Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследноПоследно
Резултати от 31 до 45 от общо 73
Like Tree15Одобрявам

газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #31

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Цитат Първоначално публикувано от pepitoff Виж публикацията
    А то "фината настройка" к"во било - врът малко на око тук, врът малко на око там и ... готово [emoji12]

    Sent from my D5803 using Tapatalk
    Има едни джаджи, термометри ги наричат, има електронни, ако си ги поръчаш от Изтока, може да ги получиш на по два за лев. Инсталираш във всяка стая по един и следиш, в която температурата е по-ниска от референтната, отваряш секретен вентил, където е по висока, притваряш секретен вентил. Какво значи "на око" Точен си е отвсякъде. Тоя метод го има писан поне десет пъти във форума, и всяка година се намира някой недоволен, че не му се обяснява както трябва.
    VanDan и pepitoff харесват това.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #32

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Не виждам да съм се "зъбил" на някой в поста и използвал агресивни или обидни квалификации. Иначе на въпроса за "фината настройка" - аз съм абсолютен лаик и не парадирам да разбирам като майстор, но не виждам каква "фина операция" може да се очаква с врътването на един кран. Не мисля, че се изисква някаква голяма логика за това. Ако някой се е почувствал засегнат се извинявам.
    Между другото както по-горе се отбеляза, това е писано поне няколко пъти в газовите теми - заключената, за сметките и т.н. Лазар се постара преди време и направи специална тема с препратки към постове из другите теми - Акценти в отоплението , седи отгоре. Но няма мераклии да я прегледат. Май вече няма и мераклии да отговорят едно и също за н-ти път.
    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Хидравличен и топлинен баланс на отоплителната система
    https://forum.setcombg.com/index.php...html#msg537115
    https://forum.setcombg.com/index.php...html#msg537588
    Този пост е редактиран от VanDan; 14-10-17 в 11:58.

  4. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #33

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Цитат Първоначално публикувано от fbr Виж публикацията
    Има едни джаджи, термометри ги наричат, има електронни, ако си ги поръчаш от Изтока, може да ги получиш на по два за лев. Инсталираш във всяка стая по един и следиш, в която температурата е по-ниска от референтната, отваряш секретен вентил, където е по висока, притваряш секретен вентил. Какво значи "на око" Точен си е отвсякъде. Тоя метод го има писан поне десет пъти във форума, и всяка година се намира някой недоволен, че не му се обяснява както трябва.
    Как се казвали джаджите викаш? Термометри ли [emoji12] ? Какво е туй чудо бе? За пръв път чувам аз за таквоз нящо [emoji12]
    А линковете за баланс на ОИ от темата "Акценти..." работят та се късат [emoji12] [emoji12] [emoji12] както и търсачката на тоя форум [emoji12]

    Sent from my D5803 using Tapatalk

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #34

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Разбира се, че работят, проверил съм ги:
    1. Води до този пост
    "На изхода на радиаторите трябва да имаш едни секретни вентили, без въртоци, които се въртят с отвертка или шестограм - от там намаляваш потока през радиатора дотолкова, че когато в стаята с термостата се достигне зададената температура, в детската или другата стая също да се достигне желата температура. Това се казва баланс на системата и има за цел във всички стаи температурата да се достига еднакво бързо и всичките радиатори да работят едновременно и да почиват едновременно, защото ако половината почиват, котелът ще прегрее с останалите и ще започне да изключва по температура на водата често-често и пак няма да успява да стопли останалите стаи, само ще харчи газ. Това е важно при малка система и голям котел, какъвто предполагам е твоя - нямам никаква информация що за птица е той и каква е мин. му мощност"
    2. Води до този
    "Сваляш капачето на крана на най-близкия до котела радиатор, завиваш секретния кран до край и после развиваш 1 оборот. На по-отдалечените отпускаш по половин оборот и така до последния. Ако системата и е колекторна и радиаторите ти са правилно подбрани почти няма нужда от такъв баланс - само ако се забележи нужда. При попътна система е задължително да се направи. И накрая пак минаваш на принципа проба/грешка"
    Да не би това, че от телефон с Tapatalk влизаш да прави някакви врътки.
    В последно време новите кандидат-потребители си задават въпросите и после се покриват. Преди години оставаха доста хора, които пишеха след това във форума. В последно време или се отказаха от газ или всичко им е нормално и нямат желание за писане тук. От майсторите само Лазар е останал, но като гледам и той сякаш няма време вече толкова. А май и нещо се е случило, защото не се разбра защо е заключена голямата тема за избора.
    Този пост е редактиран от VanDan; 14-10-17 в 17:07.
    pepitoff одобрява това.

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #35

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Това регулиране на дебитите се прави еднократно и затова крановете обикновено са секретни - за да не ги пипа всеки и да нарушава настройките.. Горния кран остава свободен за ръчно регулиране, спиране пускане. Тези настройки са много важни, но много рядко се правят от фирмите/инсталаторите, предполагам от незнание, и системите с повече радиатори масово имат проблеми с нетоплещи радиатори,
    Не знам защо е затворена голямата тема - попитах в служебния форум, но не получих отговор. Принципно имаше препоръки да няма толкова дълги теми, а да се разделят по години. Лично аз не виждам смисъл от това, но въпреки това го правех. Напоследък темата пак стана дълга и може това да е причината за заключването и от администрацията. Според Вас как е по-добре?
    Този пост е редактиран от Lazar; 14-10-17 в 20:31.
    pepitoff одобрява това.

  7. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #36

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Разбира се, че работят, проверил съм ги:
    1. Води до този пост
    "На изхода на радиаторите трябва да имаш едни секретни вентили, без въртоци, които се въртят с отвертка или шестограм - от там намаляваш потока през радиатора дотолкова, че когато в стаята с термостата се достигне зададената температура, в детската или другата стая също да се достигне желата температура. Това се казва баланс на системата и има за цел във всички стаи температурата да се достига еднакво бързо и всичките радиатори да работят едновременно и да почиват едновременно, защото ако половината почиват, котелът ще прегрее с останалите и ще започне да изключва по температура на водата често-често и пак няма да успява да стопли останалите стаи, само ще харчи газ. Това е важно при малка система и голям котел, какъвто предполагам е твоя - нямам никаква информация що за птица е той и каква е мин. му мощност"
    2. Води до този
    "Сваляш капачето на крана на най-близкия до котела радиатор, завиваш секретния кран до край и после развиваш 1 оборот. На по-отдалечените отпускаш по половин оборот и така до последния. Ако системата и е колекторна и радиаторите ти са правилно подбрани почти няма нужда от такъв баланс - само ако се забележи нужда. При попътна система е задължително да се направи. И накрая пак минаваш на принципа проба/грешка"
    Да не би това, че от телефон с Tapatalk влизаш да прави някакви врътки.
    В последно време новите кандидат-потребители си задават въпросите и после се покриват. Преди години оставаха доста хора, които пишеха след това във форума. В последно време или се отказаха от газ или всичко им е нормално и нямат желание за писане тук. От майсторите само Лазар е останал, но като гледам и той сякаш няма време вече толкова. А май и нещо се е случило, защото не се разбра защо е заключена голямата тема за избора.
    Вероятно пропблема е в Tapatalk приложениети за телефон ... не зная. Благодаря за изчерпателния отговор!!!
    Благодаря и на Лазар за търпението, с което се отнася с такива като мен!

    Благодаря на всички вас, момчета, че ви има и сте готови да помогнете!!!

    Sent from my D5803 using Tapatalk

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    124
    #37

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Van Dan, прав си приятелю, аз съм нов потребител /от юни месец/ не мога да споделя много, но мога да кажа, че отоплението с газ не е от ефтините алтернативи /ако някой е очаквал/, но от изчитането на форума ме научи, че правилно подбрания котел и балансирана система може да доведе до нормално потребление.

    Липсва ми тема за цената на газа, защото тъкмо намаляват цената, а пък измислят други увеличения/пренос, снабдяване/ КОЙ и на какво основание си прави та..,к с нас.
    Наблюдавам , че газа в Ботевград и Севлиево с окол 30% по ефтин за разлика от стотина километра/по назапад/, хайде за севроизточна България де е ама не е.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #38

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Има тема и за цените и сметките. Поразгледайте раздела.
    Колко ви струва отоплението на природен газ с локално парно
    Този пост е редактиран от VanDan; 15-10-17 в 15:56.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2017
    Мнения
    94
    #39

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Извинявам се предварително, че се въртя около едни и същи въпроси, но не мога да взема решение, кое ще бъде най-добре за мен. Та... имам следния въпрос:
    Колко по-високи сметки мога да очаквам от фиксирана температура на водата (например 40 градуса), сравнено с модулирана (30-50), в частния случай на подово отопление? Струва ми се, че ползата е по-малка отколкото при отопление с радиатори, поради факта, че температурата може да варира в много по-тясни граници (30-50 градуса).

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2015
    Мнения
    13
    #40

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Цитат Първоначално публикувано от atanasov Виж публикацията
    Благодаря за мнението, Лазар! Помислих доста върху него и има много истина (поне в моя случай). Стаите са ми с еднакво изложение, приблизително еднакви пропорции и количеството тръба е пропорционално на площта. Следователно, би трябвало да се загряват сравнително еднакво (с изключение на хола, заради уредите, но това пак пасва перфектно, защото там искам по-вискоа температура спрямо спалните). Така че е твърде вероятно всичко да се балансира само. Поздрави!

    - - - - - - - - - -



    Мога да кажа цените за това, което съм проверил и има приложение при мен (цените са официално обявените, без отстъпки).

    CT100 - 500лв (в момента има промоционални пакети - например Condens 7000W 3-16 + CT100 - 3200лв)
    Стаен термостат - жичен, дигитален, без програма (Siemens, Salus, Honeywell) - 70-100лв според марката
    Стаен термостат - безжичен, дигитален, с програма (Siemens, Salus, Honeywell) - 150-200лв
    Honeywell Evohome (wifi контролер тъч панел, централа за задвижките) - 1000лв
    Honeywell Evohome БГВ контролер - 250лв
    Honeywell Evohome стаен термостат - безжичен (работи само с централата за завдижки на Honeywell) - 100лв
    Honeywell Evohome безжична упправляема термоглава за радиатор - 140лв

    В моят случай (4 зони на отопление):

    CT100 + стайни термостати - 900-1000лв
    Evohome + безжични термостати + БГВ - 1700лв

    Бях се навил на Evohome, защото е смарт и се интегрира с някой други системи, които планувам. Но след поста на Лазар доста се разколебах.
    Имам подобен проблем, стаята в която е котролера ст100 е огряна от слънцето постоянно и котела не се включва, съответно другите стаи са студени.
    Как е възможно да се комбинира термоконтролера СТ100 със стаен термостат?
    Котелът е бош 2500 , малкият.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2017
    Мнения
    94
    #41

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Вариант 1: Местиш CT100 в най-студената стая.
    Вариант 2: Контролираш стаята, в която е CT100, по друг начин (термоглави, кранове, ел. задвижки - зависи каква точно ти е системата), за да може той да си достига температурата по-трудно.

    Пак се стига до момента с правилно изградена инсталация - в случая, след като има различно слънцегреене, би трябвало да са съобразени отоплителните мощности и направени така, че стаите да се загряват еднакво(въпреки различните условия).

    Бих изчакал поне още едно мнение, защото аз съм прохождащ в темата

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2017
    Мнения
    35
    #42

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Някой ползвал ли е термоуправлението Nest със Heat Link работи с протокола за комуникация OpenTherm?

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2015
    Мнения
    13
    #43

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Да, това е вариант да го преместя в най-студената стая и да сложа термоглави в другите(те вече имат дори), но местенето е сложно.
    Другият вариант е да го продам и да си купя безжичен термостат, но този ми харесва и не ми се иска.

    Аз реших , че има начин този котел да се оправлява от 2 термостата и когата и 2ят достигне темп. си да се изключва котела?

  17. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2017
    Мнения
    94
    #44

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Цитат Първоначално публикувано от za6o Виж публикацията

    Аз реших , че има начин този котел да се оправлява от 2 термостата и когата и 2ят достигне темп. си да се изключва котела?
    Това няма как да работи, дори да беше възможно. Ако продължи да работи след достигане на температурата на термостат 1, то тогава ще надскочи зададената му температура.
    Варианта е цялостна система уравляваща всички термоглави, но инвестицията е много висока.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2015
    Мнения
    13
    #45

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Да, прав си. Не бях помислил за това.
    Ето го решението:
    https://bgtherm.net/produkt/%d0%b1%d...-%d0%bc%d0%be/

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 11
    Последно: 24-02-22, 14:55
  2. Газов котел Bosch Gaz 7000W - Настройки
    От Маринов във форум Отопление
    Отговори: 88
    Последно: 23-12-19, 07:53
  3. Отговори: 26
    Последно: 26-11-17, 20:09
  4. Отдалечен достъп
    От periel във форум За Форума
    Отговори: 3
    Последно: 01-03-08, 07:47
  5. Отдалечен достъп до PC
    От ipnaid във форум Мрежи
    Отговори: 5
    Последно: 20-06-05, 14:52

Тагове за тази тема


SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе