Страница 28 от 57 ПърваПърва ... 18262728293038 ... ПоследноПоследно
Резултати от 406 до 420 от общо 850
Like Tree1Одобрявам

Газов котел - мнения и препоръки 2012

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,565
    #406

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Док, сина ми е студент във Варна. 4 човека са в тристаен(две спални, хол и кухня). Не ги знам какво топлят и колко, за някакви радиатори и духалки ми говори. Вика че на студено не стоят. Сега ще сменят квартирата и казва, че трябва да плати последните сметки за януари и февруари. Сметката за апартамента е 230лв за януари и толкова за февруари. Това за вода, ток, стълбище, асансьор и т.н.
    Нерде Ямбол, нерде Стамбул. Нерде Плевен, нерде Варна.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2011
    Мнения
    54
    #407

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    VanDan, горе главата, не се отчайвай. Идват светли дни.
    JKanchev, нямам таблица с разход при различни мощности. Заставам с хронометър пред котела и засичам. Когато 10 литра се извъртят за 15-16 секунди - значи работи с пълна мощност. Когато намали мощноста тези 10 литра се извъртат за по-дълго време. Но никога не е за повече от 45 секунди или 100 литра за 7.5 минути отговарящи на 0.8 м3/ч. Това е минимума. Разходомера ми е под котела и това ме улеснява при засичането. Спечелх го на бас от фирмата която изпълняваше газификацията. Служи ми за контролен понеже сме двама консуматори. А на улицата си има друг по който засичат.
    В ремонт съм на основния етаж и за това съм се изнесъл в мансарда която е 40 м2. Под нея се отоплява целодневно. А тези под мен нямат изолация на тавана. Просто нямам нужда от водно подово отопление. До миналия отоплителен сезон когато бяхме на твърдо гориво я отоплявах само с един радиатор 14 бр Н600 и помощ от обикновен климатик 12-ка когато се наложи, т.е. не е инвертор, а за газовия котел добавих още 13 бр Н600. Сега на ден изразходвам по 1 м3 газ, колкото да се завърти разходомера. В 17:00 включват климатика на 24° и котела който е настроен на 20° и след 18:00 като се прибера Т в стаята е 21-22°. Това е предимството (ако може така да се каже) да са ти пораснали децата и да не плащаш сметки за отопление по 300-400лв, а 1200-1500 за да се изучат. . Мансардата си е на дъщерите. За това на ремонта наблягам на изолацията. Ама нещо взе да ми харесва повече други да ме топлят отдолу, да много-много не си давам зор.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,598
    #408

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Горе главата добре, но с тези теглещи надолу тежести...

  5. Member
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    224
    #409

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Включвам се за да вкарам малко оптимизъм във форума. Преглеждайки сметките си за газ установих следното:
    период разход средно на ден
    01.01. -31.03.2010 г. 498 м3 6 м3
    01.01. -31.03.2011 г. 478 м3 5.5 м3
    01.01. -13.03.2012 г. 514 м3 7 м3
    като е включен и разхода за готвене и БГВ, при следните условия:
    100 м2 панелка без подобрения(само затворени тераси),без отопление от горе и от долу,поддържам 20.5 гр.(през нощта 16гр.) , кондензен котел Оертли 6-24 кВт,on/off програматор. От 01.03 съм с мод.програматор Remeha i-sense с което се надявам разхода да падне още.
    Направих изолация на тавана есента но не открих разлика.
    Ограничил съм котела до 2500 об/мин-около 15 кВт което смятам че е съществено.

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #410

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan
    Не вярвам Лазар да лъже. Но, поне в този форум, единствения реален потребител, който собственоръчно се е похвалил с ниски сметки е lazarus18. Всички други, които пишем сме средно в диапазона 12-15-16м3 на 24ч. в студеното време, някои че и повече. Всички да сме с лоши системи, знам ли. Всичките ми съседи и познати на газ са с високи сметки. До един. Цитираните 150лв. за Февруари при -15 -20гр. както беше при нас звучи малко нереално. Това означава много малко вкарана топлина в жилището. Не коментирам. Да са живи и здрави хората да си ползват комфорта на тези супер цени. Аз нямам надежда за себе си.
    Нико, не вярвам всички цитирани от Лазар да са с външни и вътрешни изолации и също и на тавана. Той ти цитира и жилище без никаква изолация с 260лв. за Февруари.
    gog067, за кой град ставаше дума, че съм забравил?
    VanDan, ето че има и други нормални сметки. Всъщност аз твоите сметки не ги смятам за ненормални, все пак си в къща. За ненормални смятам сметките на niko_nil - 477лв за 80м2 - по 6лв/м2 на месец. Има и други такива. Региона разбира се че оказва влияние, вида на жилището (къща, апартамент) - също. Има и една друга подробност - във Варна концесии имат 2 дружества, града е разделен на две. Едното дружество продава газа на цена над 1лв (не съм сигурен за стотинките, тъй като има разни объркващи коефициенти), а другото дружество продава твърдо на 84ст. - т.е. с 20% надолу, а повечето от моите клиенти са там. И още нещо - не пренебрегвайте панелките - външните им стени са тип сандвич с 6 или 8см изолация по средата (не съм сигурен точно)

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,598
    #411

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Лазар, цена 0.84лв./м3 срещу моята 1.086лв./м3 е огромна разлика - 28.5%. Другата фирма-изедник трябва да е моята ЧТК. Те са със седалище във Варна. При 0.84лв. щях да имам много по-приемлива сметка 378лв., а не 486лв. в най-големия студ. Това обяснява част от твоите примери.
    gog067, аз ако поддържам такива температури, първо ще ме изселят, второ ще ми е студено дори и на мен, а аз определено не съм зиморничав, за разлика от жената, дъщерята и баща ми. Никога не съм обличал повече от анцуг зимата, докато околните около мен са навлечени и при 22гр. На 20.5-21гр. спя с едно одеяло, а жената с 3 (три), а бащата с юрган. Вчера вечерта, като се прибрах от работа, заварих, че ръчно беше сложила регулатора на 23.4гр. желана температура. При опитите ми за топлене с клими, беше ги слагала на по 26-27гр., когато ме няма и не викам. Иначе по всички правила 21-22гр. е нормалната температура за жилищни помещения. Тези 16гр., дори за през нощта не искам да ги коментирам. В режим 16-20.5гр. сигурно ще ми работи и на мен котелът по 1-2ч. Вярно, икономия, но ако ще седя на студено, то по-добре там някакви си клими да сложа по 1 за две стаи и все ще го докарам до 16-20гр. с още по-ниски сметки. Нали търсим и някакъв комфорт да има.
    Сега проверих - само за БГВ имам по 21м3/месец през периода Юли-Септември. Сега в студените месеци може и повече да е, защото водата е много студена и трябва повече газ, за да се подгрее до 40гр. А при теб и готвене има. Тогава излиза, че твоят котел почти не е работел на отопление. Няма смисъл да хвърляш още пари за по-скъпи регулатори. Карай си така, щом те устройват температурите в помещенията.
    Ето моята цена без ДДС
    Природен газ обществ.доставчик - Начало на действие:01-01-2012 - Цена(Лева/хм3) - 620,1600
    Пренос на природен газ - Начало на действие: 01-07-2010 - Цена(Лева/хм3) - 247,1000
    Снабдяване с природен газ - Начало на действие: 01-07-2010 - Цена(Лева/хм3) - 38,1600
    Общо - 905.42лв. х 1.2 (ДДС) = 1086.504лв. за 1000м3
    Това отново показва, че не трябва да се говори за универсални сметки, общи реклами и т.н. Когато някой дава пример, трябва да добави - това е за този район на България (при теб дори на Варна), за 16-20гр. температура и т.н. А, не смело да се твърди, че видиш ли 1-2лв./м2 били нормалните сметки за България. И gog067 има при 16-20.5гр. 7м3 на ден, а не 3-5м3 както други цитирани тук примери в студа и с уж с по-високи поддържани температури.

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #412

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Извинявам се - допуснал съм грешка при едно от жилищата - С.К. с Теси (5-16) - сметката за февруари не е 280, както бях писал първоначално, а 390лв(сега проверих в дружеството), което вече не е малко и ме притеснява къде е причината/причините. Сега се обадих на хората и ги помолих да направим експеримент за няколко дни - да превключат регулатора на положение он/оф вместо модулиращ. Едва ли там трябва да се търси основната причина, но едно по едно да отстраняваме съмненията. Други съмнения са първи етаж, висока поддържана температура (ходи се по тениски), многолюдно семейство по цял ден в къщи, бойлера и т.н. Но - засега започваме с термостата. Пък иначе бащата е капитан на кораб и 1-2 сметки по 400лв не го събарят, ама все пак.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2011
    Мнения
    54
    #413

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Някой беше написал, че ще мине на твърдо гориво. Вчера съседа ми, който в събота прибираше поредните 2 тона въглища докато аз циркулирах между котлите, ми се оплакваше от цената им - 400 лв за тон + транспорт. Веднага направих сметката, че на сезон ползвахме 5.5-6.0 тона по 400 = 2400, + още 1 тон за студената зима + 100лв за транспорт = 2900, разделено на 2 домакинства, разделено на 5.5 месеца отоплителен сезон = 260 лева на месец. Като включиш хамалогията по прибирането на въглищата, чистене и палене на котела - сметката може да скочи и над 300, зависи кой на колко си оценява труда който никой не му го заплаща. Друго си е да врътнеш копчето когато и на колкото искаш. Който не е хамалувал на твърдото гориво - той не знае за какво става на въпрос. А и доставчиците на въглища всеки сезон си вдигат цените както и газа, даже и по два пъти в годината. Не ни е скъпо отоплението, доходите са ни такива.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,598
    #414

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Въглища не искам и да чувам отново. Държа котела, но е за мно-о-о-го краен случай при проблем с газа ако стане. 7-8г. бях на твърдо гориво. 4т. Донбаски и 4-5м3 дърва на сезон. По-евтино ще излезе като гориво, но трябва да ги дам на куп, заради транспорта. Хамалогията въобще не искам да си я спомням. Отделно, че няма вече кой да се занимава. Работещ човек не може да го направи, а бащата вече не го бива. Това е кажи-речи половин работен ден ако искаш да поддържаш повече време и равномерно топлото.
    Лазар напълно нормална си е сметката за условията, които даваш. При цитираната твоя цена и подобен начин на ползване и моята щеше да там някъде 370-390лв., което приемам за нормално за месец с -15 -20гр.
    Аз също твърдя, че проблема е в парите, не толкова в котлите. Цените растат, доходите (поне на повечето хора) не. И мен до сега не ме събаряха 1-2 сметки до 350-400лв., но те станаха повече от 1-2 и повече от 400лв. Пък приходите паднаха. Отделно ако още вдигнат цените и вече става съмнително положението.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    59
    #415

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Последните постове ме провокираха да се включа и аз. Признавам че не съм първа младост, за втора младост не признавам за трета се надявам да доживея ТА аз не съм расъл при 20 градуса.Я си спомнете нашите баби и дядовци как зачервяваха кюнците на печките! Седем осем години бях на парно на въглища, когато започнах тона донбаски беше140 лева, когато спрях беше 270 лева но с 20% прахоляк плюс мита че и праха гори( да вярно е но ако преди това брикетната фабрика го направи на брикети).Сега разбирам защо приватизираха " сердика" и изсякоха гората: да не би народа български да нарами пушка бойлия и сабя френгия и да втъкне чифте пищови и като Тотя войвода да хване Балкана.

  13. Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    188
    #416

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Гледам,че зимата полека-лека си отива вече,а и с нея и форума ще замре, затова започвам да мисля за следващата зима и да се готвя. Възнамерявам през лятото да оптимизирам за последно отопл.система у дома и спирам с инвестициите /общо към 7 бона с новата/. Затова имам няколко въпроса към Лазар,а и други инсталатори,които желаят да ми помогнат със съвети. Ще откача радиатора от кухнята,който е с 20 бр.глидера /Елеганс - Н 500/ и ще го разхвърлям поравно,10 бр.ще поставя в коридора и 10 бр.ще добавя към вече съществуващ радиатор в детската от 24 бр.глидера.В кухнята ще купя нов,пак 20 бр.глидера Елеганс,но вече Н 700. Първият ми въпрос е: Сега дължината на радиатора ми в детската/17 м² север/ е 195 см.и като добавя още 10 бр. глидера = на 80 см.,ще се получи радиатор с дължина - 2.75 м. и 34 броя ребра. Всички радиатори в ап.са свързани горе-ляво,долу-дясно. Тази дължина не е ли голяма,за да функционира нормално радиатора и ако да,каква е номиналната дължина за това при този вид радиатори на Н 500 ? Втория ми въпрос е: Инсталираната мощност в момента е 13 kw / 92 бр.глидера Елеганс Н 500,при дТ= 54 (78/70/20)=142 W един глидер/ Площта на ап.е 92 м²,етаж 1,котел Вайлант 8.9 - 24 kw,ограничен на 14 kw. Като добавя и новия радиатор /Елеганс 20 бр.глидера Н 700/ с мощност при дТ= 54 - към 3.5 kw,общата отоплителна мощ,ще стане 16.5 kw. Не е ли малко пресилено за тази площ и котела или както е казал Мечо Пух...???

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #417

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Ами не знам - аз не виждам смисъл от това, което си замислил - ти имаш предостатъчно инсталирана мощност за този апартамент. Ако ще сменяш котела с кондензен е оправдано, ама в случая каква е идеята?

  16. Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    188
    #418

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Идеята е,че в кухнята /14 м2,север/не мога да вдигна повече от 19°,когато в останалите стаи е 21° и програматора изключи,а в коридора /11 м²/ няма радиатор и там е 15-16°. Децата като оставят вратата отворена и от там влиза хлад. Програматора е в хола / южен, 20 м2 и 32 бр.глидера общо от 2 радиатора/.

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #419

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от МИК66
    Програматора е в хола / южен, 20 м2 и 32 бр.глидера общо от 2 радиатора/.
    Ей това е проблема - премести програматора в кухнята и притвори секретните вентили на останалите радиатори, за да топлят по-бавно и да не се вдига температурата в тези стаи прекалено. Имаш достатъчно глидери, но не са разпределени оптимално.

  18. Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    188
    #420

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Това ми е ясно и го отчитам като грешка,а в коридора,как да вдигна температурата ? За повечето радиаторна мощ,мога да си го позволя,но дали ще се отрази и на месечните сметки надолу..? Зимата при минусови температури, котела ми работи с 45-60° Т на водата,а това не стига за минималната мощност на котела !?!? При дТ= 36 (60/52/20) мощноста на 1 глидер е 84w х 92 бр.= 7.7 kw.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 28 от 57 ПърваПърва ... 18262728293038 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Газов котел - Избор и Цени
    От legaltk във форум Отопление
    Отговори: 2476
    Последно: 08-08-17, 23:52
  2. Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г
    От zhivko83 във форум Отопление
    Отговори: 805
    Последно: 02-01-12, 07:36
  3. Газов котел - мнения и препоръки 2010г
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 957
    Последно: 31-12-10, 11:56
  4. Газов котел - мнения и препоръки 2009г
    От Saint във форум Отопление
    Отговори: 821
    Последно: 29-12-09, 23:43
  5. Газов котел - мнения и препоръки 2008г
    От karim във форум Отопление
    Отговори: 115
    Последно: 26-12-08, 00:34

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе