 1 991 2 309 1 673 687 6 661
    30 60/40/20 1 310 1 519 1 100 452 4 380
    24,5 50/40/20 1 046 1 213 879 361 3 500
    22,5 45/40/20 945 1 096 794 326 3 161


    От сравнението на табличките се вижда, че ако досега се отоплявам при изходяща вода 60 гр./dT30 /, то в новия вариант радиаторите (с добавени глидери) ще имат същите мощности при 50 гр. Ясно е, че котлето ще има по-високо КПД /колкото по-ниска е темературата на подгряваната вода/. Има обаче още нещо - нейния обем се увеличава и то не малко - по груби сметки с ок. 7-8 л. Т.е. системата ще трябва да върти и да подгрява това количество допълнително, макар и на по-ниска с 10 гр. темература. Въпросът е кой е оптималния вариант от гледна точка на ефективност на системата.

    Мога да намаля малко мощностите, защото не съм взела предвид тръбните разводки. От опита, който имам досега, котлето не изключва по темература на водата 53 гр. и стайна темература 21.5 гр. От друга страна ме изненадва показанието на дисплея, че котлето работи на малко по-висока мощност от 3 KW - правоъгълници в 3 стъпки (не е ясно колко точно), за да поддържа тази температура. Аз го тълкувам така - може да поддържа още по-ниска, без да прегрява, но тези мощности (преизчислила съм ги) не могат да поддържат стайна темература от 21 гр. Това е добре, защото в малко по-топли дни, дори и в този вариант, системата ще работи добре.

    Ако обаче реша да сложа още малко ребра, как точно да подбера докъде да се простирам. Когато смятам по формулите виждам, че под 40-45 гр. dT рязко спада. Очевидно няма смисъл да се слагат ребра над определени граници. Ще се радвам да получа някакви насоки за по-детайлна оценка от хората с опит.

    П.П. Пропуснах да напиша, че разхода на газ намалява пропорционално всеки ден от датата на пускането. По мои сметки (не го следя в точни часове) и отчета тази сутрин показва някъде ок. 5 м.куб./денонощие.

    П.П2. Предложиха ми безжичен стаен термостат on/off, понеже искам да мога да го местя.
    Lazar, мернах из твоите постинги, че споменваш модулиращ на същата фирма. Ако може да споделиш каква е цената (може и на лични).

  4. zh
    zh е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Живее в
    Добрич
    Мнения
    221
    #543

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    дистанционен интерфейс Amico: http://www.bgtherm.com/products/heat...ICO_knigka.pdf

  5. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    100
    #544

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от zh
    дистанционен интерфейс Amico: http://www.bgtherm.com/products/heat...ICO_knigka.pdf
    E да де, питам за цената.

  6. zh
    zh е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Живее в
    Добрич
    Мнения
    221
    #545

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Актуална цена не мога да посоча, но някъде към 240 лв. Според ценовата листа на БГ ТЕРМ от 2009 г. е 198 лв. без ДДС

  7. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    130
    #546

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Magnolia, цената на това управление е до 200лв. (може да ми е стара информацията, защото моето е купувано отдавна), не помня точната сума. Най-добре попитай в БГ Терм или Тотал Терм (http://www.totaltherm.com/?go=contacts). Аз съм с такова, но не е безжично и това е много неудобно. Не знам дали за Immergas има безжично.
    Относно спадането на разхода ти на газ - това е нормално, защото няколко дена жилището се затопля, след това вече може да засичаш разход. Според мен увеличаването на радиаторите дава само полза, въпреки че това са пари, а и място. Но както и ти забелязваш, с увеличаването на радиаторите се увеличава и количеството вода в системата, което също не е без значение. Разходът ти на газ едва ли ще падне драстично, но с повече радиаторна площ ще ти е много по-комфортно, а и котелът ще работи в по-оптимален режим. Ако искаш да направиш сериозни икономии в разхода най-ефективно е да изолираш много добре жилището. Пробвал съм какво ли не - ползата е минимална, без добра изолация.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    100
    #547

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Благодаря за коментара, eng.Simeonov.
    Жилището е добре изолирано, в нова кооперация, но е над гаражи, няма живеещи отгоре и е с две външни стени. Единствено може да се мисли за изолация на тавана, но не знам колко си струва инвестицията, при положение, че все някой ден ще се насели апартамента над нас, а и едва ли ще убедя мъжа ми (след като цяло лято се занимавахме с довършителни работи) да се връщаме пак на този етап.

    По този повод се замислих, че е по-добре да има постоянно подаване на топлина от радиаторите с колкото е възможно по-ниска темература, отколкото по-висока, но с прекъсване. Така топлината ще е по-равномерна, а и може да се разчита на някаква икономия, понеже котлето е кондензно. От тази презумпция дойде идеята да увелича още мощностите в системата. Само не знам как преценя колко и докъде е рентабилно. Не ми се иска да прекаля с ребрата, така че вместо да спестявам енергия, да е нужна същата или дори повече за подгряването на допълнително количество вода. И понеже не съм специалист в областта, ми се щеше да боравя с малко по-точни репери, за да си направя изчисленията.

    На вас как ви изглежда картинката от съпоставката на таблиците + увеличаване на водата в системата с ок. 7-8 л? Как бих могла да пресметна какво количество енергия (при минимална мощност на котела) ще е нужно за подгряването на тази допълнителна вода (но пък до по-нсика Т)?

  10. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    118
    #548

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    1btu = топлина необходимо да се повиши на 1 килограм вода с 1 градус по Фаренхайт;
    t°C*1.8+32=t°F
    1ltr=0.001куб.м.
    1 BTU = 0.000293 kW;
    1 куб.м. природен газ = 9,3 kWh

    П.П. Magnolia, не подценявай изолацията на тавана! Казвам го от личен опит.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    130
    #549

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Magnolia, мисля, че толкова прецизни изчисления не са нужни, а и до голяма степен ще бъдат чисто теоретични. 7-8 л вода в повече едва ли толкова ще промени нещата. А относно постоянната работа на котела нещата стоят точно така - когато управлението се извършва от термостат по стайна температура се редуват паузи с работа на котела. Това е добре от гледна точка на икономия, но като комфорт не е добре. Особено в стаите, където няма термостат (т.е. всички останали, без една). Много по-комфортно е, когато топлината е мека и непрекъсната. Затова мисля, че решението Ви е правилно - повече радиаторна площ, по-ниска работна температура на котела. Така той ще работи с максимално КПД в кондензен режим, а на Вас ще Ви е приятно топло. Аз имах подобен проблем в моя апартамент. В най-голямата стая съм монтирал термостата AMICO и съм задал желаната стайна температура, но се оказа, че радиаторната площ в тази стая е такава, че бяха нужни около 2 часа, за да се повиши температурата с 2°. Котелът работеше на минимална мощност 2 ч, при което гори около 0,5куб.м. газ на час или 1куб.м. за 2 часа. Реших да намаля времето за затопляне с тези 2° като увелича мощността на радиаторите. Изчисленията обаче показаха, че ми нужен твърде голям радиатор, за да постигна желаното в кондензен режим на работа. И тогава сложих вентилаторен конвектор, вместо по-голям радиатор. Резултатът беше следния: затоплянето с 2° ставаше вече за 20-30минути и то на най-ниската степен на вентилатора на конвектора, но котелът работеше на малко по-висока мощност. Като цяло, обаче разходът ми падна почти двойно.
    Та както и Лазар не веднъж беше писал - от повече радиаторна площ глава не боли. Като ти е горещо винаги има начин, но като не стигат нищо не може да направиш. Така че няма нужда от кой знае какви прецизни пресмятания - увеличавай колкото ти позволява мястото и средствата. Ако наистина след това става много горещо винаги може да намалиш работната температура на котела или да монтираш вентили с термоглави на радиаторите, които ще ти регулират температурата във всяка стая.
    А относно изолацията на тавана би било добре да се направи, но ефекта няма да е огромен, така че едва ли има смисъл да го започвате след довършителните работи. Когато имате и съседи да ви топлят ще видите, че разходът драстично ще падне. Аз имам двама съседи с горе-долу еднакви апартаменти - единият е северо-източен, а другият северо-западен. Но единият съсед го топлят отвсякъде, а другият няма съседи никъде. Разликата в месечните им сметки е нещо от порядъка на 250лв срещу 70лв. И то при условие, че системата на този, с по-малката сметка изобщо не работи в нормален режим, защото минималната мощност на котела му е много над инсталираната мощност на радиаторите. Дори при такава ненормална система той е супер доволен, защото му е топло и плаща много малко. Но съседите под и над него държат по 25-30° в техните апартаменти. Затова той плаща толкова малко.
    Аз пробвах какво ли не в моя апартамент, но резултата беше минимален. Имам 3 външни стени, отдолу неотопляеми магазини, а съседи нямам никъде все още. Имам изолация на тавана, но няма на пода, а тази на стените е лоша. Е как да се стопли тогава този апартамент с нисък разход - естествено няма как да стане.
    Но дори при тези лоши условия кондензният котел има много голямо предимство. Аз топля около 70кв.м., а съседът с голямата сметка - към 50кв.м. Моят котел е кондензен, а неговият - не. В най-студените месеци той винаги е плащал повече от мен, дори за по-ниска стайна температура. Разбира се огромно значение има и факта, че моят апартамент е основно юг и малко изток и запад, а неговият е северо-изток.
    Икономията при мен в сравнение с него идва от юга и кондензния режим на котела. Ни мисля, че повечето е от юга.

  12. Member Аватара на felipe
    Тук е от
    Apr 2007
    Мнения
    503
    #550

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Петте кубика на Магнолия са екстра,моите са осем,ама не знам дали съм споменал,че живея в къща т.е. никой не ме топли,каквото стопля аз това е.
    Въпреки всичко ще вземам тези дни един КалорМатик с модулация и ще пиша как се е отразило на разхода

  13. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    118
    #551

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    felipe в момента с он/офф термостат ли си? Понеже и аз се замислям за модулиращ, но се чудя дали ще си оправдае парите (600лв.) В момента съм с он/офф на ДеДитрих. Ако има някой във форума с модулиращ термостат (easymatic), нека да сподели как работи котела.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    100
    #552

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от felipe
    Петте кубика на Магнолия са екстра,моите са осем,ама не знам дали съм споменал,че живея в къща т.е. никой не ме топли,каквото стопля аз това е.
    Въпреки всичко ще вземам тези дни един КалорМатик с модулация и ще пиша как се е отразило на разхода
    Ееех, felipe, май не са заветните 5, ами за последните 24ч. са точно 6,3. Изглежда предишния отчет ме подлъга, защото тогава за две нощи и 1 ден разхода беше 6.7 м.куб. Ами като не помня как бях сложила настройките...?! Утре (пак) ще видим..

    Днес мислих доста върху ситуацията и последно увеличих още стъпката (интервала на нарастване) на мощността на котлето (10 мин.), за да може да работи по-дълго, докато достигне зададената температура на водата. Има също една настройка за отлагане на включването след заявка, която се ползва ако имаш свързани други топлинни източници, там бях увеличила времето на 6 мин и я оставих така. Сега се чудя каква темература на водата да му задам след тези две настройки за през нощта, така че да може да компенсира амплитудата и да отдава максимално дълго време, без да изстинат прекалено помещенията.

    Тия дни още бърникам из настройките с идеята да увелича интервалите между включване и изключване около зададената стайна темература, защото ми се виждат начесто, та може да съм променила нещо, без да го отчета като фактор. Ако имах модулиращ стаен термостат, обаче, нямаше да се занимавам с тази нелека задачка. Затова съм съгласна с мнението на специалистите в този форум, че той спестява много и се изплаща. Не че не могат да се постигнат прекрасни резултати без него, но си трябва доста наблюдение, мислене, изчисления и най-вече опит и знания. И когато ти липсват.. става бавно, трудно и.. си плащаш накрая (за уроците).

    Ти ли беше писал, че си намалил заводската настройка за номинална мощност на котлето, но резултата бил + 1,5 м.куб (в загуба)? Четох го някъде тук, откакто съм във форума (от потребител с личен опит) и не може да ми излезе от акъла, защото логично погледнато разхода на газ е един и същ до достигане на зададената Т на водата, независимо от времето. Но пък после котлето може да работи на минималната мощност за поддържане на съответната темература, вместо да я догонва непрекъснато. Тя вече ще бъде достигната (при това бързо) и само трябва да се поддържа - наистина по-икономично и по-комфортно. От друга страна в този форум срещам да се пише, че е хубаво да се ограничи максималната мощност до възможностите на системата, вероятно имайки предвид честите случаи на тотално разминаване в мощностите и преоразмеряване на котлите.

    Много за кратко време ми се случва всичко, та колкото и да опитвам да предвидя подробностите, някак ми убягват..
    П.П. Благодаря на всички за включванията, вашия опит е безценен.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    130
    #553

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Magnolia, от къде регулираш всичките тези параметри? Моят котел също е кондензен на Immergas 24kW, но възможност за такива настройки не съм открил до сега. А за стайния термостат не се лъжи - комфорта намалява, а разходът наистина пада, но малко. Разбира се, че се изплаща и е по-добре да го има, но чудеса не очаквай. Цяла зима правих изчисления, замервания, опити в какви ли не режими на работа на котела и нищо не се промени драстично. Просто жилището си има определени температурни загуби и ако искаш да ти е топло те трябва да се покриват от системата, а за това е нужо определено количество газ, което да изгори. Няма как иначе да стане.
    И още нещо - с падане на средната денонощна температура и разходът ти ще се вдигне. Може да достигне над 10-12куб.м. на денонощие. Сега все още не е толкова студено.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    100
    #554

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от eng.Simeonov
    Magnolia, от къде регулираш всичките тези параметри? Моят котел също е кондензен на Immergas 24kW, но възможност за такива настройки не съм открил до сега. А за стайния термостат не се лъжи - комфорта намалява, а разходът наистина пада, но малко. Разбира се, че се изплаща и е по-добре да го има, но чудеса не очаквай. Цяла зима правих изчисления, замервания, опити в какви ли не режими на работа на котела и нищо не се промени драстично. Просто жилището си има определени температурни загуби и ако искаш да ти е топло те трябва да се покриват от системата, а за това е нужо определено количество газ, което да изгори. Няма как иначе да стане.
    Настройките са описани в сервизната книжка на котлето, в страниците предназначени за сервизния техник. Той лично ми каза, че не е проблем да се пипа там, стига човек да знае какво прави. Опитах - вече знам как стават тези настройки.

    А за стайните термостати още умувам -on/off или модулиращ по стайна температура - предимства и недостатъци.
    Мощностите на котела и на системата се припокриват в голяма степен (справка - табличките, които постнах),т.е. има къде да бъде отдадена мощността от произведените 3KW енергия. Факт е обаче, че така бавно се достига до нужната стайна темература (догонване) и очевидно след това отделяната толпина идва в повече, след което котела се изключва. Разгледах графиката с темературните криви и вече ми е ясно защо става така. Но пък това не дава решение на дилемата ми.

    Не познавам модулращите термостати, но си мисля, че би следвало тези неща да са застъпени, ако мощностите се припокриват. Да се достига възможно най-бързо до зададената стайна темература, след което да модулира с намаляване на мощността без да изключи, докато Т на водата вход-изход не се доближи максимално (dT е мин.) и/или не се изключи от термостатата (не по Т на водата).

    Нямам идея и наблюдения върху модулиращите термостати. Чела съм някои неща тук, във форума, но нямам опит, разсъждавам чисто теоретично.
    Съвсем друго е когато имаш опит.


    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1322170793[/time]_________________________________________________

    Цитат Първоначално публикувано от eng.Simeonov
    А за стайния термостат не се лъжи - комфорта намалява, а разходът наистина пада, но малко. Разбира се, че се изплаща и е по-добре да го има, но чудеса не очаквай.
    За мен е изненада, че комфорта може да намлява - какво имаш предвид?

  18. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2011
    Мнения
    15
    #555

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Лазаре помощ!!!!!! Настроил съм стайният термостат на 18 градуса, температурата на котела е 70 градуса, включени са 2 конвектора и 2 радиатора по 15 ребра и за 10 дни имам 320 м3 разход на газ. Отоплявам 75 кв.м етаж от къща която е със сменена дограма. Как да настроя конвектори че като изключи котела да се изключат и те защото продължава да духа студен въздух. Ей няма оправия с този котел на дитрих, комина му пуши непрекъснато.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 37 от 54 ПърваПърва ... 27353637383947 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Газов котел - мнения и препоръки 2012
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 849
    Последно: 01-01-13, 07:39
  2. Газов котел - мнения и препоръки 2010г
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 957
    Последно: 31-12-10, 11:56
  3. Газов котел - мнения и препоръки 2009г
    От Saint във форум Отопление
    Отговори: 821
    Последно: 29-12-09, 23:43
  4. Газов котел - мнения и препоръки 2008г
    От karim във форум Отопление
    Отговори: 115
    Последно: 26-12-08, 00:34
  5. Газов котел - мнения и препоръки 2005-2007г
    От lsabg във форум Отопление
    Отговори: 151
    Последно: 16-12-07, 18:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе