Страница 52 от 57 ПърваПърва ... 2425051525354 ... ПоследноПоследно
Резултати от 766 до 780 от общо 850
Like Tree1Одобрявам

Газов котел - мнения и препоръки 2012

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    5
    #766

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Здравейте
    От няколко седмици чета и препрочитам написаното от вас и се кефя, че има толкова отзивчиви и компетентни хора. От тази зима и аз се отоплявам на газ като новодомец с газово отопление и при мен ситуацията е следната. Ъглов външен апартамент на партерен етаж с чисти 76кв.м., изложение север - изток. Отдолу общ подземен гараж (забелязал съм, че няма топлоизолация на тавана на гаража), от едната страна необитаем апартамент, от другата стълбище и коридори, отгоре обитаем апартамент, но нямам идея до каква степен се топли. Сградата е строена 2008г., но както по-голямата част от новото строителство не много качествено. Има външна изолация и PVC дограма, но дограмата не е много добра, защото от нея духа много, но съм позакърпил положението с малко уплътнения. Котлето е Viessman Vitodens 100-W WB1C с минимална мощност мисля 6,5kW. Под котела има разположени колектори, които разпределят водата до всеки радиатор. По отдалеченост от котела радиаторите са, хол и кухня (изложение север) 23 кв.м. с една голяма витрина 2х2 м. и прозорец 2х1,5м - 2 радиатора, един 17 глидера Н350 и един 10 глидера Н800, спалня (изложение изток) 11 кв.м. отново с витрина 2х2м. - радиатор 12 глидера Н500 и още една спалня (изложение изток) 13кв.м. с прозорец 2х1,5м. - радиатор 15 глидера Н350. Има и лира в банята, но за момента е спряна от секретния вентил. В коридора няма радиатори. За момента всички радиатори за отворени докрай от секретните вентили. Взех един безжичен седмичен програматор на Tesy като е настроен от 23:00 до 17:00 на 19 градуса и от 17:00 до 23:00 на 20 градуса (все пак сме на работа по цял ден). Програматора е сложен в хола, в най-отдалечения ъгъл на стаята на височина 1,5м. В другите стаи температурата е с един градус по-малко от зададената в хола. При този начин на работа този един градус разлика между двата режима ги достига за около час и половина.
    И тук идва съществената част. Разхода на газ ми се е заковал твърдо на 12 куб.м. на 24ч., което за тази площ ми се струва малко множко. В момента котела работи на минимална мощност (показателя на горелката е на най-ниската степен), като потенциометъра на водата за отопление е между последната и предпоследната степен. Когато горелката работи обаче, температурата на водата не преминава 63 градуса и не спира до достигане на зададената стайна температура. Мощността аз съм я ограничил от менюто, като забелязах, че ако искам да я огранича до второто или третото деление от общо шестте не се получава и като запали горелката всички деления се пълнят, за да достигне по-бързо зададената температура на водата, като при достигането и или поне на температура близка до зададената отново пада до само едно деление. Иначе съм го засичал и при режим на само едно деление и непрекъсната работа за един час изгори 0,82 куб.м. газ, което незнам дали е много или малко. Забелязах обаче, че като премине от дневен на нощен режим, когато температурата в помещението падне до 19,2 градуса горелката пали, но работи 5мин. и спира като не достига зададената температура от 19градуса и температурата на водата не е повече от 50-52 градуса, след това температурата пада още малко примерно до 18,8 и пак пали за 5мин. и спира без да достигне зададената температура или максималната температура на водата, после пак и така незнам докога, но вечер преди да си легна съм гледал, че го прави този номер, а на сутринта като стана в стаята си е 19 градуса. Принципно не трябва ли като достигне зададената температура да изгаси горелката и в същото време радиаторите продължават да отдават топлина и температурата се покачва с още 0,2 градуса да кажем, после почва да се понижава температурата докато не падне под зададената и се включи пак горелката. В този момент докато радиаторите се загреят температурата пада още малко, но горелката не се изключва докато не се достигне зададената стайна температура. Според мен това би трябвало да е цикъла на работа.
    И сега въпросите:
    1. Това включване на горелката за по 5мин. отразява ли се много на разхода?
    2. Системата правилно ли е оразмерена, като имам съмнение, че радиаторната мощ не е достатъчна, но вече няма място за глидери (добавени си 2,5 пъти повече отколкото тези, които беше предвидил строителя)? Имайте предвид, че гоня температура на подаваната от котела вода м/у 65 и 70 градуса.
    3. Това, което съм направил за ограничаване на максималната мощност го прочетох в сервизната книжка на котела. Това ли е начина или се прави нещо друго и аз съм се заблудил? Има ли смисъл въобще от ограничаване на мощността в моя случай? Направил съм го главно за икономия, защото с това палене на горелката, което го прави за по 5 мин., ако работи на максимална мощност мисля, че ще изгаря повече за това време.
    4. Крана за газта, който е под котела е отворен докрай. С него може ли да се манипулира по някакъв начин или питам глупости?
    5. Има ли нужда според вас от притваряне на секретните вентили на радиаторите или да ги оставя така?
    6. Лирата да остане ли затворена или да я отворя и евентуално колко?
    Еми това е. Помагайте да го свалим този разход малко, че така 12х30=360 куб.м. газ има да ми се вие свят до неузнаваемост

    П.С. От София съм (столичанин в повече).
    Поздрави на всички.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #767

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Привет на всички, най-вече на ранобудните ,


    Един въпрос.
    От доста време се каня да сваля ръчно долната граница на моя котел Вайлант ТурбоТек Плюс 20. По технически спецификации му дават минимална мощност от 6.8 кВ. отговаряща на 1.4 мбар. налягане на газа.
    Та ако го смъкна под 1 мбар., да каже към 0.9 мбар., дали ще сляза осезателно под 6 кВ. мощност на котела, като запазя добрата работа в ниските на котела /чувал съм, че при прекомерно намаляване котела започва да гасне/???

    Някой правил ли е такива експерименти и какви са наблюденията и резултатите?

    Малко съм скептично настроен понеже със сигурност ще се влоши по някакъв начин работата на котела от там и КПД-то, но въпроса дали ще се намали разхода съобразено със моята система и дали ще има файда от цялата тая работа?

    Поздрави.

  4. Novice
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    7
    #768

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Какъв бойлер със серпентина ми трябва за Виктрикс 12кв?Няколко предложения биха ми свършили работа.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,572
    #769

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от JKanchev Виж публикацията
    Привет на всички, най-вече на ранобудните ,


    Един въпрос.
    От доста време се каня да сваля ръчно долната граница на моя котел Вайлант ТурбоТек Плюс 20. По технически спецификации му дават минимална мощност от 6.8 кВ. отговаряща на 1.4 мбар. налягане на газа.
    Та ако го смъкна под 1 мбар., да каже към 0.9 мбар., дали ще сляза осезателно под 6 кВ. мощност на котела, като запазя добрата работа в ниските на котела /чувал съм, че при прекомерно намаляване котела започва да гасне/???

    Някой правил ли е такива експерименти и какви са наблюденията и резултатите?

    Малко съм скептично настроен понеже със сигурност ще се влоши по някакъв начин работата на котела от там и КПД-то, но въпроса дали ще се намали разхода съобразено със моята система и дали ще има файда от цялата тая работа?

    Поздрави.

    Яко ще ти падне КПД-до. Очаквай негативен резултат.

  6. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #770

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от stoifata Виж публикацията
    .......Котлето е Viessman Vitodens 100-W WB1C с минимална мощност мисля 6,5kW. .......
    Добре дошъл във форума!

    Сигурен ли си за мощността - от тези котли има модели с 8,8 kW минимална мощност, и ако твоят е такъв трудно ще слезеш под 12 куб.м. Каква е максималната мощност на котела?
    Мнооого са ти големи прозорците (голяма топлозагуба). Като добавим разположението и липсата на съседи и става
    Изобщо не влизаш в кондензен режим. Според мен щом подаваш вода с 65-70 градуса при 20 градуса в стаята причина за високия разход са големите топлозагуби.
    В спалните глидерите са малко. Притвори малко секретните кранчета на радиаторите в дневната, за да се опиташ да изравниш температурата в трите стаи.

  7. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #771

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от espace Виж публикацията
    Яко ще ти падне КПД-до. Очаквай негативен резултат.
    Е колко повече от това . И защо според теб?
    То към настоящият момент нивото на КПД-то е критично. Въпроса е, че при средно ниски външни температури котела работи със температура от 50/42/20, което към моята инсталация е към 5-6 кВ.

    Кое КПД-е е по-кофтито - това, че котела към настоящият момент е със по-висока минимална мощност от отдаващата или влошеното от неправилна горивна смес при работа на минимума си???

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    5
    #772

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от legaltk Виж публикацията
    Добре дошъл във форума!

    Сигурен ли си за мощността - от тези котли има модели с 8,8 kW минимална мощност, и ако твоят е такъв трудно ще слезеш под 12 куб.м. Каква е максималната мощност на котела?
    Мнооого са ти големи прозорците (голяма топлозагуба). Като добавим разположението и липсата на съседи и става
    Изобщо не влизаш в кондензен режим. Според мен щом подаваш вода с 65-70 градуса при 20 градуса в стаята причина за високия разход са големите топлозагуби.
    В спалните глидерите са малко. Притвори малко секретните кранчета на радиаторите в дневната, за да се опиташ да изравниш температурата в трите стаи.
    Ами на книжката, която идва с котела пише 6.5kW - 35kW. Като в сервизната книжка пише, че при монтаж се въвежда корекционен фактор, който зависи от максималната дължина на димоходната система, като когато го монтираха въведоха фактор 1 което за димоходна система до 2м макс. отговаря на максимална мощност 26kW. Т.е. ако вземем предвид тези фактори, котела би трябвало да е с мощност 6,5 - 26kW (стига да не съм в грешка де).
    Това изравняване на принципа проба грешка ли ще стане. В смисъл притварям един оборот и изчаквам да видя дали ще се изравнят.
    Както бях написал бих желал да подавам вода 65-70 градуса, но в момента температурата на водата не надвишава 63 градуса. Това на какво може да се дъжи.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,572
    #773

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от JKanchev Виж публикацията
    Кое КПД-е е по-кофтито - това, че котела към настоящият момент е със по-висока минимална мощност от отдаващата или влошеното от неправилна горивна смес при работа на минимума си???


    Разхода на конвенционален котел настроен да работи под минималната си мощност е по-голям от този да работи на минимална и цък-цък режим. Проверено! Не си намалявай мощността ако няма как да въздействаш и на въздуха.

  11. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #774

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от espace Виж публикацията


    Разхода на конвенционален котел настроен да работи под минималната си мощност е по-голям от този да работи на минимална и цък-цък режим. Проверено! Не си намалявай мощността ако няма как да въздействаш и на въздуха.
    Напълно съм съгласен с теб колега.
    Но тъкмо напълно се обесърчих /не от поста ти/.
    Бях открил от ръководството за инсталация и експлоатация опция за промяна оборотите на вентилатора, НО , не знам защо не ми е активна.
    Моля колеги познаващи Вайлант Турбо Тек плюс да споделят как да намеря параметър "d 33" "d 34", като се има в предвид, че мога да влизам и във сервизното меню със кода за достъп, НО и там пози параметър не е активен.

    Двайте съвети.

  12. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #775

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    @stoifata
    За мощността - вж. таблицата на стр.6 в прикачения файл.
    За секретните кранове - да, проба/грешка.
    Прикачени файлове Прикачени файлове

  13. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #776

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Как изглеждат тези секретни кранове на изхода видя имам ли подобни при мен и каква е идеята от затварянето им?
    Да се задържи топлата вода в радиатора по-дълго?

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    5
    #777

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от legaltk Виж публикацията
    @stoifata
    За мощността - вж. таблицата на стр.6 в прикачения файл.
    За секретните кранове - да, проба/грешка.
    Сега си погледнах във фактурата, котела е с максимална мощност 26kW.
    Принципно за момента може и да не пипам секретните кранове освен, ако няма да повлияе това на разхода на газ (ако го намали ще вися ден и нощ пред термометрите и крановете да ги наглася). Просто температури от 18 - 19 градуса ме устройват напълно за спане.
    Някой ако може да даде съвет какво да правя с мощността на котела. Да го оставя ли да си работи на минимална или да го пусна да си модулира, както той си знае? И лирата в банята да остане ли затворена или да я отворя?
    Ако уплътня възможно най-добре дограмата с уплътнения от тези обикновените дето се продават по магазините ще паднат ли топлозагубите или те си идват от това, че прозорците са с голяма площ?

    Надявам се да ми помогнете по някакъв начин, че зимата ще ми излезе златна. Все пак разбирам, че не сте факири, но съм благодарен за всякакви съвети.

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #778

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Задължително пусни и лирата в банята за да увеличиш радиаторната си мощност и да стопля котела за по-кратко време и то в кондензен режим. Ако увеличиш мощността на котела, той ще има по-високо КПД, но пък ще се вдигне работната температура на водата и ще излезеш от кондензен режим - за да не стане, трябва да увеличиш радиаторите. Долу-горе се получава ходене по ръба на бръснача

  17. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #779

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от lazarus18 Виж публикацията
    Как изглеждат тези секретни кранове на изхода видя имам ли подобни при мен и каква е идеята от затварянето им?
    Да се задържи топлата вода в радиатора по-дълго?
    На кранчето на изхода има една пластмасова или метална капачка, развий я. Вътре се развърта с отверка или шестограм. Идеята е да се балансира системата (само в частта за водата). Точно - да се задържи водата по-дълго в радиатора, за да отдаде топлината (само когато има достатъчно на брой глидери).

    Цитат Първоначално публикувано от stoifata Виж публикацията
    Сега си погледнах във фактурата, котела е с максимална мощност 26kW.
    ................... Надявам се да ми помогнете по някакъв начин, че зимата ще ми излезе златна.
    6,5 kW минимална мощност са за кондензен режим, а ти не можеш да влезеш в този режим с толкова малко глидери (дори за конвенционален котел са сравнително малко в спалните). Нямаш ли възможност в коридора да сложиш още един радиатор, някъде по-близко до котела?
    А за златната зима - прав си и аз съм на принципа на индианците - готвя се за зимата през лятото.:D
    Този пост е редактиран от legaltk; 16-12-12 в 08:24.

  18. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #780

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от legaltk Виж публикацията
    На кранчето на изхода има една пластмасова или метална капачка, развий я. Вътре се развърта с отверка или шестограм. Идеята е да се балансира системата (само в частта за водата). Точно - да се задържи водата по-дълго в радиатора, за да отдаде топлината (само когато има достатъчно на брой глидери).
    Значи ако на изхода радиатора е доста по-студен трябва да го затворя малко?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 52 от 57 ПърваПърва ... 2425051525354 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Газов котел - Избор и Цени
    От legaltk във форум Отопление
    Отговори: 2476
    Последно: 08-08-17, 23:52
  2. Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г
    От zhivko83 във форум Отопление
    Отговори: 805
    Последно: 02-01-12, 07:36
  3. Газов котел - мнения и препоръки 2010г
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 957
    Последно: 31-12-10, 11:56
  4. Газов котел - мнения и препоръки 2009г
    От Saint във форум Отопление
    Отговори: 821
    Последно: 29-12-09, 23:43
  5. Газов котел - мнения и препоръки 2008г
    От karim във форум Отопление
    Отговори: 115
    Последно: 26-12-08, 00:34

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе