Понеже си с радиатори може и да има смисъл, но така и никой не даде модел на някой читав безжичен с опънтерм
Понеже си с радиатори може и да има смисъл, но така и никой не даде модел на някой читав безжичен с опънтерм
За какво са ви нужни тези термоглави. И по този въпрос има писано. При добро пресмятане на мощността и правилно изграждане на отоплителната система (тръби и радиатори) ще се поддържа еднаква или близка стайна температура във всички помещения. При монтиране на стайно управление по температура на въздуха, то ще командва системата. От термоглави реално няма никаква нужда.
Писал съм няколко пъти, че съм си правил опити с моето фирмено модулиращо стайно управление. Пускал съм го за цял сезон в режим без негова модулация и разходът на газ като цяло беше еднакъв. Има донякъде разлика в комфорта. С модулиращо управление държи много точно и плавно зададената температура по часови график. Котелът се включва често, работи по-дълго време, основно на ниска (минимална) мощност с ниска температура на водата.
С он-оф управление стайната температура някой път леко подминава заданието и не е така плавна поддръжката й. Котелът се включва по-рядко и работи като цяло по-малко. В повечето време обаче работи с максимално зададената температура на водата, докато не почне сам да модулира по тази температура.
Винаги е било за предпочитане да се използва фирмено стайно модулиращо управление. За това са малко хората с опит с модулиращи не фирмени такива. А и като цяло са малко хората с газови котли, които пишат в този форум. Повечето само питат за изграждане и избор и после не дават отзиви.
Този пост е редактиран от VanDan; 30-11-19 в 11:30.
Забелязах че фирмения стаен термостат се свързва на различно място в управлението на котела. Котела има вход за стаен термостат с 2 кабела (on/off или OpenTherm). Фирменото е с 4 кабела. Наистина може би си е най-добре с фирмен стаен термостат.
Благодаря за бързия отговор VanDan
Ще прочета още за тази разлика(особенност)
Може другите две позиции да са за външен температурен датчик
Датчика за външна температура се слага на съвсем друга букса. ОЕМ Стайния термостат Vitotrol 100 utdb RF си има 4 кабела с букса накрая, която си се се свързва на съвсем друго място.
Стига с тези чаши, как може да объркаш сериозните "газови" теми с "приказвалницата" и поредния "набор професори" от климатичните теми.
Колеги имам едно въпросче, с котел Viessmann Vitodens 100-W съм и термостат Salus IT500
водата на парното е настроена на 50 градуса , вързан е по OpenTerm ON/OFF работи си нормално и навсякъде е топло
но се получава разлика от повече от градус при достигане на стайна темп. от 23 градуса и след това включва като падне под 22.
Котела работи почти винаги на минимум, само една черта на дисплея на горелката.
Прилагам една снимка от настройките на термостата които не сами ясни и за какво са точно.
Разлика 1 градус за такава инертна система е нищо, ако това те притеснява.
Даже и 2С съм имал с он-оф термостата.
Сега с модулиращия не мърда от зададената.
Не, не ме притеснява просто ми беше интересно.
А тези настройки от снимката играят ли някаква роля за температурата?
Този пост е редактиран от radoslaf; 18-12-19 в 14:41.
По-малък хистерезис - по-точно подържана температура, но и повече он-офф цикли.
При по-ниска Т на водата по-малко подминаваше заданието при мен.
Хистерезис - при конфигуриран такъв 0.5 и зададена стайна температура 20C термостата включва при 19.5 и изключва на 20.5. Топлоотдаването след изклчване не го предвижда
Моят е он/он с 0.2C хистерезис и единственото е, че претопля до към половин градус, при 75 градуса на водата. Претоплянето е нормално, все пак котела изключва на 22.5 градуса в стаята, а радиаторите продължават да топлоотделят нагряти с 75C да кажем.
Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Моето управление на модулиращ режим, така управляваше котела, че ковеше градусите до 0.1. Мисля че има някакъв елемент на "самообучение" и започваше да "предвижда" инертността на системата. За това и включваше доста по-често котела и почти винаги на минимална мощност.