Страница 15 от 36 ПърваПърва ... 5131415161725 ... ПоследноПоследно
Резултати от 211 до 225 от общо 527
Like Tree134Одобрявам

Отопление на газ

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #211

    Отговор: Отопление на газ

    За 60м2 - 24кВт котел. Това си е ужас. Толкова ли няма къде да се сложи един бойлер? Термоглавите са напълно излишен разход също.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    324
    #212

    Отговор: Отопление на газ

    А цената на панелните радиатори е направо жестока.Моя 600/1800 го взех за 140лв,не е тази марка ,но разлика няма много в качеството.Все 10г. гаранция дават и на турските и на така.

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #213

    Отговор: Отопление на газ

    A и ако си купи котел от някой оторизиран представител, 400те лева за монтаж и настройки ще си ги спести също. Поне моят опит с представителя на Бош за Благоевград беше такъв. И за много малко повече пари взима котел, бойлер, управление и т.н....

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2018
    Мнения
    21
    #214

    Отговор: Отопление на газ

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    За 60м2 - 24кВт котел. Това си е ужас. Толкова ли няма къде да се сложи един бойлер? Термоглавите са напълно излишен разход също.
    Бойлер ? Какво имаш в предвид ?... Имам бойлер.
    Това за термоглавите и аз си го мисля...

    Жената направи един сърф в нета и намери доста по добри цени на радиаторите.
    Мога да си купя и котела от оторизиран представител , просто сондирам мнения.
    Бивш майстор съм , но идея си нямам от този вид "майсторлък". Не ми се хвърлят 6-7 хилядарки за нещо което няма да е ефективно.

    Някой да ми каже как се изчислява за дадена стая колко ватове трябват ? Четох в нета различни мнения , 150-170 вата на квадрат.

  6. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #215

    Отговор: Отопление на газ

    Щом имаш бойлер, защо ти е толкова мощен котел. Има котли по 14кВт, едноконтурни кондензни. Апартаментът ти е около 160м3. Трябват ти около 10кВт отоплителна мощност при 50*С на водата. Мощностите на радиатори тип22 при 50*С на водата, ги има в нета където е гледала жена ти. Разхвърляй си тази мощност пропорционално по помещенията и си готов.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2018
    Мнения
    21
    #216

    Отговор: Отопление на газ

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Щом имаш бойлер, защо ти е толкова мощен котел. Има котли по 14кВт, едноконтурни кондензни. Апартаментът ти е около 160м3. Трябват ти около 10кВт отоплителна мощност при 50*С на водата. Мощностите на радиатори тип22 при 50*С на водата, ги има в нета където е гледала жена ти. Разхвърляй си тази мощност пропорционално по помещенията и си готов.

    Къща. 11x9 м. Изключвам вътрешно стълбище. Взел съм вътрешни размери.
    Как да разбера какъв радиатор ми трябва за дадената стая , при определена квадратура или кубатура ?
    Бащата на жена ми каза , че това е доста мощност за тази квадратура...
    По - добре бойлера да е на ток , отколкото на газ ?


    В България да ловиш маймуни с трици си е нещо нормално.

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #217

    Отговор: Отопление на газ

    Явно трябва да почна по отначало. Котлите са два вида: едно контурни и двуконтурни.
    1.Първите само подгряват вода за отоплителния кръг, като могат да подгряват и втори кръг, т.е да подгряват обемен бойлер за БГВ, който за целта е със серпентина през която минава тази вода и поддържа предварително зададена температура в обемния бойлер. Тук определящо за мощността на котела е отоплението и за това такива котли има с относителни ниски мощности - примерно от минимум 2.5КВт до максимум 12-14кВт. Това са мин и макс мощности за един котел. Тази мощност е обсолютно достатъчна да поддържа температура от 60*С в обемен бойлер.
    2.Вторият вид са двуконтурни котли, които освен да поддържат температура на вода в отоплителния кръг, произвеждат и БГВ на проточен принцип. Той е вързан в Вик мрежата на къщата и пуснеш ли крана за топла вода, котела прекъсва отоплителния кръг и почва да подгрява топлата вода, докато тя тече. Тук се иска повече мощност за да се подържа определена температура на водата при определен дебит. Тези котли обикновено са с мин. мощности 3-7кВт, но максималните са не по малко от 24кВт.
    За къща като твоята 14кВт максимална мощност на котела е предостатъчна за отопление и поддържане на 200л бойлер за топла вода. Бойлера може и да е комбиниран - на ток, газ и солар даже.
    За да си сметнеш радиаторите - приеми, колкото и да е грубо, около 50Вт на м3/кубичен метър/ необходима мощност. Точният метод е предварително да си сметнеш топлинните загуби през отоплителния сезон, но това иска повече познания и четене. има материали в нета, ако те интересува. Смяташ си всяко помещение и след това си избираш, за всяко помещение, радиатор тип22, който при 50*С на водата, да има мощност, близка, но по висока от сметнатата от теб. Така ще си гарантираш кондензен режим на работа на котела, който е най ефективен, резспективно най икономичен. Кондензният режим на работа на котела е 55-60*С на водата!
    Успех!
    Този пост е редактиран от tony34al; 04-06-18 в 21:16.
    lazarus18, Ventsislav Negentsov и pepitoff харесват това.

  10. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #218

    Отговор: Отопление на газ

    Само да кажа, че 50 W/м3 са в зависимост от района. За Враца например са около 65-70 W/м3. От личен опит го казвам...

  11. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #219

    Отговор: Отопление на газ

    Цитат Първоначално публикувано от pepitoff Виж публикацията
    Само да кажа, че 50 W/м3 са в зависимост от района. За Враца например са около 65-70 W/м3. От личен опит го казвам...
    По-скоро са в зависимост от площ и вид на прозорците, изолацията, наличието на съседи и чак след това от района. В самостоятелна къща третото отпада. Има двуконтурни котли с ниска минимална мощност (под 3kW) и стават все повече на пазара.
    Що се касае до прозорците, коефициентът на топлопреминаваме започва от 1.0 (а дано ама на дали) и спокойно стига до 4-5 (за стара дървена дограма). Правилно изолирана с 8 cm EPS тухлена стена има коефициент на топлопреминаване около 0.3, та сами си правете сметки кое има значение. За незапознатите като умножат горните коефициенти по площта на стената(прозореца) и получават топлинните загуби. Отделно ако над таване е природа и няма изолация (както и под пода) филмът е съвсем различен.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2018
    Мнения
    21
    #220

    Cool Отговор: Отопление на газ

    Цитат Първоначално публикувано от Vizi Виж публикацията
    По-скоро са в зависимост от площ и вид на прозорците, изолацията, наличието на съседи и чак след това от района. В самостоятелна къща третото отпада. Има двуконтурни котли с ниска минимална мощност (под 3kW) и стават все повече на пазара.
    Що се касае до прозорците, коефициентът на топлопреминаваме започва от 1.0 (а дано ама на дали) и спокойно стига до 4-5 (за стара дървена дограма). Правилно изолирана с 8 cm EPS тухлена стена има коефициент на топлопреминаване около 0.3, та сами си правете сметки кое има значение. За незапознатите като умножат горните коефициенти по площта на стената(прозореца) и получават топлинните загуби. Отделно ако над таване е природа и няма изолация (както и под пода) филмът е съвсем различен.
    1. Хол с ниша превърната на кухня - 21.8 квадрата , прозорец 1.40 x 1.60 , пистолет 1.50 x 1.45 0.70 x 2.25 врата , север - изток.
    2. Стая - детска /ще се довършва/ 9.3 квадрата , пистолет 1.50 x 1.45 0.70 x 2.40 врата , юг.
    3. Стая -за възрастен човек - баща ми - 9.8 квадрата , прозорец 2.10 x 1.40 , юг.
    4. Стая - спалня 13 квадрата , прозорец 2.15 x 1.40 , юг.
    5.Баня разделена на 2 , мокро и сухо помещение , като ще има лира в мокрото - 2 квадрата , север. /както казва брата на жената - колд асс тойлет :D/
    6.Коридор 4.5 квадрата които е вътрешен и тримата предприемачи ми казаха да не слагам понеже детето не оставя затворени врати и ще компенсират с другите радиатори.

    PVC дограма навсякъде , обикновено стъкло. 5 / 18 стиропор, няма нищо общо с тоя на пазара, фирмата го произвежда по поръчка.
    Гипскартон с вата , включително и таваните. Външните 2 стени на хола са 2 см. стиропор отвътре.
    Пода е естествен паркет , като ми остава коридора. Ще сложа и там , паркета го имам ама нещо ме домързява последно време

  13. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #221

    Отговор: Отопление на газ

    А под пода какво имаш? За груба сметкаси умножи площта на стените и тавана x0.5xdt (примерно 35 градуса, което отговаря на 20 вътре, -15 вън). Джамовете - площx2,7xdt и остава пода. Това ще ти са загубите които трябва да покриеш в кондензен режим (60/40/20 или още по-добре 50/30/20). Ако имаш стени към неотоплени помещения и без изолация - реално ще топлиш през стената и тези помещения.
    Този пост е редактиран от Vizi; 06-06-18 в 09:00.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2018
    Мнения
    21
    #222

    Отговор: Отопление на газ

    Цитат Първоначално публикувано от Vizi Виж публикацията
    А под пода какво имаш? За груба сметкаси умножи площта на стените и тавана x0.5xdt (примерно 35 градуса, което отговаря на 20 вътре, -15 вън). Джамовете - площx2,7xdt и остава пода. Това ще ти са загубите които трябва да покриеш в кондензен режим (60/40/20 или още по-добре 50/30/20). Ако имаш стени към неотоплени помещения и без изолация - реално ще топлиш през стената и тези помещения.
    Дъбов паркет 22 мм. , ОСБ 22мм. , Старо дюшеме 4 см. на гредоред пълно със сгурия. Едно време така са го правили. Аз си сложих ОСБ-то и наредих паркета.
    Да кажем 23 градуса /жената/ и -15 вън. Какво е xdt ?
    Пример: Стая - спалня 3.60 x 3.60 - 12.96 квадрата таван. Височина 2.50 , 3.60 x 2.50 = 9 квадрата , 9 x 4 = 36 квадрата. 12.96 таван + 4 стени x 9 квадрата = 48.96 ~ 49 квадрата.
    Прозорец 2.15 x 1.40 = 3.01 , 3 квадрата.
    Тука идва въпроса с xdt....
    Всичко ще се отоплява ,малкия не обича да има затворени врати и да седи на едно място

  16. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #223

    Отговор: Отопление на газ

    dt е вътрешна температура - външна. 38 в твоя случай. Сгурията не е лош изолатор, а и температурата в земята (ако е земя) няма да е -15, та сигурно загубите няма да са повече от 2х тези на тавана (а може и да са сходни).

  17. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2018
    Мнения
    21
    #224

    Отговор: Отопление на газ

    Цитат Първоначално публикувано от Vizi Виж публикацията
    dt е вътрешна температура - външна. 38 в твоя случай. Сгурията не е лош изолатор, а и температурата в земята (ако е земя) няма да е -15, та сигурно загубите няма да са повече от 2х тези на тавана (а може и да са сходни).
    Ако съм разбрал правилно 49 квадрата x 0.5 x 38 = 931 - това трябва да се предвиди като допълнителни ватове ли ?
    Прозорец 3 x 2.7 x 38 = 307.8 ..... 931 + 307.8 = 1238
    Ако заложа 60 вата на кубик - 3.60 x 3.60 x 2.50 = 32.4 кубика x 60 вата = 1944 + 1238 загуби = 3182 вата за тая стая ?

    Панелен р-р - тип 22 - 400 x 2000 3380 W
    2150 мм. ми е дължината на прозореца. 200 вата отгоре много ли е ?

    Това при условие , че съм схванал задачата


    Преди си правех сметките машинално ама бяха свързани с паркет , ламинат , дек , на под , на стени , около басейни... тая територия ми е доста отдалечена.

  18. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #225

    Отговор: Отопление на газ

    Тези сметки заместват формулата с 60 вата на кубик, а не се добавят към тях. Отделно не ти знам конфигурацията на пода и там може коефициентът да е и 1,0 Тази мощност на радиатора мисля, че е при високотемпературен режим. Реално за кондензен режим е на половина. Едва ли и четирите стени са ти външни, но пък си забравил пода, а той може и да е тавана x2. Към съседни стаи dt има само като не се отопляват. Аз залагам на около 1300 вата за тая стая.
    Посоченият от теб радиатор ще има мощност 1008 W при 60/40/23 (има калкулатор на страницата на radik).

    ПС. В зависимост от загубите през пода и при две външни стени (от четири) - загубите са между 830-1080 W (в зависимост от коефициента на топлопреминаване на пода), та с този радиатор си леко граничен, но в общи линии става според мен, тъй като "-15" е рядкост.
    Този пост е редактиран от Vizi; 07-06-18 в 21:39.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 15 от 36 ПърваПърва ... 5131415161725 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отопление на газ, ток?
    От caravanio във форум Отопление
    Отговори: 16
    Последно: 04-05-15, 20:18
  2. Подово отопление на газ
    От LiviuCatan във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 27-06-14, 20:00
  3. Инфрачервено отопление ??????
    От fbi_1 във форум Отопление
    Отговори: 4
    Последно: 31-01-13, 21:54
  4. Отопление на газ / отопление с климатик?
    От VD във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 14
    Последно: 22-01-13, 19:57
  5. Отопление на хол
    От yoyo1 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 15
    Последно: 28-10-10, 23:47

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе