Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 73
Like Tree15Одобрявам

газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #16

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Цитат Първоначално публикувано от atanasov Виж публикацията
    Много базов контрол на котела (ако не поддържа OpenTherm).
    Това дали котела да работи в модулиращ режим или он-офф сме го дискутирали и мисля че няма единодушно мнение за увеличения разход. Котела ще си модулира по температура на топлоносителя. и единствено максималната температура на водата ще трябва да се настройва на котела вместо на отдалеченото управление което едва ли е драма тъй като тази температура се пипа само през първата година ;-).

    За мен седи въпроса какво да се прави с лирите в баните, и на тях ли се очаква да се монтират смарт термоглави или може баните да се оставят постоянно отворени и реално да работят всеки път когато някоя термоглава отвори и управлението инструктира котела да запали. Таман така и минималната мощност ще се вдигне. Предполагам това ще доведе до доста топло в баните.
    Лазаре имаш ли идея какво би се случило реално?

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #17

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Според мен няма нужда от чак такава загравка, но всеки е господар на парите и действията си. исля, че една правилно оразмерена инсталация решава болшинството от описаните проблеми и обратно. С добавяне или отнемане на глидери можем да постигнем еднакви или различни температути в различните стаи или зони. После малко заигравка със секретните вентили за по-фина настройка и системата е готова за управление от едно референтно помещение. Добавянето на 1-2-3 термоглави (може и електронни, програмируеми) е черешката на тортата, а останалите радиатори или зони да се управляват централно от СТ100 например (ако желаем отдалечен достъп) или CR100. По-голяма точност е абсолютно излишна, тъй като подовото отопление особено е толкова инертно, че не се подава на толкова точна регулация. Като напече слънцето стайната температура скача много по-бързо, отколкото успява да реагира ОИ

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #18

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Добре де, Лазаре, точно защото подовото отопление е доста инертно не е ли по естествено да минава през буфер, който да поддържа температура на водата, да кажем 40С и всеки отделен кръг отваря или затваря когато е необходимо. Ако котела е директно свързан към ОИ и се управлява от стаен термостат, от едно помещение, няма ли в някакви моменти да работи излишно и на висока температура, като загрява много пода, а след това дълго да не работи въобще.
    Този пост е редактиран от tony34al; 12-10-17 в 07:25.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #19

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    В моя случай, баща ми е по цял ден в пристройката, а често няма хора в къщата. Трябва да отоплявам цялата къща, заради неговата стая. После края на Декември пък се връща дъщерята за сесия и седи в нейната стая. Стават две стаи за отопление. Така че едно независимо управление на отоплението на всяко отделно помещение ще ми дойде добре.
    Лазар, не е въпроса толкова за изравняване температури (макар че и това е важно, защото си има разлика, колкото и да се мъча - тук безжично стайно управление може да помогне, като се мести), а определени помещения да се отопляват, а други не в определени моменти. Но ми трябва една торба пари, които нямам в момента. За нов котел (стария е конвенционален Имергаз на 8г. с голяма минимална мощност), промяна по системата и връзките на радиаторите, управления и т.н. Колко пари струва една такава система за управление от горните постове.
    Този пост е редактиран от VanDan; 12-10-17 в 09:13.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2017
    Мнения
    94
    #20

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Благодаря за мнението, Лазар! Помислих доста върху него и има много истина (поне в моя случай). Стаите са ми с еднакво изложение, приблизително еднакви пропорции и количеството тръба е пропорционално на площта. Следователно, би трябвало да се загряват сравнително еднакво (с изключение на хола, заради уредите, но това пак пасва перфектно, защото там искам по-вискоа температура спрямо спалните). Така че е твърде вероятно всичко да се балансира само. Поздрави!

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    .... Колко пари струва една такава система за управление от горните постове.
    Мога да кажа цените за това, което съм проверил и има приложение при мен (цените са официално обявените, без отстъпки).

    CT100 - 500лв (в момента има промоционални пакети - например Condens 7000W 3-16 + CT100 - 3200лв)
    Стаен термостат - жичен, дигитален, без програма (Siemens, Salus, Honeywell) - 70-100лв според марката
    Стаен термостат - безжичен, дигитален, с програма (Siemens, Salus, Honeywell) - 150-200лв
    Honeywell Evohome (wifi контролер тъч панел, централа за задвижките) - 1000лв
    Honeywell Evohome БГВ контролер - 250лв
    Honeywell Evohome стаен термостат - безжичен (работи само с централата за завдижки на Honeywell) - 100лв
    Honeywell Evohome безжична упправляема термоглава за радиатор - 140лв

    В моят случай (4 зони на отопление):

    CT100 + стайни термостати - 900-1000лв
    Evohome + безжични термостати + БГВ - 1700лв

    Бях се навил на Evohome, защото е смарт и се интегрира с някой други системи, които планувам. Но след поста на Лазар доста се разколебах.
    Този пост е редактиран от atanasov; 12-10-17 в 09:30.

  7. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #21

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Може ли някой да каже дали има някакъв проблем да си спираш ежедневно радиаторите в отделни помещения със секретния винтил? Аз съм забелязал като цяло, че в стандартен апартамент трудно се поддържа голяма разлика в отделни помещения освен ако не се ползва климатик/духалка, а и не е особено комфортно. За къща сигурно е малко по-различно.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #22

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Проблемът може да дойде основно от котела ако минималната мощност е по-голяма от необходимата само за 1 стая примерно. И другото е, че няма как да тръгна всяка сутрин да затварям и вечер да отварям кранове. Още повече, че не искам да спра изцяло отоплението в някои стаи, а просто там да държа по-ниски температури, докато ни няма. Примерно 23гр. в пристройката и 21 през деня в къщата, а вечер еднакво по 23. Това е супер с индивидуални управления. А и дистанционно не е лошо - в къщи само аз се занимавам.

  10. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #23

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Това с минимума няма ли да е същото и с управлението, което се разисква? Що се касае до по-ниска температура в отделните помещения врътваш крановете леко и ето. Сигурно може и да се автоматизира процеса с програмируеми винтили. Аз съм лаик по темата - може и да бъркам.
    Това, че само ти пипаш у вас си има и плюсове. Аз като оставя някои хора да настройват температурата в къщи и се чуствам като в сауна. :D

  11. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2017
    Мнения
    94
    #24

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    С Evohome може дори да се ползват термометри, вместо термостати. Тогава контрола на температурата става само от централното управление. Дават го подходящо за детски стаи и обществени сгради, където не искаш хората да пипат температурата.

  12. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #25

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    И аз се бях размечтал за такива работи при мен, но в крайна сметка надделя мързела и мнението на специалисти и френдове, че нищо кой знае какво няма да получа като плюс. Все пак е и апартамент, а не къща и температурата в отделнитепомещения малко или повече се изравнява от само себе си.

  13. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #26

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    ... После малко заигравка със секретните вентили за по-фина настройка и системата е готова за управление от едно референтно помещение.
    Има ли някъде написано нещо повече по темата за балансиране чрез секретните вентили на ОИ изградена с колектор? Аз не намирам...
    Би ли пуснал една темичка специално по въпроса или поне малко от малко да дадеш разясние по темата?!?!
    Благодаря предварително!

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #27

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Няма значение дали системата е с колектори или безколекторна - балансирането се осъществява по един и същ начин. Битува мнението, че когато системата е с колектори и тръби до всеки радиатор, тя работи по-добре. Това твърдение е вярно в някаква малка степен и то поради факта, че тръбите ф16 сами по себе си спъват дебита и така той се разпределя по-равномерно по различните радиатори. Но ако радиаторите са много и/или тръбите са ф20, то резултата по баланса пак няма да е добър. Така че дори и при колекторна система, аз пак настройвам от секретните вентили (те са за това).
    doooon и pepitoff харесват това.

  16. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #28

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    А самото настройване в какво се състои?
    Може ли малко повече подробности или линк към полезна тема за настройка, моля.
    Този пост е редактиран от pepitoff; 13-10-17 в 14:31.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #29

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Какви подробности бе хора. В помещенията, където е по-топло притваряш крана на връщащата вода (секретен му викат, когато не е с врътка, а с шестограм) на радиатора, където е по-студено отваряш. Това променя дебита на вода през радиатора. Така пробваш емпирично няколко пъти, докато постигнеш някакъв приемлив резултат. Ако е малък радиатора спрямо помещението, никога няма да постигнеш резултат.
    Това не е метод да управляваш индивидуално температурата по стаи. Тъй като стайното управление е само в една стая, то в другите стаи може да има разлики в температурата и с притваряне-отваряне на кран на връщащата вода се опитваме да променяме температурата в стаята чрез промяна на дебита на вода през радиатора.
    Това упражнение няма нищо общо с цитираните по-горе умни управления.
    Този пост е редактиран от VanDan; 14-10-17 в 00:56.
    Lazar и doooon харесват това.

  18. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #30

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Стига сте се зъбили бе хора. Попитах, защото Лазар е написал по-горе "за фина настройка". Помислих си, че има някакъв точен метод за регулировка чрез секретния вентил. Затова и поисках подробности.

    А то "фината настройка" к"во било - врът малко на око тук, врът малко на око там и ... готово [emoji12]
    Иначе ми е ясно, че сектетния вентил не е стаен термостат [emoji12]

    Sent from my D5803 using Tapatalk
    VanDan одобрява това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 11
    Последно: 24-02-22, 14:55
  2. Газов котел Bosch Gaz 7000W - Настройки
    От Маринов във форум Отопление
    Отговори: 88
    Последно: 23-12-19, 07:53
  3. Отговори: 26
    Последно: 26-11-17, 20:09
  4. Отдалечен достъп
    От periel във форум За Форума
    Отговори: 3
    Последно: 01-03-08, 07:47
  5. Отдалечен достъп до PC
    От ipnaid във форум Мрежи
    Отговори: 5
    Последно: 20-06-05, 14:52

Тагове за тази тема


SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе